Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!


e.kala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie,

problem mam nastepujacy, dach mam w plytach OSB plus membrana paroprzepuszczalna DACHOWA 3, dylatacja między krokwiami niecałe 3 cm, w kalennicy plyty nie stykaja się ale... ocieplacac teraz poddasze przygladalem się szczelinie w kalenicy i zastanawiam się czy folia powinna tam w ogóle być, a niestety jest. Więcej, mam wrażenie ze wylot w kalenicy jest przysloniety 3 warstwami membrany, dwie na zakladke z polaci dachu i jeszcze dodtkowa na zakladke pod gasiory. Proszę powiedzcie jak prawidlowo powinn być to wykonane. Wczesniej się nad tym nie zastanawialem. A może jest ok? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z krótkim przepisem, jak łatwo zniszczyć dwa kołnierze XDS do okien dachowych :p

Po pierwsze zacząć przyklejać je, gdy jeszcze nie jest założona izolacja termiczna przy krokwiach. Następnie wziąć mega mocną taśmę dwustronną i przeklejać ją nie w rowkach ram okien, tylko nieco z boku. Trzeba przy tym uważać, żeby trochę folię naciągnąć, bo chyba wydaje się nieco za krótka. W miejscu, gdzie powstaną fałdki, albo dociąć i ewentualnie dokleić raz jeszcze mega mocną taśmą. Następnie folię naciągnąć na krokwie i przybić ją zszywkami tapicerskimi do nich :-) Instrukcja przyklejania w tym czasie służy, jako podkładka pod kubek z kawą :-)

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/32/9md9.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/10/82fe.jpg

 

Dwie folie tak potraktowali mi ocieplacze. Trzecią wykończyli murarze, którzy zrobili sobie z niej podkładkę do wylania z wiadra resztek kleju do silki :-)

Pytanie: czy mogę w ramach zastępstwa zrobić kołnierze ze zwykłej folii budowlanej? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki montaż gąsiorów i uszczelnienie kalenicy taśmą alu jak na foto są poprawne ?

gąsiory.jpg

 

Łaty podkalenicowe nabito tak:

kalenica.jpg

 

Dla mojej dachówki LAF wynosi 60mm, jak widać na łatach jest nawet mniej a jednak krawędź gąsiora (niezbyt okazałego jeżeli chodzi o szerokość) przypada pomiędzy górny a dolny zamek dachówki. Taśma przyklejona jest do górnego zamka bo tylko tam sięgnęła, co wzbudza moje obawy o możliwy brak szczelności kalenicy.

 

Pytanie - może zostać albo trzeba poprawiać ?

Jeżeli poprawiać to jak - szersza taśma (np 39cm zamiast mojej 30cm), a może jakieś bardziej drastyczne metody - np przebicie łaty podkalenicowej lub dwóch ostatnich łat o luz na zamku dachówki w górę co mogłoby dać 2-4cm na stronę ?

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki montaż gąsiorów i uszczelnienie kalenicy taśmą alu jak na foto są poprawne ?

[ATTACH=CONFIG]236948[/ATTACH]

 

Łaty podkalenicowe nabito tak:

[ATTACH=CONFIG]236949[/ATTACH]

 

Dla mojej dachówki LAF wynosi 60mm, jak widać na łatach jest nawet mniej a jednak krawędź gąsiora (niezbyt okazałego jeżeli chodzi o szerokość) przypada pomiędzy górny a dolny zamek dachówki. Taśma przyklejona jest do górnego zamka bo tylko tam sięgnęła, co wzbudza moje obawy o możliwy brak szczelności kalenicy.

 

Pytanie - może zostać albo trzeba poprawiać ?

Jeżeli poprawiać to jak - szersza taśma (np 39cm zamiast mojej 30cm), a może jakieś bardziej drastyczne metody - np przebicie łaty podkalenicowej lub dwóch ostatnich łat o luz na zamku dachówki w górę co mogłoby dać 2-4cm na stronę ?

 

Pierwsze pytanie : gdzie szczelina wentylacji ocieplenia w kalenicy ? kiedy to zrobisz jak nie przed montażem dachówki i gąsiorów?

Taśma za wąska nie zakrywa łbów wkrętów i nie jest dobrze przyklejona do płaskich części dachówki. Laf z instrukcji mojej dachówki Harmonie neu kompletnie się nie zgadzał , zrobiłem sobie prosty model i wyszło zupełnie inaczej niż podaje producent, taśmę też miałem szerszą . temat opisany w wątku ,,dach w dobrych rękach'' A.Wilchelmiego, trzeba poszukać.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poczytałem co we wskazanym wątku w tym temacie jest napisane.

I jak w końcu rozwiązałeś ten problem - przebijałeś te górne łaty czy wystarczyła szeroka taśma ? Nie wiem czy w moim przypadku te dodatkowe 4,5cm taśmy na stronę wystarczy by ją wyprowadzić ponad dość wysokimi zamkami i sięgnąć odpowiednio szerokim pasem bez naciągania taśmy do miejsca, gdzie już jest tylko fala dachówki ?

 

Zdjęcie jest z kalenicy daszku nad wykuszem bo takie tylko mam - tam faktycznie została nieotwarta ale też daszek niewielki a pod spodem nieużytkowe malutkie pomieszczonko, zapewne nawet nie będzie izolacji między krokwiami a jest okienko więc nie powinno być problemu z wilgocią, jest też możliwość zrobienia otworu wentylacyjnego w ścianie w szczycie.

Kalenica głównych połaci dachu jest otwarta, dodatkowo są otwory wentylacyjne w szczytach, łaty podkalenicowe na głównych połaciach nabite są jak te na fotce.

 

Ostatni rząd dachówek nie jest przykręcony wkrętami, otworki są fabrycznie ślepe.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście wklejać zdjęcia swoich dachów z podpisem z czego są zrobione. Myślę, że byłby to post znacznie ułatwiający wybór pokrycia dachowego. Sama jestem przed dachem i tak chetnie bym popatrzyła na rózne, piekne dachy.

 

z216-front-view.jpg

 

blachodachowka dach profil 2, model eko, wersja na budzecie 22pln/2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z krótkim przepisem, jak łatwo zniszczyć dwa kołnierze XDS do okien dachowych :p

Po pierwsze zacząć przyklejać je, gdy jeszcze nie jest założona izolacja termiczna przy krokwiach. Następnie wziąć mega mocną taśmę dwustronną i przeklejać ją nie w rowkach ram okien, tylko nieco z boku. Trzeba przy tym uważać, żeby trochę folię naciągnąć, bo chyba wydaje się nieco za krótka. W miejscu, gdzie powstaną fałdki, albo dociąć i ewentualnie dokleić raz jeszcze mega mocną taśmą. Następnie folię naciągnąć na krokwie i przybić ją zszywkami tapicerskimi do nich :-) Instrukcja przyklejania w tym czasie służy, jako podkładka pod kubek z kawą :-)

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/32/9md9.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/10/82fe.jpg

 

Dwie folie tak potraktowali mi ocieplacze. Trzecią wykończyli murarze, którzy zrobili sobie z niej podkładkę do wylania z wiadra resztek kleju do silki :-)

Pytanie: czy mogę w ramach zastępstwa zrobić kołnierze ze zwykłej folii budowlanej? :rolleyes:

 

raczej mozesz uzyc taka folie aczkolwiek wydaje mi sie ze lepsza jest do tego folia ktora zostala do tego wyprodukowana, good luck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki montaż gąsiorów i uszczelnienie kalenicy taśmą alu jak na foto są poprawne ?

[ATTACH=CONFIG]236948[/ATTACH]

 

Łaty podkalenicowe nabito tak:

[ATTACH=CONFIG]236949[/ATTACH]

 

Dla mojej dachówki LAF wynosi 60mm, jak widać na łatach jest nawet mniej a jednak krawędź gąsiora (niezbyt okazałego jeżeli chodzi o szerokość) przypada pomiędzy górny a dolny zamek dachówki. Taśma przyklejona jest do górnego zamka bo tylko tam sięgnęła, co wzbudza moje obawy o możliwy brak szczelności kalenicy.

 

Pytanie - może zostać albo trzeba poprawiać ?

Jeżeli poprawiać to jak - szersza taśma (np 39cm zamiast mojej 30cm), a może jakieś bardziej drastyczne metody - np przebicie łaty podkalenicowej lub dwóch ostatnich łat o luz na zamku dachówki w górę co mogłoby dać 2-4cm na stronę ?

 

Musisz przebić łaty, jak zależy Ci na estetyce to wszystkie. Gąsiorów nie da rady obniżyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przebić łaty, jak zależy Ci na estetyce to wszystkie. Gąsiorów nie da rady obniżyć?

 

Zależy, zależy ale przebijać wszystkich raczej nie będę bo dachówka już ułożona. W grę wchodzi ostatnia (raczej się nie pozna estetycznie że linie ukośne dachówek uciekają bo to ostatnia dachówka) lub ewentualnie dwie ale to już może być widoczne. Lub ewentualnie szeroka taśma - muszę kupić, przymierzyć jak daleko sięga. Wystającej spod gąsiorów taśmy nie będzie widać bo kalenica jest 9,5m nad ziemią i ja tam już mało co w ogóle widzę z podwórka.

Gąsiorów się raczej nie da obniżyć, prawie się stykają z dachówką pomiędzy zamkami o ile dobrze pamiętam, ale jeszcze raz sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...