Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!


e.kala

Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]381456[/ATTACH]

 

Proszę o ocenę mojego dachu dla mnie jest umęczony dachówka Meyer holsen piano, moim zdaniem bardzo niedokładnie.

 

dzień dobry, chciałbym zapytać - czy ta pionowa "szpara" pomiedzy dachówkami powinna trafiać centralnie w górny punkt tego trókąta ( na zdjęciu ta szpara jest przesunieta w prawo) ?, jakie są zasady układania ? - pytam bo mam dach kopertowy i na jednej trójkątnej połaci szpara trafia w górny punkt a na drugiej ( jest taka sama) jest przesunięta w prawą stronę , gdzieś tu popełniono bład ?

dzięki z góry za wyjasnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli ktoś szuka zdjęć z realizacji dachu krytego karpiówką (zauważyłem, że na forum dosyć mało takich dachów), to może się przyda. Dach zrobiony rok temu. Nie jest idealnie, ale generalnie jestem zadowolony z efektu. Nieoceniona była pomoc Andrzeja i Jana związana z wykonaniem niektórych detali (np. wentylacja pod deskowaniem) i wyboru materiałów (np. rodzaj i grubość papy).

 

Dachówka braas opal w kolorze naturalnym, rynny i obróbki z blachy cynkowej (widać, że niestety blacha cynkowa gołowalcowana nie patynuje się równomiernie).

Stan istniejący:

0zEuQHw.jpg

Parę zdjęć sprzed roku:

17Xq4RC.jpg

XVbVcJI.jpg

(na zdjęciu powyżej w miejscu mocowania haków rynien brak zabezpieczenia przeciw ptakom i owadom - już się z tym pogodziłem)

0xxVhtP.jpg

iX4v9cJ.jpg

iMLunXJ.jpg

YO7lM5G.jpg

ykV7M7L.jpg

Edytowane przez Regius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam następujące uwagi. Kosz ładnie docinany wykonany na nokach. Noki to obróbki kryte nie powinny być zatem widoczne. W tym konkretnym przypadku powinny być wyżej zamontowane. Na zdjęciach końcowych tego nie widać. Rozumiem, że zostalo poprawione. Równolegle do linii kosza zostały zamontowane kontrłaty. Tak zamontowane kontrłaty blokują swobodny wypływ wody. Czy te kontrłaty zostały uszczelnione? Do tych kontrłat dochodzą na styk kontrłaty z połaci. Tworzą się tam zastoiny (widać gromadzące się trociny). Powinna tam być przerwa około 5 cm. umożliwiająca swobodny przepływ wody. W przypadku gdy obróbki masz wykonane z blachy tytan-cynk papa nie może stykać się tą blachą. Ostatnia kwestia to okap. Dachówki powinny przestawać za obróbkę 2~3 cm nie ma wówczas zacieków na pasie nadrynnowym. Na zdjęciu finalnym je widać. Ogólnie ładnie wykonany dach. Pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, dzięki za rzeczowe komentarze. Niestety dach zrobiony w zeszłym roku i nie wiem czy da się cokolwiek naprawić korzystając z "gwarancji" (prawdopodobnie wykonawca zakwalifikuje poprawki jako dodatkowy zakres i będę musiał zapłacić za nie dodatkowo). Czy uważasz, że któryś z defektów które wymieniłeś należy bezwzględnie usunąć aby uniknąć degradacji dachu (muszę przyznać, że bardzo zaniepokoiła mnie kwestia korozji bitumicznej na pasie podrynnowym) lub jest wymagany względami bezpieczeństwa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy papa styka się z blachą tytanowocynkową wcześniej czy później dojdzie do perforacji blachy. Wykonawca powinien o tym wiedzieć! Skoro nie zastosował przekładki to popełnił błąd i na własny koszt powinien to poprawić. Ty powinieneś ponieść tylko koszt materiału (tej przekładki) np. blacha stalowa ocynkowana malowana. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest do zaakceptowania pod warunkiem, że składa się ono z dwóch obróbek . Dolna związana z łatami i górna związana ze ścianą. Na dolnej powinna być uszczelka a spodnia część tej obróbki powinna dochodzić do okapu i być wyłożona na pas nadrynnowy. Estetykę wykonania pomijam. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju, dziękuję serdecznie za wskazówki.

Niestety zrobione jest połowicznie. Cześć blachy nie dochodzi do pasa nadrynnowego, oparta jest na kolejnej dachówce.

Z grubsza realizacja dachu załączam na zdjęciach, jeśli są jakieś uwagi proszę o opinie - jutro rozliczam się z wykonawcą.

 

 

IMG_0677.jpg IMG_0680.jpg IMG_0681.jpg IMG_0682.jpg IMG_0683.jpg

Edytowane przez Sebasastian__B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, mam uprzejmą prośbę o fachową pomoc i ocenę problemu, który wynikł na naszym dachu :(

 

Dach 30 stopni, blacha Ruukki Hygge, wersja bez przetłoczeń, układana na cegiełkę. Po położeniu kilku rzędów okazało się, że fragmenty każdego z elementów są zakrzywione, delikatnie falują, padający cień/słońce jeszcze wzmacnia ten defekt

 

IMG-4158_low.jpg

 

IMG-4157_low.jpg

 

IMG-4159_low.jpg

 

Wkręty dokręcone delikatnie (także dla testu bardo lekko, nie widać różnicy i postępu), dekarze sugerują że jest problem z zamkiem/klikiem, ale nie są*w stanie tego skorygować...

 

Widziałem wiele zdjęć z realizacji tej blachy (+ na żywo) i ani razu nie spotkałem się z takim defektem przy tym produkcie :/

 

Będę wdzięczny za podpowiedź i ocenę, tutaj na wszelki wypadek zdjęcia high res: https://we.tl/t-gUlJndKSSM

 

Miłego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na nie wyprostowany dach. Nie widać podkładek pod łatami, łaty już na łączeniu widać że krzywe. Przeciągnij sobie sznurek wzdłuż krawędzi łaty i zobaczysz jakie będą różnice. Przy płaskich dachówkach i blachodachówkach płaszczyzna dachu musi być idealnie wyprowadzona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na nie wyprostowany dach. Nie widać podkładek pod łatami, łaty już na łączeniu widać że krzywe. Przeciągnij sobie sznurek wzdłuż krawędzi łaty i zobaczysz jakie będą różnice. Przy płaskich dachówkach i blachodachówkach płaszczyzna dachu musi być idealnie wyprowadzona.

 

Bardzo dziękuję za opinię, w międzyczasie udało nam się przebić do producenta i po obejrzeniu zdjęć mamy bardzo podobną ich opinię

 

Mimo to zapytam jako laik, choć widzę niedbałe łączenia: czy fakt, że te zagłębienia występują regularnie na danym fragmencie (co określone, niemal precyzyjnie liczone kilkadziesiąt cm) nie sugeruje, że problem jest w montażu / zamkach etc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...