Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Aby prosto oszacować, załóż sobie straty ciepła na 50 do 60W/m2

A czemu nie na 20 do 30W/m2 lub 30 do 40W/m2 ?

Ja mam 27W/m2 tzn miałbym o 100% przewymiarowany dobór w Ciebie.

Keramzyt jest ciepłym materiałem a styro są z lambdami znacznie się różniącymi między sobą.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72

Mała ściąga dla dobierających kotły do strat ciepła domu,wystarczy przerobić na exela i wklepać odpowiednie dane i mamy pewność doboru mocy kotła a nie na oko ;)

Tylko będzie problem dla sprzedawców,jak dobrać rzetelnie kocioł dla poniższych strat ciepła gdzie przy niezbyt dobrym ociepleniu straty to "aż" 3,5kW...

Lepiej już nie wtajemniczać inwestora w szczegóły i dobierać kocioł na oko ;)

 

ściąga.JPG

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo. Nazwałem cię kiedyś PLECIUGĄ na którymś z tematów i widzę, że nic się nie zmieniło.Przypominam czytającym, że to ty byłeś autorem pomysłu aby dom ogrzewać pompą ciepła ustawioną na poddaszu ( bo tam jest cieplejsze powietrze). I niczym wiecej. Zapomniałeś jak widać ( a może po prostu nie wiedziałeś) , że pompa ciepła działa wtedy, gdy ma jakieś zewnętrzne źródło ciepła w stosunku do ogrzewanego pomieszczenia. Ja wiem jak traktować twoje wpisy , z zadowoleniem stwierdzam, że coraz wiecej piszących i czytających również.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie na 20 do 30W/m2 lub 30 do 40W/m2 ?

.

 

Bo nie-, tak mógłbym napisać....

Zacznij mieszkać i sprawdź, czy to, co sobie liczyłes ma pokrycie z tym, co masz w rzeczywistości....

Jeden kolega ma taki fajny podpis:

"W teorii nie ma różnicy między teorią, a praktyką. W praktyce jest"

 

Generalnie jednak mówię o oszacowaniu a nie obliczeniu, do tego warto bowiem zrobic OZC

Dlaczego nie 20-30?, bo to już inna klasa budowy domów....

 

Straty między 30-60W/m2 uważa się za budownictwo niskoenergetyczne

Przy czym dolne zakresy osiąga sie przy braku mostków termicznych oraz przy wentylacji z odzyskiem ciepła.... i.. zresztą szkoda sobie języka strzępić

 

Nic z tych zapisów w zapytaniu kolegi nie zauważyłem.

Założyłem,że ma lepiej izolowany dom i może nie mieć wentylacji z odzyskiem ciepła.

 

 

 

Dla uzupełnienia, domy tradycyjne budowane zgodnie z obowiązującymi przepisami teoretycznie mają się mieścić w stratach 90-120W/m2

Z drugiego końca dom pasywny jest poniżej 15W/m2 strat ciepła

 

Stąd oszacowanie strat ciepła na poziomie 50-60W/m2 uważam za realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Bo nie-, tak mógłbym napisać....

Zacznij mieszkać i sprawdź, czy to, co sobie liczyłes ma pokrycie z tym, co masz w rzeczywistości....

Jeden kolega ma taki fajny podpis:

"W teorii nie ma różnicy między teorią, a praktyką. W praktyce jest"

Od stycznia grzeję i po tym wiem,że u mnie wyliczenia pokrywają się z rzeczywistością.

 

Przy czym dolne zakresy osiąga sie przy braku mostków termicznych oraz przy wentylacji z odzyskiem ciepła....

Założyłem,że ma lepiej izolowany dom i może nie mieć wentylacji z odzyskiem ciepła.

No to jeszcze wzór na obliczanie strat ciepła na wentylację grawitacyjną,mostki termiczne tylko w OZC:

wentylacja.JPG

 

Z drugiej strony czemu szacować a nie wyliczać ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stycznia grzeję i po tym wiem,że u mnie wyliczenia pokrywają się z rzeczywistością.

 

To dobrze byłoby już przestać i wytrzeźwieć ;)

 

A tak na poważnie to do ilu st C wewnątrz i ile osób tam mieszka od Stycznia ?

 

No to jeszcze wzór na obliczanie strat ciepła na wentylację grawitacyjną,mostki termiczne tylko w OZC:

 

Z drugiej strony czemu szacować a nie wyliczać ?

 

Po pierwsze grawitacyjna w znakomitej większości przypadków działa jak chce, po drugie na podstawie jakich danych chcesz obliczyć straty przez mostki termiczne pochodzące z niedoróbek "fachowców", które to często wychodzą na jaw dopiero przy badaniu termowizyjnym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To dobrze byłoby już przestać i wytrzeźwieć ;)

 

A tak na poważnie to do ilu st C wewnątrz i ile osób tam mieszka od Stycznia ?

Grzałem do 21 i 22st.C,w czasie styczeń-sierpień nie mieszkał tam nikt na stałe tzn.nie było zysków bytowych z ludzi z kompa z lodówki z kuchenki i innych urządzeń elektrycznych,które mocno wpływają na spadek rachunków za ogrzewanie,wentylowane non stop z wydajnością 100m3/h.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Coś Ty Arturo znowu zrobiłeś się mocno aktywny w temacie PC coś tu jest podejrzane, pewnie znowu robisz jako naganiacz....

Pewnie nie ;)

Temat pomp tutaj wywołali nowi użytkownicy pomp czyli SUSPENSER i Vld,jeden do cwu drugi do c.o ja tylko dopowiadam i prostuję niektórych bo czytając błędne wnioski i interpretacje ciężko siedzieć cicho a kto czym będzie grzał mnie to rybka,przestałem się wzruszać tym czy to będą kable czy węgiel :)

 

Zresztą izolacja,dobór źródła ciepła do domu to nie jest dyskusja o pompach ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałem do 21 i 22st.C,w czasie styczeń-sierpień nie mieszkał tam nikt na stałe tzn.nie było zysków bytowych z ludzi z kompa z lodówki z kuchenki i innych urządzeń elektrycznych,które mocno wpływają na spadek rachunków za ogrzewanie,wentylowane non stop z wydajnością 100m3/h.

 

Czyli rzadko ktoś wchodził, wychodził czy otwierał okna. I z CWU też nikt nie korzystał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czyli rzadko ktoś wchodził, wychodził czy otwierał okna. I z CWU też nikt nie korzystał.

A czemu ktoś miał otwierać okna ? Wentylacja chodziła cały czas,100m3/h to w moim przypadku wymiana powietrza na świeże ok.0,3 kubatury domu na godzinę czyli w ciagu trzech godzin powietrze w całym domu jest praktycznie wymienione ale cieżko mówić o wymianie skoro nikt nie zużywał tego powietrza.

Mam wiatrołap,jest on cały czas zamykany,jest w nim nawiew i wywiew,z cwu nikt nie korzystał ale co to ma do rzeczy ?

Już dzisiaj korzystam i zużycie dobowe to 2,5-2,7kWh czyli jakieś max.1,4zł/dobę przy 300l zbiorniku i przy grzaniu w I taryfie,żeby nie było,że znowu naciągam to SUSPENSER niech także przedstawi ile mu idzie na cwu.

Przy okazji człowiek sobą też ogrzewa dom...w domu gdzie straty ciepła są duże nie odczujemy tego ale w domu gdzie straty ciepła są mocno zminimalizowane bardzo to odczujemy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji człowiek sobą też ogrzewa dom...w domu gdzie straty ciepła są duże nie odczujemy tego ale w domu gdzie straty ciepła są mocno zminimalizowane bardzo to odczujemy.

 

Z całym szacunkiem, ale bez jaj.....

Za chwilkę dojdziemy do stwierdzenia, że w super zaizolowanym domu wystarczy człowiek i sprawa ogrzewania z głowy. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Z całym szacunkiem, ale bez jaj.....

Za chwilkę dojdziemy do stwierdzenia, że w super zaizolowanym domu wystarczy człowiek i sprawa ogrzewania z głowy. :lol2:

Nie zamierzam przekonywać bo raczej nie zdołam ;)

Zapytam się tylko czemu przy spotkaniu większej ilości osób w normalnym domu za chwilę zdejmujemy swetry,marynary,rozluźniamy krawaty i otwieramy okna lub zakręcamy grzejniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam przekonywać bo raczej nie zdołam ;)

Zapytam się tylko czemu przy spotkaniu większej ilości osób w normalnym domu za chwilę zdejmujemy swetry,marynary,rozluźniamy krawaty i otwieramy okna lub zakręcamy grzejniki ?

 

Bo pewnie prowadzimy burzliwe dyskusje, często wspomagając się jakimś napojem wyskokowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Bo pewnie prowadzimy burzliwe dyskusje, często wspomagając się jakimś napojem wyskokowym ;)

Napewno ;)

Zyski bytowe pod każdą postacią w domu z niskimi stratami ciepła odgrywają nie bagatelną rolę.

Każde urządzenie elektryczne wytwarza energie cieplną a im mniejsze straty tym ta energia bardziej służy do grzania domu i bardzo wpływa na bilans ogrzewania.

Kolejny przykład tym razem ode mnie,jeszcze nie dawno w zwykłym mieszkaniu w bloku,gdzie dwa kompy pracowały praktycznie cały czas w jednym pokoju,był to najciepleszy pokój i kaloryfer był tam skrecony do miniumum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...