Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

murłata


Recommended Posts

Nie pisałem, ze mi murłata gnije - ale będzie w pierwszej kolejności gnić fragment wystawiony na zewnątrz. Sam nie zdążyłem wykonać żelbetowej - chciąłem pokryć dach przed zimą i wybrałem rozwiązanie szybsze ale zazdroszczę kolegom którzy zdążyli, a papę kładzie się w przypadku żelbetowej - na murłatę aby krokwie nie stykały się z betonem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzoza - nie będzie problemu z murłatą, jak zaraz po więżbie wejdzie dekarz. I tu dajmy ostrzeżenie innym - dach robi się cięgiem, bo ani więźba sam ani pokryta folią czy deskami nie powinna długo stać. Tu plusem są firmy, które oferuję stawianie i krycie razem. Albo dwie współpracujące firmy. U mnie robili bracia i wiedzieli, że jak sknoci jeden, to drugi się napoci. Umawiając się z nimi zaznaczyłem, że jak jeden skończy, to drugi wchodzi. Na dach trzeba się umawiać najpóżniej na wrzesień, bo się może omsknąć, a i tak ujdzie nam na sucho. Najlepiej mieć umowę z wykonwcą z terminem i karą. Jak się tam dopisze czarno na białym, że są kary to się postara. Kolega stara się wcisnąć zapis, że w przypadku złego lub nieterminowego wykonania prac ma prawo wezwać inną firmę, a kosztami obciążyć niesłownego wykonawcę - bardzo ich taki zapis motywuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Budowlaniec.

Ludziska to zapominają czasem o izolowaniu wylewanej płyty balkonowej. Jak wszystkim wkoło mówię, że sobie zaizoluję to się pytają po co? A ja im jeszcze, że wezmę polistyren (2*5 zamiast 2*8cm), by balkon nie wyglądał jak czołg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prosty dach dwuspadowy i murłata będzie jednak wystawać. Czyli byłby problem z izolacją takiego mostka termicznego?

Mam jeszcze czas z wyborem rozwiązania bo dopiero zaczynam wznosić mury. Chcę teraz kupić jedynie drewno na więźbę żeby sobie trochę poleżało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mam prosty dach dwuspadowy i murłata będzie jednak wystawać. Czyli byłby problem z izolacją takiego mostka termicznego?..” /greg/

 

Myślę, że ocieplić da się wszystko, inny problem to jak TO będzie wyglądać ?!

Po pierwsze: zależy na jaką dł. będzie wystawać murłata ? /jeżeli niewielką, np. do podparcia jednej krokwi, to projektant może przyjąć mniejszy przekrój belki/mułaty i po ociepleniu nie będzie całość wyglądać na grzmota!

Po drugie: niektórzy architekci projektują elewacje szczytowe w taki sposób, że zabudowują miejsca wysuniętych” na zewnątrz murłat i ciągną tą zewnętrzną zabudowe do kalenicy. Wiszą sobie więc takie „budki” po obu stronach., i jak dla mnie nie jest to specjalnie estetyczne, / ale tak też można/.

Po trzecie : ja swoje murłaty zrobię z drewna i zwrócę dużą uwagę na wszelakie zabezpieczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobraazam sobie za bardzo szaluku wystajacej murlaty zelbetowej ze sciany.

Projektant nie moze przyjac mniejszych przekrojow wystajacej murlaty niz murlaty lezacej na stropie czy sciance kolankowej bo wlasnie tam obciazenie jest wieksze.

Sposob obudowy murlaty w domek wynika z zastosowania prostego podbicia pod krokwiami.

Ale obojetnie czy bedzie to murlata zelbetowa czy drewniana mostek w tym miejscu jest trudny do unikniecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...