Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

map78, do mojego domu, który pobudowałem sam, wprowadziłem się 95 roku ubiegłego wieku, Internet w Polsce, komutowany pojawił się w 93, mój pierwszy OZC, chyba ze strony Sancom ściągnąłem przez P2P (eMule) gdzieś powyżej dwutysięcznego roku. Za moich czasów o audycie mało kto słyszał, w projekcie jest na ścianę 0,5W/m2K na dach 0,3 I tyle pewnie jest. Palę groszkiem z Wesołej 28MJ, cena 728zł/T w ubiegłym roku po 740 reszta na stronie eSterownik. https://esterownik.pl/statystyki/1337

Edit: rzucam ręcznik, poddaję się, nie mam sił, a w zasadzie czasu. WYGRALIŚCIE!:)

 

To teraz patrz i pomyśl.

Zużyłeś węgla za 1900zł na CO + CWU;

1900zł / 740zł ~ 2,6t ekogroszku 28MJ

1kg takiego ekogroszku ma 7,7kWh energii, zatem:

2600 x 7,7 = 20020kWh - liczymy dla sprawności kotła 75%, to daje 20020 x 0,75 = 15015kWh;

Od tego odejmijmy CWU - niech będzie jakieś 2500kWh to daje wynik 12515kWh

I teraz najważniejsze: 12515 / 250m = 50,06kWh/m2/rok

Co oznacza, że niechcący pobudowałeś dom 5 litrowy:D Tak dla porównania podam Ci, że mój ma zapotrzebowanie 78kWh/m2/rok, a jest jakby nowszy lepiej ocieplony i lepiej położony. To się nazywa CUD. Szkoda, że takie cuda tylko u węglarzy się zdarzają i to tych forumowych;) Tez chciałbym mieć dom 5-litrowy, bo wtedy mieściłbym się w tysiącu, a tak niestety te 1730zł trzeba było wybulić:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Skoro wyszło Ci,że potrzebujesz kotła o mocy 8kW to masz o czym myśleć.

Na forum masz świeże dwa wątki z problemami inwestorów,którzy posiadają przewymiarowane wg potrzeb moce kotłów. Poczytaj.

A komu producenci robią tak wielkie moce i komu sprzedawcy je sprzedają ? Masz odpowiedź w tym wątku.

Tym którzy chcą takie kotły.

Nowy dom do 200m2 potrzebuje max.10kW ot i tajemnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

 

Dzieje się tak, ponieważ producenci kotłów rozumieją to czego forumowi sprzedawcy zrozumieć nie potrafią. Mianowicie, że do nowych domów nie pakuje się kotła na paliwo stałe, więc koncentrują swą produkcję na odbiorcę domu nieizolowanego, lub słabo izolowanego, generalnie stare budownictwo. W nowym kocioł na węgiel to nieporozumienie, to też nie produkują nawet takich co by pasowały;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie, że do nowych domów nie pakuje się kotła na paliwo stałe, więc koncentrują swą produkcję na odbiorcę domu nieizolowanego, lub słabo izolowanego, generalnie stare budownictwo.

 

Znasz li ten domFoto-3UPLQY4C.jpgFoto-CKTT6NTP.jpgFoto-LBBZEISL.jpg

 

Fajny kontrast, drewutnia przy jednostce zewnętrznej od PC.

No i ten biedny labrador-retriever w kagańcu. Oj zgroza:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chyba ostatni raz juz zapytam o zdanie fachowców oglądam te kotły sas ten który chce to jest Eco najmniejsza moc 17kw defro komfort najmniejsza moc 15kw kielar najmniejsza moc 23kw solid najmniejsza moc 15kw i przy tych wiekszych firmach mozna tak mnozyc Powiedzcie mi dla kogo oni te piece produkuja przeciez mój dom 175m2 nie jest malym domem a w dzisiejszych czasach buduje sie duzo mniejsze domki co oni tam maja włozyc wiem ze sa ludzi którzy maja domy 300m2 ale wiekszośc te male czy tylok mniejsze firmy dostrzegaja potrzebe indiwidualna Pozdrawiam Jesli ktos pali sasem eco 17 kwlub defro 15kw prosze dac znac na priva Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

A nie prościej kupić sprawdzone kotły,polecane tutaj??Z sterownikami które są chwalone?kupisz jakiś wynalazek to będziesz miał szanse większych problemów!! Podstawa to piec dopasowany, sterownik dobry,wymiennik który umie odebrać ciepło z spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz li ten dom[ATTACH=CONFIG]287777[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]287778[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]287779[/ATTACH]

 

Fajny kontrast, drewutnia przy jednostce zewnętrznej od PC.

No i ten biedny labrador-retriever w kagańcu. Oj zgroza:jawdrop:

 

W kominku ostatnio paliłem w grudniu 2013r - to po pierwsze, a po drugie kominek wybudowałem i paliłem w nim jako węglarz jeszcze;) tak gwoli ścisłości. Teraz zrobiłbym bio, bo mimo wszystko kominek jako ozdoba i mebel mi się podoba. Nie wspomnę już, że aż się ciśnie "przyganiał kocioł garnkowi", bo twój jest ze 2x większy;)

http://www.iv.pl/images/85957702716666088818.jpg

Co do kagańca, to niestety mój Drago za młodu lubił sobie dożynki w ogrodzie odprawić;) więc nosił kaganiec tylko do ogrodu. Teraz już zmądrzał i nawet obroży nie nosi. Więc proszę Cie nie bądź takim wielkim miłośnikiem zwierząt i nie wmawiaj mi, że poczyniłem mu nieodwracalne krzywdy, bo jak się nie zna kontekstu sytuacji to łatwo kogoś oskarżać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kominku ostatnio paliłem w grudniu 2013r - to po pierwsze, a po drugie kominek wybudowałem i paliłem w nim jako węglarz jeszcze;) tak gwoli ścisłości. Teraz zrobiłbym bio, bo mimo wszystko kominek jako ozdoba i mebel mi się podoba. Nie wspomnę już, że aż się ciśnie "przyganiał kocioł garnkowi", bo twój jest ze 2x większy;)

http://www.iv.pl/images/85957702716666088818.jpg

 

Mam kominek, nie mam drewutni, nawet drzewa teraz nie mam.

Kominek u mnie to fanaberia mojej żony, bo kosztował więcej niż cała kotłownia na ekogroszek.

Ale żona strasznie chciała, sama sobie wybrała, kupiła i zapłaciła. Przepalone kilkanaście razy w ciągu 4 lat.

Po 4 latach wreszcie wyczyściła sobie szybę w swoim kominku i stwierdziła, że nie ma sensu w nim więcej palić, bo za dużo zachodu i nie zamierza go już więcej czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to się mówi - lepiej późno iż wcale

ale jak wytłumaczyć, te opóźnienie - lekko licząc 5-letnie?

 

Tu się mylisz.

ok.te 4lata galmet 12ka z fajką, heiz lub heiztechnik - te mi się mylą z 10ką i fajką, i bodajże hef z 12ką i fajką... swego czasu o tym się pisało, nie chce mi się szukać, za mało czasu na wszystko.

dużo, dużo później ogniwo 10ka, a w ostatnim czasie zębiec 9ka i to defro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to 2 miejsce:

[ATTACH=CONFIG]287815[/ATTACH]

 

Innych badziewi nie brałbym wogóle pod uwagę

 

Dzięki kotłowi tej marki poznałem wielu fantastycznych forumowiczów.

Poznałem także podstawy różnych tajemnic jakie zachodzą we wnętrzach tych potworów.

 

 

Arczi721 mam nadzieje, że w doborze (rankingu) kobiet masz sporo większe sukcesy, niż w typowaniu cech kotłów, które budzą w Tobie tak ogromny zachwyt.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kotłowi tej marki poznałem wielu fantastycznych forumowiczów.

Poznałem także podstawy różnych tajemnic jakie zachodzą we wnętrzach tych potworów.

 

 

Arczi721 mam nadzieje, że w doborze (rankingu) kobiet masz sporo większe sukcesy, niż w typowaniu cech kotłów, które budzą w Tobie tak ogromny zachwyt.

 

A ja z sąsiadem nie jedną butelkę przy nim wypiłem.

A to jedna z opinii.

Witam serdecznie!

 

Od 2 miesięcy użytkuje kocioł EKOKOMFORT AUTOMAT Lazara.

 

Na początku miałem troche problemów z rozruchem, ale narazie jest ok. i teraz mam pytanie odnośnie ustawień... temperaturę minimalną kotła mam ustawioną na 65st podawanie przez 6 sekund, przerwa 1min, a w potrzymaniu podawanie 8 sekund, przerwa 14min. Moim zdaniem mam zbyt duże spalanie, worek 50kg starcza mi na 2,5 dnia przy temperaturze ok 0st przez cały dzień i np kiedy kocioł podciągnie temp do 68st po 5 minutach schodzi do 64st i próbuje podciągnąć do 68st co udaje mu sie po ok 15min a komin jest tak gorący ze się w głowie nie mieści... przed tym piecem miałem miałówkę to komin mogłem normalnie trzymać, ale te rozpalanie kazdego dnia trochę mnie denerwowało. a na dodatek nie wiem dlaczego żużluje się popiół i 2 razy bezpiecznik parafinowy wypuścił wodę do zasobnika choć cały czas jego temp nie przekracza 50st

bardzo proszę o radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
Swego czasu do mocy 15kW nie trzeba było mieć nawet badań emisyjnych i pozwolenia od kominiarza

Aktualnie mnie to nie interesowało.

 

Tam dużo do powiedzenia ma kominiarz, musisz sam poszukac jak to jest obecnie

 

o kominiarzu tez słyszałem...

czytałem też gdzieś, że kocioł musi mieć sprawność 90%

i to wiele tłumaczy..są kotły na rynku która mają taką sprawność? (oprócz tych na pellet?)

 

 

Niemcy nie są głupi.A wręcz przeciwnie. Rozpoczęli budowę kilkunastu siłowni węglowych, przed wprowadzeniem nowych norm emisyjnych CO2, jednocześnie, już wcześniej uregulowali sobie kwestię kotłów węglowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co powiecie na kotły Witkowskiego siedzę i czytam trochę o nich opinie różne maja ruszt żeliwny co by mi się podobało bo przy ruszczie wodnym jes produkuja sadzy a i temp spalin bylaby wyzsza bo bardzo zależy mi żeby nie zajechać komina Pozdrawiam

Żeby nie zajechać komina przede wszystkim musisz mieć dobrze dopasowany mocowo kocioł (nieprzewymiarowany).

Zwróć uwagę jakiej mocy jest palnik. Niektórzy producenci do małego kotła wstawiają duży palnik. Liczy się tu minimalna moc z jaką prawidłowo może pracować. Przez większą część sezonu kocioł będzie chodził na niskiej mocy.

Jeśli chcesz palić miałem to koniecznie palnik II generacji (o tłokach i rynnach najlepiej zapomnij). Dobry eko-groszek coraz trudniej kupić. Do trudniejszych groszków też przyda Ci się taki palnik.

Do tego jak już wielokrotnie było pisane dobry sterownik żebyś nie musiał się przeprowadzać do kotłowni ;)

Nie wiem jakie palniki i sterowniki stosuje Witkowski.

Edytowane przez an2lec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malina - ostatni raz.. Odpuść Witkowskiego. Bierz SKAM. Do tego tylko palnik Ardeo z oryginalnym szerokim zejściem. Wilgotny miał lubi się zawieszać. Do tego ster Bruli lub SPP. Bruli jest łatwiejszy do ogarnięcia. Ale SPP też posiada grono użytkowników z własnym forum, którzy na pewno pomogą z razie "W".

PS. O dobry miał trudno a i on co raz droższy. Łatwo rozpieprzyć komin przez nieumiejętne palenie. Odpuść sobie. Ułatwisz życie sobie i sąsiadom;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do tego tylko palnik Ardeo z oryginalnym szerokim zejściem. Wilgotny miał lubi się zawieszać"

 

Zastanawiałem się dlaczego piszesz o tym szerokim zejściu, rozumiem, że ze względu na to ażeby mokry miał się nie zawieszał.

 

Dzisiaj wysyłają do mnie Skamp-a 12kw, zadzwoniłem do firmy SEKOM i zapytałem o to "oryginalne szerokie zejście" i dostałem odpowiedź od właściciela, że do Skamów jest robione zejście specjalnie modyfikowane do tych pieców tj. 16/16. Pytałem o to większe i właściciel (Pan Jarek) odradził mi to ze względu na to, że np. dym lubi się cofać w tym większym wejściu, drugim powodem jest to, że za x lat gdybym chciał zmienić kosz zasypowy - nie będzie problemu, żeby takowy dokupić (nawet z innej firmy).

 

Także takie argumenty mnie przekonują i wziąłem z tym zejściem, które proponuje producent.

 

Dostałem także info, że od miesiąca nie są przesyłane sterowniku Bruli do producentów kotłów i dopiero w przyszłym tygodniu producent Bruli ma wysłać sterownik do Sekomu, wtedy oni doślą mi sterownik (wstępnie ustawiony przez pana z firmy Sekom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam brucera. Od jakiegoś roku mam notoryczny problem z wieszaniem się groszku. Dlatego tak dużą uwagę zwracam na ten akurat detal. W starym brucerze zejście paliwa jest malutkie. W żeliwiakach żółty dym w zasobnikach to raczej codzienność. Pamiętam, że kiedyś Kobra pisał, że jemu również zawiesił się wilgotny miał na zejściu. Ma Ardeo z zejściem Jareckiego. Dlatego piszę o miale. Musi być suchy., by schodził bez problemu.

Jarek trochę przesadza z tym problemem odnośnie wymiany zasobnika. Ardeo to wyrób firm SIMAR/BUDKOT. Nie sądzę, że coś będą modyfikować albo się zwijać. W tym roku przez Allegro znalazłem firmę z Pleszewa - zrobili zasobnik za 300PLN wg podanych przeze mnie wymiarów. Nie było żadnego problemu. Zasobnik który zamawiałem był nietypowy, bo zażyczyłem sobie asymetryczny kosz celem powiększenia pojemności. Podałem rozmiary ramki zejścia, szer/wys, głębokość zasobnika i już.. 5 dni i miałem go u siebie.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...