Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!


e.kala

Recommended Posts

Pytanie jest takie - czy rzeczywiście, żeby mieć dach zrobiony zgodnie ze sztuką i estetycznie trzeba wydać aż 120 zł ! Czy rynek jest zepsuty ? Zdaję sobie sprawę, że droga firma może zrobić źle, a tania może zrobić dobrze... tylko, że ja mam jedną szansę, żeby trafić na tą właściwą!

 

Dlaczego rynek jest zepsuty?Wcale nie jest zepsuty, po prostu wielu nygusów przęzwyciężyło swój lęk wysokości i postanowili robić dachy tak jak umieję, a że umieją niewiele to też niewiele im dobrze wychodzi, właśnie wyjaśniłeś że jest wybór w cenach za robociznę. Jeżeli przyjmiemy że gwarancja kosztuje około 40% to wszystko się zgadza. 120 z gwarancją i renomą , 70 bez gwarancji i z ryzykiem. Cena za metr dachu nie odzwierciedla czasu jaki trzeba i jaki ktoś poświęci na wykonanie taj pracy, wykonaj jakąś pracę w 5 godzin a potem zrób to samo w godzinę i zobaczysz jaki to ma wpływ na jakość. Ja u siebie zatrudniłem cieśli. wcześniej pojechałem na budowę gdzie stawiali więżbę, od razu widać jak kto pracuje. mieli rusztowania, profesjonalne narzędzia,przedłużacze słowem wszystko co trzeba ,było ich trzech i każdy wiedział co robić, nikt się nie szwędał ,nie pił piwa itp. więżba była równo i dokładnie wycięta na zamkach i dobrze zmontowana, ludzie zatrudnieni legalnie , z telefonem który odbierali, z samochodem którym przyjeżdzali punktualnie , więc czego chciałbym więcej oczekiwać. zapłaciłem tyle ile chcieli i jeszcze na koniec dałem po bonusie procentowym dla każdego.Nie przyszło mi do głowy szukać o połowę tańszych bo to mój dom a nie kurnik na parę lat. By odnieść sukces trzeba się intensywnie edukować by umieć oceniać jakość robót , by umieć zadać pytanie i zrozumieć odpowiedż, zrobić samemu albo jak nie ma czasu oglądając wykonane już pokrycia wybrać ekipę i wziąść urlop i stać i patrzeć na ręce. Trzeba też trochę szczęścia by trafić na odpowiednią firmę w odpowiednim czasie by nasz dach trafił w dobre ręce.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Okap będzie poprawiony ale zapytam jeszcze czy prowadzenie membrany( jak na zdjęciu )do rynny pod pasem nadrynnowym jest zasadne czy membrana powinna być zakończona na pasie nadrynnowym i na to kratka wentylacyjna.

 

Dziękuję za informację

 

Jeżeli zamontujesz membranę na pasie nadrynnowym to powstanie kieszeń w której będzie stała woda. lepiej już ją zostawić tak jak jest , zrobić test wodą czy napewno wszystko ścieka do rynny, pas nadrynnowy zdemontować , obniżyć i wstawić kratkę wentylacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zgodnie z zaleceniami był u mnie inny dekarz, nie wiem czy dobry, i powiedział, tak jak myślałem ze gąsiory do poprawy, kosze, okapy, i dodatkowy kołnierz na oknach plus rynienka, nic nie mówił o kominach. Chciałem jeszcze zapytać, bo w trakcie nabijania łat mój "fachowiec" się pomylił i później musiał łaty przebijać, i teraz moje pytanie jaki to ma wpływ na membranę? bo wiadomo że w kontrłacie została dziura po gwoździu. Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"fachowiec" się pomylił i później musiał łaty przebijać, i teraz moje pytanie jaki to ma wpływ na membranę? bo wiadomo że w kontrłacie została dziura po gwoździu.

 

Jakim cudem wyjął gwożdzia? Pierścieniowy jest nie do wyjęcia , rozwiercasz łeb lub przecinasz szlifierką , ściągasz łatę obcinasz to co zostało i dobijasz by nie wystawał , nowy bijesz np.obok i żadna dziura nie zostaje. Skoro je wyjął to chyba były to zwykłe proste gwożdzie, do łat lepiej użyć pierścieniowe lub kręcone.

ps.dokładnie wypytaj i opisz tu na FM sposób jaki ma nowy dekarz na poprawienie fuszerki , może się jeszcze coś dowiesz z korzyściom dla siebie. Często pstrykaj foty i od razu zamieszczaj na FM a nie dopiero jak będzie za póżno na podpowiedzi.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były to zwykłe gwoździe 15 cm. Więc dziury w kontrłatach pozostały. Czy w takiej sytuacji ta membrana się nadaję? Dekarz powiedział po mojej propozycji żeby łepki obcinać szlifierką że nie chcę poniszyć membrany. Cięcie metalu na dachu jest karygodne powiedział. Czy trzeba zdejmować całe pokrycie łącznie z ołatowaniem i membraną ( to byłby koszmar ). Nowy dekarz, mówił ze zdemontuje okno i wstawi dodatkowy kołnierz z membrany +rynienki, okap zdemontuje, prawidłowo założy membranę, dachówki które były przycinane dodatkowo wzmocni chyba przykręcajac. Okap zdemontuje i membrane założy na pas nadrynnowy. i przykręci gąsiory na spinki. To tyle co mi powiedział
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie metalu na dachu jest karygodne powiedział.

A to dobre, metal nie można( pewnie jak się nie zasłoni membrany przed iskrami), a dachówki ceramiczne to na dachu ten sam kolega już ciął bez skrupułów.

Mógł łeb przewiercić wiertarką , jak tak zrobiłem z powodzeniem jak mi łata pękła, trudno doradzić czy zdejmować całe kontry i membranę , nie masz uszczelek pod kontrłatami , może przeciekać ale nie musi,może się inni wypowiedzą. do poprawy masz jeszcze wszystkie obróbki kominów bo wzywają o pomstwę do boga, przyklejenie taśmy kalenicowej ( być może z podklejeniem butylem z tuby ) , dołożenie dodatkowego pasa membrany w koszach, demontaż kontrłat wzdłuż kosza (jeżeli takie są) oraz przerobienie okapu tak by nie było kieszeni z wodą, Wszystkie wióry i trociny trzeba wydmuchać sprężonym powietrzem i będzie pan zadowolony ;)

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy rzeczywiście, żeby mieć dach zrobiony zgodnie ze sztuką i estetycznie trzeba wydać aż 120 zł ! Czy rynek jest zepsuty ? Zdaję sobie sprawę, że droga firma może zrobić źle, a tania może zrobić dobrze... tylko, że ja mam jedną szansę, żeby trafić na tą właściwą!

 

Co masz na myśli pisząc "zepsuty rynek"? Masz wybór! Musisz tylko wybrać pomiędzy układaczem pokryć dachowych a dekarzem. To oczywiste, że dobre, profesjonalne wykonanie musi kosztować. Kryję teraz dach w Borowej po Wrocławiem, zapraszam. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta druga część zdjęć dość ciekawa??? Natomiast w tej pierwszej trochę dużo gwoździ w koszu, niektóre dość blisko kiepskiej uszczelki klinowej. Będą głosy, że to nie zgodne ze sztuką. Są za uszczelką więc od biedy mogą zostać ale radziłbym pokryć ich łebki warstwą silikonu dekarskiego. Natomiast wkręt na końcu wróblówki dziurawiący kosz niedopuszczalny i zbyteczny. Wydaje mi się, że folia w okolicy kosza wyprowadzona "pod spadek". Jak wygląda układ łat pod blachą koszową? Co zastosowano do połączenia elementów rynny? Czy dachówki cięte dochodzące do kosza są mocowane? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc "zepsuty rynek"? Masz wybór! Musisz tylko wybrać pomiędzy układaczem pokryć dachowych a dekarzem. To oczywiste, że dobre, profesjonalne wykonanie musi kosztować. Kryję teraz dach w Borowej po Wrocławiem, zapraszam. Pozdrawiam.

 

Mam wybór... ale 90 % inwestorów wybiera ekipy w cenie 70 zł/m2 dachu. Jak już pisałem firmy nawet nie oferują wyższej ceny niż 90 zł/m2 dachu, bo nikt nie zatrudni takiej ekipy. Za droga.

 

Ja wybrałem ekipę z "górnej półki" cenowej... z polecenia, rekomendacje, gwarancja na dach 5 lat... itp... zobaczymy jaki dach mi zbudują... w dzienniku będę na bieżąco umieszczał fotki... sam jestem ciekaw.

 

Póki co zastanawia mnie tyko upieranie się nawet tych rekomendowanych ekip przy membranie na pełne deskowanie... i to nie jest tylko jedna opinia, ale kilka, że membrana zapewnia wentylację dachu... i trzeba iść z postępem w tej dziadzinie.

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie tyko upieranie się nawet tych rekomendowanych ekip przy membranie na pełne deskowanie... i to nie jest tylko jedna opinia, ale kilka, że membrana zapewnia wentylację dachu... i trzeba iść z postępem w tej dziadzinie.

 

Nie kieruj się opinią firmy ,maja zrobić tak jak TY chcesz i kropka. deski i membrana to nieporozumienie, nie bądż kolejnym który dopiero na własnym dachu przekona się że jednak doradzający papę doświadczeni dekarze mają rację. W ich interesie jest promować membrany, łatwiej robić i w przyszłości rynek napraw , skoro piszą uczciwie wbrew swoim interesom to czyni ich bardziej wiarygodnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju :

1) Jak wygląda układ łat pod blachą koszową?

Sprawdzę ale według mojej wiedzy układ łat jest kontynuacją łat wprowadzanych pod blachę koszową, w załączeniu zdjęcie płatew z "nadbitką" na której spoczywa kosz.

2) Co zastosowano do połączenia elementów rynny?

Rynny są lutowane i są również dylatacje

3) Czy dachówki cięte dochodzące do kosza są mocowane?

Tak za pomocą spinek do dachówek ciętych

IMG_4864.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak za pomocą spinek do dachówek ciętych

 

Rozumiem, że te bez zaczepów. A te z jednym zaczepem?

Niepokoi mnie ta kontłata w koszu. Obawiam się że do niej są montowane łaty. Jak gwoździe czy wkręty przebiją folię w tym miejscu to przeciek na 100%. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co uczę się na cudzych dachach, poniżej parę fotek z "zaprzyjaźnionego" dachu. Proszę o ocenę i odrobinę wiedzy.

 

Poniżej mocowanie rynien, pomijając estetykę montażu zaczepów, czy technicznie jest to poprawne wykonanie (np. brak grzebienia okapowego i wyprowadzenie membrany pod rynnę)?

 

4.jpg

 

3.jpg

 

Poniżej, po prawej stronie zdjęcia widać zawiniętą membranę, włożoną pomiędzy łączenie kontrłat, będzie się tam zbierała woda ze skroplin. Myślę też, że wióry już dawno powinny być zdmuchnięte na tym etapie układania dachówek.

 

1.jpg

 

Element przy ścianie bocznej lukarny. Absolutnie nie wiem na co zwracać uwagę.

 

11.jpg

 

Ogólny widok na dach, czy np. membrana powinna być bardziej napięta?

 

10.jpg

 

Czy są tu błędy i jak bardzo poważne, czym skutkujące w kolejnych latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy, tym razem z wnętrza...

 

Ogólny widok lukarny

 

15.JPG

 

Parę szczegółów z wnętrza lukarny, absolutnie nie wiem na co zwracać uwagę?

 

5.jpg

 

12.jpg

 

13.jpg

 

I jeszcze widok na więźbę.

 

9.jpg

 

Jedyne co ja zauważyłem, to płatwie oparte bezpośrednio na bloczku i owinięte tylko papą. Mi majster sugeruje ułożyć co najmniej cegły i poduszkę betonową, a kierownik budowy wręcz wykonanie zbrojonego wieńca pod płatew. Słyszałem też o drewnianej poprzecznej belce pod płatwią rozkładającej nacisk na kilka bloczków. Czym grozi ułożenie płatwi bezpośrednio na kruchym bloczku?

 

Dziękuję za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...