Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak ocieplisz dom z zewnątrz, będziesz grzał (dobra koza) i wietrzył to tynki można nawet przy -20 st. - wersja dla budujących szybko,

 

ja właśnie robię tynki wewnątrz ale po ociepleniu od zewnątrz (SSO suszył się przez ponad 4 miesiące latem), wiem że lepiej byłoby robić w kolejności jak AKL, ale nie mam czasu ...

mam wentylację grawitacyjną - w zimie będzie dobrze osuszać :)

 

bez ocieplenia, w mrozy, bym tynków w środku nie ryzykował, a ocieplenie z zewnątrz przy mrozie to też ryzykowna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość AKL
Pozwól @phog, że się z Tobą do końca nie zgodzę. Jeżeli chodzi o wentylację grawitacyjną ja też takową posiadam i sądzę - w przeciwieństwie do zwolenników wentylacji mechanicznej - że spełni ona swoje zadnie, ale tynki zaczną snąć od wewnątrz domu na zewnątrz. Styropianem zamknąłeś dom, pytanie czy szczelnie to zrobiłeś (osadziłeś już parapety zewnętrzne? Jeżeli nie to czy zamknąłeś szczeliny pianą? Czy przy poddaszu szczeliny zamknąłeś pianą?) jeżeli nie jest to szczelne to pomiędzy styropianem, a ścianą będzie przemieszczać się powietrze, w zimie zimne i może to być problem. Od wewnątrz budynku miły plusik, ale od zewnątrz to minusik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ocielanie z zewnatrz tez juz chyba za pozno ?

poza tym myslalam ze ocieplenie na zewnatrz to juz calkiem na koncu,

bo tynki wewnętrzne lepiej wyschną zanim zakleje dom nieprzepuszczającym powietrza styropianem

 

wiec moze jednak najrozsadniej wstawic te okna

zrobic wod-kan

potem elektryk

 

i poczekac na mozliwosc wykonania tynkow wewn

potem ogrzewanie

wylewki..

 

a mozna instalacje reku przed tynkami ? czy lepiej po ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AKL
Wstaw okna, zrób instalacje wewnętrzne - instalację c.o. i wod kan przed tynkami zrób (do c.o. nie napuszczaj wody na zimę), a na wiosnę zrób tynki i wylewki. Jak będzie czas to instalacja reku może być przed tynkami, co to przeszkadza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw okna, zrób instalacje wewnętrzne - instalację c.o. i wod kan przed tynkami zrób (do c.o. nie napuszczaj wody na zimę), a na wiosnę zrób tynki i wylewki. Jak będzie czas to instalacja reku może być przed tynkami, co to przeszkadza?

 

O właśnie. Ja kanały miałem rozłożone przed tynkami właśnie.

 

a ile czasu schną tynki ?

 

ok, juz wiem ze 7-14 dni

 

7-14? Kto Ci takich bajek naopowiadał :D

 

Moje z Diamanta, robione w kwietniu zaczęły być suche po jakichś 2 miesiącach ;) Nawet cementowe nie będą tak szybko suche, bo musisz je zraszać, żeby od skurczu nie popękały za bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ocielanie z zewnatrz tez juz chyba za pozno ?

poza tym myslalam ze ocieplenie na zewnatrz to juz calkiem na koncu,

bo tynki wewnętrzne lepiej wyschną zanim zakleje dom nieprzepuszczającym powietrza styropianem

wiec moze jednak najrozsadniej wstawic te okna

zrobic wod-kan

potem elektryk

i poczekac na mozliwosc wykonania tynkow wewn

potem ogrzewanie

wylewki..

 

Ja właśnie dokładnie tak planuję. Mam prawie wszystkie okna, potem wod-kan i elektryka, a tynki i betony czekają do wiosny. Ocieplenie całkiem na końcu, pewnie latem w ogóle, niech sobie chałupa schnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AKL

Moja rada daj trochę na wstrzymanie. Rób instalacje (chyba nie wszystkich fachowców na raz zaprosisz?). Tak szybko to nie będzie szło jak ci się wydaje (no chyba, że po łebkach).

 

Najważniejsze będzie to, że budynek ci przeschnie i osiądzie przez zimę, co jest dobre dla tynków i wylewek (niektórzy nawet mówią, że dobrze jest budynek w SSO przemrozić przez zimę czyli nie zakładać okien).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam - trzy miesiące i będzie po zimie. :) Czasu na instalacje akurat. Elektryczną sobie na spokojnie przemyśl, bo tu komfort użytkowania zależy od dobrego rozmieszczenia punktów. Jeżeli umeblujesz inaczej niż w projekcie, to już by się przydało inaczej gniazdka porobić. Jak ma być kino domowe, alarm jakiś, to wszystko sobie trzeba sensownie poplanować już teraz. Więc jeżeli jeszcze nie jest przemyślane umeblowanie i sposób zagospodarowania przestrzeni to masz co robić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być kino domowe, alarm jakiś, to wszystko sobie trzeba sensownie poplanować już teraz. Więc jeżeli jeszcze nie jest przemyślane umeblowanie i sposób zagospodarowania przestrzeni to masz co robić.

 

Dokładnie! Przemyśl wszystko teraz - łącznie z rozmieszczeniem puntków oświetleniowych, gniazdek itp. żeby później nie okazało się, że nie ma do czego robota w kuchni podłączyć ;)

 

Poza tym - tak z mojej branży - zastanów się przy okazji jak będziesz oświetlać ogród (np. różne strefy - włączane z domu, czujnikiem zmierzchowym etc.) i czy będzie Ci potrzebna dodatkowa woda w ogrodzie. Przyjdą "majstry" to od razu wypuszczą na ogród co trzeba, nie będzie konieczności później dorabiać...

 

Masz co robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKL żywopłoty- temat rzeka :) Zależy od gleby, nasłonecznienia, krajobrazu i preferencji inwestora...

 

Żeby nie zaśmiecać wątku, podrzucam Ci przydatne linki "z tematem":

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?177-ŻYWOPŁOT-polecane-gatunki

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208817-Żywopłot-z-2-3-gatunków

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?101549-ŻYWOPŁOT-NIEFORMOWANY-polecane-gatunki-rozstawa-pielęgnacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam dom w stanie surowym zamkniętym - w środku zrobione tynki cementowo wapienne i instalacja elektryczna. Niestety pogoda pokrzyżowała mi plany . Miałem robić dalej hydraulikę i wylewki ,ale temperatura zbyt niska. Jakie prace można wykonywać zimą żeby przyspieszyć zakończenie budowy?

Docieplenie poddasza miałem zrobić po wylewkach żeby wełna nie złapała wilgoci ,ale zastanawiam się czy nie robić teraz - przed wylewkami. Inne prace chyba nie wchodzą w grę. Może ktoś doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Cześć chłopaki :)

Pomóżcie mi uporządkować prace wg kolejności tak, aby jedna instalacja nie przeszkadzała i nie demolowała innej :) To co mam do zrobienia u siebie (a właściwie co mi na tą chwilę przychodzi do głowy):

 

- wybicie lub powiększenie otworów

- wstawienie nowych okien i drzwi zewn

- postawienie dobudówki i dachu

- postawienie ścian wewnętrznych

- zrobienie instalacji wod/kan, elektrycznej, gazowej, co (podłogówka), odku centr

- wylanie posadzek

- tynkowanie ścian

- zrobienie schodów

 

Wydaje mi się, że mniej więcej w tej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chłopaki :)

Pomóżcie mi uporządkować prace wg kolejności tak, aby jedna instalacja nie przeszkadzała i nie demolowała innej :) To co mam do zrobienia u siebie (a właściwie co mi na tą chwilę przychodzi do głowy):

 

- wybicie lub powiększenie otworów - 3

- wstawienie nowych okien i drzwi zewn - 4

- postawienie dobudówki i dachu -1

- postawienie ścian wewnętrznych - 2

- zrobienie instalacji wod/kan, elektrycznej, gazowej, co (podłogówka), odku centr - 5

- wylanie posadzek - 7

- tynkowanie ścian - 6

- zrobienie schodów - jakich /wylewanych, drewnianych/?

W zależności od sytuacji (czy budynek jest zamieszkały, ilości ekip) niektóre prace mogą być w zasadzie prowadzone jednocześnie: 1, 2, 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...