Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Pepeg z Gumy

Troszkę retrospekcyjny miszmasz z naszych starych wędrówek po stylach i gatunkach.

Wiem, że ktoś tu lubi BrandX a ja z kolei mam słabość do holenderskich dokonań, które w historii muzyki są jedyne w swoim rodzaju i tworzą swoisty smak.

Ta muzyka , to niby metal, niby jazz, coś progresywnego i rockowego... ale tak na prawdę to faza zupełnie liminalna.

Kapela , która postawiła na 2 równorzędnych solistów , którzy fantastycznie się uzupełniają. Trzymam kciuki za ich wyrachowane wariactwo i za tak piękne i gęste faktury. Kawał nie tylko dobrego rzemiosła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale masz, drogi Pepegu rękę (ucho) do ciekawych wykonawców. Po raz kolejny jestem pod wrażeniem. Ten stan przejściowy to jakiś jazz-metal? Sprawdziłem - to ich już druga płyta, ale u Merlina chcą za nią ponad 6 dych!

 

Wspomniałeś Brand X i nie mogłem się powstrzymać.

 

Jak słucham ich muzyki z tego okresu to przychodzi mi na myśl SBB. I tak a propos to na 50 festiwalu Jazz nad Odrą wystąpili z Ketą za bębnami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pepeg z Gumy
Ale masz, drogi Pepegu rękę (ucho) do ciekawych wykonawców. Po raz kolejny jestem pod wrażeniem. Ten stan przejściowy to jakiś jazz-metal? Sprawdziłem - to ich już druga płyta, ale u Merlina chcą za nią ponad 6 dych!

 

Heh! Miło mi to słyszeć, pomyślałem sobie,że kto jak kto, ale Ty z pewnością docenisz te dźwięki ;)

Masz rację, to chyba jakaś liminalność dla jazz-metalu. Exivious , to projekt zarzucony przed laty przez muzyków m.in. od "Cyników". Marketingowo świetnie pomyślany , ale skazany prawdopodobnie na niebyt. Zaporowa cena wynika z kilku faktów.

Spójrz na wydawnictwo i weź pod uwagę ,że to Holandia, w której artystów się dotuje. Jeśli więc nie "uciekną" z kraju czeka ich los lokalnych gwiazd typu Ekspetion, Focus (wraz z przyległościami), Earth & Fire czy Livin' Blues. Wiem ,że można powybrzydzać ,bo to co Tymon z kolegą grają, Abasin zrobiłby w pojedynkę, ale ta harmonia i tak widoczna, różna osobowość solistów dają niezłą mieszankę. Jak do tego dodamy zupełnie niedrażniącą ale wręcz hipnotyczną artykulację metalową, otrzymamy coś tak oryginalnego. Cóż, stara prawda : koncerny płytowe zabijają muzykę.

 

Dla przypomnienia nieco dziwny blues.Byłem na ich koncercie, polska Muza wydała ich winyla ( mam do dzisiaj). Dziwny blues, dziwny pochód basu, zaskakujące solo gitary , budowa Stairway to Haeven , dobrze się słucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia nieco dziwny blues.Byłem na ich koncercie, polska Muza wydała ich winyla ( mam do dzisiaj).

Ach, łza się w oku kręci gdy się słucha "Haliny". Podpisuję się pod powyższym cytatem. Mój winyl nawet jeszcze wydaje zrozumiałe dźwięki :D. A koncert odbył się w krakowskiej filharmonii. Występowali po (lub przed - tego nie pamiętam) Budce Suflera.

 

Wracając do Exivious'a, przesłuchałem całą płytę dwukrotnie (na Spotify są obie). Dużą rolę odgrywa na płycie perkusja. tak często drażniąca w prog-metalowych kompozycjach tu jest we wprost idealnych proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ostatnio nadal przypominam sobie dość ciekawy brytyjski zespół jazz rockowy. W Brand X udzielał się kiedyś Phil Collins a mózgiem całego przedsięwzięcia był Percy Jones - doskonały gitarzysta najczęściej grający na bezprogowej gitarze basowej, znany również z Soft Machine.

 

Edytowane przez jola_krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jola_krzysiek trafiony zatopiony. Primus, a przede wszystkim jego siła napędowa czyli Lest Claypool to od "dzieciństwa" mój numer 1. Absolutny. Choć akurat utwór przez Ciebie wybrany to nie do końca ich wizytówka. Proponuję posłuchać wcześniejszych dokonań, "oklepanego" My Naem Is Mud, Jerry Was A Race Car Driver, czy moich ulubionych Over The Falls i Toys Go Winding Down.

 

Jako basista Les jest dla mnie nie do pobicia. A i same instrumenty miewał i miewa przepiękne - Carl Thomson czy Dan Maloney.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
Gość Pepeg z Gumy
Serialu o ciekawych gitarzystach ciąg dalszy...

Terje Rypdal, norweski gitarzysta jazzowy, znany raczej miłośnikom gatunku.

 

O Terje pisałem tu onegdaj i linkowałem do jego mroźnego video. Ech! I pomyśleć ,że zaczynał grając Hendrixa.:) Było to słychać na jego Odyssey, którą zakupiłem w pawilonie Pewex za ciężką wówczas walutę z drugiego obszaru płatniczego.

Erica C. nie słyszałem, nie widziałem nie zachwyciłem się w Oświęcimiu , czego... mocno żałuję.

W ramach rekompensaty jadę na "iwning" Teatralnych Marzeń do Gdyni. Osobiście spokojnie podchodzę do Dream T. za to Młody aż piszczy z niecierpliwości. Niech ma, w końcu są wakacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
Gość Pepeg z Gumy

14 lipca byli w Gdyni, i ja tam byłem i ten miód piłem. Set jak w Katowicach za to dźwięk podobno o niebo lepszy.

Faktycznie było pięknie zestrojone , zaczęło się symfonicznie a potem już tylko emocje rosły. Widowisko audio-wideo full narkotyczne, pomyślane i zrealizowane bardzo profesjonalnie ani przez sekundę nie było nudy. Nawet podczas przerwy było co oglądać. Yellow-cab jechał przez 3 godziny od galaktyki Oriona poprzez Stany. Tu nawet LaBrie nie denerwuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...