Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

na cieplowlasciwe wyszło mi 12 kw no ale to chyba zbyt mały ?

 

Zauważ że taką moc sugerowali Ci doświadczeni użytkownicy kotłów w tym wątku. Duże mrozy są tylko kilka dni w roku. Jeśli zajdzie taka potrzeba (w co wątpię) dobrze zaprojektowany kocioł będzie pracował powyżej swojej mocy nominalnej z nieco mniejszą sprawnością. Za to przez większą część sezonu grzewczego będzie chodził bliżej optymalnego obciążenia.

Jaka wyszła moc na ciepłowłaściwe.pl w największe mrozy i w przeciętny dzień zimy?

Więcej o doborze mocy kotłów możesz poczytać tu http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/

Co prawda opis na stronie dotyczy głównie kotłów zasypowych, ale idea jest ta sama.

Edytowane przez an2lec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

malina

przeczytaj mój wątek:

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

jak boisz się 12KW weź maksymalnie 14 no może 15KW

defro komfort eko ma szwagier- sam mu montowałem i doradzałem z tego co było do wzięcia natychmiast bo inaczej byłby skam-premium ale zima była i nie było czasu czekać 6 tygodni. konstrukcja zbliżona jedynie palnik zwykły i ster dwustanowy. możesz jednak defro wziąć ze sterownikiem automatycznym tyle że pewnie za niewielką dopłatą. szwagier sobie chwali kociołek. łatwo ustawić i wyczyścić, zasobnik na opał ogromny i popielnik też sporo zmieści.

poza tym podejrzewam że w kotle który miałeś paliłeś raczej od dołu i stąd Twoje obawy.

 

zbigmaz ogrzewa 320m2 kotłem o mocy 17KW

jak myślisz na Twoje metry 12KW to nadal za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malina

zbigmaz ogrzewa 320m2 kotłem o mocy 17KW

jak myślisz na Twoje metry 12KW to nadal za mało?

 

to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp

 

to ywyliczenie z Ciepla.. jeszcze potrzebuje chyba parę KW na CWU bo wyliczenie tego chyba nie uwzględnia

i jeszcze jedno gdzieś czytałem kogoś wypowiedź że miał tez stara instalacje z duża pojemnoscią wody a kociól miał pojemnośc wody " srednią" do segmentu w mrozy kociol miał troche problem z dogrzaniem tego wszystkiego ze względu na jak by mały bufor wody w kotle. Tak że chyba też trzeba by spojrzeć na pojemności wody kotłów

Edytowane przez gorny7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp

Akurat to jest najlepszy przykład :) Zbigmaz ma stary poniemiecki dom średnio docieplony.

 

to ywyliczenie z Ciepla.. jeszcze potrzebuje chyba parę KW na CWU bo wyliczenie tego chyba nie uwzględnia

Nie widzę sensu robienia dużych rezerw mocy na CWU. Chyba że komuś bardzo zależy na szybkim grzaniu wody. Problemy mogą być tylko w największe mrozy, ale chyba warto przez kilka dni w roku poczekać trochę dłużej na ciepłą wodę w razie gdyby ktoś opróżnił cały zasobnik. W zamian mamy większą ekonomię w ciągu całego roku.

Zawsze można zainstalować większy bojler ;)

 

Sorry ale reszty twojego postu nie rozumiem :(

Edytowane przez an2lec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp

 

...

Pytaj i czytaj co polecają a nie będziesz nocował w kotłowni dobierając jaka dawka, jaka przerwa, jaki wentylator. Tu doradzają za darmo, twój instalator tak doradza aby jemu się opłacało.

Jeżeli coś cię interesuje w mojej instalacji to pytaj, odpowiem. Mój kocioł to RBR17kW. Ogrzewam 320m2 starego poniemieckiego budymku w którym zamieszkuje 6 dorosłych osób i 4 moich wnuków. Dach tak docieplony że jak jest zamieć to mam śnieg na strychu. ściany domu docieplone z dwóch stron 10cm a z 2 5 cm styro. Docieplenie skuteczne na tyle na ile pozwalał taki stary budynek, określam jako bardzo słabe. Instalacja w budynku to podłogówka około 100m2 reszta grzejniki, wykonana jako ciśnieniowa gdyż pozwalał na to producent kotła. W instalacji zamontowany bufor 1000L łagodzi dopływ zimnej wody na kocioł oraz magazynuje lekko nadwyżki mocy kotła. Kocioł pracuje u mnie od trzech lat, nie pracował jeszcze z pełną mocą. Gdybym następny miał kupić też bym go kupił, zastanawiał bym się ciężko czy nie mniejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ma co debatować tylko na domy 300m średnio -slabo ocieplone kocioł 17kw

a bez tego buforu1000L tez by ci starczyło 17kw? i jeszcze napisz ile spalanie wynosi przy takim domu, oczywiście całym ogrzewanym jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

 

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

 

to będziemy mięc cały pogląd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ma co debatować tylko na domy 300m średnio -slabo ocieplone kocioł 17kw

a bez tego buforu1000L tez by ci starczyło 17kw? i jeszcze napisz ile spalanie wynosi przy takim domu, oczywiście całym ogrzewanym jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

 

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

 

to będziemy mięc cały pogląd

 

zbigmaz01 ma rację, ja mam 250m2 i 10 kW kocioł. Statystyki możesz podejżeć na moim koncie w e-sterownik. Kocioł, jak dotychczas, nie pracował z mocą większą jak 6kW. Link i opis w sigu. https://esterownik.pl/zdalny-dostep?q=w84u https://esterownik.pl/statystyki/1337

Edytowane przez w84u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom Zbigmaza widziałem, mieszka około 40km odemnie, i kociołek brał też u mnie.

Przyjechał oglądnąć Skama a wyjechał z RBRem bo tamten był za duży gabarytami.

Był chyba "mistrzem polski" przez dwa lata ale też stracił koronę :) bo jeszcze lepszy "gigant" się trafił.

Kocioł zaczyna pracować 3 sezon o ile dobrze pamiętam w Stegnie nad morzem, ogrzewa tam pensjonat z pokojami do wynajęcia:

Zobacz ile tam jest do ogrzania: https://esterownik.pl/statystyki/1757

i też grzeje RBRem 17 kW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ma co debatować tylko na domy 300m średnio -slabo ocieplone kocioł 17kw

a bez tego buforu1000L tez by ci starczyło 17kw? i jeszcze napisz ile spalanie wynosi przy takim domu, oczywiście całym ogrzewanym jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

 

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

 

to będziemy mięc cały pogląd

Za cały okrągły rok 5,5 T grochu, miału. W lecie też grzeję CWU. Bez bufora ? Nie wiem, nie próbowałem, miałem instalację od razu z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom Zbigmaza widziałem, mieszka około 40km odemnie, i kociołek brał też u mnie.

Przyjechał oglądnąć Skama a wyjechał z RBRem bo tamten był za duży gabarytami.

Był chyba "mistrzem polski" przez dwa lata ale też stracił koronę :) bo jeszcze lepszy "gigant" się trafił.

Kocioł zaczyna pracować 3 sezon o ile dobrze pamiętam w Stegnie nad morzem, ogrzewa tam pensjonat z pokojami do wynajęcia:

Zobacz ile tam jest do ogrzania: https://esterownik.pl/statystyki/1757

i też grzeje RBRem 17 kW :)

Fakt, pobił mnie i to mi dało do myślenia nad mniejszym kotłem. Po pierwszej zimie widziałem jak sobie dawał radę na pół gwizdka, nie było jeszcze takich softów jak teraz, z tym że wtedy ja się uczyłem palić.

Co do kotłów to masz rację Miał być ten co wymieniłeś ale gabaryt i wyjście obrotowe spalin przekonało w 5 min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

jaka tempreratura w pomieszczeniach i co to jest grzejniki wykonane ciśnieniowe i co to daje?

 

Myśle że jednak ta instalacje nie jest standardowa

 

to będziemy mięc cały pogląd

 

Do tego się nie odniosłem bo mnie wylogowało.

Instalacje masz otwarte (z naczyniem przelewowym) i zamknięte (z naczyniem przeponowym ) i taka jest u mnie, czyli kocioł w instalacji bez żadnych wymienników pomiędzy instalacją a kotłem.

Temp. w domu 23

Jeżeli mieszkasz w pobliżu to zapraszam, pooglądasz i ocenisz. Jak poszukasz i jesteś na tyle ciekawy to dość dawno zamieszczałem lekko uproszczony szkic mojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba nie jest aż taki dobry przyklad bo tam sa chyba jakieś przyrobki itp

 

to ywyliczenie z Ciepla.. jeszcze potrzebuje chyba parę KW na CWU bo wyliczenie tego chyba nie uwzględnia

i jeszcze jedno gdzieś czytałem kogoś wypowiedź że miał tez stara instalacje z duża pojemnoscią wody a kociól miał pojemnośc wody " srednią" do segmentu w mrozy kociol miał troche problem z dogrzaniem tego wszystkiego ze względu na jak by mały bufor wody w kotle. Tak że chyba też trzeba by spojrzeć na pojemności wody kotłów

 

Na CWU ok. 0,25 kW na osobę można dodać.

 

Małą pojemność wodną mają żeliwniaki - kiedyś ustawiałem takiego - miał 30 litrów pojemności i faktycznie przy grubych rurach w instalacji kiepsko to pracowało, ale dałem radę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co w przypadku jakbym chciał palic miałem czytałem że to niewdzięczne paliwo czy mocy kociołka mi wystarczy i co z kominem czy go nie zasmouje i nie zasadzuje ??? Pozdrawiam czekam na porady bo poniedzieli muszę już wybrać kocioł Jakie wy macie na ile metrów Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...