Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokażcie swoje dachy!!!!!!!!


e.kala

Recommended Posts

Szanowny Panie Andrzeju i Drogi Mistrzu Janie

Czy poprawnym rozwiązaniem będzie położenie na krokwie płyt izolacyjnych ze sztywnej pianki poliuretanowej Brass DivoDamm Top na to kontrłaty i łaty pod pokrycie panelami dachowymi Rukki. płyty miałyby zastąpić pełne deskowanie i jednocześnie izolację.Pomijając aspekt ekonomiczny - czy jest to prawidłowe rozwiązanie techniczne bo mam dwie przeciwstawne opinie dekarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jan w zasadzie załatwił sprawę. Pozwolę sobie jednak troszeczkę rozszerzyć temat. Nie ma nic lepszego jak izolacja cieplna montowana nakrokwiowo. Należy jednak zadbać o odpowiedni rozstaw i montaż krokwi tak aby górna ich górne krawędzie znalazły się w jednej płaszczyźnie. W przypadku gdy płyty gwarantują wodoszczelność kontrłata (dobrze, żeby była uszczelniona tak jak wspomniał Jan), łata i dachówka. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy płyty dają gwarancję szczelności na płyty kontrłata folia dachowa i łata lub kontrłata deski/OSB, papa, kontrłata i łata. Nakrokwiowa izolacja powoduje jedno utrudnienie ze względu na podniesienie powierzchni dachu należy przemyśleć rozwiązanie okapu. Zadbać należy o zachowanie ciągłości izolacji cieplnej ściany z izolacją dachu. Natomiast nakrokwiowa izolacja pozwala pokazać krokwie (strugane), można również również wykonać sufit z desek, które staną się podwaliną dla izolacji cieplnej a wówczas rozstaw krokwi może być w miarę dowolny. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie Ty jesteś drogocenny czyli skarb a pisząc drogi "komturII" miał zapewne na myśli bliski czyli dostępny na Forum. Natomiast pisząc o mnie szanowny po prostu się przejęzyczył (popełnił mały błąd) gdyż zapewne powinno być "szalony". Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do specjalistów- mój dom czeka na dach. Chcę wykorzystać całą wysokość krokwi na ocieplenie wełną. Myślę o rozwiązaniu patrząc od poddasza- paroizolacja, ocieplenie, na krokwiach wysokoparoprzepuszczalna folia przybita do wierzchu krokwi,kontrłaty żeby dały wentylację, na to deskowanie (deski lub OSB) na to folia do deskowań, łaty i na to blachodachówka. Czy na kalenicy daje się taśmę kalenicową tak jak pod dachówkę, czy jest to błąd? Dach jest dwuspadowy z 1 lukarną na każdej połaci. Dach planuję ocieplić cały a nie tylko do poziomu jętek (poddasze użytkowe i na nieużytkowym strych z rurami wentylacji mechanicznej i rekuperatorem). Czy folię na kalenicy rozcinać? Czy przy deskowaniu dachu można zrezygnować z podbitki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia nad wełną niepotrzebna. Skoro pokrycie imituje dachówkę to wszystko musi być wykonane tak jak pod dachówkę czyli łata kalenicowa i taśma pod gąsiory też. W kalenicy deski nie powinny się ze sobą stykać szczelina 5 cm. Folia na deskowaniu to niezbyt dobre rozwiązanie i radzę się nad nim zastanowić. Stosując deskowanie nie ma potrzeby montować podbitki ale warto by przesortować deski przed montażem gdyż oflis powinien być zawsze montowany do spodu. Podobnie rzecz się ma z krokwiami. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta folia nad wełną ma ułatwić prace, bo i tak trzeba zostawić wentylację- wełna nie powinna dotykać do deskowania- prawda? W projekcie nie ma łaty kalenicowej.

Na deski nie chcę dawać papy a właśnie folię, którą można stosować na deski. Co przemawia za niestosowaniem folii? co innego niż papa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie folia ma ułatwić pracę? W projekcie nie ma łaty kalenicowej bo to jest drobny szczegół. W wielu projektach gdzie zakrywamy dachówką nie ma co nie znaczy, że nie powinna być. Jak nie zastosujesz łaty to taśma pod gąsiorem się zapadnie i będą przecieki. Folia na deskowaniu to możliwość przecieku. A w zasadzie to po co deskowanie? Jak folia to nie deski jak deski to papa. Nie ma innej alternatywy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

folia położona na na krokwiach w czasie budowy jest łatwiejsza do wykonania niż potem podbijanie jej na krokwiach od strony poddasza czy też rozciąganie drutu i wtedy "traci się" trochę na grubości ocieplenia bo i tak trzeba zostawić szczelinę , albo dobijać kontrłaty od strony poddasza i ocieplać pod krokwiami, a to obniża poddasze.

A jaką papę radzisz na deski? Czy folia Doerkena delta foxx na deski nie nadaje się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem, że ta folia jest niepotrzebna i sznurki też. Wełnę się układa a nie upycha. Skoro masz krokwie np. wysokości 18 cm to możesz pomiędzy nie włożyć wełnę grubości maksymalnie 18 cm a nie 20 cm. Dorken Delta czy DuPont Tyvek to bardzo dobre produkty i pod blachodachówkę mogą być stosowane bo dorównują jej trwałością. Radzę je zamontować jednak bez deskowania. Na deski papa podkładowa termozgrzewalna grubości minimum 3 mm, stabilizowana SBS. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję za odpowiedzi dotyczące membrany.

Mam jeszcze jedno pytanko:

czy ktoś obrabiał komin blachą? Co o tym myślicie? Może ktoś ma zdjęcia już zrealizowanych kominów?

Klinkier i struktonit nam się nie podoba, bonie są ładne ale ponoć zacieki się robią, miał być sam tynk to nas straszą, że będzie odpadał a teraz małż znalazł gdzieś rozwiązanie z tą blachą i ponoć mu się to podoba, tylko ja nie wiem o czym mowa i czy to dobre rozwiązanie. Kominy są na tylnej połaci, nie frontowej więc może odstraszać nie będą. Będę wdzięczna za opinie i zdjęcia. Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...