Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2 chcialem zapytac na ile maja sie te suche liczby do rzeczywistosci i drugie dzwonilem rano do nstalatora za zdecyduje sie na 14 kw panowie stwierdzil CYTUJE { W POLOWIE ZIMY BEDZIESZ U MNIE I BEDZIESZ PROSIL O WYMIANE NA 23 KW JUZ TAKIE PRZYPADKI MIALEM{ i co mam mu nie wierzyc ????? Moc moze byc wysza a i tak tyle samo grochu spalisz to nie ma znaczenia Nie wiem chyba sie gosc myli nie wierze zeby chodzilo o kase przeciez miedzy mocami tych piecy nie ma duzej róznicy AHA dodam to mlody instalator chyba nie mysli PO Gierkowsku Pozdrawaim

 

Instalator nie ma pojęcia. Jeśli jednak chcesz koniecznie kupić od niego to weź pisemne zobowiązanie z wekslem, że zobowiązuje się do rewitalizacji Twojego komina w przypadku gdy zostanie zniszczony przez niskie temperatury spalin z takiego kotła.

Jeśli upierasz się na ten węgiel to przyjrzałbym się Skamowi 12kW Jareckiego z palnikiem Ardeo z opcją na miał i oryginalnym szerokim zejściem na paliwo. Sterownik SPP lub Bruli. Jeśłi się boisz, że mały to bierz 17-kę i palić jakiś niskokalorycznym groszkiem. Ale szybko się przekonasz, kto miał rację.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

malina321 wymieniasz kocioł czy wstawiasz do nowego domu. Jak to pierwsze to wrzuć informacje o ilości spalonego węgla, gazu czy czegokolwiek o ogrzewaniu bo można z tego również oszacować moc potrzebną. Nie tak dokładnie ale zawsze to lepiej niż z "przeczucia" instalatora. Mam znajomego, dość młodego, 2-3 lata po ślubie, 1 dziecko. Żona go zaczepiła w sklepie i nie uwierzysz jak potrafił ją wkręcić że się rozwiedli. Nie ma reguły czy stary czy młody, każdy może oszukać. Myślisz że ja czy Ty nie?

Zaproponował bym Ci taki test. Jeśli znasz się na czymś - idź do sklepu gdzie tym handlują i udawaj naiwnego głupka. Jak zobaczysz sposób obsługi to zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2 chcialem zapytac na ile maja sie te suche liczby do rzeczywistosci i drugie dzwonilem rano do nstalatora za zdecyduje sie na 14 kw panowie stwierdzil CYTUJE { W POLOWIE ZIMY BEDZIESZ U MNIE I BEDZIESZ PROSIL O WYMIANE NA 23 KW JUZ TAKIE PRZYPADKI MIALEM{ i co mam mu nie wierzyc ????? Moc moze byc wysza a i tak tyle samo grochu spalisz to nie ma znaczenia Nie wiem chyba sie gosc myli nie wierze zeby chodzilo o kase przeciez miedzy mocami tych piecy nie ma duzej róznicy AHA dodam to mlody instalator chyba nie mysli PO Gierkowsku Pozdrawaim

 

I ja się wtrącę . mam 250m2 po podłogach i mi instalator powiedział że muszę kupić 25kw inaczej zmarznę. Gdy zobaczył że mam 16kw oświadczył że za mały. Teraz bym kupił spokojnie 10kw . Piec na eko uzupełnia straty ciepła. Spotkałem się też z twierdzeniem że im większy piec tym lepiej bo rzadziej się załącza :) [podaje ślimak eko] Tylko gdy porównaliśmy spalanie to oświadczył ze moje jest wzięte z kosmosu.Nie możliwe by tak mało piec palił :)

 

Aha tylko my tu mówimy o sprawdzonych piecach. Czyli takich które ciepła nie wywalają w komin.

Edytowane przez wuwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zeszłym roku spalilem 3 tony flotu plus jakas tona wegla i pomagalem sobie drzewem a styropape zalozyli mi na koncu kwietnia tego roku a wiec nie mam odniesienia widzicie sami jakie temp na zewnatrz nawet +16 cięzko sie odniesc w domu cieplo na razie pale co drugi dzien a temp na grzejnikach mysle ze 45 stopni ciaglekj pracy starczyło by na noc mnie oczywiscie Pozdrawiam

 

A w takim razie jaki masz dotychczasowy piec że się go chcesz pozbyć, może wystarczy dołożyć zawór 4D aby na piecu trzymał wysoką temperaturę a na dom puszczał niższą, można dołożyć sam zespół podajnika z sterownikiem jak to zwykły śmieciuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malina321 licząc flot i węgiel w takiej ilości jak podajesz nie uwzględniając sprawności wynika moc 13kW. Z taką mocą na pewno nie grzałeś bo uwzględniając choćby 80% sprawność jak dla podajników masz 10.5kW dla 60% - jak w paleniu od góry masz moc około tej wyliczonej drugim razem. Jak ciepło w domu miałeś wiesz sam. Drewno mogło dać wynik w górę ale o ile to zależy ile go spaliłeś.

Może jeszcze coś z mojej zmiany zasypowca na podajnik. Sąsiad (gazownik) był strasznie zainteresowany. Pytał ile spaliłem przed - ja 5t. Ile po - ja 5t. A sąsiad - to nic nie zaoszczędziłeś. Byś widział reakcje mojej żony jak głośno deklarowała że nie wróciła by do starego komfortu w domu. Nawet "najlepszej cioci" w mojej rodzinie zabrakło tematu. Dziś wiem że kocioł jest za duży i faktycznie idzie jeszcze zejść ze spalania ale musiałem w mój piec doinwestować by go ograniczyć. Przy dobrym piecu zapłacił bym tylko raz - ale kto mi w tedy powiedział że nie potrzebuje tak dużego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedze i tak czytam powiedzcie mi Ogladam kotły witkowskiego nawet opinie maja porządne ale strasznie zastanawiaja mnie dwie rzeczy piersza chyba tak mi sie wydaje podaja najmniej z wszystkich czyli ze np 15kw starczy mi na ogrzewanie 100m2 strasznie maja zanizony według innych wydajnosc kotła i co ciekawe podaja ze mozna palic na ruszcie awaryjnym jednoczesnie np. mam dużo drzewa to bym sobie dokladał co by mi bardzo pasowalo jak sie do tego odniesiecie moze ma ktos doswiadczenia z kotlem Witkowski chetnie wysłucham Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewo dobrze spalone to tylko w kotłach na zgazowanie. Takie konstrukcje wymagają bufora - bez niego ani rusz. Zrębkowane można podać przez podajnik. Niektórzy współspalają z gorszymi węglami.

Odnośnie doboru to metry kwadratowe nie równają się kilowatom. Weźmiesz pod uwagę dom pasywny to te zależności ni jak się mają. Im lepiej ocieplony tym mniej kW trzeba użyć. W pewnym momencie wystarczą już pojedyncze waty a to już obecność domownika może dostarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malina

wyrzuć z głowy te nauki z poprzedniego stulecia

 

domy sie izoluje i muszą spełniac jakieś normy

a moce dobiera się do strat a nie do powierzchni

możesz mieć dom 200m2 z kotłem 12KW i możesz mieć dom 350m2 z kotłem 12KW

wszystko zależy od tego jakie będa straty

producenci zwłaszcza Ci którzy nie inwestuja wnowe produkty o niższych mocach specjalnie zaniżają powierzchnię do ogrzania aby móc sprzedac swoje produkty. U Witkowskiego i tak postęp jest bo nie mieli do niedawna kotła 15KW i zaczynali od 19KW oferty jak dobrze pamiętam.

jak chcesz spalać wszystko to "śmieciuch" z buforem i podłogówka po całości. do tego edukacja w sposobie palenia

jak chcesz kotła na ekogroszek nie nastawiaj się na palenie w nim na ruszcie bo to zwyczajnie smrodzenie tylko, kupa zachodu i gówniany efekt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie

Jeśli jest to nowy dom 100m2 to na ogrzewanie powinien zużyć max.8000kWh a to w przypadku ekogroszka daje ok.1200-1500zl a to jest jakieś 1,1-1,5t dobrego ekogroszka.

Widzisz teraz z jaką sprawnością grzeje kolega i ile kasy wyrzuca w komin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
A czy Wy kapujecie,że nie wszyscy mają NOWE DOBRZE IZOLOWANE DOMY albo po prostu nie chcą innego rozwiązania?

 

już niedługo wszystkie nowe domy będą dobrze izolowane, ale pewnie dalej będą do nich ludzie węgiel dawać....

 

Modyfikowana żywność jest gorsza od tego co wdychasz.Puchniesz z jedzenia byle czego i Twoja UNIA na to pozwala.Nasze zdrowe żarcie jest drogie,popatrz na półki,wyparła je tandeta UNIJNA .Kto ma kasę je nasze Polskie produkty,kto jej nie ma sam się modyfikuje.I to legalnie i przepisowo.

z tym akurat się się zgodzę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie

 

Jeśli te 100m2 to całość powierzchni, którą ten kolega ogrzewa to należałoby powiedzieć wprost, że jest on cenzura. Władował paliwo stałe do tak małej powierzchni i do instalacji, która w całości potrzebuje właściwie niskich temperatur.

Pisałem Tobie, abyś nie patrzył na kocioł jako całość. Pytanie o sterownik na piecu. rodzaj algorytmu, jakiego używa podczas pracy, ilość parametrów do ustawienia. Pytanie o poprawność nastaw. Pytanie o poprawność instalacji.

Napiszę krótko. Ogrzewam 290m2. Dom budowany przez ok 25 lat. Stare technologie. Ocieplenie 10cm. Przy zakupie kotła słuchałem podobnych Twojemu instalatorów. Wyszło na 35-40kW. Szybko okazało się, że piec 38kW jest za duży. W 2 lata wykończyłem komin. Udało mi się wymienić kocioł na 26kW. Licząc rok w rok spaliłem w poprzednim sezonie ok 5,3 tony na ogrzewanie CO + CWU. Grzanie również latem. Piec uważam nadal za duży.

Przy temp -20deg spalam ok 35kg węgla 27-28MJ. Temperatury na 2 piętrach ok 24deg. W piwnicy troszkę chłodniej ale niewiele. Łatwo policzyć z jaką mocą grzeję. Następny kocioł to będzie jakieś 15-17kW. Choć najchętniej wywaliłbym węgiel ze swojego domu.

Edytowane przez Delphion1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
sebsa - bo to można i trzeba policzyć....(jak tak zrobiłem!) no ale sam minertu przyznał, ze tego nie robi, bo po co,on tylko sprzedaje ludziom przekonanym i świadomym tego czego chcą...:bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pozwolicie że przeciagne wątek wlasnie wracam od kolegi nowe budownictwo do ogrzania 100m2 podłogówka piec defro 15kw spala 3 t grochu plus duże ilosci drzewa zaparte twierdzi ze piec jest za maly teraz by wziol 20kw mówi ze piec mu non stop podaje i spala CYTUJE ( co chwile pobiera sobie dawke wegla bo jest za maly .Powiedzialem mu ze raczej za duzy to stwierdzil ze na maly piec jescze z wieksza czestotliwoscia by podawal i jeszcze wiecej spali byc tu mądry i pisz wiersze Pozdrowienia Co Wy na to panowie

Ja mam znajomego który po 8 latach eksploatacji kotła retortowego nie potrafi poprawnie ustawić sterownika dwustanowego. Ludzie często nie wiedzą jak taki kocioł powinien pracować, a tym bardziej jak ustawić sterownik żeby to osiągnąć. Dlatego dla własnej wygody szukaj w miarę inteligentnego sterownika.

 

Odnośnie spalania drewna to Skam-P można zamontować ruszt żeliwny na dwóch wysokościach. W górnym położeniu jest małe palenisko i można przepalać nie wyłączając palnika. Przy dolnym mocowaniu jest duży zasyp i możliwość palenia przy wyłączonym podajniku.

Myślę jednak że jak popracujesz trochę na automacie to nie będziesz miał ochoty bawić się z rusztem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malina321 poglądy większości tu piszących miałem okazje poznać ale nie powiesz że uderzające jest to że co do mocy piszą wszyscy zgodnie. Jeśli kupisz kocioł z poprawną mocą do swoich potrzeb to koniecznie zaproś kolegę do siebie w sezonie grzewczym. Zrobisz mu ogromną przysługę a zobaczyć jego minę dla Ciebie będzie bezcenne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malina321 poglądy większości tu piszących miałem okazje poznać ale nie powiesz że uderzające jest to że co do mocy piszą wszyscy zgodnie. Jeśli kupisz kocioł z poprawną mocą do swoich potrzeb to koniecznie zaproś kolegę do siebie w sezonie grzewczym. Zrobisz mu ogromną przysługę a zobaczyć jego minę dla Ciebie będzie bezcenne.

 

Krzy - warto by dodać, aby ten poprawnie dobrany kocioł posiadał porządny sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...