Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam problem ze zgraniem w czasie ekip i zaplanowaniem kolejności prac. Otóż za 2 tyg będzie robiona 1sza wylewka, potem planuję rozprowadzić wszystkie instalacje (kanalizacja, c.o. w pexie, podłogówka), a potem -no właśnie -wykonawcy radzą zrobić najpierw tynki wewnętrzne (tradycyjne cement.wapienne) a potem dopiero ostateczną wylewkę (bo tynki ponoć ciapią wylewkę cementem czy cośtam). Ale jakoś tego nie widzę -to oni robiąc tynki łaża po tych wszystkich rurkach? w slalomy się bawią? -jak to zabezpieczyć przed uszkodzeniem drabiną czy rusztowaniem?

jak to było u was -doradxcie najlepsze rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chudziak (to chyba ta 1sza wylewka?)

Potem tynki

Na koniec instalacje wodne i wylewka

 

Nie ma mowy o tynkowaniu przy instalacjach i styropianie na wierzchu - wszystko Ci rozwalą, chociażby przy ustawianiu rusztowań przy tynkowaniu sufitów.

 

Poszukaj w wymianie doświadczeń, sporo o tym było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie masz już rozprowadzone rury - przygotowanie do wylewek - to osobiście bałbym się wpuścić na to tynkarzy, a więc najpierw pasowałyby wylewki.

W praktyce jednak najczęściej robi się tynki przed wylewkami, właśnie m. in. z powodu tego "ciapania" wylewek ,a dopiero potem wylewki.

Ja sam zrobiłem najpierw wylewki, w który zalane zostały wszelkie rury (woda, ogrzewanie), bo chciałem uniknąć kucia w tynkach bruzd pod rury. Tynki jeszcze przede mną, więc tylko mogę sobie wyobrażać, ten syf, który po tynkarzach zostanie - jednak zabezpieczam w miarę możliwości wylewki folią i kartonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo chciałem uniknąć kucia w tynkach bruzd pod rury.

zastanawiałeś się ile jest tgo kucia?? 3 mb?? może 4 metry. Po prostu grosze.

 

Tynki jeszcze przede mną, więc tylko mogę sobie wyobrażać, ten syf, który po tynkarzach zostanie - jednak zabezpieczam w miarę możliwości wylewki folią i kartonami.

dlatego tynki idą na początku.

 

posadzki - izolacja

elektryka - przewody

tynki

posadzki - styropian

hydraulika - kanaliza i podłogówka oraz geberity

posadzki - wylewanie

hydraulika - rurki do wody, gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,

kammaje, zastanawiałem się, zwłąszcza, że tego typu rzeczy robię sam, a więc koszty rzadne ,ale tak sobie ubzdurałem i tak zrobiłem i tragedii nie widzę.

 

Ale - jak już wyżej napisałem - "w praktyce robi się tynki przed wylewkami".

 

Czasem tylko - ostatnio coś za często - z powodu braku ekip, nagłych przesunięć w charmonogramie prac (właśnie z powodu znacznych poślizgów w realizacji zleceń przez ekipy), nasze plany biorą w łeb i czasem trzeba właśnie tak, jak w sytuacji autora tego wątku, zrobić troche w innej kolejności. Nie zawsze się da pozmieniać kolejność prac, ale tu akurat nie widzę wielkiego porblemu.

 

A co do twojego [/b]kammaje charmonogramu prac, to wszystko ok, poza wodą, którą na ogół robi się przed wylewkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z powodu braku ekip, nagłych przesunięć w charmonogramie prac (właśnie z powodu znacznych poślizgów w realizacji zleceń przez ekipy), nasze plany biorą w łeb

nie mów mi bo (qur...) wiem co to znaczy. Dziś np.: dowiedziałem się, że schody nie będą montowane bo pomocnik stolarza ... złamał rękę. Jak nie ręka to grypa, jak nie grypa to awaria auta, jak nie auto to części w hurtowni nie ma. Jedyne co działa to mój bankomat ;)

 

charmonogramu prac, to wszystko ok, poza wodą, którą na ogół robi się przed wylewkami.
To był wymysł moich hydraulików i dobrze, że tak zrobili. Rurki do wody wyprowadzili przed wylewkami, ale nie obrabiali ich na gotowo a dopiero po posadzkach kiedy było dokładnie wiadomo ile tej posadzki jest. Niby drobnostka, ale ja mam krany wychodzące "ze ściany" do ktorych dość dokładnie trzeba doprowadzić rurki. Przycięcie rurki o 1cm za dużo oznaczałoby, że wyjdzie tuż nad zlewem i rąk nie umyjesz(i sztukowanie). Dlatego wszelkie takie prace były wykonywane dopiero po przypasuwaniu umywalek, podestów, czy też nawet grzejników.

 

Zresztą jak była wylewana posadzka to dokładnie nie wiedzieliśmy jak będzie sprzęt w łazienkach a co za tym idzie jego wymiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Przeglądnąłem na forum kilka wątków o harmonogramach prac i nie jestem pewien...

 

Jak już będę miał stan surowy zamknięty, czyli założę wiosną okna, to wg mnie sensowna kolejność wejścia instalatorów jest taka:

1. Pan Hydraulik od wody i kanalizacji

2. Pan Elektryk

3. Pan "Grzejnik" :wink: bo bedzie kładł podłogówkę

 

W międzyczasie ekipa wykończeniowa może robić docieplenie dachu i płyty g-k na sufitach poddasza, elewację zewnętrzną itp. Z tynkami zaczekają na wylewkę na podłogówce...

 

Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy znajdzie się ktoś na forum, kto będzie wiedział, że Pana Elektryka to się woła wtedy, kiedy się robi wykopy pod fundamenty, aby wykonał uziom fundamentowy.

kiedy w XXI wieku przestaniecie mysleć w kategoriach "plazma czy LCD" a zainteresujecie się podstawami, aby te plazmy i LCD potem mogły sensownie i długo pracować.

Powodzenia!

 

Ciekawe jak g/k robi się bez elektryka. Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyblizysz nam co to ten uziom fundamentowy ??

 

i to g/k tez ....

 

dzieki !

O mamo, wrzuć na google uziom fundamentowy i poczytaj.

g/k to to samo co g-k czyli gips- karton.

jak efektywnie robić ścianki lub sufity bez jednoczesnego prowadzenia instalacji to nie wiem.

Ale może wiem za mało ... co tam 20 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i poczytalem,

 

wiec sama listwa wyrownawcza to za malo ??

 

Jeśli faktycznie poczytałeś, no to już wiesz.

Tyle, że jak chałupa stoi, to jest po zawodach, dlatego w pierwszym poście napisałem o wolaniu elektryka w czasie, kiedy robi się wykopy pod fundament.

Ale co żądać od inwestorów, jak spotykane są jeszcze projekty, w których nie przewidziano wyłączników różnicowo - prądowych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...