Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!


e.kala

Recommended Posts

Uwaga kierownika budowy co do murłat Murłaty mają wymiar 20 x 14 i są położone pionowo. Kierownik twierdzi, że wyższa krawędź powinna być oparta na murze, bo murłata będzie skręcana i konieczne jest dodanie szpilek - przewiercenie murłaty i wwiercenie sie w wieniec + kotwy mechaniczne tulejowe wbijane i szpilki gwintowane... Szpilki są rozmieszczone co około 1.0 - 1.2 metra. Serio murłata będzie skręcana ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bez względu jaką powierzchnią będzie leżała na wieńcu to będą siły starające się ją obrócić. Przy takim rozstawie kotew nie ma żadnego znaczenia. Chyba kierownik chce się wykazać? Bez obaw. W przypadku gdyby jednak teoretycznie miało się coś dziać to będą wyginane kotwy czyli to je należy zabezpieczyć stosując stalowy kątąwnik mocowany do wieńca. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie umówiłem sie z firmą która ma mi układać dachówkę Robem Monza na konkretną kwotę lecz zmieniłem zdanie na dachówkę płaską Brass Turmalin i zostałem poinformowany ze cena z m2 wzrośnie. Proszę o informacje czy trudność ułożenia ww dachówek jest taki sam? czy dachówkę płaską kładzie sie trudniej i dłużej. bo wydaje mi sie ze firma chce mnie naciągnąć na dodatkowe koszta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaska nie wybacza błedów, ale tak nawiasem, to dlaczego mają dać taką samą cenę skoro materiał został zmieniony na taki o 50% droższy ? :) Przyrównując do znanej nam branży motoryzacyjnej z tematu o okuciu komina - wymiana sprzęgła w Audi Q7 kosztuje wiecej niż w "dużym Fiacie" :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu jaką powierzchnią będzie leżała na wieńcu to będą siły starające się ją obrócić. Przy takim rozstawie kotew nie ma żadnego znaczenia. Chyba kierownik chce się wykazać? Bez obaw. W przypadku gdyby jednak teoretycznie miało się coś dziać to będą wyginane kotwy czyli to je należy zabezpieczyć stosując stalowy kątąwnik mocowany do wieńca. Pozdrawiam.

 

Dzięki, odnoszę podobne wrażenie, że kierownik bardzo dba o mój dach... trochę za bardzo...

 

Przerwana płatew. To może być błąd w projekcie ? Generalnie z jednej strony komina słup + 1 miecz / z drugiej strony komina drugi słup + jeden miecz. Ten drugi słup będzie leżał na podwalinie. Podwalina obejmie sąsiednie belki stropu terriva. Tak fajnie wyszło, że po jednej stronie komina i po drugiej idą po dwie belki obok siebie... podwalinę można zrobić jeszcze dłuższą, żeby objeła kolejne belki stropu.... kierownik chce żeby to przeliczyć, może dodatkowymi krokwiami wzmocnić dach ? Twierdzi, że słup nie może mieć jednego miecza - lepiej w ogóle zrezygnować z miecza niż dawać tylko jeden ? Kurcze, mam zlecać liczenie, to kosztuje ?

 

A tutaj pomiędzy słupkami powinien być ściąg stalowy lub belka inaczej słupy się rozjadą ?

P301113_12.36.jpg

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dość dziwne podejście do czyjejś pracy. Dobrze choć, że piszesz "wydaje mi się". Dekarz uczciwie Cię uprzedził, że będziesz musiał zapłacić więcej bo układanie płaskiej dachówki to zupełnie inna robota. Dobrze to świadczy o Twoim dekarzu bo wie o co chodzi. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwana płatew. To może być błąd w projekcie ?... kierownik chce żeby to przeliczyć, może dodatkowymi krokwiami wzmocnić dach ? Twierdzi, że słup nie może mieć jednego miecza...

 

Jak widać Twój kierownik ma nieuporządkowaną wiedzę. Znowu chce się wykazać tam gdzie to jest zbyteczne. Przerwana płatew to nic złego i zdarza się dość często. Skrajne słupy mają właśnie po jednym mieczu bo nie mogą mieć drugiego! Jak Twojemu kierownikowi coś nie pasuje to niech sam przeliczy. Można pomyśleć nad wykonaniem obejścia komina elementem stalowym co pozwoli utzymać ciągłość płatwi i ewentualnie tym powinien się zająć Twój kierownik o ile to potrafi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dość dziwne podejście do czyjejś pracy. Dobrze choć, że piszesz "wydaje mi się". Dekarz uczciwie Cię uprzedził, że będziesz musiał zapłacić więcej bo układanie płaskiej dachówki to zupełnie inna robota. Dobrze to świadczy o Twoim dekarzu bo wie o co chodzi. Pozdrawiam.

 

Ok rozumiem, czy mógłbyś powiedzieć mi ile może podnieść na 1m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ile uzna za stosowne. Te sprawy ustala się przed rozpoczęciem robót. Jak się nie dogadasz to będziesz musiał poszukać innego dekarza. U mnie byto wzrosło o minimum 20,- za 1 m2. Do tego trochę drożej naroża i kalenice. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ile uzna za stosowne. Te sprawy ustala się przed rozpoczęciem robót. Jak się nie dogadasz to będziesz musiał poszukać innego dekarza. U mnie byto wzrosło o minimum 20,- za 1 m2. Do tego trochę drożej naroża i kalenice. Pozdrawiam.

 

 

jak by mi podniósł o 20zł na metrze to raczej żadnej współpracy by nie było miedzy nami

ale dzięki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć nad wykonaniem obejścia komina elementem stalowym co pozwoli utzymać ciągłość płatwi i ewentualnie tym powinien się zająć Twój kierownik o ile to potrafi. Pozdrawiam.

 

Nie potrafi, nad czym ubolewam... wpisze takie uwagi jak poniżej do dziennika budowy i jestem pozamiatany :

 

- Słupy drewniane podtrzymujące płatwie są wyższe o ok. 30 - 40 cm od projektowanych - konieczna zgoda projektanta. (przekrój 16 x 16)

- Niewłaściwa wysokość mocowania mieczy na wysokości słupów: nad garażem za wysoko o ok. 25 cm; nad cz. mieszkalną - część mieczy za wysoko o ok. 30 cm;

- Na daszkach wejść/wyjść i lukarn brak deski kalenicowej.

- Połączenie krokwi i płatwi dla daszków nad wejściem frontowym i nad tarasem wykonać jako nieprzesuwne - nie zapewnia nam tego gwóźdź krokwiowy. Wymagane połączenie na płytki perforowane kątowe lub krokwiowe BMF.

 

Kolizja płatwi z kominem. Rozwiązanie zamienne należy uzyskać od uprawnionego projektanta konstrukcji budowlanych. Nie wyrażam zgody na oparcie dodatkowego słupa na stropie i zastosowania pojedynczych niesymetrycznych mieczy! Znaczne zwiększenie wysokości słupów głównych więźby - należy uzyskać zgodę od uprawnionego projektanta konstrukcji budowlanych na zastosowane rozwiązanie, szczególnie że dociążamy dach pełnym deskowaniem i papą. NALEŻY O TYM POINFORMOWAĆ PROJEKTANTA ABY DO OBLICZEŃ PRZYJĄŁ PRAWIDŁOWE ZESTAWIENIE OBCIĄŻEŃ.

 

lukarna / dach:

 

P301113_12.40_[01].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! A gdzie był kierownik jak stawiano więźbę? Kto zdecydował o zmianach? Kto zdecydował o przesunięciu komina lub o podwyższeniu płatwi (dłuższe słupy) co zmieniło jej lokalizację. Wygląda na to, że jest to samowola budowlana. Kierownik poczuł strach u dupy i zaczyna się bronić ale jest trochę za późno. Mogę tylko przypuszczać, że akceptował zmiany nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Kolejne pytanie to na jakiej podstawie cieśla wykonał tą więźbę (ma obowiązek zgodnie z projektem). Widać z tego, że możesz mieć poważne klopoty. Rozwiązania są dwa: pierwsze to doprowadzenie wszystkiego do stanu zgodnie projektem a drugie to zlecenie projektantowi naniesienia zmian lub wykonania projektu powykonawczego. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że więźba jest zgodnie z projektem wykonana... komin na miejscu... stawiam na błąd w projekcie... wyjście będzie takie, że pewno wynajmę projektanta, sprawdzi on stan w naturze, sprawdzi projekt i zawyrokuje co jest przyczyną... jak biuro projektowe, to zwrócę się o zwrot poniesionych kosztów... jak cieśla... to samo... jak murarz - to pewno nic nie zrobię, bo akceptowałem te zmiany ;) No a obejscie komina się przeliczy... projekt zamienny się wykona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei, kierownik dupa... jak przejrzał po raz kolejny projekt, to okazało się, że nie ma kolizji, projekt jest poprawnie wykonany. Kolizja powstała najpewniej w wyniku dalszych prac - jeszcze nie wiem na jakim etapie, ale teraz to nie ma znaczenia. Trzeba opracować rozwiązanie:

 

 

Tak wygląda stan obecny:

 

P230715.jpg

 

Cieśle chcą postawić slup na podwalinie, strop od spodu wygląda tak:

 

P021213_15.47.jpg

 

Po bokach komina są po 2 belki stropowe, aczkolwiek podwalinę można wydłużyc, żeby obejmowała jeszcze dalsze belki... nie... dla kierownika to niedopuszczalne i trzeba liczyć i zastosować jakieś wzmacniane konstruckję, że chyba taniej będzie zlikwidowac komin... serio serio !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...