Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W jaki zatem sposób dostosowywać pumę aby uniknąć przeregulowania - eksperymentować z czasami podawania oraz postoju? Jak z siłą nadmuchu? Jest na to jakiś wzór? Czy jeśli przewymiarowanie występuje takie jak u ElFi to jest w porządku?

O jakim przewymiarowaniu pan opowiadasz? Policzyłem dziś średnie zapotrzebowanie na moc z ostatnich trzech dni i wyniosło 12kW, a jest 0 stopni za oknem. Co będzie jak spadnie do -20? Dodam, że poprzedni piec miał 38kW - taki zastałem (mieszkam od 4 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrowatom - ja podtrzymuję swoje zdanie z Września:

 

Najlepiej napisz w skrócie jakie mają kanały, palniki i sterowniki lub wklej linki do ich opisów (konkretnie wybrane modele) i napisz czym chcecie palić (ekogroszek, miał, pelety lub mieszanka jednego z drugim), czy chcecie czasem palić drewnem czy wystarczy ruszt awaryjny do takiego palenia w razie np. braku prądu.

 

Według mnie w tej chwili najciekawszy piec w rankingu to Skam-p Premium, kolejne to RBR Ekouniwersal, Ogniwo.

 

Dokładniej Skam-P Premium ze sterownikiem PUMA, RBR Ekouniwersal ze sterownikiem PUMA, Ogniwo Eco z eCOAL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka jak tam, Ognika PID już na swoim kotle podłączyłeś?

 

Kolego Mrowatom - ze względu na adres zamieszkania dobry producent z Pleszewa to trafny wybór.

Kupując od dobrej firmy masz blisko bezpośredni serwis producenta.

 

Ja generalnie jestem zwolennikiem układu kanałów dymnych tzw górnokanałowych, chodzi o to, aby szybko i bez kłopotu wyczyścić wymiennik. Kanały mają być dostępne moim zdaniem tylko od przodu a całe czyszczenie ma się zamknąć w 5minutach.

 

To bardzo ważna kwestia, także kanały pionowe trzeba czyścić już minimum co 7dni. Zabrudzone kanały, to mniejsza sprawność, większe spalanie i wyższa temp. spalin.

Ten, kto pisze,że pionowe kanały można w podajniku czyścić co miesiąc lub dwa opowiada zwyczajnie farmazony.

 

Napisz na priva, to coś Ci będę mógł zaproponować.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim przewymiarowaniu pan opowiadasz? Policzyłem dziś średnie zapotrzebowanie na moc z ostatnich trzech dni i wyniosło 12kW, a jest 0 stopni za oknem. Co będzie jak spadnie do -20? Dodam, że poprzedni piec miał 38kW - taki zastałem (mieszkam od 4 lat).

 

Chodziło mi o przeregulowanie o którym pisał Wlodek_PID, ale u innych użytkowników na eCoal. Pooglądałem sobie wykresy i pomyliłem je z Pańskim na którym za mocno schodzi w dół ;) Z dalszej korespondencji wnioskuję jednak, że znalazła się przyczyna problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki zatem sposób dostosowywać pumę aby uniknąć przeregulowania - eksperymentować z czasami podawania oraz postoju? Jak z siłą nadmuchu? Jest na to jakiś wzór? Czy jeśli przewymiarowanie występuje takie jak u ElFi to jest w porządku?

 

Panie Włodek wysłałem na priv pytania, uprzejmie proszę o odpowiedź.

 

Aby Puma pracowała stabilnie, należy :

 

1. Pompy CO i CWU mieć na 2-gim lub 3-cim biegu.

2. W przypadku pompy CO oszczędzającej energię wyłączyć płynne obroty CO.

3. Zapewnić dobry kontakt czujników temperatury z mierzonym obiektem.

Nie może być luzu, jeśli jest, wolną przestrzeń należy wypełnić folią aluminiową.

Jeśli czujnik jest zamocowany na rurze, należy go mocno przykleić np. taśmą

i następnie zaizolować pianką.

4. Pompy muszą być sterowane przez sterownik, a np. nie przez termostat, jak

to podłączają niektórzy instalatorzy.

 

Jeśli w instalacji są zawory które od czasu do czasu dają dużą ilość zimnej wody,

będą spadki temperatury - i nic się na to nie poradzi...

 

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać - czasy podawania czy obroty dmuchawy powinny być

zmieniane, gdy są problemy ze spalaniem opału - żużlowanie, czy niedopalanie.

Mogą mieć one wpływ na stabilność temperatury tylko w przypadku za dużej

mocy kotła w stosunku do obiektu - np. odbiór 4kW a kocioł 35kW.

Wtedy można próbować obniżyć moc kotła poprzez jednoczesne obniżenie

mocy dmuchawy i zmniejszenie podawania opału.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś - widziałem kotły, gdzie czujnik temperatury

był położony na górnej płycie i przykryty izolacją. Na to

przychodziła obudowa.

 

Nie wolno tak robić! Jeśli kocioł nie ma specjalnej studzienki,

w którą wsuwa się czujnik, należy mocno zamocować go na rurze

wyjściowej i dokładnie zaizolować pianką lub innym materiałem

izolacyjnym.

 

Jeśli wkładamy czujnik do studzienki, sprawdzamy, czy wchodzi

ciasno. Gdy jest luz, owijamy go folią Al.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł podpięty mniej więcej w takim układzie (mój układ jest zamknięty i występują dodatkowo 2 naczynka wzbiorcze oraz wężownica schładzająca):

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=32204&d=1290963101

 

Mam problem z zimną wodą dostającą się na powrót do kotła kiedy na zaworze 4D przykręcę temperaturę na grzejnikach. Kiedy zakręcę na zaworze dopływ wody do grzejników wtedy woda na wyjściu jest ciepła, ale jak tylko trochę idzie na grzejniki to już nie. Być może takie zachowanie układu odpowiada za skoki temperatur w sterowaniu pumy, ale na pewno nie jest zdrowe dla kotła. Czy macie jakiś pomysł co jest nie tak? Może powinienem dodać pompę mieszającą? tylko gdzie? Budynek jest parterowy rury ciepłej wody z kotła poprowadzone są poziomo do zaworu 4d więc zapewne taki mały obieg nie może działać grawitacyjnie, bo jak w inny sposób wyjaśnić taką sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby Puma pracowała stabilnie, należy :

 

1. Pompy CO i CWU mieć na 2-gim lub 3-cim biegu.

2. W przypadku pompy CO oszczędzającej energię wyłączyć płynne obroty CO.

3. Zapewnić dobry kontakt czujników temperatury z mierzonym obiektem.

Nie może być luzu, jeśli jest, wolną przestrzeń należy wypełnić folią aluminiową.

Jeśli czujnik jest zamocowany na rurze, należy go mocno przykleić np. taśmą

i następnie zaizolować pianką.

4. Pompy muszą być sterowane przez sterownik, a np. nie przez termostat, jak

to podłączają niektórzy instalatorzy.

 

Jeśli w instalacji są zawory które od czasu do czasu dają dużą ilość zimnej wody,

będą spadki temperatury - i nic się na to nie poradzi...

 

1. Pompy działają u mnie na takich biegach.

2. Pompa jest zwykła

3. Czujnik od kotła ma luz - obwinę folia aluminiową

4. Sterowanie pomp pochodzi z pumy

 

Może ta zimna woda na powrocie powoduje, że sterownik spóźnia się ze wzrostem mocy powodując spory spadek temperatury od zadanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o przeregulowanie o którym pisał Wlodek_PID, ale u innych użytkowników na eCoal. Pooglądałem sobie wykresy i pomyliłem je z Pańskim na którym za mocno schodzi w dół ;) Z dalszej korespondencji wnioskuję jednak, że znalazła się przyczyna problemu.

Tak, ale dopiero w środę zrobię poprawki, więc wykresy w czwartek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Włodzimierzu Pid, widzę że wątek Ranking Kotłów traktuje Pan jak swój folwark do reklamowania pumy, słowa pasują o nadgorliwości do Pana właśnie. Proszę założyć swój temat PUMA i nawet tam nie zajrzę. Na innych forach reklama producenta jest zakazana. Proszę przeczytać mój poprzedni wpis ze zrozumieniem, nie napisałem o zamianie pumy na eCoal, nawet pisałem że nie trzeba zamieniać a Pan przekręca moje słowa. Porażka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...