Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ardeo, to wyrób firmy ardeo.

Simar czy Budkot to marki produkujące kotły

 

Brucer miał zejście bodajże 10x15cm

Żeliwny ewmar czy ardeo z ramką pod skamy ma światło otworu 16x16cm , suchy schodzi bez problemu

Mokry czy wilgotny zniszczy ślimak, też się potrafi na tym największym zawiesić. To większe dodatkowo cechuje się tym,że łatwiej cofa się dym do kosza a całość nie mieści się na palecie, czyli albo wysyłka w częściach albo dopłaty do kuriera za wystające za obrys palety motoreduktory i modlić się, aby w transporcie nie uszkodzili.

 

To z innymi otworami bez problemu pasuje pod kosze pancerpola, gdzie identyczne zejścia ma ich obrotowa miałówka a wybór koszy szerszy

Kombinowac oczywiście można, tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Śruba Ty się zejściem opału nie przejmuj zanadto - mam takie jak Ty i lekko wilgotny miał schodził. Teraz suchym palę - a Ty jak byś chciał palić mokrym to nawet i lepiej że Ci nie pójdzie, oszczędzi Ci wydatków bezsensownych na nowy kosz, ślimak , rurę i co tam jeszcze chcesz. Szkoda że ten kocioł bez stera będziesz miał na początku - obstukaj sobie z instalatorem żeby Ci przylazł ster podłączyć i wszystkie czujniki jak go już dostaniesz. Najlepiej i najskuteczniej - zatrzymaj część zapłaty aż Ci to zrobi. Instalator w ramach montażu kotła ma go podłączyć, uszczelnić, rozpalić, wyregulować i wyjaśnić Ci jak i kiedy ( znaczy - w reakcji na jakie stany palnika ) masz wprowadzać jakieś korekty w nastawach. Hydraulik w ramach uruchomienia instalacji ma wykonać regulację instalacji. Nie płaci się dokąd to nie jest zrobione. Wiem jak to brzmi, ale kto ma miękkie serce ten dupsko ma twarde. Dopilnuj go żeby kocioł postawił na jakiejś zbrojonej gumie i pod nóżkę podajnika też dał kawałek takiej gumy. Najlepszy chyba jest do tego kawałek pasa transmisyjnego - starczą dwa tak z 50 - 60 cm długie i z 10 cm szerokie paski pod kocioł + kawałek pod nóżkę. Dopilnuj żeby załączył na parę minut podajnik " na sucho" - ma chodzić cicho, bez oporów, zgrzytów i popiskiwań, obrót ma być płynny, talerz w czasie obrotu ma się nie podnosić tylko leżeć gdzie jego miejsce. Jak nie ma stera to może załączyć z gniazdka. Na początek chyba tyle. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ardeo, to wyrób firmy ardeo.

Simar czy Budkot to marki produkujące kotły

 

Brucer miał zejście bodajże 10x15cm

Żeliwny ewmar czy ardeo z ramką pod skamy ma światło otworu 16x16cm , suchy schodzi bez problemu

Mokry czy wilgotny zniszczy ślimak, też się potrafi na tym największym zawiesić. To większe dodatkowo cechuje się tym,że łatwiej cofa się dym do kosza a całość nie mieści się na palecie, czyli albo wysyłka w częściach albo dopłaty do kuriera za wystające za obrys palety motoreduktory i modlić się, aby w transporcie nie uszkodzili.

 

To z innymi otworami bez problemu pasuje pod kosze pancerpola, gdzie identyczne zejścia ma ich obrotowa miałówka a wybór koszy szerszy

Kombinowac oczywiście można, tylko po co?

 

Yaro - Ja nigdzie nie napisałem, że proponuję palenie mokrym miałem. W środkowej Polsce kupienie dobrego miału to loteria. A i wysuszyć takie coś znacznie trudniej. Kolego na tłoku Tilgnera też wskazywał na zawieszanie zbyt wilgotnego miału. Teraz gdy kupuje to po kilka dni trzyma na słońcu, Później workuje ten wyschnięty i suszy pozostały. Ja takich warunków nie mam. Szkoda brudzić kostkę przed domem. Wskazuję tylko na zwiększone ryzyko zawieszenia opału.

Sprzedawca od którego kupuję stale opał ma taki wielki zsyp. Można z własnymi workami podjechać. Załadują do niego groszek i sobie zsypujesz w worki. Zworkowanie tony trwa ok 15 minut.. Później na paletę i dowożą do domu. Z groszkiem nie robią problemu. Miału nie chcą ładować bo się wiesza.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruba Ty się zejściem opału nie przejmuj zanadto - mam takie jak Ty i lekko wilgotny miał schodził. Teraz suchym palę - a Ty jak byś chciał palić mokrym to nawet i lepiej że Ci nie pójdzie, oszczędzi Ci wydatków bezsensownych na nowy kosz, ślimak , rurę i co tam jeszcze chcesz. Szkoda że ten kocioł bez stera będziesz miał na początku - obstukaj sobie z instalatorem żeby Ci przylazł ster podłączyć i wszystkie czujniki jak go już dostaniesz. Najlepiej i najskuteczniej - zatrzymaj część zapłaty aż Ci to zrobi. Instalator w ramach montażu kotła ma go podłączyć, uszczelnić, rozpalić, wyregulować i wyjaśnić Ci jak i kiedy ( znaczy - w reakcji na jakie stany palnika ) masz wprowadzać jakieś korekty w nastawach. Hydraulik w ramach uruchomienia instalacji ma wykonać regulację instalacji. Nie płaci się dokąd to nie jest zrobione. Wiem jak to brzmi, ale kto ma miękkie serce ten dupsko ma twarde. Dopilnuj go żeby kocioł postawił na jakiejś zbrojonej gumie i pod nóżkę podajnika też dał kawałek takiej gumy. Najlepszy chyba jest do tego kawałek pasa transmisyjnego - starczą dwa tak z 50 - 60 cm długie i z 10 cm szerokie paski pod kocioł + kawałek pod nóżkę. Dopilnuj żeby załączył na parę minut podajnik " na sucho" - ma chodzić cicho, bez oporów, zgrzytów i popiskiwań, obrót ma być płynny, talerz w czasie obrotu ma się nie podnosić tylko leżeć gdzie jego miejsce. Jak nie ma stera to może załączyć z gniazdka. Na początek chyba tyle. Powodzenia.

Kobra te Twoje rady to takie pobożne życzenia, nie wszystkie ale...

Już widzę tych instalatorów którzy mają obcykane wszystkie sterowniki w paluszku, żeby ten Bruli zaraz do naprawy nie wrócił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy producenci do małego kotła wstawiają duży palnik.

Raczej większość. Nie pomylę się specjalnie pisząc, że średnio nominalna moc palnika jest przynajmniej 2x większa aniżeli nominalna kotła, do którego go wpakowano. W porównaniu do średniorocznego zapotrzebowania na ciepło to już w ogóle kosmos.

 

Jeśli chcesz palić miałem to koniecznie palnik II generacji (o tłokach i rynnach najlepiej zapomnij). Dobry eko-groszek coraz trudniej kupić. Do trudniejszych groszków też przyda Ci się taki palnik.

Jakie moce nominalne mają palniki II generacji? Brucer I to chyba 40kW nominalnej. Na forum jest zestawienie sterowników może nie do końca uwzględniające pełną ofertę rynkową, gdyż brakuje np. produktów Estymy czy RecalArtu. Może jakiś spec lub sprzedawca z branży kotlarskiej zrobi zestawienie palników dostępnych na rynku z uwzględnieniem mocy nominalnych, kosztów zakupu i serwisowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra te Twoje rady to takie pobożne życzenia, nie wszystkie ale...

Już widzę tych instalatorów którzy mają obcykane wszystkie sterowniki w paluszku, żeby ten Bruli zaraz do naprawy nie wrócił :)

Obcykane w paluszku to przesada - zgoda. Ale na tyle żeby podłączyć prawidłowo ster i czujniki, uruchomić a później spalanie w miarę ustawić to przy jakim takim doświadczeniu lektura instrukcji obsługi wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra niby tak, ale Ty chyba trochę w innym świecie chcesz żyć :)

Nie mówię że gorszym ale realnie to wygląda całkiem inaczej i chyba dobrze o tym wiesz a pisać każdy może i to co chce :)

Co do instrukcji to nawet właściciel bardzo rzadko bierze ją do ręki bo skąd te telefony: "panie wieśku może mi pan powiedzieć bo grzałem do tej pory tylko wodę i zapomniałem jak to się robi żeby centralne zaczęło grzać ?"

O to jest rzeczywistość.

Druga ze świata realnego to taka, czujniki które klient otrzymuje za darmo w zestawie z kotłem leżą w pudełku bo nikt nie raczy zobaczyć w instrukcję co to za pudełeczka a klient wali kupę szmalu za Auratony czy Eurostery bo instalator tak robi.

Kasa wywalona a to co dostał za darmo za jakiś czas ląduje w śmieciach, to są realia Kobra.

Edytowane przez karoka65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej większość. Nie pomylę się specjalnie pisząc, że średnio nominalna moc palnika jest przynajmniej 2x większa aniżeli nominalna kotła, do którego go wpakowano. W porównaniu do średniorocznego zapotrzebowania na ciepło to już w ogóle kosmos.

Ja nie prowadziłem analizy statystycznej odnośnie doboru mocy palników, ale chyba lepiej wybierać spośród tych producentów którzy prawidłowo je dobierają.

 

Jakie moce nominalne mają palniki II generacji? Brucer I to chyba 40kW nominalnej.

Z palników II generacji znasz tylko Brucera? Ekspertem nie jestem, ale znam takie które mają mniejszą moc. Ardeo, APPM-1, mała EkoEnergia. Najmniejszy to chyba Ardeo montowany w Skam-P 7kW.

Edytowane przez an2lec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie prowadziłem analizy statystycznej odnośnie doboru mocy palników, ale chyba lepiej wybierać spośród tych producentów którzy prawidłowo je dobierają.

Takich nie ma. Chyba, że "prawidłowo" odpowiednio zdefiniujesz na własne potrzeby.

 

Z palników II generacji znasz tylko Brucera?

Ja się w ogóle nie znam. Rozumiem, że znasz palniki II generacji o mniejszej mocy aniżeli 40kW. Ile mają nominalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich nie ma. Chyba, że "prawidłowo" odpowiednio zdefiniujesz na własne potrzeby.

A jak według Ciebie powinno się dobierać moc palnika do mocy kotła?

 

Ja się w ogóle nie znam.

Skoro się nie znasz na palnikach to dlaczego twierdzisz że

Nie pomylę się specjalnie pisząc, że średnio nominalna moc palnika jest przynajmniej 2x większa aniżeli nominalna kotła, do którego go wpakowano. W porównaniu do średniorocznego zapotrzebowania na ciepło to już w ogóle kosmos.

Rozumiem, że znasz palniki II generacji o mniejszej mocy aniżeli 40kW. Ile mają nominalnej?

Moc tych palników które podałem wcześniej bez problemu znajdziesz w sieci. Nie chcę wyręczać Googla ;)

Edytowane przez an2lec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chłopaki.

Czytam to forum już od dłuższego czasu. zaczynałem od pierwszych postów a był to 2006 rok!!!

Widać różnice poziomu w tedy i teraz. No ale ja nie o tym.

 

Stoję przed wyborem kotła i chciałbym rzeczowych opinii jakie są plusy i minusy kotłów nad którymi się zastanawiam a są to:

 

SKAM-P Premium 17kW

lub

Tilgner EKR 20kW

oba ze sterownikiem Bruli.

 

Najlepiej jak byłyby to opinie użytkowników i ludzi znających się na rzeczy.

Do Tilgnera dodawany jest palnik podobno ekoeneria o mocy do 38 kW nie pamiętam jaki był dolny zakres. Nie wiem czy taki palnik nie będzie za duży do kotła 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście ruszta żeliwne. SKAM ma większą sprawność o kilka procent zapewne ruszt z dyszami ma na to wpływ. Tylko czy te kilka % sprawności więcej jest w stanie się odczuć przy zwykłym użytkowaniu? Nie jest to tak jak w samochodach ze spalaniem przetestowane w warunkach laboratoryjnych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu minie 6 lat jak palę Tilgnerem EKR 25KW . Nie ma co ukrywać , każdy produkt ma jakieś wadu - w moim piecu to zasobnik , w którym niestety lubi zawiesić się opał gdy będzie bardzo mokry (poprzednią zimę byłem zmuszony przesiewać węgiel na sicie ) , jeśli jest węgiel suchy o dobrych parametrach to piec w zasadzie bezobsługowy poza czyszczeniem - które jest bardzo wygodne. Co do deflektora - to powiesiłem sobie na ruszcie wodnym - więc nie jest to problem. Moc palnika jak mnie pamięć nie myli to 15 ~ 40 kW . Niestety ale co niektórzy powiedzą że to plus sterownik to RT09PID , ale prawdopodobnie wymienię go na SPP .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, ale prawdopodobnie wymienię go na SPP .

 

Zapisz się u producenta na testy, przed zakupem sobie sprawdzisz jak chodzi.

Ja musze w końcu przełożyć na swoim kociołku, bo od września jest nowsza wersja spp i deczko zmieniły się nastawy dmuchawy, czeka sobie na podłączenie, ale permanentny brak czasu. Do nowej weesji możesz zapinac pompy energooszczędne

W związku z tym swoje dotychczasowe spp wyślę do aktualizacji softu i po odesłaniu mogę przekazac Tobie na kilka dni zabawy, myślę,że ci 3tygodnie zabawy starczą do testowania. Do starszej wersji nie jest zalecane zapinanie pomp energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...