Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widzisz nie wczytałem się w tekst a zdjęcia obejrzałem ;)

Ja nie mam już gdzie wstawić tego rusztu. Leży za piecem i rdzewieje tylko. Puki co mała moc jest potrzebna to na palniku dodatkowo mostek z szamotek. Deflektor mam wysoko ~18cm ale przy większej mocy na szamotowym mostku to popiół mięknie. Wtedy wyjmuje jedną cegłę mostka i zostaje deflektor. Spieki mam dość kruche, każdy dotyk je łamie. Raczej jest to zasługa nadmuchu bo przy miale musi głębiej penetrować. Dlatego i żużle tworzą się na bokach. Przy groszku pewnie by było lepiej ale na najbliższym składzie groszku nie sprzedają. Orzech, kostka i to co odsieją.

Palę mieszanką groszku z miałem 50/50%, samym miałem tylko latem , samym groszkiem w duże mrozy,taka kombinacja najbardziej mi odpowiada w stosunku do zapotrzebowania na moc a ilość podanego powietrza w czasie zalegania paliwa na palniku. Zmienia się kaloryczność wsadu w stosunku do zapotrzebowania ,oszczędzam kasę ,szybsze przepływy powietrza przez palnik powodują zabieranie pyłów nawet miału z palnika ,potem te osady wylatują przez komin w obrębie mojego domu. Ruszta są lepsze to jakby prymitywny filtr mechaniczny ,można je podwiesić zamiast deflektora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Lepiej z rozruchem poczekać do wiosny ,nie zalewać instalacji wodą .

 

Racja, jak nie jest planowane wygrzewanie, nie ma mebli, drzwi itd a dalszy ciąg prac planowany wiosną, to lepiej nie zalewać i nie grzać.

 

Jak ma być rozpalone, to grzać choćby minimalnie, ciągle i wrzucić opał w koszty budowy domu.

Jak instalacja mieszana, to podłogówkę ustawić tylko na tyle, aby woda w rurkach nie zamarzła a na grzejnikach głowice na 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji jest już woda ponieważ była robiona "próba". Podłogówka jest na całym domu, grzejniki tylko w garażu,łazienkach i pom. gos.

 

Na dole mam zrobione już płytki w salonie i korytarzu, sufity podwieszane, na dniach będę wykańczał łazienkę na dole. Powiem szczerze, że chciałbym grzać nawet minimalnie ponieważ przez całą zimę będę coś działał w domu np. sufity na poddaszu, może schody drewniane... chciałbym przez ten okres zimy wykańczać powoli dom.

 

W tym tygodniu też dokończę rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka. Może by tylko0 tym kominkiem dogrzewać dom? Drzwi zewnętrzne i brama garażowa juz jest gotowa, elewacja gotowa, brakuje tylko docieplenia poddasza,które już zacząłem działać.

 

Kurcze nie wiem za bardzo co robić z tym piecem... Może Jarecki twoja propozycja ma sens, palić ale minimalnie tak żeby w domu było te naście stopni cały czas?

 

Bo chyba nie zostawiać domu bez grzania przez zimę skoro mam już wykończone jakies pomieszczenia?

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji jest już woda ponieważ była robiona "próba". Podłogówka jest na całym domu, grzejniki tylko w garażu,łazienkach i pom. gos.

 

Na dole mam zrobione już płytki w salonie i korytarzu, sufity podwieszane, na dniach będę wykańczał łazienkę na dole. Powiem szczerze, że chciałbym grzać nawet minimalnie ponieważ przez całą zimę będę coś działał w domu np. sufity na poddaszu, może schody drewniane... chciałbym przez ten okres zimy wykańczać powoli dom.

 

W tym tygodniu też dokończę rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka. Może by tylko0 tym kominkiem dogrzewać dom? Drzwi zewnętrzne i brama garażowa juz jest gotowa, elewacja gotowa, brakuje tylko docieplenia poddasza,które już zacząłem działać.

 

Kurcze nie wiem za bardzo co robić z tym piecem... Może Jarecki twoja propozycja ma sens, palić ale minimalnie tak żeby w domu było te naście stopni cały czas?

 

Bo chyba nie zostawiać domu bez grzania przez zimę skoro mam już wykończone jakies pomieszczenia?

W takiej sytuacji woda w CO musi by grzana ale tylko dlatego żeby gdzieś nie podmarzło i zrobił się korek , przydało by się łącze internetowe do nadzoru temperatury .Najlepsze efekty osuszania budynku będą przez kominek z DGP a odpady drewna do tego celu się nadają trzeba je tylko wysuszyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję :) W takim razie ustawie piec na minimalne grzania, może uda mi sie jakoś podłączyć net do sterownika bruli. Mam nadzieję, że pomożecie mi w ustawieniach :)

 

Co do kominka w salonie - tam spalę wszystkie suche kawałki drewnna, które zostały (czytałem instrukcję użytkownika kominka i panisane było, żeby nie palic w nim drewnem iglastym....) ale to chyba tylko teoria? Czym jest DGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję :) W takim razie ustawie piec na minimalne grzania, może uda mi sie jakoś podłączyć net do sterownika bruli. Mam nadzieję, że pomożecie mi w ustawieniach :)

 

Co do kominka w salonie - tam spalę wszystkie suche kawałki drewnna, które zostały (czytałem instrukcję użytkownika kominka i panisane było, żeby nie palic w nim drewnem iglastym....) ale to chyba tylko teoria? Czym jest DGP?

Rób mieszankę iglaste układaj od spodu rozpalaj drewno od góry ,nigdy nie dokładaj nowego drewna na żar zwłaszcza iglastego ,po wypaleniu wsadu rozpalaj od nowa ,resztki żaru nasypuj na nowy wsad , DGP to dystrybucja gorącego powietrza z kominka do innych pomieszczań, wydawało mi się że ją tworzysz

W tym tygodniu też dokończę rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak Panowie w razie czego nie wyciągać ruszt żeliwnych czy przy dłuższej pracy na wysokiej temp. nic się z nimi nie stanie i działają jak deflektor z wodnych zrezygnuje to wiem na pewno Proszę o odpowiedz

Ruszta do spalania na stałe muszą być umieszczone na wysokości oryginalnie montowanego deflektora ,w większości kotłów ruszta żeliwne są wkładane na palnik do spalania chwilowego ręcznego w trakcie awarii podajnika . Tak umieszczone ruszta żeliwne utrudnią lub wręcz uniemożliwią pracę podajnika .

Moje ruszta były wczesnej używane w kotle zasypowym, kupione ze złomowiska na wagę ,oryginalne są moim zdaniem za delikatne leżą, po 2 sezonach grzewczych wyglądają dobrze ,w dwóch miejscach zmieniły się delikatnie szczeliny pomiędzy nimi dlatego że w trakcie pracy podajnika i jeszcze długo po żarzą się , nie przeszkadza to jednak w ich dalszej eksploatacji .

Na jakie ruszta trafisz (grubość jakość żeliwa) tego nie wiem ,zależy od producenta ,niektórzy nawet nie dają ich w zestawie trzeba dokupić w opcji.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę mieszanką groszku z miałem 50/50%, samym miałem tylko latem , samym groszkiem w duże mrozy,taka kombinacja najbardziej mi odpowiada w stosunku do zapotrzebowania na moc a ilość podanego powietrza w czasie zalegania paliwa na palniku. Zmienia się kaloryczność wsadu w stosunku do zapotrzebowania ,oszczędzam kasę ,szybsze przepływy powietrza przez palnik powodują zabieranie pyłów nawet miału z palnika ,potem te osady wylatują przez komin w obrębie mojego domu. Ruszta są lepsze to jakby prymitywny filtr mechaniczny ,można je podwiesić zamiast deflektora.

 

Filtr mechaniczny to raczej za duże oczka ;)

Ale po Twoich wpisach pojawił się pomysł. Przeczyściłem kociołek, wyjąłem deflektor, zmieniłem mostek z jednej cegły szamotowej na dwie klinkierowe dziurawki. Ale zauważyłem ciekawą rzecz: Iskierki z palnika nie rzuca na boki jak wcześniej a te spadające bokiem potrafi wciągnąć nad palnik z powrotem. Kojarzy mi się to z EGR'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na początek proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem zielony na temat pieców.

Wiec tak, poszukuje pieca który ogrzeje dom 130 m2 +15 garderoba+15 pralnia +20 garaż. jakie piece polecacie oraz jaki sterownik do tego? chciałem piec na eko z rusztem zastępczym. ile taki piec kosztuje?

 

Dom będzie ocieplony 15 cm grafitu bądź 20 cm zwykłego, podłoga 10 cm, poddasze 30 cm wełny.

Edytowane przez seba1531
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seba

a wiesz ile ten dom bedzie energii potrzebował do ggrzania?

jeśli to nowy domek spełniający normy to zamkniesz się w 6-7KW więc ja bym sobie kociołek odpuścił.

jaką masz instalację? moze jeszcze nie masz i nie jest za późno na zmianę źródła ciepła.

jeśli koniecznie musi być ekogroszek to najmniejszy kocioł na rynku Skam 7KW potem zebiec 9KW i defro i ogniwo po 10KW

ja bym jednak od węgla odszedł jeśli nie jest za późno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seba

a wiesz ile ten dom bedzie energii potrzebował do ggrzania?

jeśli to nowy domek spełniający normy to zamkniesz się w 6-7KW więc ja bym sobie kociołek odpuścił.

jaką masz instalację? moze jeszcze nie masz i nie jest za późno na zmianę źródła ciepła.

jeśli koniecznie musi być ekogroszek to najmniejszy kocioł na rynku Skam 7KW potem zebiec 9KW i defro i ogniwo po 10KW

ja bym jednak od węgla odszedł jeśli nie jest za późno

 

Dom nowy w budowie, instalacja będzie robiona pod koniec miesiąca zaraz po tynkach, gaz odpada ponieważ u nas nie ma takiej możliwości.... a co proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie pieca i zasobnika CWU. Zadałem podobne pytanie w osobnym poście jednak pozostało bez odpowiedzi, może tutaj będzie "lepiej widoczne". Latem chciałbym grzać CWU gazem przy pomocy takiego urządzenia http://www.bojlery.pl/pojemnosciowy-gazowy-podgrzewacz-wody-termica-psw120.html Zimą zaś zasobnik ten byłby grzany węglem.

 

Co myślicie o tym podgrzewaczu? Mój instalator wziąłby go na siebie także kilkaset złotych bym zaoszczędził. Jednak czy jest to dobre/funkcjonalne urządzenie? Szukałem opinii na innych forach jednak nie za dużo jest info na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z paleniem z resztkami drewna "budowlanego" na ruszcie awaryjnym podczas spalania groszku? Czy mogę je w ten sposób spalać po trochu?

Nie polecam zwłaszcza w nowym kotle ,na kilka lat zanieczyści się wymiennik kotła zanim się to wyskrobie ,

to spowoduje spadek sprawności,strata w trakcie normalnego użytkowania kotła w sezonie aż do doprowadzenia wymiennika do stanu z przed .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na początek proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem zielony na temat pieców.

Wiec tak, poszukuje pieca który ogrzeje dom 130 m2 +15 garderoba+15 pralnia +20 garaż. jakie piece polecacie oraz jaki sterownik do tego? chciałem piec na eko z rusztem zastępczym. ile taki piec kosztuje?

 

Dom będzie ocieplony 15 cm grafitu bądź 20 cm zwykłego, podłoga 10 cm, poddasze 30 cm wełny.

Jesteś w trakcie termoizolacji więc masz jeszcze szansę nie skazywać się na węgiel, przemyśl to wystarczy pogrubić jeszcze ocieplenie domu w , podłodze 15 cm,na poddaszu 40-50 cm wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...