Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sąsiedzie , siłownik np. http://allegro.pl/silownik-elektryczny-mini-automat-bramy-naped-i3498973091.html , przekaźnik dwudrożny NO, dziura w tylnej ścianie kotła, do tłoka zamocować zgarniacz. Reszta jak u ciebie. Tak w skrócie . Rozwiązanie pasuje do wielu kotłów. Można i ze ślimakiem zastosować siłownik, ale ślimak drogi ;) Myślę, że się zmieściłem w kosztach ?, idę spać :bye:
Może być kłopot z ruchem powrotnym i zgarnianiem pozostałości lub opadaniem nowego popiołu. Można tą zgarniaczkę wykonać na zawiasie jednak problem może być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Mam pytanie do mądrzejszych ode mnie gdyż ja jestem bardzo początkujący w tym temacie. Posiadam dom o pow ok 320 m2 nowo wybudowany (ściany 20cm styropian, dach 40 cm wełna, rekuperacja bez gwc, okna system 3-szyb.). Do zasilania domu w ciepło został zainstalowany kocioł EKT Grobelny (tłok) 25 KW wpięty do zbiornika buforowego o pojemności 2000l. Bufor zasilany również instalacją solarną oraz kominkiem z płaszczem wodnym 14 kw. Kominek używany bardzo rzadko. Zbiornik buforowy zapewnia ciepło do CO bezpośrednio oraz do CWU przez wymiennik płytowy. Kocioł posiada sterownik NEON tj chyba sterownik ElektroMiz Skorpion Plus. W styczniu-marcu tego roku instalacja grzała budowę i kocioł pracował z mocą ok 50-65%. Moje pytanie jest następujące. Czy pozwolić sterownikowi działać w automacie PID jak dotychczas? Czy jest możliwość ustawienia tak kotła aby grzał ze swoją 90-100% mocą do naładowania buforu po czym przechodził w spoczynek? Dodam, że zakupiłem na ten sezon ekogroszek Wesołą, Wieczorka i trochę Jankowic.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Edytowane przez pablo1006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł z tego co sie orientuje powstał na bazie EKR, wspólnej konstrukcji p.Grobelnego,Śliwy,Tilgnera...

 

U Twojego producenta opracowali dokręcany palnik tłokowy i montują go z danego boku, stąd nazwa EKT

Nie znam wymiarów a głównie wysokości od paleniska tłoka do rur...

Nie interesowałem się tez nigdy, czy ich palnik tłokowy ma jakieś przykrycie nad paleniskiem, rodzaj kopuły.....

 

Tłok i ruszta wodne.................................

Coś bym tam zawiesił albo ułożył jakies cegiełki szamotowe na wierzchu rusztu wodnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czytam i czytam i głowa mi pęka.

Nie mogę się zdecydować na kocioł - dom ma 214m2, ale po odjęciu garażu 30m2 który nie będzie ogrzewany, wychodzi już jakieś 180 metrów.

Do tego podłogówka w kuchni (18m2), przedpokoju (10m) i 2 łazienkach (ok. 6m każda).

Według świadectwa energetycznego zapotrzebowanie na energię końcowa to 120 kWh/(m2rok) cokolwiek to znaczy.

Proszę doradźcie co wybrać, bo po prostu sam nie mogę się połapać co będzie dla mnie odpowiednie.

Ważne tylko aby ten piec palił ekogroszek oraz pellet - (pellet, bo po prostu często wyjeżdzam i nie chce aby kobieta wybierała kilogramy popiołu i ciągle bawiła się w górnika). Ważne też aby miał dobry serwis w woj. mazowieckim (mieszkam ok. 25 km od Warszawy). Z powodu serwisu już skreśliłem Kostrzewe, bo opinie raczej niepochlebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur jak zwykle strzela nie mając żadnych informacji o ociepleniu budynku ale zgodzę się też po trosze z nim że jest to przesadzone.

Napisz coś o domu, tzn jak jest ocieplony ( zewnątrz, dach, jakie okna, może coś w posadzkach )

Jak zwykle na "oko" jak to też teraz zrobił Artur to coś między 15 a 17kW ale podaj trochę informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, byłem zmuszony bo potrzebowałem do odbioru budynku tego świadectwa, nie wnikałem co w nim jest. Odebrałem budynek bez pieca, bo tak podobno można, a mi się spieszyło (musiałem mieć meldunek, aby dziecko poszło do nowej szkoły)

Ściany są z gazobeton 24cm, ocieplone styropianem 12cm (fundament 10cm) - niestety miałem takie warunki ze działka wąska i aby dotrzymać granic nic więcej się nie dało. W podłodze tez jest styropian 10cm. Dach jest z blachy na pełnym deskowaniu, do tego wełna w sumie 25 cm. Na dole okna 3 szybowe MS, w dachu 10 okien fakro zwykłe 2 szybowe. W stropach nad parterem też jest styropian, jakiś cienki, ale nie pamietam ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Przy grzejnikach polecam przemyśleć kocioł typowo na pellet a nie 2w1 bo wiadomo jak coś jest to wszystkiego tzn jest do niczego.

Większą sprawnością(krótszą pracą)nadrobisz droższe paliwo także suma sumarum wyjdziesz na plus....

No już takich aż bredni to nawet po Arturo się nie spodziewałem. Chłopie, za cenę najlepszego ekogroszku 29 - 30 MJ kupuje się pellet 19 - 20 MJ. 30 - 40 procent mniejsza wartość opałowa. Ekogroszek o wartości opałowej pelletu kupuje się za 50 - 60% ceny pelletu. Kotły na eko sprawność mają podobną do tych na pellet. Jak chcesz taniej ogrzać pelletem? Za Twoje pseudo-porady ludzie później będą płacić. Kolego bartoleq, jak długie są te Twoje wyjazdy? Właśnie pelletem dowalisz żonie roboty. Będzie gonić zasypywać 2 razy częściej niż ekogrochem. Popiołu z dobrego eko masz 3 - 5 %. Ja palę Wesołą i wybieram popiół co 3 zasyp 170 kg. ekogroszku. Przez czas, na jaki starczają te 3 zasypy praktycznie nie zaglądam do pieca - tylko dosypuję do pełna, kiedy już widać dno. Po skończeniu 3 zasypu czyszczę kocioł, to i popiół się wywala. Mam dom 235 m2 + garaż i piwnica, ocieplony słabiej od Twojego. Grzeję starym, wielkim klocem 28kW i musi być naprawdę ostry mróz całą dobę, żeby zasyp skończył się po 6 dniach. Nie żebym Tobie taką moc polecał, po prostu taki kupiłem przeszło 8 lat temu. Ty raczej słuchaj się Karoki w kwestii mocy, 12 kW powinno sobie na styk poradzić, 15 kW bezpiecznie, 17 spoko z niewielkim zapasem. )

Edytowane przez kobra64
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj piec na grzanie CWU latem zużywa niespełna 3 kg. ekogroszku. Załóżmy - z górką - że połowa z tego idzie na utrzymanie w ruchu. Czyli jakieś 1,5 kg na dobę przy baaaaardzo długich podtrzymaniach. W sezonie podtrzymania będą kilkukrotnie krótsze. Czyli pewnie zeżre na nie ze 30 deko węgla na dobę. W skali miesiąca - z 10 kilo normalnie. Oszczędność, że głowa boli. A dobry PID wyeliminuje podtrzymania niemal zupełnie. Odkąd założyłem SPP Boleckiego, nawet latem udaje mi się grzać CWU bez podtrzymań. Po dobrej regulacji kocioł sobie chodzi na 6 - 8 % ustawionej mocy i działa bez przedmuchów. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czytam i czytam i głowa mi pęka.

Nie mogę się zdecydować na kocioł - dom ma 214m2, ale po odjęciu garażu 30m2 który nie będzie ogrzewany, wychodzi już jakieś 180 metrów.

Do tego podłogówka w kuchni (18m2), przedpokoju (10m) i 2 łazienkach (ok. 6m każda).

Według świadectwa energetycznego zapotrzebowanie na energię końcowa to 120 kWh/(m2rok) cokolwiek to znaczy.

Proszę doradźcie co wybrać, bo po prostu sam nie mogę się połapać co będzie dla mnie odpowiednie.

Ważne tylko aby ten piec palił ekogroszek oraz pellet - (pellet, bo po prostu często wyjeżdzam i nie chce aby kobieta wybierała kilogramy popiołu i ciągle bawiła się w górnika). Ważne też aby miał dobry serwis w woj. mazowieckim (mieszkam ok. 25 km od Warszawy). Z powodu serwisu już skreśliłem Kostrzewe, bo opinie raczej niepochlebne.

 

Kolego wskaźnik wyliczony w świadectwie nie przekłada się na obliczeniowe zapotrzebowanie mocy. Nie powiedziałbym także że świadectwo masz zrobione źle. Opracowująca je osoba musiała uwzględnić jakieś źródło ciepła. Bez tego się nie da sporządzić świadectwa. Gadanie Arturo72 że ten wynik jest niemożliwy jest bezpodstawne. Na ten wskaźnik rzutuje właśnie w znaczący sposób wybrany system ogrzewania.

Podsumowując, jeżeli ktoś zrobił świadectwo uwzględniając wszystkie elementy generujące straty ciepła to da się z tego wyliczyć moc. Ale bynajmniej nie z podanego przez ciebie wskaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według świadectwa energetycznego zapotrzebowanie na energię końcowa to 120 kWh/(m2rok) cokolwiek to znaczy.

P.

Słuchajcie. to jest podane zapotrzebowanie roczne na m kw.

Czyli zapotrzebowanie roczne budynku przy 180 m kw wynosi 21600 Kwh. To są niecałe 4 tony grochu...

Może to nie jest mało - ale wygląda w miarę realnie.

Chyba, że ja coś popierniczyłem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zapalarce kocioł włącza się i grzeje tylko kiedy jest potrzeba,ciepło nie ucieka w komin na podtrzymaniu,nie występują straty postojowe,maks.moc grzewcza potrzebna jest tylko przy niskich temperaturach.

W domu z małymi stratami ciepła jest to bardzo istotne.

 

Co za bzdury, kiego grzyba piszesz na wątku o produktach, o których pojęcia nie masz?

 

Policz sobie:

- jaka jest moc zapalarki, ile wykonuje na dobe cykli załączeń, czy to kosztuje mniej czy więcej niż podtrzymanie na węglu?

- sprawdź i policz koszt serwisu i wymiany zapalarki

- dodaj cenę paliwa, mniej kalorycznego

 

Za skarby ten rachunek nie wychodzi in plus.....

 

Miałoby to sens, gdyby był bufor, ale on kosztuje kolejny tysiąc, więc policz ile to wymaga lat....

 

Bzdury Panie, bzdury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie. Jesteśmy na etapie wyboru kotła. W idealnej sytuacji chcielibyśmy gaz, ale niestety gazownia powiedziała nam że podłączą ale za 1,5 lub 2 lata. W tej sytuacji zdecydowaliśmy że chcemy kocioł na ekogroszek (przewijał się rówież temat drewna tylko i wyłącznie lub pelet, ale jakoś to odpadło). Przejrzeliśmy mnóstwo propozycji i listę skróciliśmy do:

1. Moderator UNICA Vento Eco

2. Seko IGNIS 22

3. Rbr Ekouniversal

4. SAS Slim

Kolejność oczywiście nie odpowiada preferencjom. Czy ktoś mógłby mi doradzić, który kocioł wybrać bo juz mam mętlik w głowie. Może ktoś je ma i używa. Czy do nich dobrze by było zainstalować bufor (np. 1000l)? Czy mniejszy zbiornik wystarczy?

Dom jest nowy, 270 m2 powierzchi użytkowej, z czego około 190 ogrzewanej (piwnica, parter, poddasze użytkowe). Sciany to ceramika 25+ wełna 18. Poddasze 35 lub 40 cm wełny. Rekuperacja bez gwc. Podłogówka w kuchni, wiatrołapie i dwóch łazienkach (ok. 40 m2), jeden grzejnik kanałowy pod oknem szer. 2,7, reszta normalne grzejniki.

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nic się nie znajdzie dobrego co ma ekogroszek i pellet. Niech już ten pellet będzie paliwem zastępczym, a ekogroszek podstwowym, ale aby nie było mieszanek pelletu, tylko można było czysty pellet zasypać. Jeśli jednak nie ma nic godnego uwagi, to się poddam i wezmę tylko ekogroszek, ale fajnie jakby można było także awaryjnie drewno wsadzić (mam las własny, można zawsze coś tam wyciąć), ale nie wiem czy drewno z ekogroszkiem chodzą w parze, pewnie nie.

 

Faktycznie hydraulik mowił, że minimum 25kW, ale do końca po lekturze forum mu nie wierzyłem (choć to już starej daty fachowiec, więc niejedno już widział)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, to może mu ten dom rozbierz i wybuduj od nowa. Piszesz w wątku o kotłach, chociaż nie masz o tym zielonego pojęcia. Nie masz wiedzy ani praktyki i nie przeszkadza Ci to pouczać innych uczestników tego wątku i wygłaszać swoich nauk w tonie prawd objawionych. Za każdym razem, kiedy posługując się arytmetyką z zakresu 4 działań podstawowych ktoś dowiedzie Ci, jak wielka jest Twoja ignorancja, najzwyczajniej porzucasz omawiany temat bez choćby zwykłego - przepraszam, myliłem się. I zaraz zaczynasz nawracać kogoś innego, na całkiem podobny lub zbliżony temat, powtarzając te same brednie które przed chwilą zostały ośmieszone. Najzwyklejszym szkodnikiem tutaj jesteś, strach tylko, że ktoś weźmie Twoje " porady " za dobrą monetę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...