Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety już pierwszej zimy okazało się że tak nie jest. Sterownik głupiał i działał na zasadzie (grzanie na full - 15KW (temp spalin - nawet powyżej 350 stopni !!!!) i potem nawet kilka godzin w podtrzymaniu !!!). Zmiana ustawien , wgranie nowszej wersji oprogramowania nie pomagało ...

Katastrofa :(

 

Jakaś lipa musiała być z tym sterownikiem [wadliwy egzemplarz ?] bo znajomy ma Ognika i ładnie mu moduluje moc, zresztą Karoka też chyba komuś z rodziny taki zamontował i też działa jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3 sąsiadów ma Skam-y z mojego polecenia - palą w nich już kolejny rok i obaj nie wiedzą co to problem z kotłem, kominem itp.

 

To fajnie że im elektronika się "spasowała" z istniejącą instalacją grzewczą. U mnie niestety nie ....

I największy żal mam o to że ta "reakcja" firmy była dopiero po 2 latach i to też przy mojej mocnej "działalności" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubatoja

kocioł z podajnikiem tłokowym jest trudniej sterowalny niż ślimak

dodatkowo przy ocieplonym domu o powierzchni jak Twojego taty 6 ton to raczej przelatywało przez komin

spytaj taty jak palił w tym śmieciuchu od góry czy od dołu?

jakie trzymał temperatury na kotle? jaka była temperatura w domu?

pojemność instalacji nie ma wpływu na moc kotła

moc kotła dobiera się do potrzeb budynku a one od ilosci żeberek nie zależą

Tłok jeśli się upierasz to szukaj mniejszych mocy okolice 15KW

znajdziesz w sieci ale uprzedzam są problemy z prawidłowym wysterowaniem takiego kotła

pomagam obecnie jednemu z kolegów który też walczy i przy niewielkim odbiorze ciepła jego tłok na zmianę albo wywala niespalony opał albo wygasa.

rozumiem że tata zwyczajny chodzić do kotłowni kilka razy na dobę ale po co mu to na stare lata?

spytaj sąsiadów ojca jakie mają kotły z jakimi palnikami i jakiego typu mają z nimi problemy.

jeśli to zwykłe okrągłe fajki to zapewne zrywane zawleczki w wyniku grubych frakcji w węglu lub ciał obcych.

nowe palniki radzą sobie z tym dużo lepiej. ja od 3 lat nie zmieniałem zawleczki u siebie

awaryjność ślimaków schowaj między bajki.

poszukaj w okolicy swojej kogoś kto ma kociołek z palnikiem żeliwnym i spytaj jakie ma problemy zaprowadź ojca niech obejrzy przy pracy taki kociołek.

potem na chłodno niech zdecyduje a nie pod wpływem opinii jednego czy dwóch sąsiadów którzy nie chcą by tata miał lepiej niż oni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatoja

 

Ja tłoka odpuściłem w kwestii produkcji w 2011, na nowe domy to sie nie nadaje.....

Konstrukcyjnie palnik był żeliwny, ceramika na sklepieniu i wejściu w kanał dymny, doprowadzenie powietrza wtórnego...

 

Tłok na małym obciążeniu to jednak kłopoty z wygaszaniem, mniej czyste spalanie, więcej kurzu na około kotła.

Zapomnieć tez o paleniu na bojler latem, bo może gasnąć.

 

Jak chcesz, to można cos od Grobelnego, ma wersje tłoka z tyłu konstrukcji KTM lub z boku konstrukcji EKT

 

Mechanizm jest dośc mocny w tłokach, ale też jak wpadnie coś większego, to trzaska, a jak kamień to zatrzyma tłoka, kontrakton wywala alarm pozycji i procedura podobna do wymiany zawleczki w ślimaku, czyli wywalić opał z kosza, poluzowac mechanizm tłoka, usunąć przyczyne blokady i skręcić.

 

Z czasem wychodzą kłopoty z mechanizmem pozycjonowania, tego w ślimaku nie ma. Jak już ktoś upiera się na tłoka, to moim zdaniem lepszą alternatywą jest rynna, byle dobrze zrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Może ktoś wie jakim cudem są dopłaty do solarów a do pomp ciepła nie ma ?

Są,wystarczy się zorientować.U mnie w gminie od kilku lat są dopłaty bezpośrednie do urządzeń "ekologicznych",w Polsce przeczytaj na temat dopłat do budowy domów zuzywajacych mało energii na ogrzewanie (15-40kWh/m2/rok).

Doplata to od 30-50tys.zł.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatoja

 

Ja tłoka odpuściłem w kwestii produkcji w 2011, na nowe domy to sie nie nadaje.....

Konstrukcyjnie palnik był żeliwny, ceramika na sklepieniu i wejściu w kanał dymny, doprowadzenie powietrza wtórnego...

 

Tłok na małym obciążeniu to jednak kłopoty z wygaszaniem, mniej czyste spalanie, więcej kurzu na około kotła.

Zapomnieć tez o paleniu na bojler latem, bo może gasnąć.

 

Jak chcesz, to można cos od Grobelnego, ma wersje tłoka z tyłu konstrukcji KTM lub z boku konstrukcji EKT

 

Mechanizm jest dośc mocny w tłokach, ale też jak wpadnie coś większego, to trzaska, a jak kamień to zatrzyma tłoka, kontrakton wywala alarm pozycji i procedura podobna do wymiany zawleczki w ślimaku, czyli wywalić opał z kosza, poluzowac mechanizm tłoka, usunąć przyczyne blokady i skręcić.

 

Z czasem wychodzą kłopoty z mechanizmem pozycjonowania, tego w ślimaku nie ma. Jak już ktoś upiera się na tłoka, to moim zdaniem lepszą alternatywą jest rynna, byle dobrze zrobiona.

 

 

Najczęstszej sąsiedzi maja piece ślimakowe z

Ogniwa

Hefty

Ciechowicz

i Stalmarki

 

główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka

dwóch sąsiadów ma stalowego ślimaka to im się powykrzywiał

fakt że ludziska maja piece ślimakowe po kilka lat ale nie ma ani jednej chałupy której w tym okresie nie zepsułby się ślimak

obeszłam z ojcem 15 chałup i w każdej oskarża się na to samo

nie wiem czy to wina węgla czy nie ale to fakt

niestety to osiedle starych domów

i nie ma tu nikogo z piecem 1-3 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są,wystarczy się zorientować.U mnie w gminie od kilku lat są dopłaty bezpośrednie do urządzeń "ekologicznych",w Polsce przeczytaj na temat dopłat do budowy domów zuzywajacych mało energii na ogrzewanie (15-40kWh/m2/rok).

Doplata to od 30-50tys.zł.

 

Nie chodzi mi o wybranych kilka gmin - no bo dlaczego akurat tam a gdzie indziej nie ?

 

Dopłaty do domów to jednak co innego niż do źródeł ciepła i tych, którzy domy już wybudowali guzik to obchodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka

dwóch sąsiadów ma stalowego ślimaka to im się powykrzywiał

fakt że ludziska maja piece ślimakowe po kilka lat ale nie ma ani jednej chałupy której w tym okresie nie zepsułby się ślimak

obeszłam z ojcem 15 chałup i w każdej oskarża się na to samo

nie wiem czy to wina węgla czy nie ale to fakt

niestety to osiedle starych domów

i nie ma tu nikogo z piecem 1-3 lat

 

Jak próbują palić orzechem z kamieniami to się nie dziwię a na to wygląda.

 

Dobry ślimak z polecanych tu w wątku + odpowiedni węgiel [patrz ranking pod linkiem w stopce] i masz znikome ryzyko usterki, mało pracy przy obsłudze, tanio i mało popiołu.

 

Kupując tłoka na 100% będziesz miał problemy [przegrzewanie i wygasanie latem i przy małym odbiorze ciepła], ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie chodzi mi o wybranych kilka gmin - no bo dlaczego akurat tam a gdzie indziej nie ?

Te dopłaty prawdopodobnie wywalczyli sami mieszkańcy gminy,także zbieraj podpisy i skladaj wniosek do wójta ;)

Co do dopłat do domów energooszczędnych to ja nie wiedząc,że takowe będą wybudowalem dom lapiacy się na te dopłaty bo mam go jeszcze "w budowie" także najważniejsza jest świadomość co i jak się buduje a nie budować byle by dach nad głową był :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęstszej sąsiedzi maja piece ślimakowe z

Ogniwa

Hefty

Ciechowicz

i Stalmarki

 

główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka

dwóch sąsiadów ma stalowego ślimaka to im się powykrzywiał

fakt że ludziska maja piece ślimakowe po kilka lat ale nie ma ani jednej chałupy której w tym okresie nie zepsułby się ślimak

obeszłam z ojcem 15 chałup i w każdej oskarża się na to samo

nie wiem czy to wina węgla czy nie ale to fakt

niestety to osiedle starych domów

i nie ma tu nikogo z piecem 1-3 lat

Dobra ,to może być wina opału, sezonowo każdy z tych domów przepuszcza 6-7 ton opału ,niektórym z nas to starcza na 3-4 lata , to takie same domy jak twój ?.

Teraz powiedz ilu sąsiadów ma tłoka ,jeżeli mają ,to jak tu sprawa wygląda z awaryjnością na tym paliwie.

Bo jeżeli nikt nie ma tłoka to na jakiej podstawie twierdzisz ze będzie mniej kłopotów na tym węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

 

główny problem to zrywanie zawleczek i pęknięcia żeliwnego ślimaka ....

 

napiszę tylko tyle

jak kupicie tego tłoka to dopiero tatuś będzie przeklinał

jak ma sobie na stare lata poprawić a nie "poprawić" to tylko ślimak

do tego jak pisze SUSENSER dobry ekogroszek a nie byle co byle jak byle taniej i nie będzie problemów

albo tata chce zapomnieć że ma kocioł albo że ma inne pomieszczenia niż kotłownia w domu

wasz wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i tak ale a osiedlu panuje przekonanie że slimaki są awaryjne i dlatego tata ich nie chce cóż poradzić nie da sie go przekonać uparte pokolenie

 

dlatego muszę dobrego tłoka znaleźć

 

wiem że tu raczej o ślimakach mówcie bo są lepsze ale może ktoś ma też doświadczenie w tłokowcach

 

 

Ja wcześniej miałem tłokowca, co prawda przewymiarowanego ale zawsze.

 

Po dwóch latach postanowiłem go sprzedać i zamienić na ślimaka.

 

Wady:

- głośna praca, paliłem ekogroszkiem, frakcja normalna, a potrafił tak chrupnąć w nocy, że biegłem do piwnicy sprawdzić co się dzieje

- czyszczenie masakra, pełno sadzy do tego miałem jeszcze z pionowym wymiennikiem z lipnym dostępem do niego

- podajnik miał tak nieszczęśliwą konstrukcję, że sypał się z pod niego pył węglowy

- palił więcej niż obecny ślimak (pewnie dlatego że był przewymiarowany)

- latem potrafił wygasnąć

 

Zalety:

- duży popielnik, starczał na dwa zasypy (200 kg)

- podobno można palić sortem do 40mm ale chyba najlepiej miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak próbują palić orzechem z kamieniami to się nie dziwię a na to wygląda.

 

Dobry ślimak z polecanych tu w wątku + odpowiedni węgiel [patrz ranking pod linkiem w stopce] i masz znikome ryzyko usterki, mało pracy przy obsłudze, tanio i mało popiołu.

 

Kupując tłoka na 100% będziesz miał problemy [przegrzewanie i wygasanie latem i przy małym odbiorze ciepła], ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni".

 

Coby nie mówić ja tylko przedstawiam fakty i doświadczenia ludzi którzy maja ślimaki w okolicy ojca

Nie wierze że specjalnie palą kamieniami i orzechem aby sobie psuć piece tym bardziej że te usterki się powtarzają

i jak nie zwracają uwagę na to co palą to znowu mają problemy

myślę że są wyczuleni na wielkość eko groszku ale to nie zmienia faktu że z ślimakami mają problemy

może to wina tego ze to piece pierwszej generacji a nie drugiej o jakiej się tu pisze ale

ale fama że slimaki się psują krąży po okolicy i trudno jej nie brać ojcu pod uwagę

ja mieszkam w bloku więc nie mam doświadczenia w sprawie pieców dlatego was pytam o radę

ale tu jakoś nikt nie używa pieca tłokowego :-(

Przekonaliście mnie że ślimaki są lepsze

ale jak ja mam przekonać ojca skoro się uparł na piec tłokowy?????

Może jak się przekona na własnej skórze będzie mądrzejszy

 

Mogę mu iść kupić jakiegokolwiek tłokowca ale to chyba nie oto chodzi

tym bardziej że to ja mam go kupić

potem mi powie ze kupiłem mu złego

i to moja wina

 

jestem w kropce dlatego proszę o rozsądne uwagi i rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłok owca ma 5 sąsiadów

 

3 iskre plus z wieprza poprzednio mieli slimakowego hefta

jeden ma piec polspawu

i jeden zgoda plus coś takiego

 

poprzednio tez mieli slimaki ogniwa

 

podobno nie zamienili by się na ślimaka

 

ale dla mnie to nie miarodajna opinia

 

bo tu na forum nic się o tych firmach nie pisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłok owca ma 5 sąsiadów

 

3 iskre plus z wieprza poprzednio mieli slimakowego hefta

jeden ma piec polspawu

i jeden zgoda plus coś takiego

 

poprzednio tez mieli slimaki ogniwa

 

podobno nie zamienili by się na ślimaka

 

ale dla mnie to nie miarodajna opinia

 

bo tu na forum nic się o tych firmach nie pisze

Ten "zgoda plus" to też iskra czyli 4 takie same kotły w sąsiedztwie

W takim razie ja bym zainteresował się tą iskrą z wieprza ,kocioł przetestowany w tym regionie na tym opale nie stwarza kłopotów .Przeszedł bym się i wypytał konkretnie bez upiększania .

W dodatku można spisać ich ustawienia czasów podawania itd.. odpadnie sporo problemów przy rozruchu,można zaprosić ,któregoś sąsiada pomoże w ustawieniach i rozruchu kotła.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dopłaty prawdopodobnie wywalczyli sami mieszkańcy gminy,także zbieraj podpisy i skladaj wniosek do wójta ;)

 

O "prawdopodobnie" to był kiedyś taki dowcip - znasz, czy Ci zacytować ? ;)

 

 

Co do dopłat do domów energooszczędnych to ja nie wiedząc,że takowe będą wybudowalem dom lapiacy się na te dopłaty bo mam go jeszcze "w budowie" także najważniejsza jest świadomość co i jak się buduje a nie budować byle by dach nad głową był :)

 

Czyli co proponujesz tym, którzy mają już wybudowane domy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...