Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

malina321 był w stanie podjechać do kolegi zobaczyć kocioł. Może jest ktoś na forum z kotłem o mocy ok 10kW w jego sąsiedztwie. Nie chce za niego decydować ale mógłby pokusić się zobaczyć pracujący dobrze dobrany kocioł. Oczywiście adresy lepiej wymieniać na PW.

grabpa58 też nie wiem co sądzić. Mieszka daleko więc bezpośrednio nie będę wąchał jego komina. Życie jednak różnie prowadzi i gdyby mi przyszło mieszkać w jego sąsiedztwie to już bym wolał żeby dokonał słusznego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę nieco przekornie. Malina nie ma obowiązku znać się na kotłach, sterownikach, palnikach, obciążeniu cieplnym budynku itd. To obowiązek instalatorów, sprzedawców, producentów. Niestety większość z nich to ludzie z przypadku. Ich niewiedza prowadzi później do sytuacji jakie znamy często z forum. Duże spalanie, wiadra sadzy, kopcenie z komina. To właśnie daje argumenty przeciwnikom węgla -poniekąd słuszne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie sebsa,

instalatorzy kotłów CO, w większości starej daty traktują nowe kotły z podajnikiem tak jak stare śmieciuchy. Zapominają tylko o tym, że w nowych kotłach jest tzw stałopalność, czyli kocioł nie gaśnie i nie trzeba go od nowa rozpalać. Stary śmieciuch 25kw do 160m2 domku, który się palił tylko 12 godzin na 75st i w tym czasie trzymał ciepło był ok. Ale nowy stałopalny pracujący na max 50-55st i nie gaśnie, to z racji mocy w KW o połowę mniejszy wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że on pobierając z sieci 1kWh dostarcza do domu 3,5kWh, więc coś cisie rozjechaly te rachunki.

 

"Cisie" nic nie rozjechało. Skoro podaje, że płaci za energię 3200, to nawet w dwóch strefach płacąc średnio 0,4gr za kilowat zuzywa 8000 kWh. Wobec tego skoro do wyprodukowania 1kWh trzeba 0,45 kg węgla to ... sam sobie policzysz? plus śr 10% na straty w przesyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do LIWKO i innych zorientowanych w różnych sposobach ogrzewania...

Dla przypomnienia zacytuję sam siebie

 

Witam

Kupiłem niedawno dom ok 70m2. Planuję wymienić w nim całą instalację CO (piec, rury, grzejniki)

FAKTY:

Połowa domu podpiwniczona, kocioł stoi w piwnicy i musi ogrzać dodatkowo bojler 100l (w przyszłości większy). Na parterze nad piwnicą znajduje się kuchnia i łazienka, pokój (nazwijmy go dumnie salonem) jest niepodpiwniczony i w jego rogu będzie stał kominek.

Piętro- 2 pokoje

Budynek w tej chwili jeszcze nieocieplony

Z uwagi na moją ciepłolubną 2 połówkę i kilkumiesięczne dziecko w domu musi być cały czas ciepło.

PLANY/INWESTYCJE:

W tym roku:

na parterze podłogówka (w salonie będzie styropian 15cm, w kuchni i łazience 3-5cm)+ drabinka w łazience, piętro grzejniki. Przykrycie stropodachu blachą trapezową+ocieplenie go 10 lub 12cm styropianu, wymiana okien w całym budynku na nowe

W przyszłym roku:

ocieplenie ścian 12cm styropianu+ wpuszczenie styropianu ok 1m w głąb ziemi

W najbliższych latach:

dobudowa pokoju ok 20m2- nad nim taras oraz ganku ok 4-5m2

 

Z tego co zdążyłem wyczytać na forum kocioł jaki bym potrzebował to 7-10kW więc wyboru nie mam zbyt wielkiego

(...)

Dla powyższego przypadku proszę o ile to możliwe o przeliczenie:

Jaki będzie koszt zakupu instalacji dla kotła na ekogroszek/pompy ciepła/kotła czy czegoś tam na gaz ziemny/ farelki :) /innego rozwiązania

Jaki będzie roczny koszt użytkowania powyższych rozwiązań wliczając w to paliwo, prąd, konserwację itp

Jaki będzie koszt całkowity po 10, 20, 30 latach wliczając, że wszystko ma swoją żywotność

Ceny paliw przyjmujemy na stałym poziomie z 2014r. Obsługę pomijamy bo ruch to zdrowie. Ceny za sprzęt nowy a nie z 2 ręki. Usługi uśrednione a nie najtańsze bo wiadomo co może kryć się za niską ceną.

 

Proponuję podjąć ten temat nie wyolbrzymiając i nie krytykując poszczególnych rozwiązań.

Jeśli wyliczenia będą realne i potwierdzone przez innych użytkowników tego forum to łatwiej będzie podjąć komus takiemu jak ja decyzję.

Jeśli udowodnisz (LIWKO), że Twoje rozwiązanie(ogrzewanie) jest TAŃSZE w wykonaniu i uzytkowaniu to zyskasz więcej w jednym poście niż w kolejnych 16 000 napisanych nie w temacie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cisie" nic nie rozjechało. Skoro podaje, że płaci za energię 3200, to nawet w dwóch strefach płacąc średnio 0,4gr za kilowat zuzywa 8000 kWh. Wobec tego skoro do wyprodukowania 1kWh trzeba 0,45 kg węgla to ... sam sobie policzysz? plus śr 10% na straty w przesyle.

 

Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla, z kotla jakieś 4.5kWh energii cieplnej

A COP 3,5... On te 2kWh z sieci zamienia na 6-8kWh energii cieplnej.

 

Co do tych 3000. To jakbyć się wczytał, jest razem z oswietleniem i sprzętem. Ty pozyskujesz orad na ten cel inaczej, niż z sieci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla, z kotla jakieś 4.5kWh energii cieplnej

A COP 3,5... On te 2kWh z sieci zamienia na 6-8kWh energii cieplnej.

 

Co do tych 3000. To jakbyć się wczytał, jest razem z oswietleniem i sprzętem. Ty pozyskujesz orad na ten cel inaczej, niż z sieci ?

 

Weź jeszcze pod uwagę że 2kW w elektrowni to nie 2kW u odbiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla, z kotla jakieś 4.5kWh energii cieplnej

A COP 3,5... On te 2kWh z sieci zamienia na 6-8kWh energii cieplnej.

 

Co do tych 3000. To jakbyć się wczytał, jest razem z oswietleniem i sprzętem. Ty pozyskujesz orad na ten cel inaczej, niż z sieci ?

 

Kolego, czego ty nie rozumiesz? 3200 złotych, ZŁOTYCH to dane wyjściowe jakie zapłacił z za energię elektryczną jaką dostarczono do domu. Na co zamienił potem i z jaką sprawnością NIE MA TU NIC DO RZECZY :) Czy to jasne? Ja mam dom słabo ocieplony, bez rekuperacji, dwa razy większy powierzchniowo i kubaturowo, całą dobę 23 stopnie, jedną osobę więcej w domu, wszystkie dorosle. Na ogrzewanie i CWU "idzie" 2400zł, za prąd ok. 2200. To daje na łeb ok. 1,1 tys. Tyle co u Liwko. Mieszkam w nim od 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki będzie koszt zakupu instalacji dla kotła na ekogroszek/pompy ciepła/kotła czy czegoś tam na gaz ziemny/ farelki :) /innego rozwiązania

Jaki będzie roczny koszt użytkowania powyższych rozwiązań wliczając w to paliwo, prąd, konserwację itp

Jaki będzie koszt całkowity po 10, 20, 30 latach wliczając, że wszystko ma swoją żywotność

Ceny paliw przyjmujemy na stałym poziomie z 2014r. Obsługę pomijamy bo ruch to zdrowie. Ceny za sprzęt nowy a nie z 2 ręki. Usługi uśrednione a nie najtańsze bo wiadomo co może kryć się za niską ceną.

 

Przy tak postawionych warunkach najtaniej wyjdzie śmieciuch z Castoramy.

Małego śmieciucha kupisz za 1-2tys zł.

Codziennie przejdziesz się po ulicach (ruch to zdrowie) i pozbierasz co tam znajdziesz - butelki PET, opony, pampersy, itp. A na mroźniejsze dni zakupisz 0.5t jakiegoś węgla.

Także koszt wraz z kotłownią ok 4tys i roczne wydatki na poziomie 500zł - prąd do dmuchawy, 0.5t węgla, jakaś podpałka i amortyzacja wózka do zbierania śmieci;)

Żywotnością się nie martw, bo tam się nie ma co zepsuć.

System jest skuteczny i super tani. Wadą jest kupa roboty (ale to pomijamy) i smród w domu i okolicy, ale to większości nie przeszkadza:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to strasznie niską sprawność mają te elektrownie, jak na 8000kwh od Liwko potrzebują 3900 ton węgla :bash:

jak tak liczysz, to nic dziwnego że ci wyszło co wyszło :p

 

http://www.elopole.pgegiek.pl/index.php/technika-i-technologia/zasada-dzialania-elektrowni/ To strona elektrowni Opole, gdzieś 7 akapit od końca jest taki kawałek "Ilości węgla niezbędnego do pracy elektrowni cieplnej jest bardzo duża. Przyjmuje się, że do wytworzenia 1 kWh potrzebne jest około 0,45 kg węgla energetycznego, a w przypadku węgla brunatnego wielkość ta jest trzykrotnie większa. Dlatego elektrownie pracujące na węgiel brunatny budowane są w najbliższym sąsiedztwie kopalni, co pozwala znacznie ograniczyć koszty transportu." O stratach na przesyle też znaleźć ? :) Już widzę, brak przecinka 3,9 ton . A jakieś bardziej merytoryczne uwagi? :)

Edytowane przez w84u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
http://www.elopole.pgegiek.pl/index.php/technika-i-technologia/zasada-dzialania-elektrowni/ To strona elektrowni Opole, gdzieś 7 akapit od końca jest taki kawałek "Ilości węgla niezbędnego do pracy elektrowni cieplnej jest bardzo duża. Przyjmuje się, że do wytworzenia 1 kWh potrzebne jest około 0,45 kg węgla energetycznego, a w przypadku węgla brunatnego wielkość ta jest trzykrotnie większa. Dlatego elektrownie pracujące na węgiel brunatny budowane są w najbliższym sąsiedztwie kopalni, co pozwala znacznie ograniczyć koszty transportu." O stratach na przesyle też znaleźć ? :)

 

nie odróżniasz kg od tony?? :bash:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tona :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak postawionych warunkach najtaniej wyjdzie śmieciuch z Castoramy.

Małego śmieciucha kupisz za 1-2tys zł.

Codziennie przejdziesz się po ulicach (ruch to zdrowie) i pozbierasz co tam znajdziesz - butelki PET, opony, pampersy, itp. A na mroźniejsze dni zakupisz 0.5t jakiegoś węgla.

Także koszt wraz z kotłownią ok 4tys i roczne wydatki na poziomie 500zł - prąd do dmuchawy, 0.5t węgla, jakaś podpałka i amortyzacja wózka do zbierania śmieci;)

Żywotnością się nie martw, bo tam się nie ma co zepsuć.

System jest skuteczny i super tani. Wadą jest kupa roboty (ale to pomijamy) i smród w domu i okolicy, ale to większości nie przeszkadza:)

Pozdrawiam

 

Dzięki Tobie zaczynam rozumieć traumę Liwka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak postawionych warunkach najtaniej wyjdzie śmieciuch z Castoramy.

Małego śmieciucha kupisz za 1-2tys zł.

Codziennie przejdziesz się po ulicach (ruch to zdrowie) i pozbierasz co tam znajdziesz - butelki PET, opony, pampersy, itp. A na mroźniejsze dni zakupisz 0.5t jakiegoś węgla.

Także koszt wraz z kotłownią ok 4tys i roczne wydatki na poziomie 500zł - prąd do dmuchawy, 0.5t węgla, jakaś podpałka i amortyzacja wózka do zbierania śmieci

Żywotnością się nie martw, bo tam się nie ma co zepsuć.

System jest skuteczny i super tani. Wadą jest kupa roboty (ale to pomijamy) i smród w domu i okolicy, ale to większości nie przeszkadza

Pozdrawiam

 

Błyszczysz inteligencją. Twój poziom powala na kolana. Pozwolisz, że nie zejdę tak nisko.

Ale nic się nie martw- myślę, że jeszcze zmądrzejesz i dorośniesz do poziomu jaki powinieneś reprezentować w swoim wieku.

 

Temat PC dla starego domu uważam za zamknięty.

arczi721

Nadal myślę nad podłogówką po całości - muszę jeszcze poczytać i się doszkolić. Kładzenie grubszych izolacji natomiast może się nigdy nie zwrócić.

Edytowane przez superworm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błyszczysz inteligencją. Twój poziom powala na kolana. Pozwolisz, że nie zejdę tak nisko.

Ale nic się nie martw- myślę, że jeszcze zmądrzejesz i dorośniesz do poziomu jaki powinieneś reprezentować w swoim wieku.

 

Nie rozumiem:confused:

Prosiłeś o konkretne rady i wyliczenia. Z kontekstu Twojego zapytania wywnioskowałem, że interesuje Cię ogrzewanie jak najtańsze - sam napisałeś, że pracy własnej nie wliczasz. Przedstawiłem Ci takie rozwiązanie - zdziwiłbyś się ile osób je stosuje. Jeżeli chcesz porozmawiać poważnie o bardziej cywilizowanych źródłach ciepła to musiałbyś się inaczej określić. Kolejne wyliczanki i przepychanki ze sprzedawcami kotłów na paliwa stałe jakoś mnie już nie bawią. Wiele razy było tu o tym i dalej nie wiele z tego wynika. Dla Ciebie mam tylko jedną radę, którą można w zasadzie skwitować przysłowiem "Jak se pościelesz, tak się wyśpisz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, czego ty nie rozumiesz? 3200 złotych, ZŁOTYCH to dane wyjściowe jakie zapłacił z za energię elektryczną jaką dostarczono do domu. Na co zamienił potem i z jaką sprawnością NIE MA TU NIC DO RZECZY :) Czy to jasne? Ja mam dom słabo ocieplony, bez rekuperacji, dwa razy większy powierzchniowo i kubaturowo, całą dobę 23 stopnie, jedną osobę więcej w domu, wszystkie dorosle. Na ogrzewanie i CWU "idzie" 2400zł, za prąd ok. 2200. To daje na łeb ok. 1,1 tys. Tyle co u Liwko. Mieszkam w nim od 20 lat.

 

Prostuję tylko niepradziwe informacje, jakoby grzanie gruntową pompą ciepła wymagało spalenia wiekszej ilości węgla w elektrowni, niż spalenie go w kotle, aby dostarczyć taką samą ilość energii cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z elektrowni ma około 2 kWh z kilograma wegla........
Około 40% produkcji energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla brunatnego. Policz jeszcze raz - bo na razie w sferze pobożnych życzeń się obracasz. Jak uwzględniając strukturę paliw w elektrowniach wyjdzie 1 kWh z kilograma spalonego węgla, to już sukces ogromny będzie. I teraz COP -em go - ma 3,5 do 4 kWh z kilograma spalonego węgla. Tylko dlatego że ma PC gruntową - z PC PW miałby koło 2,5 kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...