Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klejenie paneli "klik" - pomocy?


robekw

Recommended Posts

Witam.

Chciałem zapytać o montaż paneli podłogowych w odniesieniu do odporności szczelin pomiędzy nimi na wodę. Kiedyś, ponad 7 lat temu, montowałem panele klejąc ich krawędzie klejem (taki montaż wtedy występował). Nie żałowałem wtedy kleju i muszę powiedzieć z perspektywy czasu, że to był dobry wybór. Przez te 7 lat panele były wielokrotnie myte wodą a nawet woda była na nie wylewana (przypadkowo) i krawędzie się nie „popodnosiły”. Kilka lat temu, klejąc inne panele, sytuacja nie była już tak „różowa” bo po 3 latach użytkowania krawędzie wyglądają fatalnie. TERAZ stoję przed wyborem paneli podłogowych a jak wiadomo jedyny dostępny montaż to tzw. „klik”. Wiem, że krawędzie tych nowoczesnych paneli są impregnowane ale jakoś mnie to nie przekonuje. Moje pytania:

1. Jakiej firmy i jakie panele wybrać?

2. Czy jednak dodatkowo (pomimo systemu klik) je kleić?

3. Czy warto wybierać AC4 i z rysunkiem drewna na powierzchni?

4. Jaka musi być wilgotność podłoża?

 

Swoją drogą zastanawiałem się nad barliniecką deską podłogową ale jak zobaczyłem, że krawędzie montażowe ich systemu klik to surowe drewno – to się rozmyśliłem. Z góry dzięki za odpowiedź… robiw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 np.Tarket, Egger, - podwójne zamki, min 7mm, od kronopolu i promocji z daleka.

ad2 Zamiast kleju użyj uszczelniacza np Guardclick

ad3 AC4 warto dać do przedpokoju i ewentualnie do dziennego. Ale pamiętaj ,że gwarancja np. 18lat na starcie panela to nabijanie ludzi bo prędzej się on rozleci niż zetrze. Rysunek drewna maskuje łączenia.

ad4 jak najmniejsza, nie zapomnij o folii bo jak jej nie dasz to tracisz gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Pierwszy raz słyszę: Tarket, Egger i Guardclick - gdzie to kupić i czy są drogie? robekw

 

Tylko jedna sprawa ja piszę o panelach laminowanych a nie naturalnych. Te laminowane są zrobione z płyty HDF (płyta wiórowa) na to papier z rysunkiem np. drewna i plastikowy odporny na ścieranie laminat. Koszt m2 około 35zł. Uszczelniacz na 10m2 około 20zł. Kupisz w porządnych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Są jeszcze panele naturalne trójwarstwowe np. Barlinek ,Tarkett ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wybór już padł: do części pokoi (góra) panele Tarkett buk jasny (32 zł, AC3), a na dół (niestety) Kronopol Dąb Autentic (39zł, AC4). Wiem, że są dużo gorsze (w sklepie też mówili, że jak poznam Tarkett to Kronopolem będę zawiedziony) ale mają piękny kolor i rysunek dębu - nie widziałem w innej firmie. Ponoć oba mają krawędzie woskowane i producent nie zaleca klejenia... robekw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie panelu typu click w jednym pokoju to kilka godzin. Mam na górze kronopol, klon, AC3, po 22 złote/m2 Tak, jak u mnie to jest używane.... w jednym pokoju leży ponad rok i nic, więc kilka lat spokojnie wytrzyma :) Potem przy okazji jakiegoś remontu, bo to za kilka lat pewnie i ściany przyjdzie się odmalować - jak panel będzie zniszczony, to się go wymieni :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie paneli.... właśnie mamy świeżo położone Claseny dąb jakiś tam... i mam wrażenie że niektóre łaczenia paneli podoszą się po wytarciu mopem delikatnie wilgotnym a nie mokrym. Panele oczywiście woskowane czyli niby nic sie dziać nie powinno.

Czy jest może jakiś środek którym by można dodatkowo tak dla własnej pewności zaimpragnować łączenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czerwca zeszłego roku mam panele Tarrket na powierzchni ok 50 m2. Panele położone w dwóch pokojach i dużym przedpokoju o wielu karytarzach :). Panele kładłem sam sposobem bez dodatkowych uszczelnień - tylko na clika. Układanie to czysta przyjemność ale trzeba było lekkiej wprawy (po paru m2 przyjdzie sama) bo można było łapy zedrzeć od wciskania. Cała powierzchnia - pomimo obaw połozona jest w całości - bez robienia szczelin dylatacyjnych np. progi - bardzo mi się to nie podoba. Oczywiście szczeliny miedzy panelem a ścianą są. Podłoże miałem bardzo równe - wylewki samopoziomujące, nistety niczym innym nie mogłem ale to już inna historia.

Teraz jesli chodzi o używanie paneli to sa bardzo twarde i mają fajne "bruzdy" przez co nie widać śladów stóp i innych zabrudzeń, oczywiście w pewnych granicach :). Panele przeżyły wyciek z łazienki, woda weszła pod i nad panele na powierzchni ok 2 m2 - zero odkształceń. Zima puścił mi grzejnik i woda stała na panelach ok 8 godzin, nic nie uszkodzone. Z tego co pamiętam to różnica w cenie między np. kronopolem (rodzice maja - to nie to) wynosiła ok 10 zł/m2 więce warto było dopłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Spotkałem się z taką praktyką, że "cliki" dodatkowo traktuje się uszczelniaczem. Też tak miałem zrobić u siebie, ale niestety "click" z uszczelniaczem nie zagrał, zaczęły się kruszyć krawędzie... Doradzono mi więc na wilgoć, żeby potraktować na samym początku podłogę zaraz po ułożeniu Sidoluxem do konserwowania paneli. Faktycznie jest taki Sidolux, który "zapuszcza" łączenia paneli. Niestety nie wiem jakie będą tego efekty bo temat jest bardzo świeży....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...