Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie jestem w tych tematach ekspertem ale uważam że ogrzewanie pelletem wychodzi drożej niż węglem. A jeśli tak - to kosztowo będzie już porównywalnie do PC. Tym bardziej przy niewielkiej powierzchni te koszta powinny być akceptowalne.

 

 

Kol. z innego wątku ogrzewa pelletem jeśli dobrze pamiętam 260m2 i spala średnio 2,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Daj linki do stron producentów tych palników albo do ich dokumentacji technicznej.

 

Ten mały jest robiony na zamówienie, był opisywany już, były fotki, podawane wymiary etc. jest z ardeo, na stronie producenta go nie ma, wyposażony też w mały wentyl od konstrukcji kotła pelletowego......azp 12 wym.jpg

 

 

Jest też taki mały pancerpol 10-15kW, ale też go nie ma na stronie producenta... m.in. w galmetach, heiz-ach, był w hef-ach.... (kotły 10-12kW)

 

 

15kW choćby z ardeo AZP-15kW, AZP-R 15kW, AZP-MR 15kW, AZP-RT15kW, AZP-MRT 15kW

 

17kW - pancerpol zwykła fajka lub obrotowa (duo-trio), fajkowe z ewmara.....

 

19kW- żeliwny elgomax

20kW - żeliwny ewmar appmd

25kW- ekoenergia mała

 

itd., to tak bardzo, bardzo na szybko

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mały jest robiony na zamówienie, był opisywany już, były fotki, podawane wymiary etc. jest z ardeo, na stronie producenta go nie ma, wyposażony też w mały wentyl od konstrukcji kotła pelletowego......[ATTACH=CONFIG]291155[/ATTACH]

 

 

Jest też taki mały pancerpol 10-15kW, ale też go nie ma na stronie producenta... m.in. w galmetach, heiz-ach, był w hef-ach.... (kotły 10-12kW)

 

 

15kW choćby z ardeo AZP-15kW, AZP-R 15kW, AZP-MR 15kW, AZP-RT15kW, AZP-MRT 15kW

 

17kW - pancerpol zwykła fajka lub obrotowa, fajkowe z ewmara.....

 

19kW- żeliwny elgomax

20kW - żeliwny ewmar appmd

25kW- ekoenergia mała

 

itd., to tak bardzo, bardzo na szybko

Pamiętam wpis kolegi VLD z przed bodajże 2 lat z innego forum, że palnik Pancepol 15kW to porażka -nie mogę go odnaleźć. Tam opisywał o problemach przy małych palnikach i zależnościach miedzy warstwą a powierzchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz mój wpis, bo ja tak pisałem

o tym 10-15, ciężki w prowadzeniu, tylko na niespiekający a w dodatku drobny ekogroszek

 

Ostatnio o nim gaworzymy sobie tutaj, znajdziesz tez fotki:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232267-Galmet-eko-gt-12-KW-prosz%C4%99-o-porad%C4%99-jak-u%C5%BCytkowa%C4%87

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że będę natrętna wracając do mojego pytania: czy sądzicie, że kotłownia 4,3m2 będzie odpowiednia dla pieca na ekogroszek?

 

Muszę się szybko zdecydować na projekt, a to jest jedyna wątpliwośc, która mnie powstrzymuje przed zakupem tego projektu. Jak mówiłam nie ma gazociągu, a na butlę na podwórku się nie zdecyduję, z piecem na prąd mam bardzo złe doświadczenia w kwestii kosztów, więc zostaje paliwo stałe.

 

Moja kotłownia ma 8m2 i jest ciasno , by np dostać się do wyczystki trzeba demontować kosz , a by wyjąć ślimak pół pieca . Najlepiej jak byś wiedziała jaki chcesz piec i znać dokładny wymiar kotłowni tj długość i szerokość ( na projekcie w linku brak) i gdzie jest wejście do komina . Pewnie zwykły śmieciuch wejdzie bez problemu i będzie full miejsca - ale przypominam że piszesz w wątku na ekogroszek. Wielkości pieca masz na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepłą to trochę coś innego niż piec na prąd. Grzeję groszkiem ale naprawdę polecam zajrzeć na odpowiednie wątki i tematy z ogrzewaniem innym niż wymienione przez Ciebie. Na pewno znajdziesz wiarygodne osoby, które podzielą się doświadczeniami i informacjami odnośnie kosztów. Trochę słaby ten argument braku czasu w kontekście tak poważnej inwestycji jak budowa domu;). Pewne decyzje lepiej przemyśleć kilkukrotnie niż potem żałować.

 

Dzięki. No niestety tak wyszło. Kupiliśmy inny projekt i jest już u architekt adaptującej, kiedy teściowa wyskoczyła z planem sprzedaży swojego domu i wprowadzenia się do nas za jakiś czas. Nie chcemy opóźniać, bo wszystkie inne historie zw. z pozwoleniem na budowę mamy już załatwione, więc na szybko szukamy projektu taniego w budowie z możliwością późniejszej adaptacji strychu na drugie mieszkanko. Niestety jesteśmy w plecy z kosztem jednego projektu ale wolę to niż urzędować w przyszłości z teściową w jednej kuchni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz mój wpis, bo ja tak pisałem..................

 

Nie:). Pamiętam wpis VLAD-a. Ale wychodzi że jest to prawda. Ostatnio na esterownik pojawiają się pytania czemu nie robią palnika o połowę mniejszego niż mała ekoenergia. Pasowałoby przytoczyć co niektórym "życzeniowcom" Twoje wpisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kotłownia ma 8m2 i jest ciasno , by np dostać się do wyczystki trzeba demontować kosz , a by wyjąć ślimak pół pieca . Najlepiej jak byś wiedziała jaki chcesz piec i znać dokładny wymiar kotłowni tj długość i szerokość ( na projekcie w linku brak) i gdzie jest wejście do komina . Pewnie zwykły śmieciuch wejdzie bez problemu i będzie full miejsca - ale przypominam że piszesz w wątku na ekogroszek. Wielkości pieca masz na stronie producenta.

 

Dzięki za odpowiedź. Kotłownia ma 1,75 x 2.45 m. Można by ew. zlikwidować kibelek, żeby ją powiększyć, ale oczywiście bez konieczności wolałabym tego nie robić..

 

grabpa58 dziękuję za radę :)

Edytowane przez modrzanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kotłownia ma 1,75 x 2.45 m. Można by ew. zlikwidować kibelek, żeby ją powiększyć, ale oczywiście bez konieczności wolałabym tego nie robić..

 

grabpa58 dziękuję za radę :)

 

Prąd jest tani z gwarancją ceny do końca 2018r po 18,5gr za kWh. Gaz z sieci kosztuje przeszło 20gr/kWh.

Nie wiem po ile jest u Was węgiel. Znając życie, wynikną różne pertubacje i za węgiel wyjdzie 15gr/kWh. Jeśli będzie ok to pewnie z 10-13gr.

 

Co do kotłowni. Zapytaj adaptującego czy wielkość kotłowni spełnia wymogi pod kocioł stałopalny. Ewentualnie dzwoń w tej sprawie do kominiarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir - jak tam Twój cudowny miał:) Ja mieszam swój z groszkiem inaczej nie da się tego spalić.

 

A nie denerwuj mnie ;)

 

Kilka dni temu myślałem że udało mi się ujarzmić ten opał (zjechałem z nawiewem) i to co było na palniku i podajniku było już dużo bardziej akceptowalne , ale potem nagle się schraniło i miałem pełno niespalonego węgla w popielniku (więcej niż zwykle).

 

Obecne ustawienie jest optymalne , ale i tak spieki powstają i to spore :(

 

Jeszcze trochę walczę ...

 

Kilka dni termu myślałem że udało się bo opał spalał się bardzo ladnie przy mniejszym nadmuchu , ale kilkunastu godzinach porażka :(

 

Dla mnie wygląda tak że czym mocniej dmucham tym mocniej spieka , czym slabiej tym lepiej ale wtedy nie może często przebić się przez spieki i przez sam pył (miał) ...

 

Raczej pozostanę przy obecnych ustawieniach i jedynie będę kombinował z nawiewem , ale nie liczę na jakieś niesamowite efekty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kotłownia ma 1,75 x 2.45 m. Można by ew. zlikwidować kibelek, żeby ją powiększyć, ale oczywiście bez konieczności wolałabym tego nie robić..

 

grabpa58 dziękuję za radę :)

 

Powinien się kocioł zmieścić bo mam podobne wymiary kotłowni [wystarczy 1,5x1,8 m], ale ... naprawdę weź pod uwagę powietrzną pompę ciepła - pod linkiem na pewno ktoś dobrze doradzi jaką:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page736

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie:). Pamiętam wpis VLAD-a. Ale wychodzi że jest to prawda. Ostatnio na esterownik pojawiają się pytania czemu nie robią palnika o połowę mniejszego niż mała ekoenergia. Pasowałoby przytoczyć co niektórym "życzeniowcom" Twoje wpisy.

 

Mowa o konkretnym palniku fajkowym z tyci paleniskiem, mniejsza średnicą ślimaka itd.

Nie generalizuj, to tak jakbyś powiedział,że wszystkie silniki np. TDI sa do d..., bo Tobie się 2,5TDI pierniczy....

 

Masz przykład małego ardeo- chodzi bez problemu i jest sporoooo mniejszy od tego, który wymieniasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wentylator ma ten "mały ardeo 12kW na zamówienie''? Montowany jest tylko w SKAM 7kW z tego co przeczytałem. W kotle 12kW jest palnik 15kW, w 17kW i 25kW palnik 25kW. W 12kW i 17kW może być też 20kW(Ewmar-Ness APPM1).

 

Taki mniejszy, z mniejszym wirnikiem o mniejszej wydajności, stosowany normalnie w palnikach pelletowych

Tyle oficjalnie

 

Co do reszty, to w 17kW w zależności od tego na jaki obiekt to trafia jest albo głowica 15kW albo 25kW (głowice są wymienne), reszta się zgadza (prawie, bo teraz są już nowsze APPMd..).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,podjąłem decyzje o zakupie kotła na ekogroszek,Skam-plus 12 kw lub Rbr 12 kw,nie wiem który wybrać,nie wiem na który się zdecydować,jaki wybrać sterownik aby później być zadowolonym z użytkowania któregosc kotła,moze ktos poda za i przeciw abym mógł wybrac ten najlepszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...