Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szukam kogoś kto użytkuje kocioł SIMARU EKR - 15 z retorta obrotowa ARDEO w celu uzyskania nieco informacji na jego temat.

Albo mało użytkowników kotła SIMAR, albo nie mają problemów z obsługą i nie zaglądają tutaj. Ze swojej strony mogę polecić Skam-P z podajnikiem ARDEO. Użytkuję od roku. Zaletą tego zestawu ( według mnie ) jest dobra sprawność spalania przy małej mocy i brak problemów z przegrzewaniem się podajnika. Rura podająca paliwo obudowana jest komorą podającą powietrze do palnika i nie oddaje dużo ciepła do kotłowni - ważne latem. Inne zalety to ruszt żeliwny może być w kotle przy pracy podajnika, czyszczenie proste z przodu i trochę innych. Ale Ty pytasz o SIMAR, a jak mówią - każda sroka swój ogon chwali. Ja bym swojego nie zamienił na inny :no:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W tym roku planuje wymienić stary kocioł (węglowy) na nowy (ekogroszek). I mam pytanie którego producenta polecacie? Przeglądając allegro sporządziłem listę producentów:

 

Pleszewkie kotły,

Sztoker,

GREEN POWER( nazwa linii kotłów),

Berski.

 

Co powiecie o tych firmach? Której firmy kocioł polecacie, a której nie? A może macie jakieś swoje typy? Budżet na kocioł ma określony na 8-9 tyś.

Którą firmę wybrać? W internecie jest mnóstwo opinii na temat tych firm, ale są one bardzo skrajne.

Wiele osób sobie chwali kocioł z firmy pleszewskie kotły, ale czy to ta sama firma, która oferuje się na allegro? Pytam się bo różnica w cenie jest bardzo duża. Kocioł z tej firmy kosztuje np 5100 a sztoker'a ponad 8000 zł (chodzi o model 25 kw). Z czego wynika taka różnica?

A może jakąś inną firmę polecicie? Jestem otwarty na wasze sugestie

 

Z góry dziękuje za nakierowanie mnie na dobrą drogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podałem tylko przykład dla porównania ceny. Mam do ogrzania 100 m2. Na razie nie jest ocieplony, ale przy wymianie kotła chcę też ocieplić domek. Wiem że wtedy wystarczy nawet 15 kw. Nie rozglądałem się jeszcze za sterownikiem.

A zapomniałem dopisać że domek z lat 40 z cegły rozbiórkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyżej napisałem ze 25 podałem przykładowo, aby porównać cenę. Ocieplam w tym roku, che to zrobić w marę równolegle z kupnem kotła. Średnio spalam 4- 4.5 t na sezon zimowy.

Aby łatwiej było wyobrazić sobie zapotrzebowanie mojego domku na energię to:

 

  • Okna mam wymienione
  • Przy ocieplaniu planuje ocieplić strop, który jest drewniany i przez niego dużo ciepła ulatuje.

 

 

Dzięki MARTINOS za link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyżej napisałem ze 25 podałem przykładowo, aby porównać cenę. Ocieplam w tym roku, che to zrobić w marę równolegle z kupnem kotła. Średnio spalam 4- 4.5 t na sezon zimowy.

Aby łatwiej było wyobrazić sobie zapotrzebowanie mojego domku na energię to:

  • Okna mam wymienione
  • Przy ocieplaniu planuje ocieplić strop, który jest drewniany i przez niego dużo ciepła ulatuje.

 

Dzięki MARTINOS za link.

Wcześniej dostałeś podpowiedź że 10-12kW i to powinno być dla ciebie wyznacznikiem czego potrzebujesz. Jest wiele programów do obliczeń zapotrzebowania w ciepło których możesz użyć. Najlepiej to zrobić OZC a te parę groszy wydane na obliczenia zwrócą się w pierwszą zimę.

Ja ze swej strony popieram to co wcześniej napisali czyli 10-12kW, ja grzeję 320m2 w starym poniemieckim budynku słabo ocieplonym i mam kocioł 17kW.

Nie zapominaj o sterowniku bo od tego zależy czy będziesz miał w kotłowni fotel lub wersalkę czy będziesz pił kawę w pokoju a kocioł oglądał na fonie lub lapku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet kocioł 12 kW będzie za duży . Ja użytkuję od 2 miesięcy taki na powierzchnię ok. 160 m2 i jest wystarczający . Nie tak dawno sam miałem takie rozterki , poczytałem poradniki , jak piszą koledzy , przekopałem sporą część forum . Przeglądnij kilka postów wstecz mojej relacji . Wybór firmy należy do Ciebie , ale moc max. 12 kW . Warto wybrać kocioł jaki eksploatuje ktoś znajomy , bo łatwiej z ustawieniem kotła . Kolejna rzecz , to czym chcesz palić . Ja akurat uważam , że z g...a bata nie ukręcisz i nastawiłem się na dobry ekogroszek , za to prosty sterownik i zwykła fajka i u mnie to na razie zdaje egzamin . Jeśli chcesz eksperymentować z opałem to dobry sterownik i palnik 2 generacji . Wybór jest trudny , bo nie ma prostej recepty , każdemu co innego podchodzi . To tyle uwag póki co zadowolonego użytkownika :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muwie

na tamtym forum w moich postach również tych z poradnika są parametry mojego domku

mój kocioł spalił maksymalnie 33kg/dobę czyli pracował ze średnią mocą 8KW

u ciebie przy 100m2 8KW nie będzie potrzebne nigdy jesli porządnie podejdziesz do tematu termoizolacji i zostanie ona zrobiona bez fuszery

sugeruję najpierw wykonać termomodernizację a potem policzyć OZC i na koniec zdecydować czym to grzać- węgiel moze wypaść wtedy z opcji bo się nie sprawdzi(ewentualnie w wersji z buforem aby sprawność podnieść)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

poszukujemy z mężem kotła na eko groszek - pellet od biedy spalić papiery bankowe,

powierzchnia 280m2

budynek - suporex 24

ocieplenie styropian grafitowy 18 (styropmin)

okna oknoplast winergetic 3 szybowy,

dół 150 m2 podłogówka, góra kaloryfery

 

ważne jest wyliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku

 

zastanawiamy sie nad pompą ciepła do grzania wody latem - co do firmy to edukujemy się

albo kombi

http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-sloneczny-hewalex-2-tlp-ac-200w.html

 

hmmmmmmmmmmmm Kostrzewa, Defro, Zębiec....

 

proszę o wskazówki

pozdrawiam,

Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

 

poszukujemy z mężem kotła na eko groszek - pellet od biedy spalić papiery bankowe,

powierzchnia 280m2

budynek - suporex 24

ocieplenie styropian grafitowy 18 (styropmin)

okna oknoplast winergetic 3 szybowy,

dół 150 m2 podłogówka, góra kaloryfery

 

ważne jest wyliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku

 

zastanawiamy sie nad pompą ciepła do grzania wody latem - co do firmy to edukujemy się

albo kombi

http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-sloneczny-hewalex-2-tlp-ac-200w.html

 

hmmmmmmmmmmmm Kostrzewa, Defro, Zębiec....

 

proszę o wskazówki

pozdrawiam,

Aga

brain is where your...

bo jak widać:

no idea at home...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...