Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!


e.kala

Recommended Posts

. Proszę spojrzeć na mój dach....dziś zauważyłem że podziału mi kupę śniegu pod dachówke.

Człowieku co ty chcesz od tej dachówki? Masz ładnie pokryty dach, ładnie obrobione okna i przyzwoitą dachówkę. Płytki ceramiczne nie są równe o co dopiero dachówka. A o jakich tu nierównościach mowa? Dachówki faliste są jeszcze bardziej krzywe. Nawiany śnieg to normalka. Po to jest krycie wstępne żeby przed nim chronić. A tak z czystej ciekawości zapytam jak mogłeś zobaczyć nawiany śnieg? Wszedłeś na dach i ściągnąłeś dachówki? Na koniec napiszę tak cytując polskie powiedzenie: "Widziały gały co brały". Życzę więcej zdrowego rozsądku. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
Witam, chciałbym prosić o radę. Na dachu mam ocieplenie nakrokwiowe 16cm. Przez dwa lata w środku nie były wykonywane sufity podwieszane, wysokość krokwi 18 cm. Zostało mi sporo styropianu 20 cm, który chciałbym włożyć pomiędzy krokwy i 5 cm wełny w drugiej warstwie dla lepszego tłumienia hałasów z zewnątrz. Czy można coś takiego wykonać ? Izoalacja nakrokwiowa położona jest na deskowaniu pełnym i papie. Nie wiem czy powinnienem robić szczelinę wentylacyjną pomiędzy deskami a styropianem. Ktoś może mi powiedzieć czy wystąpi tutaj punkt rosy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ilość izolacji nakrokwiowej absolutnie wystarczy. Pomiędzy krokwie nic nie powinno się wkładać bo można narobić bigosu. Izolacja nakrokwiowa doskonale tłumi odgłosy i żadna warstwa wełny nie jest potrzebna. Żadna szczelina wentylacyjna nie jest potrzebna a wręcz szkodliwa. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izoalacja nakrokwiowa położona jest na deskowaniu pełnym i papie. Nie wiem czy powinnienem robić szczelinę wentylacyjną pomiędzy deskami a styropianem. Ktoś może mi powiedzieć czy wystąpi tutaj punkt rosy ?

 

Jeżeli zrobisz szczelinę wentylacyjną pod ociepleniem na krokwiowym to tak jakbyś otworzył okna w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli szczeliny pod okapem wychodzącej na zewnątrz budynku. Izolacja nakrokwiowa łączy się z ociepleniem elewacji i tego nie będę zmieniał. Chodziło mi tylko o szczelinę, która wychodzi na strych. Strych jest nieogrzewany i chciałbym oddzielić część mieszkalną poddasza izolacją. Doradaca techniczny Isovera powiedział, że przy ociepleniu wełną n nie powinno się dziać nic złego. Panie Andrzeju dlaczego twierdzi pan, że mogę narobić sobie bigosu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli szczeliny pod okapem wychodzącej na zewnątrz budynku. Izolacja nakrokwiowa łączy się z ociepleniem elewacji i tego nie będę zmieniał. Chodziło mi tylko o szczelinę, która wychodzi na strych. Strych jest nieogrzewany i chciałbym oddzielić część mieszkalną poddasza izolacją. Doradaca techniczny Isovera powiedział, że przy ociepleniu wełną n nie powinno się dziać nic złego.

Żeby powietrze krążyło, musi gdzieś na dole wchodzić, a u góry wychodzić,

Wełna to najgorszy pomysł, zwłaszcza montowana tam pod papą, wilgoć z otoczenia mieszkania się w niej odłoży, zgniją krokwie i dechy.

Papa stawia o wiele większy opór dyfuzyjny niż folia.

Jeżeli dokładać tam izolację to tylko natrysk pianki poliuretanowej ale zamknięto-komórkowej, lub styropian XPS cięty na gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wykorzystać styropian który mi został. Jeśli zrobiłbym coś takiego kupił 2cm xps użyłbym go jako pierwszą warstwę pod deskowanie i krokwie na to styropian, wtedy oddzielam dach od wilgoci. Druga metoda to styropian eps grafit pod deskowanie i całość zakrywam xps-em i folią paroizolacyjną. Czy takie rozwiązania są dobre ?

 

Na stronie Thermano znalazłem coś takiego

https://www.thermano.eu/zastosowania/dachy-skosne/

 

Inwestycja znajduje się w sąsiedztwie gwarnej ulicy. Wykonawca zaproponował w związku z tym oprócz nakrokwiowego montażu THERMANO wygłuszenie dachu dodatkową warstwą wełny min. Czy to jest właściwe?

 

Oczywiście takie zestawienie jest możliwe. Thermano to bez wątpienia najlepszy izolator na rynku, natomiast wełna mineralna posiada doskonałe cechy akustyczne. Zastosowanie tych dwóch materiałów w opisanym przypadku znajduje więc głębokie uzasadnienie. Przykładowe warianty systemu termoizolacji Thermano + wełna mineralna: 1. wariant, 120 mm Thermano + 50 mm wełny mineralnej Dzięki niemu znikoma sezonowa kondensacja wewnątrz THERMANO o wielkości ok. 7 g. Układ bezpieczny z punktu widzenia możliwych błędów i niedoróbek przy montażu paroizolacji wewnątrz budynku. 2. wariant, 100 mm Thermano, + 100 mm wełny mineralnej Wariant „tak samo ciepły”, ale o wiele lepszych parametrach akustycznych. Podobnie jak poprzednio w przegrodzie znikoma sezonowa kondensacja wewnątrz THERMANO na poziomie ok. 42 g. Układ bezpieczny z punktu widzenia możliwych błędów i niedoróbek przy montażu paraizolacji wewnątrz budynku. 3. wariant, 80 mm Thermano, + 120 mm wełny mineralnej Przy próbach „zaoszczędzenia na” termoizolacji np. do poziomu 8 cm warstwy THERMANO, grubość warstwy wełny mineralnej należy zwiększyć do ok. 12 cm. Może to jednak spowodować pojawienie się kondensatu na styku warstw THERMANO i wełny mineralnej. Może to być nawet do ok. 700 g kondensatu w sezonie. To zaczyna być niebezpieczne i aby tego uniknąć zadbać trzeba o niezwykle staranne ułożenie wewnętrznej paroizolacji

Edytowane przez Pawel983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładanie kolejnej warstwy izolacji cieplnej od strony poddasza to przesuwanie tzw. "Punktu rosy" w stronę poddasza. W przypadku gdy znajdzie się od pod papą będziesz miał problem. Nie ma żadnej możliwości w warunkach budowy wykonać szczelnie paroizolację. Para wodna przenika przez ściany i strop jak zacznie się wykraplać konstrukcja dachu z czasem zacznie butwieć. Co z tą akustyką? Robisz na poddaszu studio nagrań? Przedstawiciel Firmy Isover przeliczył ten układ warstw czy tylko tak powiedział. Każdy za wszelką cenę chce sprzedać swój produkt więc skoro tak mówi to albo nie ma wystarczającej wiedzy w tym temacie albo jest nieetyczny. Nie wiem jaką szczelinę masz na myśli i czemu ma ona służyć. Skoro masz zamontowaną izolację nakrokwiową żadne "odcinanie" części mieszkalnej od nieużytkowego strychu nie jest potrzebne. Jak Ci zostały jakieś materiały izolacyjne to je sprzedaj. Oczywiście zrobisz tak jak uznasz za stosowne bo to Twój dom i Twoja kasa. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wykorzystać styropian który mi został.

To dobra rada.

Jak Ci zostały jakieś materiały izolacyjne to je sprzedaj. .

 

Ten styropian się nie nadaje, a mieszanie rożnych gatunków styropianu tylko to jeszcze pogarsza.

Pianka poliuretanowa zamknięta i XPS, nic innego się tam nie nadaje.

 

Sprzedawca wełenki twierdzi że "będzie Pan zadowolony".:lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którymś z forum pan Andrzej napisał, aby nie wystąpił punkt rosy pomiędzy krokwiami należy przyjąć proporcje 2/3 oporu przejmuje izolacja nakrokwiowa 1/3 podkrokwiowa. Opór cieplny izolacji nakrokwiowej wynosi 7,25 . Dokładając 10 cm wełny z większym współczynikiem lambda, opór cieplny wyjdzie 2,55. Budynek znajduje się blisko torów kolejowych, dlatego zależy mi na wygłuszeniu części poddasza. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla więźby ? Edytowane przez Pawel983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle wykonany okap! Za daleko wysunięte kontrłaty mokną w zastoinach wody i uniemożliwiają naciągnięcie foli. Ostatnią łatę trzeba zdemontować. Można zastosować rozwiązanie z belką klinową i odprowadzić skropliny do rynny lub bez belki klinowej na pas podrynnowy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynku jest wentylacja mechaniczna, a pod wełne przyklejona będzie folia paroszczelna. Czy powinna znajdować się przerwa pomiędzy wełną a deskowaniem ?
.

 

Wełna to najgorszy pomysł, zwłaszcza montowana tam pod papą, wilgoć z otoczenia mieszkania się w niej odłoży, zgniją krokwie i dechy.

Papa stawia o wiele większy opór dyfuzyjny niż folia.

Jeżeli dokładać tam izolację to tylko natrysk pianki poliuretanowej ale zamknięto-komórkowej, lub styropian XPS cięty na gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...