Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prosze o porade jaki kociol wybrac Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW czy Sztoker 25 kW, mam do ogrzania 220 m2 dom ocieplony styropian 10cm. okna pcv. interesuje mnie kociol nie tylko na ekogroszek ale i na inne paliwa, i ekonomiczny.

 

Jak kocioł na eko to na pewno sporo mniejszy niż 25KW. Ja bym szukał coś miedzy 15 a 18 KW ale koledzy Ci tez doradzą na pewno coś na inne paliwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł na eko to na pewno sporo mniejszy niż 25KW. Ja bym szukał coś miedzy 15 a 18 KW ale koledzy Ci tez doradzą na pewno coś na inne paliwa...

 

Powierzchnię mam taką samą, kocioł 17 kw. Z tym że do tego sezonu ogrzewałem tylko polowe, instalacja stara, dom nie ocieplony, jak na razie mrozów nie ma ale bez problemów moja 17 daje radę, przynajmniej na razie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz kotła na pellet ?

 

Raczej ekogroszek ale chcialem miec tez i pole manewru na inne paliwa, z tad wybor sztokera czy kostrzewy myslalem jeszcze o klimoszu duo bo tez ma jakas uniwersalnosc, ale podkreslam chodzi mi o to ktory z tych kotlow bylby bardziej ekonomiczny- oszczedny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ekogroszek ale chcialem miec tez i pole manewru na inne paliwa, z tad wybor sztokera czy kostrzewy myslalem jeszcze o klimoszu duo bo tez ma jakas uniwersalnosc, ale podkreslam chodzi mi o to ktory z tych kotlow bylby bardziej ekonomiczny- oszczedny.

Każdy spali tyle żeby pokryć straty jakie będzie generował budynek.

"Oszczędny" to powinien być budynek :)

Aha i niema takich rzeczy że jest do wszystkiego, jak coś jest niby do wszystkiego to jest do niczego.

Sztokerów kilka sprzedałem ale nie są do wszystkiego, raczej do groszków i to średniej kaloryczności, miału czy pelletów można domieszać trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o porade jaki kociol wybrac Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW czy Sztoker 25 kW, mam do ogrzania 220 m2 dom ocieplony styropian 10cm. okna pcv. interesuje mnie kociol nie tylko na ekogroszek ale i na inne paliwa, i ekonomiczny.

 

Wybrał bym (z tych dwóch) Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic 25 kW

http://cdn8.pb.smcloud.net/t/files/3d/5d/84/deffef93d5/kociol-wielopaliwowy-kostrzewa-pellets-fuzzy-logic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy spali tyle żeby pokryć straty jakie będzie generował budynek.

"Oszczędny" to powinien być budynek :)

Aha i niema takich rzeczy że jest do wszystkiego, jak coś jest niby do wszystkiego to jest do niczego.

Sztokerów kilka sprzedałem ale nie są do wszystkiego, raczej do groszków i to średniej kaloryczności, miału czy pelletów można domieszać trochę.

 

Czy na podstawie sprzedanych sztokerow jest pan w stanie powiedziec ze jest to dobry kocio?l, wart swojej ceny, i te rozwiazania w nim sa dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kociołek, do spalania retopalu, jaretu plus, jaretu. (w zasadzie podobne paliwa jak w małej ekoenergii)

Może też pojechac na rusku a jak ktoś trafi pechowo na ruska z kamieniami, to w przeciwieństwie do typowych retort tutaj ryzyko uszkodzenia zawleczki znikome, kamulce wywali do popielnika.

 

ze Sztokera ze względu na konstrukcje palnika oraz ze względu na Zakopiec ja jednak polecam model 25kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem już po 2 miesiącach palenia. Po waszych namowach kupiłem piec 16KW OE+.

Dom Kubatura: 851 m3

Powierzchnia całkowita: 293,78 m2

Użytkowa ok 200m2

Ocieplenie 20cm + okna U=0.8

Ogrzewane parter, piętro i poddasze. Utrzymywane 20 stopni w domu. 50 zadana na piecu. Temp. spalin 60-90 stopni. Dmuchawa -4%. W podtrzymaniu dmuchawa 36% Spalanie średnio 20kg na dobę przy temp zewnętrznej +5 / -5 .

Piec bardzo się brudzi na automacie, mam ustawienia skopiowane od Jorgo. Piec nie ma podpiętych jeszcze czujników temp zewnętrznej/wewnetrznej. Nie czyściłem 3 tygodnie, tylko wyciągałem popiół. Wczoraj mi się wyłączył, przy czyszczeniu wyjąłem 3 szuflady sadzy i chodzi dalej. Wczoraj dałem dmuchawę na -1%. Internet będzie podpięty dopiero po zakończeniu budowy za 3 miesiące także z ustawieniami będę kombinował później. Pytanie jest tylko o to czyszczenie. Żeby nie było problemu trzeba by czyścić co 2 tygodnie. Znajomi mają większe piece Defro czy SAS i wg nich większe czyszczenie robią 2 razy na sezon. Węgiel najdroższy na składzie ale dość mokry w kotłowni stoi w plastikowych otwartych workach ok 2 tygodnie przed zasypaniem , Teraz kupię w tych workach po ziemniakach :) to będzie może szybciej sechł.

Edytowane przez dynio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawę zwiększyłem do -1%, przez 2 miesiące palenia popiół był po głębszej stronie szuflady sypki (proszek) a od strony drzwiczek małe spieki. Nie grzeję jeszcze CWU. W instalacji jest wymiennik ciepła, pompy 1 przed wymiennikiem, 2 grzejniki, 3 podłogówka (sterowana programatorem bezprzewodowym) 4 cyrkulacyjna i 5 nie wiem do czego (CWU ? zrobię zdjęcie kotłowni). W sumie wszystko działa i spalanie 20kg chyba w normie jak na taką powierzchnię i oprócz tego wczorajszego alarmu i zadymienia całej chałupy nie mam z nim problemów. Zobaczymy w duże mrozy bo jak było -5 to chodził prawie cały czas :) Teraz też praktycznie odstawia się na parę minut. Może coś w ustawieniach mam pokombinowane bo hydraulik pierwszy raz montował taki piec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaplica dotyczyła połaczenia rusztu wodnego z przewymiarowaniem kotła

jakaż to specyfikacja tego domostwa jest że 30KW wstawiać chcieli?

dachu nie ma czy okien lub drzwi???

ile metrów do ogrzania jaki materiał i izolacja?

jak nowy dom to nie więcej niż 60W/m2 przy spieprzonej robocie i wentylacji grawitacyjnej-chyba że wysokie na 3,5metra pomieszczenia to można ciutkę dodać jeszcze

dałoby to maks 15KW a skłonny jestem twierdzić że bliżej 12KW by było - OZC zrobione porządnie czy dla papieru tylko???

dziwne bo producent oferuje również Cobrę a tam sterowanie strefami jest dla CO i CWU

 

Nasz dom to w sumie dwa mieszkania, oddzielone garażem, budynek ocieplony 15styro. Wysokość pomieszczeń standardowa, budowany z suporexu.

Jeszcze mam szanse zamienić na 19KW, na mniejszy na pewno się nie zdecyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...