Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak pisze SUSPENSER najpierw nakryć od góry wełną, najtaniej rozwinąć na podłodze poddasza/strychu jeśli nieużytkowy, zrobi się samemu i koszt tylko wełny i folii, jeśli potrzeba miejsca do chodzenia to zrobić podłogę z desek i płyt OSB i między nimi wełna. są wątki i filmy na YT jak to ogarnąć samemu. taki wydatek wróci się po 1 maksymalnie 2 sezonach grzewczych- straty przez dach są dość duże i efekty ocieplenia widać dość szybko i znaczne.

potem kupić kociołek w okolicy 10KW z dobrym palnikiem aby spalał nie tylko dobre groszki a kasę zaoszczędzoną po każdym sezonie odkładać na izolację ścian. a jak się da to izolować przed wymianą kociołka. dać na ściany 12cm styro o porządnej lambdzie i wtedy wystarczy 7KW

 

 

Tona schodzi w kazdym miesiacu. Palimy zeby na piecu bylo 53 stopnie. Troche mocniej gdy jest mrozniejsza zima. Mnie nie ma w kraju i zima pali moja Mamuska i to z jej barków chce zdjec troche ten ciezar. W nocy musi wstawac w zime by dokladac. Chodzi oto ze piec nie trzyma tak dlugo jak by sie tego chcialo, tak samo jak wygasnie momentalnie robi sie zimno w domu, ba nawet barrdzzzooo zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogolnie w tym roku zakladalem schody strychowe (wedlug producenta ocieplane) uwazacie ze mimo wszystko powinienem wejsc na strych i polozyc welne na calej dlugosci strychu? Moze faktycznie lepiej ocieplic dom. Dodatkowe moje pytanie czy w piwnicy gdzie jest palone, jaka powinna sie utrzymywac temperatura. Przez okno w ktore wrzucam wegiel troche wlatuje tam zimno, nawet wiecej niz troche. Cy gdy w pomieszczeniu gdzie stoi piec powinno byc cieplo czy jednak to zadna roznica? Rury natomiast maja nalozone ocieplenie.

 

Ja także mam schody na strych ocieplane - zobacz ile cm masz tam ocieplenia - u mnie jest z 2 cm :o

 

 

Jak chcesz mieć ciepło na strychu i nie kombinować z podłogą możesz wełnę powkładać pomiędzy krokwie w skos dachu oraz na ściany szczytowe i podeprzeć ją sznurkiem przybitym gwoździami do krokwi [ja tak zrobiłem], jak będziesz chciał możesz jeszcze na wełnę dać membranę dachową to się nie będzie z niej pylić [chociaż u mnie nie wszędzie jest i się nie pyli].

 

Jak chcesz zrobić szybko i nie planujesz chodzić po strychu możesz położyć wełnę na podłogę - tak z 15 cm grubości.

 

W pomieszczeniu z kotłem powinien być wlot powietrza z zewnątrz - tak w praktyce ze 100 cm2 wystarczy, ale wg przepisów chyba z 400 cm2 powinno być, resztę można pozatykać bo szkoda je wychładzać.

 

Na pewno powinno być min kilka st C na plusie w pomieszczeniu z kotłem choćby ze względu na motoreduktor - kocioł z podajnikiem jednak nieźle grzeje więc rury pewnie będziesz mógł zostawić zaizolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Jestem nowy jednak wiem ze zagoszcze tutaj na dlugo.

Moje pytanie brzmi, mam ograniczony budzet, ale musze kupic do domu jakis piec na eko-groszek. Dom stary, nie nowy. Co sadzicie o tym piecu? http://www.kry-stal.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=7

Firmy kry-stal. Licze na jakies ciekawe opinie.

 

Pozdrawiam,

Kolego miałem taki kocioł i już mam inny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu prawdopodobnie nie ma ich w ofercie :p

 

I znowu Liwku złośliwość jak zwykle.

Powiem Ci w zaufaniu że właśnie miałem dokładnie taki kocioł i właśnie tego producenta.

Gdybyś nie węszył tylko po forum gdzie co piszę a poczytał moje posty sprzed 4 lat to byś o tym wiedział i nie pieprzył durnot jak zwykle zresztą :)

I ja koledze nie piszę żeby nie ocieplał, każdemu mówię właśnie żeby ocieplać bo to jest głównym i decydującym czynnikiem ile będziemy płacić za ogrzewanie czego również doświadczyłem na swojej skórze a nie że tylko ktoś pisał tak na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź krótka bo chciałbym o tym zapomnieć :)

Z racji tego że obecnie zajmuję się czym się zajmuje nie wypada mi pisać publicznie :)

 

karoka, czyżbyś właśnie publicznie przyznał, że sam dałeś d... przy zakupie pierwszego podajnika:eek: mimo wcześniejszego wieloletniego doświadczenia z węglem:) To co tu się dziwić takiemu mieszczuchowi wychowanemu w bloku jak ja;) Opisz może szerzej Twoje przygody z pierwszym kotłem - chętnie poznam Twoją historię;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karoka, czyżbyś właśnie publicznie przyznał, że sam dałeś d... przy zakupie pierwszego podajnika:eek: mimo wcześniejszego wieloletniego doświadczenia z węglem:) To co tu się dziwić takiemu mieszczuchowi wychowanemu w bloku jak ja;) Opisz może szerzej Twoje przygody z pierwszym kotłem - chętnie poznam Twoją historię;)

 

Jak to wścibscy pompiarze się nie dokopali? ;)

 

Nie możecie pojąć,że to jest wątek dot. kotłów na ekogroszek?

 

Nie miał większych problemów, miał zwykłą fajką, opalał jak pamiętam najczęściej czechem, jak zaczął się bawić w nowsze stery jak zwykłe dwustany a miał taki dość średni... to zaczął też więcej wyciskać. Powoli docieplał chatkę a po zmianie kotła ocieplił ją konkretniej. Tyle historii. raz mu chyba sterownik nawalił.

 

Kocioł pojechał grzać dalej inny dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest to dom bardzo stary, majacy okolo 80 lat. zy ocieplenie nie sprawi ze pojawi mi sie wilgoc w domu? Jednak kiedys budowano z cegly dosc szerokie sciany.

 

Pocieszę Cię i powiem, że już ją masz. Pierwsza i podstawowa rzecz po ociepleniu domu czy wymianie okien na nowe i szczelne to grzać i wietrzyć. Grzać i wietrzyć Czynności powtarzać dopóty, dopóki na oknach pojawia się para.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karoka, czyżbyś właśnie publicznie przyznał, że sam dałeś d... przy zakupie pierwszego podajnika:eek: mimo wcześniejszego wieloletniego doświadczenia z węglem:) To co tu się dziwić takiemu mieszczuchowi wychowanemu w bloku jak ja;) Opisz może szerzej Twoje przygody z pierwszym kotłem - chętnie poznam Twoją historię;)

Tak Map i nigdy tego nie ukrywałem a wielokrotnie dawno temu o tym tutaj pisałem.

Byłem zwykłym userem tego forum i właśnie tutaj zaczęła moja przygoda z kotłami, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z kotłami, węglem, sterownikami czy z jakimkolwiek handlem.

Właśnie kilka lat temu tak samo jak większość tutaj nowych userów zacząłem szukać przeważnie po alledrogo, gdzie nie zadzwoniłem to tam robili najlepsze kotły a jak i wszystkich kusiła najniższa cena :)

Te właśnie kotły z alledrogo po 4800 czy 5000 tysi z dowozem, jeszcze chińska prądożerna pompka obiegowa w gratisie, czy bojlerem który zgnije za rok :)

Jak już zacząłem szerszą dyskusję to okazywało się że to jednak cena netto i trzebaby doliczyć 23% VAT lub w takiej cenie ale....................

Zapewniano mnie że to wszystko bardzo proste do ustawienia, zajmie kilka minut :) a w razie czego pomogą.

Tak dopóki kotła nie przywieźli.

Później zaczęła się zabawa, po pracy paczka jajek, dwa piwa i kotłownia.

Tak i siedział tam karoka ponad dwa miesiące non-stop.

Kilka razy dzwoniłem do producenta jak to kurest..o ustawić żeby się choć jako tako paliło, nie gasło albo z popielnika nie wyciągać połowy niespalonego węgla.

Tak Map, karoka przesiewał to co wyciągał przez sito i z powrotem do zasobnika ładował.

Producent mówił tylko że ciulowe nastawy a miało to być kilka minut, w końcu mówię panie w końcu pan to produkuje to powiedz mi pan jakie są prawidłowe bo pan chyba powinien to wiedzieć skoro to pana produkt.

Później nie odbierał telefonu bo już go znał, jak zadzwoniłem z innego numeru i odebrał to już byłem intruz i skończyło się na tym że mam hu..y węgiel :)

No i karoka walczył dalej.

Przypadkiem trafiłem na to forum, czytałem po nocach wątki i wstydziłem się o cokolwiek zapytać bo pod nickiem pisało: zanim zapytasz sprawdź czy niema odpowiedzi :)

Gdyby każdy zaczął od zwykłego sterownika dwustanowego a za jakiś czas przesiadł się na Pid czy jakiego eCoala czy SPP, Cobrę, Iryda nie pieprzyłby głupot po forum że to jakieś gów..ne urządzenia :)

A tak siada gostek na merca i jeszcze ma jakieś ciągłe bule i wszystko mu się nie podoba.

Także Mapie czytałem i czytałem, w końcu zacząłem i pisać a że zauważono że coś zaczynam pisać chwilami z sensem zostałem zaproszony na spotkanie do ICHPW z Zabrzu z kilkoma jeszcze userami przez człowieka który obecnie chyba uważa mnie chwilami za swojego wroga ponieważ zmieniłem trochę wiarę i zacząłem czcić innego Boga :)

Poznałem tam kilku fajnych chłopaków z forum, a i Ci dwaj panowie z Instytutu to też prywatnie i poza forum to w sumie fajni ludzie :)

Poznałem producenta sterowników, później mogę powiedzieć że namowa kilku chłopaków właśnie z forum a i poznanych ludzi w Zabrzu spowodowała to że zajmuję się teraz tym czym się zajmuję.

Tak Map to był zwykły przypadek te kotły, w pewnym czasie poznałem odpowiednich, życzliwych ludzi którzy bardzo pomogli, poręczyli za mnie głową mogę powiedzieć bo inaczej bez tego poparcia i życzliwości to mógłbym pietruszką handlować na targowisku.

Taka prawda której nigdy się nie wstydziłem a jakbyś czytał to co pisałem to byś o tym wiedział z resztą to co teraz tutaj napisałem znajdziesz w lekturze tego forum tyle że musiałbyś się cofnąć mocno w tył.

W okresie gdy montowałem przydomową oczyszczalnię ścieków pisałem na tych wątkach, powiem Ci że do dzisiaj dostaję zapytania na priva o oczyszczlnie bo ludzie czytają w tak odległych postach sprzed kilku lat.

Tak to wygląda kolego Map a Ty jak widzisz karokę to widzisz tylko węgiel :)

Rozjaśniło Ci się trochę ?

Jak pisałem poznałem tutaj fajnych ludzi z wieloma mogę spokojnie powiedzieć że się przyjaźnimi od lat, dzwonimy do siebie co jakiś czas, czas do czasu spotykamy na jakichś spotkaniach.

Map ja jak się już za coś biorę to chcę to robić dobrze i wiedzieć wszystko jeśli klient o coś pyta, czegoś nie wiedziałem to się uczyłem a jak coś to miałem gdzie dopytać albo współpracuję z ludźmi którzy znają się na czymś na czym ja się nie znam bo człowiek nie może się na wszystkim znać choć niektórym się wydaje że są filozofami we wszystkim bo oni coś zrobili, co gorsze że uważają że zrobili to najlepiej a jak ktoś robi inaczej jak oni to resztę chyba już wiesz co bym napisał :)

Dobra, wystarczy bo już sam się tym znudziłem :)

Arturek z Liwkiem będą mieli co cytować :) że nawet sprzedawca kotłów takie rzeczy pisze, hehe

Tak nie zawsze byłem alfą i omegą i dalej chyba nie jestem do końca bo jak mówią człowiek uczy się całe życie a i tak głupi umiera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wścibscy pompiarze się nie dokopali? ;)

 

Oni kopią tylko na bieżąco bo wydaje im się że wszystko wiedzą najlepiej a jak widzą karokę, jareckiego, minertu, Kobrę czyli całe zło tego forum to już powszechna pompowa mobilizacja :)

Wyślijcie tych ludzi którzy tu pytają do hurtowni czy sklepów z hydrauliką tam ich dopiero obsłużą, na 110m kocioł 25kW i tam tego pompiarz nie widzi tam to Ci dobrzy sprzedawcy, taki malutki zapasik robią a później są takie Mapy co musieli 3 letnie kotły wyrzucać i ładować grubą kasę w pompkę żeby jakoś żyć.

Map to nic osobistego ale tak pod ręką jesteś :)

Panowie pompiarze, wychylcie dupy z tego forum i tak głoście dobrą nowinę i nauczajcie, żeby tamtych sprzedawców trochę dokształcić.

Żeby człowieka zapytali, co chce grzać, ile metrów, jaki dom ? nowy czy stary ? jak jest ocieplony na zewnątrz, wewnątrz, dach, posadzki, jakie mają okna, jaki zasobnik na CWU ? itd i itp.

Tam potrzeba tej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie w tym roku zakladalem schody strychowe (wedlug producenta ocieplane) uwazacie ze mimo wszystko powinienem wejsc na strych i polozyc welne na calej dlugosci strychu? Moze faktycznie lepiej ocieplic dom. Dodatkowe moje pytanie czy w piwnicy gdzie jest palone, jaka powinna sie utrzymywac temperatura. Przez okno w ktore wrzucam wegiel troche wlatuje tam zimno, nawet wiecej niz troche. Cy gdy w pomieszczeniu gdzie stoi piec powinno byc cieplo czy jednak to zadna roznica? Rury natomiast maja nalozone ocieplenie.

 

jak ze strychu nie korzystasz to na podłogę folia żółta a na nią wełna w 2 warstwach minimum po 10 a najlepiej po 15cm. jak nie ma kasy teraz to przynajmniej jedna warstwa a za rok druga na zakładkę aby mostki zlikwidować. jak chcesz chodzić to jak pisałem podłoga z desek i płyt OSB i w to wełna. jak będzie zbyt nisko to w ostateczności w skosy dachu. będzie niestety większa kubatura do grzania bo ciepło zatrzyma się dopiero na strychu a nie w domu.

to izolowanie schodów pomoże tyle co postawienie gazety w otwartych drzwiach:( ciepło ucieka całym stropem i trzeba je wełną zatrzymać poniżej.

dobrze jeśli do piwnicy dociera świeze powietrze z zewnątrz- to zapewnia jego odpowiednią ilość do procesu spalania. możesz okno uszczelnić ale wtedy trzeba by zrobić "zetkę" by dostarczyć świeże powietrze z zewnątrz

 

Tona schodzi w kazdym miesiacu. Palimy zeby na piecu bylo 53 stopnie. Troche mocniej gdy jest mrozniejsza zima. Mnie nie ma w kraju i zima pali moja Mamuska i to z jej barków chce zdjec troche ten ciezar. W nocy musi wstawac w zime by dokladac. Chodzi oto ze piec nie trzyma tak dlugo jak by sie tego chcialo, tak samo jak wygasnie momentalnie robi sie zimno w domu, ba nawet barrdzzzooo zimno.

 

sugeruję zajrzeć na stronę:

http://czysteogrzewanie.pl/

tam można poczytać o innym sposobie palenia, może już taka zmiana jeśli palicie od dołu do tej pory poprawić nieco komfort do czasu wymiany kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Jaki piec na eko-groszek wstawić do domu parterowego z użytkowym poddaszem 200 m2, wszędzie podłogówka, 20 cm podłoga, 20 cm ściana i 40m cm wełny w dachu. Piec będzie stał w wolnostojącym 15 mb od domu garażu który też trzeba ogrzać. Instalator ogrzewania proponuje 25 KW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym wstawił 12KW a najlepiej 10KW

ale najpierw policzyłbym rzetelnie ile ten dom potrzebuje aby straty uzupełnić i nie słuchał się instalatora

dodatkowo niezależnie od mocy kotła zadbać należy o odpowiednią izolację rur przesyłających ciepło z garażu do domu. niektórzy pakują rzeczone rury w podwójną piankę oraz w rurę kanalizacyjną i całość wypełniają dodatkowo pianą niskoprężną. do tego odpowiednio głęboko pod ziemią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Jaki piec na eko-groszek wstawić do domu parterowego z użytkowym poddaszem 200 m2, wszędzie podłogówka, 20 cm podłoga, 20 cm ściana i 40m cm wełny w dachu. Piec będzie stał w wolnostojącym 15 mb od domu garażu który też trzeba ogrzać. Instalator ogrzewania proponuje 25 KW

 

Kocioł 10-12KW MAX i tyle ...

 

Nie bierz niczego mocniejszego niż 12KW i polecam kupić kocioł z jakimś palnikiem uniwersalnym , abyś mógł także palić np. miałem.

Kup też taki który ma jakąś prostą w użytkowaniu a zarazem inteligentną elektornikę (Skorpion, Puma , SPP , Ecaoal , Bruli , Iryd)

Unikaj kotła z stałym rusztem wodnym.

 

I tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stare posty jak świat:

 

i to kogo ?

Oczywiscie obecnego sprzedawcy kotłów i węgla...

 

Oczywiście nie mam nic do SUSPENSERA bo jako nieliczny sprzedawca ekosyfu nie jest nachalny i nie wciska nikomu nic co nie odpowiednie do danego domu.

Ale o czymś to świadczy...

 

 

Pewnie, że budując dzisiaj taki dom jak mam obecnie zrobiłbym jeszcze lepsze ocieplenie i ogrzewał go PPC oraz od razu przewidział dłuższe okapy nad oknami i opcję chłodzenia na lato.

 

Na pewno tą PPC bym też odpowiednio opomiarował i podawał wyniki jaki COP uzyskuję.

 

Na forum trafiają jednak zwykle Ci, którzy już mają domy i szukają źródła ciepła do nich - a powinni o tym porozmawiać na początku budowy gdy jeszcze można wiele zmienić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ze strychu nie korzystasz to na podłogę folia żółta a na nią wełna w 2 warstwach minimum po 10 a najlepiej po 15cm. jak nie ma kasy teraz to przynajmniej jedna warstwa a za rok druga na zakładkę aby mostki zlikwidować. jak chcesz chodzić to jak pisałem podłoga z desek i płyt OSB i w to wełna. jak będzie zbyt nisko to w ostateczności w skosy dachu. będzie niestety większa kubatura do grzania bo ciepło zatrzyma się dopiero na strychu a nie w domu.

to izolowanie schodów pomoże tyle co postawienie gazety w otwartych drzwiach:( ciepło ucieka całym stropem i trzeba je wełną zatrzymać poniżej.

dobrze jeśli do piwnicy dociera świeze powietrze z zewnątrz- to zapewnia jego odpowiednią ilość do procesu spalania. możesz okno uszczelnić ale wtedy trzeba by zrobić "zetkę" by dostarczyć świeże powietrze z zewnątrz

 

 

 

sugeruję zajrzeć na stronę:

http://czysteogrzewanie.pl/

tam można poczytać o innym sposobie palenia, może już taka zmiana jeśli palicie od dołu do tej pory poprawić nieco komfort do czasu wymiany kotła.

 

 

Juz bylem na tej stronie, faktycznie sprobuje zaczac palic w inny sposob.

 

Co do ocieplania strychu, to w takim razie co lepiej? Ocieplic dom czy tylko strych? Tak ciezko mi uwierzyc ze tam ucieka cieplo ze nie wiem (jestem zielony w tym temacie i moze dlatego) Ulozenie welny na strych pozwoli by dom nagrzewal sie lepiej, szybciej i dluzej trzymał ciepło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...