Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Animuss zafascynowany wielkością energii zgromadzonej w częściach lotnych węgla, zapomniałeś o pewnym drobiazgu.

 

Aby pozyskać węglowodory zgromadzone w strukturze węgla musimy je stamtąd najpierw "wydobyć", używając do tego celu energii.

Czyli część wytworzonego ciepła musimy przeznaczyć na termo-chemiczny rozkład substancji węglowej.

Nie zapomniałem, zbudowałem komorę szamotową.

Spalanie w retortach (system dystrybucji powietrza współprądowy ) sprzyja spalaniu związków węglowodorowych .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym minusem koksu jest jego wyjątkowa łatwość topienia żelaza (patrz wielki piec lub żeliwiak) i popiołu.

Koks trzeba spalać ostro to szybka deformacja palnika -wymiana, inny sposób spalania jest nieekonomiczny , przerywanie procesu (brak odbioru) będzie prowadzić do częstego wygaszania paleniska .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie . Szybki raport i kilka pytań do ekspertów . Przypomnę , Defro 12 kW . Drugi zasyp wystarczył na 9 dni . Teraz już zważyłem , bo pełny zasobnik zawiera ok.135 kg , nie 120 jak pisałem poprzednio. Wychodzi 15 kg/24 h , czyli bez szału , ale jak na początek przyzwoicie :D.Dopiero jak będą przełożone czujniki i ciepłomierz będzie liczył właściwie , zobaczę faktyczną kaloryczność groszku i zapotrzebowanie domu na ciepło , to można coś jeszcze zdziałać. Sporo popiołu , nie ważyłem , ale objętościowo ok. 15 % . Niewiele spieków i to takie które rozpadają się przy upadku , lub w palcach . Ponieważ w wyczystce pojawiło się kilka kropli wody , zrobiłem docieplenie . Jak wspomniałem komin w ostatniej chwili był przerabiany . U góry ostatnia rura z kwasówki sporo wystawała nad komin i się wychładzała. Można ją było uciąć , ale na razie ją dociepliłem . Komin między dachem a użytkowym poddaszem też ociepliłem wełną 15 cm . Teraz jest OK , ani kropli wilgoci . Teraz pytania . Różnica między wodą na zasilaniu a powrocie (podgrzana przez mały obieg) wynosi 2-4 deg , to chyba dobry wynik ? Ja mam teraz prawie przymknięty miarkownik ciągu (szyber ) i spaliny bez problemu wylatują , wilgoci brak , czy tak można ? Jeśli chodzi o minusy , to mały pojemnik na popiół . Najlepiej wyrzucać co 2 dni , ale tydzień też wytrzyma . Ale kociołek chyba najmniejszy z 12 na rynku , więc coś za coś .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadeszła zima , więc dowiem się prawdy o instalacji. Wczoraj wieczorem minęło 8 dni od zasypu , zostało groszku może jeszcze na 12 godz , ale duży mróz i bałem się że może braknąć do rana , więc nowy zasobnik . Biorąc pod uwagę że mróz jest od kilku dni , to kocioł niewiele więcej spalił. Jeszcze sprostowanie odnośnie ilości popiołu . Otóż zważyłem i okazuje się , że 1,5 wiadra popiołu waży tyle co 1 wiadro groszku , czyli stanowi 10% , więc chyba w normie ? Jeszcze pytanie jak przestawiacie kocioł , gdy mocno spada temperatura ? Ja podniosłem zadaną do 55 stopni i przełączyłem pompę na 2 bieg . Dobrze kombinuję ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadeszła zima , więc dowiem się prawdy o instalacji. Wczoraj wieczorem minęło 8 dni od zasypu , zostało groszku może jeszcze na 12 godz , ale duży mróz i bałem się że może braknąć do rana , więc nowy zasobnik . Biorąc pod uwagę że mróz jest od kilku dni , to kocioł niewiele więcej spalił. Jeszcze sprostowanie odnośnie ilości popiołu . Otóż zważyłem i okazuje się , że 1,5 wiadra popiołu waży tyle co 1 wiadro groszku , czyli stanowi 10% , więc chyba w normie ? Jeszcze pytanie jak przestawiacie kocioł , gdy mocno spada temperatura ? Ja podniosłem zadaną do 55 stopni i przełączyłem pompę na 2 bieg . Dobrze kombinuję ?

Ja mam pogodówkę, więc sam sobie podnosi. Obecnie przy -11 wywindował się na 68 st. i jest ok. Pompy nie ruszam cały czas chodzi na 1 biegu ,a mam starą instalację i wody mnogo do ogrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarty się skończyły , przyszła zima . U mnie w nocy do -15 stopni , w dzień -10 . Spalanie poszło w górę , 25 kg/24h . Z drugiej strony czekałem na prawdziwy zimowy test dla kotła i instalacji . Jeśli chodzi o kocioł , to bez wrażenia , podniosłem tylko zadaną do 60 , bez konieczności zmiany innych parametrów . Wygląda na to , że kolega po 3 latach doświadczeń znalazł idealne uniwersalne ustawienia , a ja też skorzystałem :D . Druga ważna rzecz , to kaloryfery , bo bałem się trochę , czy nie będą za małe . Ale spoko , bo zakładając , że dostają max 55 deg , to pracują na jakieś 70% mocy , czyli mam zapas . Wygląda na to , że nie będę pierwszy , który ma niedowymiarowany kocioł i instalację :D . To chyba tyle w ocenie kotła . Odezwę się , jak przełożę czujniki i z ciepłomierza i będę znał faktyczny pobór ciepła i sprawność . Aha , różnica temp. wyjścia i wejścia wody zwiększa się do max 6 stopni . Pozdrawiam Staszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam piec na ekogroszek 2m3 ze sterownikiem nergo plus

 

Pra - 10

pau - 50

cdp - 16

ppo - 0

coc -16

ofs -16

bpo 17

 

przed wigilią nasypałem pełny zbiornik czyli 120 kg i wystarczyło na 4 dni ale miałem temp 50 a teraz mam 60 chociaż w domu nie za ciepło, szczególnie w pokoju najdalej od pieca, pompka na 1 biegu, kiedyś na próbę dałem na 3 ale nic się nie zmieniło po 20 min

Da się coś wykręcić jeszcze z niego ? bardzo mnie wkurza to ze zawsze kilka razy podaje ekogroszek zamiast raz a potem np samą dmuchawą dmuchać ;/

 

Jakieś rady ogólne jeszcze macie dla świeżaka ?;p dziękuje z góry :)

Edytowane przez jumpertomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na kolejny zasyp , to jeszcze kilka uwag . Wystarczyło na tydzień , bo pierwsze dni jeszcze silny mróz , później w nocy 8-10 stopni mrozu , ale w dzień coraz cieplej . Kociołek chodzi sobie na zadanej 50 i wystarczy . W końcu chwilę posiedziałem trochę w kotłowni :D i sprawdziłem kilka parametrów . Przy zadanej 50 kocioł 47-53 , powrót 41-43 , zasilanie 44-50 . Zazwyczaj różnica między zasilaniem , a powrotem wynosi ok. 4 stopni . No i teraz najlepsze , bo to działa bez żadnego zaworu 3d , 4d :yes: . Przyznam szczerze , że jestem zwolennikiem brzytwy Ockhama , ale mój instalator okazał się lepszy:lol2: . Teraz poważnie . Zawór 4d uznałem za przesadę przy tak prostej instalacji ( sterownik go obsługuje ) , ale jak instalator stwierdził , żebym nie kupował zaworu 3d , bo bez niego będzie to hulać , zadziwił mnie wielce . Dodam , że instalator robił kotłownie składające się z kilkunastu pomp i sprzęgające najróżniejsze urządzenia , więc czekałem na efekt . Wygląda to tak , że za pompą CO jedna część idzie na grzejniki , a druga przez bojler ( jest nad kotłem ) jako krótki obieg i podgrzewa powrót . Sprawdziłem też ,jak to wygląda w skrajnej sytuacji , przy opróżnieniu bojlera z ciepłej wody , bo spodziewałem się zrzutu zimnej wody na kocioł , jak np. przy podłogówce . No i zdziwienie , bo temp. powrotu spada tylko do 38 stopni . Na kotle szybciej spada zadana , więc się częściej załącza , aż do ustabilizowania temp. na bojlerze . Aha , szyber (miarkownik ciągu) prawie przymknięty , ale komin suchy , na dnie wyczystki trochę suchej sadzy , więc temp. spalin chyba OK, a ciepło nie ucieka w komin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam kocioł Weber Heitztechnik 15kw . Dom 114m2 Poddasze 45m2 nieocieplone . Strop drewniany ocieplony 20cm wełny 15 Toprock i 10superrock.

Dom ocieplony grafitowym 15cm z Organiki. Platinum Plus.

-palimy od 6 listopada . CO I CWU.

-Do tej Pory spalilismy 1,3tony.

temperatura na piecu 60 zadana

histereza-4stopni

nadmuch- 30 procent

 

Kocioł chodzi na fuzzy logic

tempetaruta powrotu - 45 stopni

Przy temperaturach w nocy 5,5 stopni i w dzień 8-10 piec nadal jest na 60stopniach . Nie zmieniam na 55 jak kiedys . Miałem przez to niewypalone czastki ekogroszku.

Teraz w nadzorze potrafi nawet 60 min pracować (moze i jeszcze więcej).

mam do ogrzania 60m podłogówki i 6 kaloryferów .

- 2 Zawory trzydrozne Z termostatami

- 2 pompy elektroniczne grundfos ( jedna na podłogówkę druga na grzejniki.

Kocioł sprzatam regularnie co 3 dni.

Mała kotłownia nie pozwala mi za bardzo syfić więc do wyciagania sadzy z wymienników mam dwa odkurzacze . jakoś trzeba sobie radzić . bezobsługowe to one nie są. pozdrawiam .

Naprawdę fajny kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam kocioł Weber Heitztechnik 15kw . Dom 114m2 Poddasze 45m2 nieocieplone . Strop drewniany ocieplony 20cm wełny 15 Toprock i 10superrock.

Dom ocieplony grafitowym 15cm z Organiki. Platinum Plus.

-palimy od 6 listopada . CO I CWU.

-Do tej Pory spalilismy 1,3tony.

temperatura na piecu 60 zadana

histereza-4stopni

nadmuch- 30 procent

 

Kocioł chodzi na fuzzy logic

tempetaruta powrotu - 45 stopni

Przy temperaturach w nocy 5,5 stopni i w dzień 8-10 piec nadal jest na 60stopniach . Nie zmieniam na 55 jak kiedys . Miałem przez to niewypalone czastki ekogroszku.

Teraz w nadzorze potrafi nawet 60 min pracować (moze i jeszcze więcej).

mam do ogrzania 60m podłogówki i 6 kaloryferów .

- 2 Zawory trzydrozne Z termostatami

- 2 pompy elektroniczne grundfos ( jedna na podłogówkę druga na grzejniki.

Kocioł sprzatam regularnie co 3 dni.

Mała kotłownia nie pozwala mi za bardzo syfić więc do wyciagania sadzy z wymienników mam dwa odkurzacze . jakoś trzeba sobie radzić . bezobsługowe to one nie są. pozdrawiam .

Naprawdę fajny kocioł.

 

Przy takim ociepleniu i powierzchni to szału nie ma - no chyba, że Czechem palisz [nie napisałeś jakim palisz węglem].

 

To, że nie dopala jest winą Fuzzy logica a nie temperatury zadanej - u mnie dopala przy każdej temperaturze zadanej.

 

Webera widziałem i są to niezłe kotły, chociaż są lepsze od nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amorgos kolega ma rację duże masz to spalanie a zaglądanie do kotła co 3 dni to prawie jak mieć dobrego miałowca :)

 

Nie zaglądałem do swojego kotła Ogniwo 15kw od 8 dni, może jutro zasypię "bestię" :D

 

Jednak chyba poczekam aż dostanę sms-a od kotła żeby go zasypać :)

 

Domek mam z kotłownią 166m2 drzwi z prześwitami, słabe szyby w oknach, strop 4cm styropianu, na ścianach zwykły styro 10cm. Palę od 2-10-2013 i do tej pory poszło 1.9t eko. Dużo ale co zrobić taniej niż prądem, gazem, olejem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim ociepleniu i powierzchni to szału nie ma - no chyba, że Czechem palisz [nie napisałeś jakim palisz węglem].

 

To, że nie dopala jest winą Fuzzy logica a nie temperatury zadanej - u mnie dopala przy każdej temperaturze zadanej.

 

Webera widziałem i są to niezłe kotły, chociaż są lepsze od nich.

 

 

Witam . ekogroszek chwałowice podobno .rewelacji nie ma .

tak jak pisałem cieplo ucieka dosc mocno na poddasze .

Na dworze -15 (Przy - 5 na poddaszu a na parterze 24 stopnie to czego mozna się spodziewać poza tym to pierwsze spalanie. Mam nadzieje że bedzie lepiej. Drzwi wewnetrznych nie ma jeszcze . Nawet tych do kotłowni. Rury miedziane w kotłowni jeszcze nie zaizolowane . zawsze minimalne straty gdzies są.

 

Napiszcie jakim ekogroszkiem palicie i ewentualnie gdzie mozna kupic cos super na terenie dolnego Sląska na przyszły sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . ekogroszek chwałowice podobno .rewelacji nie ma .

tak jak pisałem cieplo ucieka dosc mocno na poddasze .

Na dworze -15 (Przy - 5 na poddaszu a na parterze 24 stopnie to czego mozna się spodziewać poza tym to pierwsze spalanie. Mam nadzieje że bedzie lepiej. Drzwi wewnetrznych nie ma jeszcze . Nawet tych do kotłowni. Rury miedziane w kotłowni jeszcze nie zaizolowane . zawsze minimalne straty gdzies są.

 

Napiszcie jakim ekogroszkiem palicie i ewentualnie gdzie mozna kupic cos super na terenie dolnego Sląska na przyszły sezon.

 

Jak to na poddasze ucieka skoro:

 

"Strop drewniany ocieplony 20cm wełny 15 Toprock i 10superrock."

 

 

Gdy będziesz miał drzwi od kotłowni nie będzie już ona grzać domu [u mnie w kotłowni standard to 32*C pomimo zaizolowanych rur] - może dlatego masz też te 24*C w domu ;)

 

Na temat ekogroszku sporo jest tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page302

 

W skrócie polecam Wesołą z Bykowa, ale też nie wiem jak Twój PID zareaguje na jej specyfikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...