Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można, nawet kiedyś reagował szybciej... Ale zauważyłem, że gdy ktoś

ma grzejniki z zaworem termostatycznym, od czasu do czasu przychodzi

zimna woda, ale po kilku minutach sytuacja wraca do normy. Sterownik reagował

b. gwałtownie podnosząc moc np. z 20% do 60%, a potem przechodził w stan

podtrzymania, bo przeciągał temperaturę o 5'C.

 

Jeśli pali Pan miał, to może być problem na małych mocach - miał z powodu

drobnej granulacji odcina dostęp powietrza. Po podaniu dawki opału jest

przedmuch, ale jak widać to nie zawsze pomaga.

 

Zmiany temperatury na wykresie są spowodowane - jak sądzę - zmianami

w odbiorze ciepła. Dlaczego odbiór ciepła tak bardzo się zmienia?

Jaką ma Pan instalację - czy jest CWU na osobnym obiegu, zawór

3-drożny, termostat i inne?

 

Kropki na wykresie u dołu ekranu to czas, kiedy sterownik był wyłączony.

Ustąpią po 12 godz. nieprzerwanej pracy. Skala wykresu ustawia się

automatycznie tak, by objąć max i min.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

Mam głowice termo na grzejnikach bo inaczej nie utrzymam podobnej temperatury w pomieszczeniach. Skoki przy otwieraniu głowic to takie malutkie przycięcia wykresu, ale te trzygodzinne cykle to przesada;) Najbardziej gwałtowne zmiany powoduje załączenie się bojlera. Bojler ma oddzielny obieg na oddzielnej pompie. Żadnych innych udziwnień - zaworów czy mieszaczy. Tak jak pisałem wydaje mi się, że po prostu sterownik zbyt wolno reaguje w moim zestawie - np: potrafi wciąż wygaszać kocioł podczas spadku temperatury poniżej temp zadanej. Kiedy wyłączyłem PID to wzrosty były dość szybkie a więc może wystarczyłoby ożywić trochę tryb PID?

 

Kropki na wykresie pojawiają się też po wyłączeniu i włączeniu sterownika, pomimo, że sterownik pracował wcześniej to kropki i tak wyskoczą i wykres przeskaluje się od zera - a to już jest błąd (i pewna niedogodność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfi pewnie że to duża różnica i trudniejsze zadanie ma puma, bo musi obsługiwać różny ''badziew''. Lepiej kupić zgrany zestaw i mieć spokój. Pewnie nie kupiłbyś malucha z silnikiem od opla. Po drugie ''primo'' słabe paliwo to pozorna oszczędność. Kupiłem tańszą ropę i traktorek spalił jej 50l więcej a do tego był słaby. Chytry traci dwa razy, jakoś tak było. W przypadku słabej ropy chytry to darase, żeby Ktoś się nie obraził.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje sprawnie, przy 25 KW i domu ok. 150 m zasobnik starcza na 7-8 dni.

 

To zależy jakim ekogroszkiem palisz, bo u mnie przy 185 m2 podłóg (w tym 25 m2 ogrzewanego garażu) zasobnik 140 kg wystarczył ostatnio na 18 dni - ekogroszek Ekores VIP 28 MJ.

 

Niestety kupić dobry kocioł to nie jest żadna sztuka bo większość się sprawdzi, prawdziwym mistrzostwem jest kupić dobry ekogroszek.

 

Pewnie tak, ale kupić bardzo dobry o odpowiedniej mocy, z bardzo dobrym sterownikiem to już jest sztuka i tu Cię zmartwię, bo tak jak napisał darase masz mocno przewymiarowany piec (przy pełnym wykorzystaniu 25 kW mocy pieca i ekogroszku 25 MJ spalałbyś go ponad 100 kg na dobę - porównaj z maksymalnym zużyciem zimą gdy będzie -20 st i z proporcji policz ile tak naprawdę średnio wynosi u Ciebie zapotrzebowanie, pomnóż wynik przez 1.5 [zapas mocy] i będziesz wiedział jaki piec byłby optymalny - jeśli ktoś z forumowiczów zauważy, że się pomyliłem lub np. zapas 1.5 jest zły proszę o sprostowanie).

 

Weź na próbę ekogroszek z firmy Angora i daj znać czy jest ok [jak dotąd tam mieli najlepszy węgiel jaki miałem okazję u siebie spalać] ;-)

 

Poza tym w kwestii węgla polecam odpowiedni wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfi pewnie że to duża różnica i trudniejsze zadanie ma puma, bo musi obsługiwać różny ''badziew''. Lepiej kupić zgrany zestaw i mieć spokój. Pewnie nie kupiłbyś malucha z silnikiem od opla. Po drugie ''primo'' słabe paliwo to pozorna oszczędność. Kupiłem tańszą ropę i traktorek spalił jej 50l więcej a do tego był słaby. Chytry traci dwa razy, jakoś tak było. W przypadku słabej ropy chytry to darase, żeby Ktoś się nie obraził.

 

Pewnie, że lepiej kupić zgrany zestaw, ale to się wiąże z inną ceną.... Można dokładać do kosztów, kupić kociołek za 8 tysi, zapłacić za montaż 2 tysie instalatorowi z certyfikatem (bo inaczej gwara idzie w....) i spalać eko za 820zł, ale są pewne granice - rodzina, rachunki i takie tam. Gdyby było inaczej to postawiłbym butlę w ogrodzie, odpalił gaz i zapomniał, że ciepło w domu skądś się bierze. Po prostu kompromisy (i konsekwencje) to część życia - sztuka polega na tym, żeby umieć sobie poradzić w każdej sytuacji.

 

Mam palnik Ekoenergia II generacji, więc nie taki znów "badziew", a miał kupiłem na całą zimę jeszcze zanim padł stary piec. Trzeba jakos ten miał wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ElFi zawory termostatyczne otwarte zawór trójdrożny na full temperatura na kotle obniżona i co? PUMA idzie rewelacyjnie +- 1 stopień C .Nawet CWU nie robi dużego zamieszania.

 

To fajnie, że można coś takiego osiągnąć za pomocą pumy. Ja na razie dogrzewam budynek wiec mam skoki w zapotrzebowaniu energii. Zauważyłem że duże odchyły od zadanej temperatury (+3/-7) są powiązane z długością przerwy w podawaniu, czyli od mocy kotła. Na pewno rodzaj paliwa także ma znaczenie. Na razie palę tym co znajdę w okolicznych składach (np. "ekogroszek" po skruszeniu węgla) więc efekty mnie nie dziwią. Czekam na 4t z Resovera.

 

Czy Elektro-Miz nie może zamieścić na stronie informacji o tym czego dotyczą zmiany w kolejnych aktualizacjach softu? Na całym świecie informatycznym obowiązują takie praktyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje sprawnie, przy 25 KW i domu ok. 150 m zasobnik starcza na 7-8 dni.

Dom ocieplony ścian 3W 10 cm Styropianu. Praktycznie teraz grzeje cwu + łazienki +2kaloryfery reszta zakręcona.

Łał !!! Nie znam się na piecach ale nawet jak dla mnie ten piec to "smok " No chyba że zasobnik mieści ~80kg. groszku ;)

 

 

A co sądzicie o kotłach firmy Defro? znajomy właśnie taki zakupił i jestem ciekaw co to takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ElFi zawory termostatyczne otwarte zawór trójdrożny na full temperatura na kotle obniżona i co? PUMA idzie rewelacyjnie +- 1 stopień C .Nawet CWU nie robi dużego zamieszania.

Ano. U mnie dom tak pochłania ciepło, że po pół godzinie od zakręcenia robi się chłodno;) A jaki opał używasz i jaki stan ocieplenia domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowniczy i jak tu nie kupić st. eCoal wszystko działa nawet bez wsparcia :D a jak chcesz to wszędzie przez internet można monitorować pracę pieca.

 

Cześć,

 

Każdy sterownik ma zalety i wady. Ale eCoala nie można kupić bez

kotła - to taka wiązana transakcja... Wiem, że użytkownicy eCoala

też mają problemy, pomimo, że jest on dostosowany do kotła, na

którym pracuje. Czasem piszą o tym na forum.

 

Patrzę właśnie na wykresy eCoala, http://esterownik.pl/remote/177

użytkownik !kob.

 

Nastawa temperatury CO w godzinach 0:00 6:59 55'C, przeregulowania

do 61'C - czyli o 6'C.

Nastawa temperatury CO w godzinach 7:00 23:59 60'C, przeregulowania

od 53'C do 65'C - czyli o -7'C do +5'C.

 

kolejny sterownik - Bartosz Orliński dom

http://esterownik.pl/remote/158

 

Nastawa CO 43'C w nocy, 45'C w dzień.

W nocy eCoal stabilnie grzeje na 47...48'C, ignorując nastawę.

W dzień przeregulowania od - 6'C (co można zrozumieć - skokowy

pobór energii) do + 58'C - przeregulowanie o +13'C !!!!

 

kolejny sterownik - chochola dom

http://esterownik.pl/remote/171

 

nastawa 50'C, przeregulowania do 57'C.

 

i tak dalej...

 

W domu u ElFi Puma w trybie PID ma spadki -9'C i przeregulowania

max +1'C - wcale nie tak źle w porównaniu z obiektami powyżej!

Z tym, że na tamtych obiektach eCoal nie potrafi utrzymać temperatury

przy stabilnym odbiorze ciepła - np. u użytkownika chochola dom...

Nie pisz więc proszę, że zamiana Pumy na eCoal to taki dobry sposób

na kłopoty...

 

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki zatem sposób dostosowywać pumę aby uniknąć przeregulowania - eksperymentować z czasami podawania oraz postoju? Jak z siłą nadmuchu? Jest na to jakiś wzór? Czy jeśli przewymiarowanie występuje takie jak u ElFi to jest w porządku?

 

Panie Włodek wysłałem na priv pytania, uprzejmie proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ElFi jedna sprawa załatwiona, PUMA częściowo wariowała przez pompę z modulacja mocy. PUMA sama w sobie moduluje praca pompy i to się nakładało.

Przy pompach typu Wilo Smart czy innych tzw energooszczędnych trzeba wyłączyć modulację pompy w PUMIE.

 

Wykonaj jeszcze operację o której Ci mówiłem i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje nowy dom o kubaturze netto 541,22 m3 , powierzchni użytkowej 163,79m2. z pustaka ceramicznego 25cm+ styropian12cm.Zastanawiam sie nad kotłem na eko-groszek.Kotłownia bedzie oddlona od domu ok.10metrów w garażu. Mozecie mi poradzic jakiego kotła powinenem użyć jakiej firmy polecacie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...