Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Proszę o poradę

Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony i zastanawiam się nad Per-Eko ksp duo 15kw. Co sądzicie o tym kotle? Jak się sprawuje rynna? Sprzedawca poleca mi skam-p 12kw a odradza mi instalator że za mały(co będzie jak przyjdą ostre mrozy). Proszę o obiektywne opinie. Mam zamiar palić ekogroszkiem, dodatkowo cały rok chcę grzać wodę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Proszę o poradę

Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony i zastanawiam się nad Per-Eko ksp duo 15kw. Co sądzicie o tym kotle? Jak się sprawuje rynna? Sprzedawca poleca mi skam-p 12kw a odradza mi instalator że za mały(co będzie jak przyjdą ostre mrozy). Proszę o obiektywne opinie. Mam zamiar palić ekogroszkiem, dodatkowo cały rok chcę grzać wodę.

Pozdrawiam

 

12 kW spokojnie da radę - u mnie maks. średniodobowo zimą kocioł generuje <8 kW [przy -20 st na zewnątrz i 22-23 wewnątrz], a 12 Skam w razie potrzeby "pójdzie" i na 15 kW.

 

Instalator może zna się na kotłach zasypowych, ale na stałopalnych z podajnikiem raczej kiepsko.

 

Rynna to kiepski pomysł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym po prostu porównać te kotły. Plusy i minusy. Nie ukrywam ,że Per-Eko 15kw przy odpowiednich upustach jest tańsze. Ale nie wiem jak z użytkowaniem dokładnie z rynną i płaszczem wodnym. Mówią ,że Per-eko to odłam Zębca. Skam 12kw z palnikiem ardeo, ruszt awaryjny bez płaszcza wodnego jak się sprawuje, trwałość podajnika itd. Co Wy polecacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Proszę o poradę

Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony i zastanawiam się nad Per-Eko ksp duo 15kw. Co sądzicie o tym kotle? Jak się sprawuje rynna? Sprzedawca poleca mi skam-p 12kw a odradza mi instalator że za mały(co będzie jak przyjdą ostre mrozy). Proszę o obiektywne opinie. Mam zamiar palić ekogroszkiem, dodatkowo cały rok chcę grzać wodę.

Pozdrawiam

 

Z mojego doświadczenia mogę napisać, że 12 kW wystarczy. Sam sugerując się mądrościami instalatora zakupiłem na podobną powierzchnie 17kW (cieszę się, że tylko tyle przewymiarowałem, instalator upierał się nad 25kW). Posiadam sterownik bruli i obecnie kocioł pracuję do 8kW. W przypadku mrozów przełączam do 12kW. Raz tylko żeby szybciej wszedł na żądaną temperaturę w przypadku temp w okolicach -15 i przy czechu przełączyłem go na 16kW. Dom mam ocieplony 5cm styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chciałem Skama zamawiać tylko instalator mi w głowie zamieszał i zgłupiałem :)

 

Może z tamtego ma prowizję.

 

Ciekawe czy przyjdzie Ci go ustawiać czy powie jak mój "kup pan sobie skrzynkę piwa na czas siedzenia w kotłowni i ustawiania".

 

To Ty będziesz z tym kotłem "żył" więc zdecyduj sam czy w kwestii kotła słuchać fachowca od rurek czy pasjonatów kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ja jak kupiłem skam-p'a z brulim, mój instalator, otworzył usta i zdębiał. Sam był ciekaw jak to działa. Palę II sezon i o instalatorze zapomniałem, nie mając wcześniej żadnego doświadczenia. Nic nie musiałem ustawiać, oprócz temp. na kotle. Dla mnie rewelacja.

 

Suspenser ma rację, zazwyczaj instalatorzy mają prowizję i wciskają jedynie słuszny kocioł.

Edytowane przez bobwoj
opis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dom mam ocieplony 5cm styropianem.

Nieźle ;)

W sam raz,żeby udowodnić masochistyczną chęć "obcowania" z węglem ;)

Ale jeśli DoMiN ma taki sam dom jak Ty ale dobrze ocieplony a Ty masz 12kW to on potrzebuje ok.6kW.

Mam dom 150 m2 dobrze ocieplony

 

Skąd go weźmie ze sprawnością 80-90% ?

Czyżby musiał się zadowolić sprawnością 50% z mocniejszym kotłem ?

Nie,bufor jest odpowiedzią :)

Ciekawe czemu o tym nie wspominają tutejsi sprzedawcy ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skąd go weźmie ze sprawnością 80-90% ?

Czyżby musiał się zadowolić sprawnością 50% z mocniejszym kotłem ?

Nie,bufor jest odpowiedzią :)

Ciekawe czemu o tym nie wspominają tutejsi sprzedawcy ?

 

Pitolisz jak zwykle nie mając ku temu podstaw - obecnie w tzw. okresie przejściowym kocioł u mnie osiąga 60% sprawności pomimo, że ma 18 kW a zapotrzebowanie średniodobowe domu to maks. <8kW przy największych mrozach zimą.

 

Bufora nie mam.

 

Pisząc "sprzedawcy" pijesz do mnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za podpowiedzi. Wybrałem i zamówiłem Skama 12kW z Ardeo i sterownikiem Iryd. Pozostaje cierpliwie czekać. Z tego miejsca chciałem pozdrowić znajomego instalatora ,który proponował mi minimum 19kW :p ahh z resztą zobaczymy jak przyjdzie kociołek. Pozdrawiam

 

Daj znać gdy będzie już działał jak się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś takiego kotła - Zenmar - żeliwny.... znajomy zamówił u nich i pytał mnie o opinie jako że mam kocioł z podajnikiem:)

http://tablica.pl/oferta/kociol-piec-zeliwny-23kw-z-podajnikiem-10-lat-gwarancji-ID3A34n.html

Zamówił najpierw, a potem pyta się o opinie? Ciekawa kolejność... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...