Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a na jaką powierzchnię i jakiej mocy wziął ten wytwór rąk ludzkich?

 

 

swoją drogą ciekawa specyfikacja:

DOSTOSOWANIE KOTŁA DO POWIERZCHNI

do 150M2 4 elementowy 23 KW

150-220m2 5 elementowy 29 KW

220m2-300m2 6 elementowy 35 KW

300m2-350m2 7 elementowy

350m2-400m2 8 elementowy

400m2-600m2 10 elementowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś takiego kotła - Zenmar - żeliwny.... znajomy zamówił u nich i pytał mnie o opinie jako że mam kocioł z podajnikiem:)

http://tablica.pl/oferta/kociol-piec-zeliwny-23kw-z-podajnikiem-10-lat-gwarancji-ID3A34n.html

 

Już mu współczuję czyszczenia wymiennika.

 

"Duży zasobnik na węgiel" wygląda mi na zwykły 150 kg maks, szuflada na popiół faktycznie "duża" więc to jest ok.

 

"sterowany komputerowo proces spalania" wygląda na 2 stanowy, więc znajomy będzie musiał się przeszkolić w obsłudze zanim dobierze odpowiednie nastawy a przy każdej zmianie węgla dobrać je od nowa.

 

Podsumowując: za te pieniądze kupiłbym inny - i pewnie o mniejszej mocy - no chyba, że znajomy ma do ogrzania 500 m2 domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na jaką powierzchnię i jakiej mocy wziął ten wytwór rąk ludzkich?

 

 

swoją drogą ciekawa specyfikacja:

DOSTOSOWANIE KOTŁA DO POWIERZCHNI

do 150M2 4 elementowy 23 KW

150-220m2 5 elementowy 29 KW

220m2-300m2 6 elementowy 35 KW

300m2-350m2 7 elementowy

350m2-400m2 8 elementowy

400m2-600m2 10 elementowy

 

Może chodzi o powierzchnię hali sportowej o wysokości 9 metrów ;) :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena dość wysoka bo podana na 8%Vat i ten sterownik?

 

Może faktycznie będzie ogrzewał jakiś duży budynek wielorodzinny bez ocieplenia i ze starymi oknami?

 

Podobno 160m2 + garaż 35m2, ten domek własnie się buduje w obecnych techmologiach, nie znam szczegółow, nie wiem kto doradzał taki kocioł, i nie znam mocy..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akrimka

dla nowego domu który się buduje to licząc na oko nawet trzeba przyjmować około 50W/m2 zapotrzebowania na ciepło

to daje bez garażu 8KW a z garażem jakby chciał go ogrzewac do 20stC w co wątpię wychodzi aż 9,75KW

do tego ze 3KW na CWU i mamy 12,75KW

tyle potrzeba nie więcej

a w garażu zazwyczaj utrzymuje się niższe temperatury i nawet bym go nie wliczał do ogrzewanej powierzchni

mamy więc potrzębę na poziomie 11KW

zatem najmniejszy model tego kotła ogrzeje nie jeden ale 2 takie domy i jeszcze mu trochę zapasu zostanie

dobrze bym się zastanowił zanim bym wywalił na to coś kasę i związał się na kilka lat z kotłownią zamiast rodziną zajmować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitolisz jak zwykle nie mając ku temu podstaw - obecnie w tzw. okresie przejściowym kocioł u mnie osiąga 60% sprawności pomimo, że ma 18 kW a zapotrzebowanie średniodobowe domu to maks. <8kW przy największych mrozach zimą.

 

Bufora nie mam.

Skąd wiesz o 60% sprawności?

Masz ciepłomierz?

Podaj skąd Ci tyle wyszło?

Dane producenta pomijam. To jest dla czystego i świeżutkiego kotła prosto spod igły, przy spalaniu w najbardziej "odpowiednich" warunkach.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie trochę z doborem mocy, dla tego typu kotła z wymiennikiem żeliwnym.

 

Wyjaśniam.

Ten kocioł z wymiennikiem żeliwnym, bez dodatkowych modyfikacji, ma według mojej subiektywnej oceny, maksymalnie od 30% do 50% sprawności.

 

Oczywiste mówimy o sprawności eksploatacyjnej.

 

Szkoda że świadomie pomijana przez producentów kotłów, a podejrzewam że wyniki mogłyby nie jednego zaskoczyć. Może kiedyś doczekamy się czasów, kiedy producenci będą się chwalić takimi parametrami w ulotkach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz o 60% sprawności?

Masz ciepłomierz?

Podaj skąd Ci tyle wyszło?

Dane producenta pomijam. To jest dla czystego i świeżutkiego kotła prosto spod igły, przy spalaniu w najbardziej "odpowiednich" warunkach.

 

Mam ciepłomierz i znam kaloryczność spalanego węgla [niedawno był badany].

 

Zimą da się przekroczyć nawet 80%, a latem na samo CWU wychodzi 25-30 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciepłomierz i znam kaloryczność spalanego węgla [niedawno był badany].

 

Zimą da się przekroczyć nawet 80%, a latem na samo CWU wychodzi 25-30 %

 

A jak ci wyszedł test (o ile robiłeś) od karoki? U mnie spalał się bardzo ładnie, drobny popiołek, brak spieków no i malutko popiołu. Moc też miał ale ja nie mam czym tego pomierzyć. Chyba że już dopisałeś do listy testowanych a ja za szybko szukałem?

Edytowane przez zbigmaz01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ci wyszedł test (o ile robiłeś) od karoki? U mnie spalał się bardzo ładnie, drobny popiołek, brak spieków no i malutko popiołu. Moc też miał ale ja nie mam czym tego pomierzyć. Chyba że już dopisałeś do listy testowanych a ja za szybko szukałem?

 

Do listy nie dopisałem ale opisałem go w #5284 tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page265

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam się na zakupem pieca z podajnikiem na ekogroszek (+ruszt awaryjny na drewno itp.) i prosiłbym o wyliczenie potrzebnej mocy oraz poradę dotyczącą konkretnych modeli, które moglibyście polecić.

 

Do ogrzania jest dom wolnostojący, bez piwnicy, poddasze na chwilę obecną nie zagospodarowane. Całość powierzchni do ogrzania to 90m2 (+ ok.10m weranda w przyszłości z ogrzewaną podłogą), w tym salon na dole 32m2 z ogrzewaniem wodnym podłogowym. Budownictwo starego typu, ściany ceglane 30-40cm, strych będzie ocielony docelowo wełną 15cm a dół ocieplony na zewnątrz styropianem.

 

Jaka moc pieca byłaby wystarczająca?

Jakie konkretne modele lub producentów polecacie? Idealnie gdyby cena zmieściła się w granicach 5-6 tysięcy zł.

 

Z góry dziękuję za porady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał huon

.......

Jaka moc pieca byłaby wystarczająca?

Jakie konkretne modele lub producentów polecacie? Idealnie gdyby cena zmieściła się w granicach 5-6 tysięcy zł.

 

Z góry dziękuję za porady.

 

Pozdrawiam

 

No to masz chłopie problem, każdy z najmniejszych kotłów z podajnikiem dostępnych na rynku będzie dla Twojego domu za duży. Pomyśl o gazie,będzie wygodnie i na pewno nie drożej. Po co się męczyć z przewymiarowanym kotłem i węglem , będzie kiszenie opału i przez większość sezonu jazda na 30% mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to masz chłopie problem, każdy z najmniejszych kotłów z podajnikiem dostępnych na rynku będzie dla Twojego domu za duży. Pomyśl o gazie,będzie wygodnie i na pewno nie drożej. Po co się męczyć z przewymiarowanym kotłem i węglem , będzie kiszenie opału i przez większość sezonu jazda na 30% mocy kotła.

Na 100m2 mam Skam-P 12 z małym palnikiem Ardeo i Bruli. Była już dostępna 7 i mój wybór był świadomy. Zakładając że mój ciepłomierz nie kłamie, kilka dni wcześniej na Wesołej koszt 1 kWh - pon. 19 groszy. Ostatnie 4 doby i jakiś niezidentyfikowany eko po 680 za tonę koszt 1 kWh pon. 17 groszy. Przy odbiorze ciepła poniżej 2kw czyli poniżej 20 % mocy kotła,a gazem ile by wyszło? Albo ciepłomierz do d-y albo przewymiarowanie przereklamowane. Co by to nie było to ten kocioł polecam.

 

Zakładając deklarowaną kaloryczność opału, sprawność kotła powyżej 60% dla tej mocy.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...