Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy :) i od razu mam pytanie.

Zaczynam budować dom 105 m2 pow. użytkowej i potrzebuję dobrać moc kotła na ekogroszek. Rozważam kocioł ogniwo eko plus moc 10 lub 16kW. Poniżej podaję wszystko co znajduje się w charakterystyce energetycznej budynku.

Materiał - gazobeton 24cm + styropian 15cm

Powierzchnia użytkowa budynku 71,16 m2 (parter) + 51,66 m2 (poddasze)

Powierzchnia użytkowa o regulowanej temperaturze - 140,49 m2

Powierzchnia przegród zewnętrznych - 366,3m2

Kubatura ogrzewana - 482,5 m3

Straty ciepła przez przegrody nieprzezroczyste - 52,69 W/K

Straty ciepła przez przegrody przezroczyste - 54,7 W/K

Wentylacja - 99,1 W/K

Obliczeniowa moc grzewcza - 7,85kW

Zapotrzebowanie na energię użytkową - 95,34 kWh/m2 rok

Zapotrzebowanie na energię końcową - 166,39 kWh/m2 rok

Zapotrzebowanie na energię pierwotną - 39,77 kWh/m2 rok

Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię końcową - 166,39 kWh/m2 rok

Wskaźnik EP dla projektowanego budynku - 39kWh/m2 rok

Wg analizy racjonalnego wykorzystania energii i ciepła roczne zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania, wentylacji i c.w.u wynosi:

ogrzewanie - 10986 kWh

c.w.u- 2409 kWh

 

Będę wdzięczny za rady zarówno dotyczące mocy jak i producentów kotłów.

 

 

Jeżeli musisz iść w wungiel to weź najmniejszy jaki jest czyli 7kW (skamp) , rozważ bufor z grzałkami + dwie taryfy i oczywiście podłogówka po całości

 

Możesz też dopytać czy wspawają Ci gwint do wkręcenia grzałki 6kW do kociołka (wtedy możesz wziąć np RBR12kW), miałbyś combo: groszek lub prąd w zależności co wyjdzie lepiej - okresy przejściowe prund , siarczyste mrozy groszek.[Nie potrzebujesz spalarni w salonie ! Chyba że lubisz ... ]

 

Do przemyślenia również taniutka Jula 6kW invert - możliwość samodzielnego montażu (jest już nabita)

 

 

Wrocław, 105m2 i kotłownia węglowa :bash:

 

Nie bij już tą głową tak w tą ścianę - coś ostatnio z Tobą nie tak - "zlecenie" dostałeś na aso... czy tak ciężko przechodzisz jesienną aurę ?

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zlecenie" dostałeś na aso...?

 

Poczytaj jak szanowny projektant się kompromituje. Zaczynam od odpowiedzi jaką dostałem od innego projektanta. Dwóch projektantów i dwa inne zdania?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230995-Projekt-ogrzewania-podlogowego-fanaberia-czy-potrzeba/page10

 

Ale dalej jest jeszcze ciekawiej. Do pompy ciepła i siłowników proponuje sprzęgło 30 litrowe. Jak to ma działać, nikt nie wie.

 

Wytłumacz mi zatem, po co ludzie mają płacić za coś źle zrobionego?

Co do OZC się całkowicie zgodzę, warto je DOBRZE policzyć, ale projekty ogrzewania podłogowego takie jak u asolta można olać grubym moczem :yes:

 

Ps. asolt ma specjalną aplikację, która wyszukuje potencjalne ofiary (pomijam fakt, że jedni uczciwie płacą za płatny profil, a inni mają ich za baranów) i na hasło "asolt" zaraz się zjawia. także czekamy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy :) i od razu mam pytanie.

Zaczynam budować dom 105 m2 pow. użytkowej i potrzebuję dobrać moc kotła na ekogroszek. Rozważam kocioł ogniwo eko plus moc 10 lub 16kW. Poniżej podaję wszystko co znajduje się w charakterystyce energetycznej budynku.

Materiał - gazobeton 24cm + styropian 15cm

Powierzchnia użytkowa budynku 71,16 m2 (parter) + 51,66 m2 (poddasze)

Powierzchnia użytkowa o regulowanej temperaturze - 140,49 m2

Powierzchnia przegród zewnętrznych - 366,3m2

Kubatura ogrzewana - 482,5 m3

Straty ciepła przez przegrody nieprzezroczyste - 52,69 W/K

Straty ciepła przez przegrody przezroczyste - 54,7 W/K

Wentylacja - 99,1 W/K

Obliczeniowa moc grzewcza - 7,85kW

Zapotrzebowanie na energię użytkową - 95,34 kWh/m2 rok

Zapotrzebowanie na energię końcową - 166,39 kWh/m2 rok

Zapotrzebowanie na energię pierwotną - 39,77 kWh/m2 rok

Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię końcową - 166,39 kWh/m2 rok

Wskaźnik EP dla projektowanego budynku - 39kWh/m2 rok

Wg analizy racjonalnego wykorzystania energii i ciepła roczne zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania, wentylacji i c.w.u wynosi:

ogrzewanie - 10986 kWh

c.w.u- 2409 kWh

 

Będę wdzięczny za rady zarówno dotyczące mocy jak i producentów kotłów.

 

Wg mnie Skam-P Plus 7 kW da radę bo spokojnie będzie dawał 10 kW w razie potrzeby - jeśli chcesz zobaczyć na żywo jego większą wersję 12 kW to zapraszam do Miłoszyc, gdzie go mam w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli musisz iść w wungiel to weź najmniejszy jaki jest czyli 7kW (skamp) , rozważ bufor z grzałkami + dwie taryfy i oczywiście podłogówka po całości

 

Możesz też dopytać czy wspawają Ci gwint do wkręcenia grzałki 6kW do kociołka (wtedy możesz wziąć np RBR12kW), miałbyś combo: groszek lub prąd w zależności co wyjdzie lepiej - okresy przejściowe prund , siarczyste mrozy groszek.[Nie potrzebujesz spalarni w salonie ! Chyba że lubisz ... ]

 

Ze Skam-P to się zgadzam, ale w wersji Plus co warto podkreślić, natomiast grzałka do kotła to jakaś abstrakcja bo grzanie prądem jest znacznie droższe nawet przy grzaniu samej CWU latem gdy grzałka jest w bojlerze - wiem bo to zmierzyłem.

 

Co do spalarni w salonie masz rację - i ja także jej nie mam w postaci kominka :cool:

 

 

Do przemyślenia również taniutka Jula 6kW invert
- możliwość samodzielnego montażu (jest już nabita)

 

W tym przemyśleniu pomogę - gdy przyjdą największe mrozy ta Jula nie da 7-8 kW a nawet 6 kW nie wydoli bo ta moc jest osiągalna tylko do pewnego poziomu temp. zewn. [proponuję doczytać w instrukcji: Zakres temperatur: -15-+30 °C] i komuś pupa zmarznie.

 

W przeciwieństwie do kotła który w razie potrzeby może dać z znacznie większą moc niż nominalna pompa ciepła przy dużym mrozie zaliczy spadek mocy i nawet nominalnej nie da - fizyki się nie oszuka.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze Skam-P to się zgadzam, ale w wersji Plus co warto podkreślić, natomiast grzałka do kotła to jakaś abstrakcja bo grzanie prądem jest znacznie droższe nawet przy grzaniu samej CWU latem gdy grzałka jest w bojlerze - wiem bo to zmierzyłem.

 

Co do spalarni w salonie masz rację - i ja także jej nie mam w postaci kominka :cool:

 

 

 

W tym przemyśleniu pomogę - gdy przyjdą największe mrozy ta Jula nie da 7-8 kW a nawet 6 kW nie wydoli bo ta moc jest osiągalna tylko do pewnego poziomu temp. zewn. [proponuję doczytać w instrukcji] i komuś pupa zmarznie.

 

W przeciwieństwie do kotła który w razie potrzeby może dać z znacznie większą moc niż nominalna pompa ciepła przy dużym mrozie zaliczy spadek mocy i nawet nominalnej nie da - fizyki się nie oszuka.

 

 

Julka ma grzałkę. Można dołożyć drugą kosztuje grosze. To są tylko propozycje do rozwagi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julka ma grzałkę. Można dołożyć drugą kosztuje grosze. To są tylko propozycje do rozwagi ...

 

Zgadza się - jednak ze względu na niski COP Juli [czyli wysokie koszty eksploatacji] to jeśli bym już się na PC decydował i robił wszędzie podłogówkę to jakąś lepszą bym kupił.

 

Szkoda, że inni producenci jeszcze nie sprzedają PC do samodzielnego montażu - podobnie jest z klimatyzatorami bo to byłoby ciekawe i powiększyło rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o k... :o

 

Witam, dziś wróciłem do domu, wchodząc do kotłowni przeraziłem się. Ze zbiornika pod sufitem wytrysła/wybuchła woda, wszystko w kurzu i tynku, w suficie dziura. Dodam, że to piec na ekogroszek i, że wczoraj wieczorem pierwszy raz w sezonie włączyłem grzejniki. Co może być przyczyną tego wybuchu i jak temu zapobiec w przyszłości bo teraz trochę się boje go włączyć?? Dodam jeszcze, że w zeszłym roku miałem problem z zapowietrzającymi się kaloryferami i dopuściłem dużo wody ale to nic nie pomogło może to jest przyczyną?? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko, gdzieś przeczytałem że piece na samej podłogówce nie wytrzymują zbyt długo gdyż temperatura spalania jest zbyt niska czy to prawda?? Chciałbym założyć podłogówkę w całym mieszkaniu bez żadnych grzejników czy to będzie dobrze funkcjonować czy potrzeba zamontować kilka grzejników jeśli tak to ile??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało robić samą podłogówkę. Na kotle będziesz trzymał temperaturę jaką uznasz za bezpieczną dla kotła, na podłogówkę podasz temperaturę jakiej będzie potrzebować żeby ogrzać chałupę. Ja jednak zrobiłbym w łazienkach oprócz podłogówki także i drabinki - to bardzo przydatna rzecz za parę groszy więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak myślałem żeby w łazience dołożyć 1 grzejnik taka drabinę bo zawsze się przyda. A czy z instalacji podłogowej da się podłączyć grzejnik żeby nie ciągnąć instalacji osobnej dla 1 grzejnika?? I wtedy trzeba zakładać jakiś dodatkowy zawór żeby rozdzielić na podłogówkę i na grzejnik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...