Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panie Włodku już wcześnie dwóch urzytkowników stwierdziło że mają niespalone paliwo w popielniku korzystając ze sterownika puma, pewien zany forumowicz doradził zmianę ustawień, ja w eCoal-u nic nie ustawiam, sypię paliwo raz na 9-10dni i mam spokój. Chciałem taki sterownik żeby mieć święty spokój z ustawieniami bo nie mam aż tak wielkiej wiedzy ani czasu żeby siedzieć w kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Suspenser- odp.na pytanie, według Twojego rozumowania zabraknie mocy w piecu. Tak to liczyłem matematycznie. Jeżeli zapotrzebowanie na moc pieca wzrasta proporcjonalnie do spadku temperatury na dworze to robimy proporcję +8st to 60%

1st to x%, x=7.5%

razem tem.spadnie o 27st razy 7.5%=202.5% piec jest dwa razy za mały, powinien przy minus 20 mieć 50kw. I to jest wielbłąd który nie przejdzie przez ucho igły.

Darase - nie wiem czy zrobiłeś to specjalnie czy nieświadomie: Twój błąd myślowy polega na tym, że temperaturą odniesienia nie jest 0 stopni tylko temperatura jaka ma być w ogrzewanym pomieszczeniu. Stąd jeżeli temperatura pomieszczenia wynosi 24 stopnie a na zewnątrz jest 8 stopni to różnica temperatur wynosi 16 stopni. Znów jeżeli w pomieszczeniu jest 24 stopnie a na zewnątrz -20 stopni to różnica wynosi 44 stpnie. Teraz widać, że zapotrzebowanie na moc wzrośnie 44/16=2,75 raza a nie jak w Twoich obliczeniach 5 razy. Wielbłąd nie przejdzie przez ucho igły a zapotrzebowanie na moc kotła w rozpatrywanym przykładzie wyniesie 27,5kW (a nie 50kW). Oczywiście nie są to wyliczenia inżynierskie;)

 

P.S. Dom z tego przykładu nie jest w trakcie ocieplania i jeszcze przez jakiś bliżej nieokreślony czas nie będzie.

Edytowane przez ElFi
quote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Włodku już wcześnie dwóch urzytkowników stwierdziło że mają niespalone paliwo w popielniku korzystając ze sterownika puma, pewien zany forumowicz doradził zmianę ustawień, ja w eCoal-u nic nie ustawiam, sypię paliwo raz na 9-10dni i mam spokój. Chciałem taki sterownik żeby mieć święty spokój z ustawieniami bo nie mam aż tak wielkiej wiedzy ani czasu żeby siedzieć w kotłowni.

 

To nie jest takie proste... Aby to porównać, należy brać pod uwagę

wiele czynników

- rodzaj opału. Tzw. "twardy węgiel" - zbliżony do antracytu - pali

się wolno i jedyne, co można zrobić, to obniżyć moc kotła przez

obniżenie mocy dmuchawy i wydłużenie pauzy między dawkami.

Jeśli ci dwaj użytkownicy mają taki opał, rzeczywiście trzeba

zmienić nastawy

- nieszczelna retorta. Powietrze ucieka do góry zamiast iść do

palnika. Zmiana jak wyżej pomaga na niedopalony węgiel,

ale przyczyna jest mechaniczna.

- zapchana (nie czyszczona) retorta. J.W.

- zużycie opału.

 

I pewnie wiele innych... Większość klientów użytkuje Pumę na

nastawach domyślnych, ale niekiedy pewnie coś trzeba przestawić.

Mimo to jestem bardzo ciekaw, jak wypadłoby porównanie Pumy

i eCoala na konkretnym obiekcie (a najlepiej na kilku).

 

Palnik Brucer nie może być nieszczelny - tam jest lity odlew, ale

wielu użytkowników ma zwykłe retorty.

 

Nad Pumą i innymi sterownikami cały czas pracujemy. Można

ją stosować na KAŻDYM systemie podawania (tłok, retorta)

na KAŻDYM palniku. Spala zarówno biopaliwo jak i węgiel.

eCoal jest dedykowany do konkretnego palnika i kotła, więc

wiele problemów, jak nieznany palnik i kocioł, tu nie występuje.

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Twoich obliczeń moc Twojego kotła przy minus 20 wzrośnie 2.75 razy 60%(jeżeli teraz tak pracuje)= 165% mocy z jaką powinien pracować, to taki paradoks jak w piecach gazowych kondensacyjnych.

40-60% to było w 12 godzin po odpaleniu kotła (chyba pisałem o tym?). Po dwóch dniach, a dokładniej wczoraj przed południem sterownik się dopasował i zaczął trzymać równą temperaturę. Wcześniej robił skoki +-6 stopni w trzygodzinnych cyklach i przy wychładzaniu moc spadała do 10%. Niestety nie było mnie wczoraj w domu i nie sprawdziłem jaka była podawana moc już po dopasowaniu. Tymczasem po południu hydraulicy przyszli dokończyć instalację i wyłączyli kocioł, spuścili wodę itd. Więc teraz sterownik znów skacze z mocą. Za dwa dni po stabilizacji wykresu podam jaka jest średnia moc podawana przez sterownik.

 

Edit: Dodam jeszcze, że hydraulicy znów zasypali kosz miałem, więc w dalszym ciągu nie mam orientacji ile kg dziennie się spala - nie wiem ile wiaderek wchodzi. Jednak na pierwszy rzut oka idzie sporo (jednak mniej niż na starym piecu).

Edytowane przez ElFi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Przeglądałem sporo postów i już jestem całkiem zakręcony ;) W przyszłym roku będę musiał zakupić kocioł ale teraz to już nie wiem jaki ;)

Dom nowo budowany ok 220m2 i 530m3 110m2 to podłogówka reszta grzejniki i bojler na ciepłą wodę ok~150 L Jakiej mocy piec szukać, co byście polecali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Większość klientów użytkuje Pumę na

nastawach domyślnych, ale niekiedy pewnie coś trzeba przestawić.

Mimo to jestem bardzo ciekaw, jak wypadłoby porównanie Pumy

i eCoala na konkretnym obiekcie (a najlepiej na kilku).

Nad Pumą i innymi sterownikami cały czas pracujemy. Można

ją stosować na KAŻDYM systemie podawania (tłok, retorta)

na KAŻDYM palniku. Spala zarówno biopaliwo jak i węgiel.

eCoal jest dedykowany do konkretnego palnika i kotła, więc

wiele problemów, jak nieznany palnik i kocioł, tu nie występuje.

 

Muszę przypomnieć czytelnikom (choć pisałem to już dziesiątki razy), że sterowniki PUMA i eCoal są nieporównywalne.

Tak jak pisze Włodek - sterownik PUMA jest sterownikiem uniwersalnym, adresowanym do palników różnych typów, natomiast eCoal jest adresowany wyłącznie do palników BRUCER i BURNER-S (nie do konkretnych kotłów, tylko do konkretnych palników). Nie można ich więc porównać na innych typach palników, bo eCoal z nimi nie działa. Natomiast na palniku BRUCER - jak dotąd - PUMA wyraźnie ustępuje eCoalowi, co stwierdziliśmy wspólnie z Włodkiem kilka miesięcy temu. Czekam na nową wersję PUMY, aby ponownie przeprowadzić testy porównawcze.

Podstawowa różnica polega na tym, że eCoal sam sobie "odczytuje" rodzaj paliwa, analizując parametry procesu spalania, natomiast w PUMIE użytkownik sam musi ustawić parametry wyjściowe dla różnych paliw (choć rzeczywiście w niektórych przypadkach mogą to być nastawy domyślne). Jeśli parametry wyjściowe w PUMIE zostaną ustalone dobrze - sterownik ten doskonale poprowadzi kocioł przez zmienne warunki odbioru ciepła w ogrzewanych obiektach. Jeśli nastawy wstępne w PUMIE zostaną ustalone źle - kocioł niestety będzie pracować także źle.

 

A tak na marginesie (to już nie dotyczy Włodka, ani PUMY, tylko komentarzy n/t wyższości praktyki nad teorią)

Choć mądrość ludowa mówi, że teoretycznie praktyka i teoria są zgodne ze sobą, ale praktycznie bywa to różnie - ja powtórzę to, co już kiedyś napisałem:

Dobra praktyka na 100% jest zgodna z teorią - natomiast "teorie" wymyślane przez "praktyków", głoszących wyższość praktyki nad teorią, z pewnością nie są zgodne ani z praktyką ani z teorią.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowniczy żonę mam z Katowic a mieszkam w okolicach Włocławka. Kupiłem ekogroszek po 720luzem, w tej chwili spalam ok. 15.5kg na 24h 150m2 (plus kotłownia 16m2 której nie liczę) domu budowango z pustaka żużlowego +4cm styropianu+połówka suporeksu, okna drewniane 1.1 . Piec Ogniwo eko 15kw z bezobsługowym, sterowanym przez internet sterownikiem eCoal. Testowałem piec na życie i ekogroszku. Świetnie zmienia nastawy do zmiany paliwa. Jeśli Ktoś z okolic Włocławka zapraszam do obejrzenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps w zeszłym roku jak dom był nieocieplony to kocioł był akurat,teraz dodałem 15 cm styro i widze ze jest za duzy, ale jak mowiłem ,płakac nie będe.

Czy mieszkałeś w domu na jeden pustak?

 

Marcek te 220m2 to z kotłownią? Jestem zwolennikiem dobrego paliwa. Mało popiołu, na długo wystarcza. Przed zakupem obejrzyj piec w akcji, zwróć uwagę na oddawane ciepło do kotłowni, wybieraj piec z dobrym sterownikiem(eCoal, Puma). Dobry sterownik=brak kłopotów.

 

220m2 to z kotłownia i na dodatek liczyłem po wymiarach domu na zewnątrz ale jest też dobudowany wiatrołap więc jak się uprze to 15m2 można odjąć;)

Również wolę lepsze paliwo =więcej ciepła+mniej syfu dlatego wybór to Eko-groszek a nie np. miał ;) Piec to może bym jakoś ocenił po wyglądzie ale ,że sterownikiem to nie mam bladego pojęcia. :(

 

Jeśli Ktoś z okolic Włocławka zapraszam do obejrzenia :)

 

Chętnie się zgłoszę :) Mieszkam 40km. od Włocławka ;)

Edytowane przez marcek10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogłem na to nie wpaść że mam pompę podłączoną do palnika :D

 

Skomentowałem to, co napisałeś, ale jak widać zamiast się poprawić wolisz mnie zaatakować.

 

Jeżeli taka oszczędność na stracie kominowej to najlepiej założyć 50kw, wtedy straty nie będzie? Każdy może założyć nawet 100kw, to nie moja rybka ani nie moje akwarium. Dobrej nocy niech Cię nic nie zaskoczy. ;)

 

Co za dużo to nie zdrowo, więc po co przesadzasz.

 

Czy wg Ciebie tak wygląda "ustąpienie" komuś ?

 

Ja Tobie życzę wszystkiego dobrego bez zbędnych podtekstów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie jestem ciekaw, skąd ten sterownik wie, z jaką mocą pracuje kocioł? I skąd on (ten sterownik) wie, jaką ten kocioł ma moc nominalną?

Tak mi się wydaje, że raczej ten kocioł pracuje na 40-60% mocy ustawionej jako moc wyjściowa (tzn. według zadanych parametrów wyjściowych), co wcale nie musi być jednoznaczne z 40-60% mocy nominalnej.

I mam jeszcze prośbę. Zanim odpowiesz - przemyśl dobrze ten problem, bo trochę mylisz ludzi czytających to forum.

 

Masz rację - sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje - trzeba więc opierać się na pewnych przybliżeniach.

 

Porządny producent pieca sprzedając go powinien ustawić parametry wyjściowe na nominalną moc pieca - podobnie jak robi porządny producent kotła gazowego czy olejowego.

Do tego powinien podać jaki węgiel zaleca - czy ta moc jest przy Chwałowickim Pieklorzu 28 MJ czy innym.

 

Faktycznie w praktyce różnie bywa.

 

Można z pewnym przybliżeniem na podstawie zużycia węgla, jego kaloryczności i sprawności kotła oszacować generowaną moc i porównać z % podawanymi przez sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej czerwiec lipiec...

 

tak tak jak bym kupował to w drugiej połowie przyszłego roku.

Ale lubię wiedzieć za czym się rozglądać :D

Marcek kto tak mierzy metraż,

 

Nie mam teraz możliwości żeby dokładnie policzyć metraż a pamiętam że dom jest 11.5/10.5 i dla tego napisałem ,że ok 220m2 ;)

 

A czy to możliwe ,że SKAM-P Premium 17 ze sterownikiem PUMA PID jest droższy o 500pln niż RT09 PID ??

 

A i czy piece z podajnikiem tłokowym są gorsze czy lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcek bardzo dobrze, że już się rozglądasz za kotłem, najlepsze okazje cenowe to chyba koniec zimy luty marzec, sezon na kotły rozpoczyna się we wrześniu. Co do cen to powinny spaść nowości tegoroczne np. Skam-P z pumą czy Ogniwo eko plus z eCoal. Pod adresem sterownik.pl możesz poobserwować pracę piecy ze st. eCoal. Twój metraż po odliczeniu kotłowni i grubości ścian spadnie poniżej 200m2.

P.S. Kto rano wstaje temu..

później chce się spać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak jak bym kupował to w drugiej połowie przyszłego roku.

Ale lubię wiedzieć za czym się rozglądać :D

 

 

Nie mam teraz możliwości żeby dokładnie policzyć metraż a pamiętam że dom jest 11.5/10.5 i dla tego napisałem ,że ok 220m2 ;)

 

A czy to możliwe ,że SKAM-P Premium 17 ze sterownikiem PUMA PID jest droższy o 500pln niż RT09 PID ??

 

A i czy piece z podajnikiem tłokowym są gorsze czy lepsze?

 

PUMA w detalu kosztuje 1200zł

RT09pid w detalu 450zł

Ognik PID oferuję za 600zł

 

Zatem owe 500 niestety występuje.

 

Teraz przez weekend byłem na obiekcie, gdzie pracuje tłokowy model OPAL25kW na sterowniku OGNIK PID, soft tl.24

Teraz rozumiem, co mówił Suspenser o grzaniu domu przez komin.

 

Dom jest nowy, dobrze docieplony, komin z cegły, wentylacja grawitacyjna.

Spalanie na tydzień - 2worki ekogroszku o nazwie Jaret (24tys.kalorii)

Średnio na dobę 10kg!!!!!

 

Sterownik ustawiony jest tylko na tryb CWU, dogrzewa bojler do ok. 55st.C

Wykorzystanie mocy- na sterowniku między 10% a 60%jak wybrana woda z bojlera wiszącego dwupłaszczowego.

 

Ciepło w domu jest od lekko złamanego komina, który dogrzewa obie łazienki, salon i na górze korytarz między pokojami.

Przy samym trybie CWU ciepło gdzieś przechodzi przez pompę C.O. i "łamie" grzejniki, tylko na zmianę ok.1-2są trochę bardziej ciepłe.

Jak w domu ma byc cieplej, to odkręcany jest tylko mocniej zawór kulowy przed pompą C.O.

Jestem ciekaw jak to wyjdzie przy mroźnej zimie, ale szczęka mi opadła przez te 3dni.

 

Popiół z tego Jaretu jak z papierosa pod warunkiem,że nie wybieramy intensywnie wody z bojlera, przy spadku do 33st,C na bojlerze drobne spieki rozsypujące się w rękach

 

Postaram się później wkleic fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...