Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A skam-Premium ma z kolei półki pionowe, tak? A tez go polecacie....Kotły Witkowskiego tez mają ten sam palnik przy mniejszych mocach kotłow co Skam-Premium - tzw. małego brucera?

 

Poziome, czyli czyszczony od przodu

 

Nie, w tej drugiej firmie nie mają tego samego palnika, bo w rejonie Pleszewa jest on na wyłączność.

Taka umowa z dostawcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.Jestem nowicjuszem w tym wątku ale czytam i śledzę z uwagą wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów.Jestem użytkownikiem kotła z podajnikiem ślimakowym z firmy Witkowski od 2 sezonów. Kotły zrobione są naprawdę solidnie. Z braku doświadczenia popełniłem błąd kupując z rusztem wodnym i za duży o ok.30%. Na ruszta położyłem cegły klinkierowe z otworami a także odpowiednio docięte na 1i 4 półkę wymiennika.Efekt jest dość dobry,lepiej są dopalone gazy i nie ma tłustej sadzy w postaci kożucha czy innego polaru tylko lotny szarobrązowy pył. Zastanawiam się nad kupnem mniejszej dyszy do palnika żeliwnego,kontaktowałem się w tej sprawie z MINERTU,którego .

 

Sam mam niestety piec z rusztem wodnym (Skam-P 12KW).

 

Co dają te położone cegły klinkierowe ? Masz jakieś zdjecie jak to wygląda ?

Serio coś to daje ? Pytam bo mam też ruszt wodny i jeśli te cegły by coś dały to czemu nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam niestety piec z rusztem wodnym (Skam-P 12KW).

 

Co dają te położone cegły klinkierowe ? Masz jakieś zdjecie jak to wygląda ?

Serio coś to daje ? Pytam bo mam też ruszt wodny i jeśli te cegły by coś dały to czemu nie :)

 

Witam,pomagają w dopalaniu gazów.Proszę o cierpliwość,fotki podeślę trochę pózniej [nie umiem wklejać],potrzebna będzie pomoc córki:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kupnem mniejszej dyszy do palnika żeliwnego,kontaktowałem się w tej sprawie z MINERTU,którego pozdrawiam:D. Na pewno poprawiłoby to pracę palnika w okresach przejściowych[mniejsza moc]. Ciekawe czy zmniejszy się również spalanie? .

 

Głowica minertu pasuje do starej, prostokątnej wersji ekoenergii, trzeba go zapytać, czy wymyślił coś do nowej okrągłej...

 

Ja w domu miałem małą, wierconą ekoenergię oraz dużą ekoenergię.

Mała pracowała u mnie od jesieni ubiegłego roku do pierwszych dużych mrozów, gdy sie okazało,że w moim starym domu nie daje rady....

Szybka przekładka w mrozy na duża i tak przejechałem do wiosny....

 

Wnioski:

Na swojej starej chacie na małej eko mieściłem się jesienią w ok.25-27kg

Na wiosne, jak przyszły podobne temp. na dużej eko ciężko było zejść <30kg.

 

Więc możesz być do przodu średnio o jakieś 5kg/24h.....

 

Na ten rok wstawiłem inny palnik lepiej dobrany mocą do moich potrzeb. Mogłem zostać przy ekoenergii, ale aby to miało sens musiałbym się nastawić na jej zmienianie z małej na duża w zalezności od temp. zewn., dla mnie bzdura, stąd inny palnik.

 

 

Ekoenergie możesz jednak przerobić na mniejszą, kupić musisz:

- ślimak od małej

- wewnętrzną część odlewu korpusu palnika

- małą głowicę spalającą.

Ma to sens, jak nie spalałes na dobę więcej jak 35kg, taka moja prywatna rada.

 

Ze starej ekoenergii zostanie Ci motoreduktor oraz zewnętrzna część odlewu korpusu palnika.

 

Tak zrobił kolega Many

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir cegły mogą pomóc, nawet taka głupia dziurawka,

sęk w tym,że jak będziesz chciał je wyjąć do czyszczenia kotła to najprawdopodobniej się rozlecą.

 

Jak nie korzystasz z tego rusztu,- to spróbuj, sam się przekonasz.

 

Nie korzystam z rusztu , choć jak zamawiałem myślałem że będę ...

Szybko jednak zrezygnowałem , bo paląc kartony , jakieś drewienka więcej było później czyszczenia i kombinacji ...

To moge spalić w kominku i czyszczenie sporo przyjemniejsze ..

 

Nie mam porównania do Skam-Pa w wersji bez rusztu wodnego ale zdaje mi się że się piec mocno syfi , ale zdaje mi się że po zmianie sterownika za Skorpiona zaczął się mniej syfić.

Zobaczymy w tym sezonie ...

 

Po prostu zastanawiam się czy ma jakiś to sens i czy róznica będzie znaczna czy raczej "kosmetyczna".

Pytam bo nie chciałbym "ciał obcych" w piecu , bo później gorzej się czyści , a dodatkowo masz rację taki klinkier może się rozpaść i głupio by było aby wpadła część do palnika i jeszcze palnik rozwaliła ...

 

Nie chciałbym się "bawić" , w tym sezonie chciałbym wreszcie włączyć piec i tylko wywalać popiół , wsypywać opał i co jakiś czas czyścić ;)

 

Na ten sezon mam aż 3 rodzaje węgla ;)

 

1. Ze starego sezonu trochę ruskiego ekogrochu

2. Miał z Piasta (nie wiem jaka kaloryczność albo 23Mj albo 25Mj)

3. Ekogroszek podobno Chwalowice

 

Na pierwszy rzut idzie rusek , potem miał a potem te niby chwałowice.

 

Nie ukrywam że cegły mi zostały , więc ciekawi mnie to , ale chyba dam sobie spokój z cegłami , bo potem będzie cięzko się czyściło ruszt ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir

jak chcesz ustawiać cegiełki to warto się wybrać na lokalny skład i zainwestować kilka złotówek na cegiełki szamotowe

te się nie rozpadną a jak dobrze rozstawisz na ruszcie to nie będziesz ich musiał do czyszczenia wyciągać, ja gdy ustawiałem u siebie to zostawiłem miejsce od ścianek tak aby zmieścić skrobak i cegły stały przez cały okres prób z nimi.

potem jedna poszła do pocięcia przy zmniejszaniu palnika a druga służyła do jej przytrzymywania.

obecnie wykorzystuję tylko pocięty kawałek a cała leży i daleko jej do stanu rozkładu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kol. Jarecki. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedż Decyzję wymiany dyszy podejmę chyba wiosną,muszę mieć właściwe porównanie ponieważ przez 2 sezony miałem rozbiegany palnik[zapłaciłem frycowe]. W największe mrozy spalałem na pewno 40-42 kg opału.Średnia na sezon 29kg. Jak będzie pokaże nadchodzący sezon. Grzejąc tylko CWU zauważam korzystną zmianę.:D PS.jak wygląda nowa ekoenergia? Muszę się przyjrzeć swojej i chyba ta starsza prostokatna. Edytowane przez grabpa58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grabpa 58. ja u siebie tez mam ten nieszczęsny ruszt wodny w Kotle Defro Eko Duo Uni. i mam ten sam problem z sadzą itp. i te cegłówki mnie zaciekawiły, Ja jeszcze mysle do siebie dokupić deflektor ceramiczny plus te cegłowki. A powiedz czy nie za bardzo spada cie temp. spalić przez te cegłówki na półce poziomej? Edytowane przez Balzak311
usuniecie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grabpa 58. ja u siebie tez mam ten nieszczęsny ruszt wodny w Kotle Defro Eko Duo Uni. i mam ten sam problem z sadzą itp. i te cegłówki mnie zaciekawiły, Ja jeszcze mysle do siebie dokupić deflektor ceramiczny plus te cegłowki. A powiedz czy nie za bardzo spada cie temp. spalić przez te cegłówki na półce poziomej?

 

Witaj Balzak,jeśli deflektor ceramiczny będzie na odpowiedniej wys. nad palnikiem to jak najbardziej wskazane. Też się przyglądałem tym ceramicznym ale wydają się być grubsze i może być problem z właściwą odległością od dyszy palnika[ok.18-20cm]. Cegiełki na 2półkach w moim przypadku nie stanowią problemu. Na pewno spowalniają przepływ spalin przez wymiennik i co za tym idzie zwiększają odbiór ciepła[dobre i kilka % odzyskanej energii]. Jeśli jest zbyt mały ciąg kominowy może się trochę dymić po otwarciu drzwiczek ,trzeba zatem poeksperymentować na własnym przykładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...