Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mrowatom

W automacie tj na palniku spalamy:

- ekogroszek, groszek, miał węglowy w wymiarze ziarna 0-31,5mm

- można współspalać do 40% ziarna owsa lub pellet w mieszance z 60%

udziałem miału węglowego lub ekogroszku

 

Na ruszcie awaryjnym żeliwnym można spalać:

- drewno

- gruby węgiel

- możliwe spalanie miału przy ruszcie żeliwnym z trybem awaryjnym sterownika (aktywacja rusztu awaryjnego w sterowaniu Ognik PID lub PUMA), wówczas sterownik dobiera obroty dmuchawy, pracę pompy C.O. oraz CWU, ale ma nieaktywne gniazdo podajnika

 

Awaryjny ruszt żeliwny jest wykonywany tuż nad palnikiem. Komora awaryjna jest więc duża.

 

Zapraszam z bardziej szczegółowymi pytaniami o ten konkretny model kotła na wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pan Jarecki wspomnial o tym piecu: cos wiecej o skam-P Premium 17kW mozecie powiedziec?

powiem ze w sumie zainteresowal mnie ten piec,cena nie odstrasza a wyglada dosc porzadnie,

w specyfikacji widzialem ze spala ok 2,7kg/h

bedzie palil tyle ciagle? jak wyliczyc srednie spalanie ekogroszku/dzien? moze inczej ile idzie wam ekogroszku na miesiac?

dzieki za odp

 

2,7kg dla 100%mocy, czyli zapotrzebowania 17kW

 

Zużycie paliwa przy mocy 17kW max. 2,74kg/h

Zużycie paliwa przy 30%mocy 0,83kg/h (ponad 80%dni zimowych to praca w okolicy 30%mocy)

Średnie zużycie dobowe 19-28kg w zależności od zapotrzebowania na ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarecki chyba więcej spali, dobre 25kw ma ogrzać do 250m2, pisał Pan powyżej że piec pracuje z mocą 30procent, ogniwo 16kw świetnie sobie poradzi, teraz przy mrozie minus 9 mam wodę c.o.ustawioną na 48st i w domu cieplutko. U Pana widać zmysł sprzedawcy ''weź 25kw to więcej zarobię''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

170m2 to czysta powierzchnia podłóg bez ścian. Właśnie myślałem o 25kw bo te 17 to by mogło na dużych obrotach chodzić .

 

Darase. Producent ogniwa napisał 16kw do 150m2 myślę więc,że te 170 to w bardzo dobrze ocieplonym domku ;) Ale może się mylę.

Edytowane przez marcek10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ha ha, na dużych obrotach? Kup 35kw to prawie nic nie spalisz i obroty Ci spadną. Dobre 17kw będzie chodzić większość sezonu na 30procent. Ile miesięcy masz od -15 do -20stopni? Lepiej stracić w najchłodniejsze dni niż tracić cały czas. Kolego wyżej jest napisane ile spala przewymiarowany piec. Poczytaj forum to nigdy nie kupisz 25kw. Domu nie będziesz ocieplał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

170m2 jest powierzchnią, na którą mozna jeszcze wybrać moc 17kW, ale równie dobrym wyborem będzie już 25kW.

To powierzchnia, na którą można wybrać obie moce.

 

Na tej konkretnej powierzchni mniej spali kocioł o mocy 25kW ze względu na nieco większą pojemnośc wodną, co przekłada się na to,że w tym samym budynku, aby uzyskać taki sam komfort cieplny kocioł o mocy 25kW będzie szedł na niższych parametrach jak ten 17kW. Przekłada się to na nieco niższe zużycie.

 

Zarzucanie mi naciągania to spore nadużycie.

Kolega pytał co będzie jak wybierze większy, to mu odpowiedziałem.

Obie moce mogą tę powierzchnię ogrzać. Wybór należy do kupującego.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowniczy pisałem już dom 10m na 10m dwie kondygnacje, budownictwo starsze: połówka suporeksu, 4cm styropianu i pustak żużlowy. Wyliczone metry bez kotłowni 150m2. Piec 15kw Ogniwo sterownik eCoal, po załączeniu pompy c.o. na stałe pierwszy bieg, temperatura na piecu 48 +,-0.5st, czasami +1 powyżej zadanej. Rodzice na dole, my z żonką u góry plus 4latek :) zmywarki podłączone pod ciepłą wodę do baterii termostatycznych. Zawór na bojler 150l przykręcony na minimum. Temperatura spalin w okolicach 124st. Tem. w pokoju ok. 23-24st. Jakość groszku dobra ze 162.8 mała szuflada popiołu. Budowniczy u Ciebie domek to bajka :) 55st to chyba bym się uparował. Zbieram teraz na docieplenie domu styropianem i wymianę drzwi bo śnieg wpada dołem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę ocieplał ale nie wiem dokładnie jakie będę miał straty ciepła. Piszesz ,że większość sezonu to chodzi na 30% a jak przeglądałem pracę sterowników w necie to większość pokazywała 50-60% a dziś nie było -15*C

Ty tam chłopie kup sobie lepiej ten większy. Mój kuzyn kupił 18,5 KW na 170 metrów i ostatnie soki z kotła wyciska, i spalanie po zbóju. A może jakąś dobudówkę kiedyś wymyślisz, a może straty bedą większe albo ci się rodzina powiększy i co wtedy. Z większego coś mniejszego zrobisz a odwrotnie to już nie da rady. Łatwo się mądrzyć na czyimś a później myślisz że ktoś ci większy zafunduje, powie że myślał że będzie dobry. Każdy dom jest inny a tu się prorokuje nawet go nie widząc. Jeszcze trafi ci się jakiś chrzczony eko i dupa panie kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też pracuje w dobrze docieplonym domu o pow 200m z garażem ( po podłogach 230m) kocioł o mocy 25kW, podejrzewam że i 19kW dało by rade. I tak jak Jarecki piszę wcale nie mam z tego powodu większego spalania, a to za sprawą większego wymiennika gdzie przy tych kotłach 19 i 25kW jest aż 1 metr różnicy na powierzchni. Teoretycznie kocioł 19kW przy takim samym zapotrzebowaniu na ciepło pracowałby z mocą 45%, z kolei 25kW wygeneruje wówczas 25% z racji tego że więcej wychwyci ciepła wymiennik. Obecnie palę mieszanką miału o kaloryczności 19Mj (kopalnia Janina) z owsem 40%/60% i spalanie mam na poziomie 15kg/doba (19-20 stopni w środku) - gdzie dom jeszcze bez dzwi wewnętrznych, stale wietrzony i niewygrzany. Tak że za bardzo nie rozumiem obaw kupujących kotły do domów o pow. od 170metrów w góre tych 25kW. A z tego co pamiętam to różnica w cenie między 19kW a 25kW to było niecałe 400pln.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co grzać wodę na 55st nie wykorzystując ciepła, raczej trzeba więcej spalić do utrzymania większej temperatury.

 

Latem trzymam 60, teraz 62 a przy dużych mrozach 65. Jest to bardziej korzystne dla żywotności kotła. U mnie w instrukcji nawet pisze że zalecana temp. kotła to 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...