Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W tej chwili na mojej budowie przystępują do układania dachu. Do tego etapu właściwie dobrnęłam bez większych potknięć (chociaz zima dluga i banki troche mi pokrzyżowały plany). Fundamenty skonczyłam w październiku zeszłego roku. Mam jednak przeczucie ze tutaj zaczynaja sie dla mnie schody. Dom jest parterowy, strop drewniany, poddasze nieuzytkowe. Stolarka okienna bedzie drewniana. Podobnie jak taras. Hydraulik juz zaczyna kłaść elementy (pionowe) kanalizy. Ogrzewanie czesciowo podlogowe. Na podlogach deski i terakota. I moje naiwne i bardzo ogolne pytanie - jaki nastepny krok. Elektryk z instalacjami na pewno. Okna drewniane przed czy po tynkach. Opinii tyle ile osob z ktorymi rozmawiałam - łącznie z taką, żebym kupiła plastikowe bo nie bede miała problemu ;-) Czy tynki mogą zimowac w nieogrzewanym domu? Najgorsze jest to, ze musze sie sprowadzic do czerwca i jesli znowu bedzie dluga zima to moge sie nie wyrobic ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili na mojej budowie przystępują do układania dachu. Do tego etapu właściwie dobrnęłam bez większych potknięć (chociaz zima dluga i banki troche mi pokrzyżowały plany). Fundamenty skonczyłam w październiku zeszłego roku. Mam jednak przeczucie ze tutaj zaczynaja sie dla mnie schody. Dom jest parterowy, strop drewniany, poddasze nieuzytkowe. Stolarka okienna bedzie drewniana. Podobnie jak taras. Hydraulik juz zaczyna kłaść elementy (pionowe) kanalizy. Ogrzewanie czesciowo podlogowe. Na podlogach deski i terakota. I moje naiwne i bardzo ogolne pytanie - jaki nastepny krok. Elektryk z instalacjami na pewno. Okna drewniane przed czy po tynkach. Opinii tyle ile osob z ktorymi rozmawiałam - łącznie z taką, żebym kupiła plastikowe bo nie bede miała problemu ;-) Czy tynki mogą zimowac w nieogrzewanym domu? Najgorsze jest to, ze musze sie sprowadzic do czerwca i jesli znowu bedzie dluga zima to moge sie nie wyrobic ;-)

 

Okna mogą być zarówno przed jak i po tynkach. To jest Twój wybór. Są wady i zalety obydwu rozwiązań:

 

przed:

> W przypadku wyprowadzania np. sterowania i zasilania rolet do gniazdek (nie każdy chce pilota) można potem to spokojnie zatynkować

> Przy tynkowaniu można wstawić specjalne listwy plastikowe w narożnikach, które będą pracować podczas zmian temperatury.

> w zasadzie tzw. ciepły montaż jest mało efektywny (nierówne powierzchnie.

> konieczność zabezpieczenia okien (folie itd.)

 

po:

> Możesz lepiej ocieplić okna

> Mniejsze prawdopodobieństwo zabrudzenia/uszkodzenia

> Tynki z uwagi na lepszą wentylację (brak okien) szybciej przeschną

 

Najlepiej zamknąć dom przed zimą. Zamknięte tynki spokojnie mogą przezimować. W otwartym domu narażasz się na ryzyko zawilgocenia (śnieg - wilgość szczególnie groźna dla tynków gipsowych) + zmiany temperatury mogą spowodować spustoszenie w tynkach. Na pewno należy dom zabezpieczyć do zimy jeśli nie będzie okien. Bez wilgoci tynki spokojnie przezimują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wytrzymają. Pisze ci to osoba,która sama tak robiła.

Tynki gipsowe wykonywane jakoś w październiku, wylewki mixokret ok 1 miesiąca później a w garażu wylewka z dużą ilością wody (tak wyszło z powodu fuszerki znanego - specyficznie - na tym forum wykonawcy). Okna wstawione, bez ogrzewania. W grudniu ostre mrozy. Wszystko wytrzymało a było to ładnych parę lat temu.

Nie panikuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany 100 razy w różnych wariantach, ale jakby komuś chciało się popatrzeć, czy nie ma tu gdzieś błędów w rozplanowaniu prac, byłbym zobowiązany.

 

Do połowy września powinien być SSO. Chciałbym w ten sposób zaplanować prace, żeby nie robić przerwy zimowej. Umyśliłem sobie coś takiego:

 

1. instalacja elektryczna, kable do alarmu i sieci komputerowej

2. doprowadzenie wody, gazu etc. (bez rozprowadzenia na zewnątrz)

3. tynki wewnętrzne (gipsowe)

4. okna

5. ocieplenie domu z zewnątrz (styropian, siatka, klej)

6. instalacja wentylacyjna - rozprowadzenie kanałów (w suficie podwieszanym)

7. instalacja co/cw/odkurzacz centralny - wszystko idzie w posadzce, większość podejść jest w miejscach nietynkowanych (pod szafkami, w miejscach gdzie są przewidziane różne okładziny lub zabudowa k-g)

8. wylewki

9. ocieplenie poddasza

10. zabudowa skosów, zabudowa k-g w łazienkach, sufity podwieszane itp.

 

Chodzi mi o:

 

- możliwie szybkie wykonanie tynków, tak żeby miały szansę przeschnąć przed zimą nawet w nieogrzewanym domu

- ocieplenie domu z zewnątrz przed końcem sezonu. Jak te dwie rzeczy będą skończone, to prace w domu można w miarę spokojnie prowadzić. Prace nad elewacją mogą być zresztą równolegle robione z instalacjami w środku.

 

Da się tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się ale kolejność mała optymalna.

Jestem już po tynkach, wylewkach, styropianie zew. itd itp i powiem ci że optymalnie jest tak:

1. OKNA!! To żadna bariera ale pospolitych pijaczyków i innym pospolitym menelem mówi NIE.

2. instalacje wszystkie ale to wszystkie (hydrualika, elektryka, woda, wentylacje) -bo nie wierze ze fachmeni beda na twoje tynki patrzeć tylko jeb... poza tym wiele instalacji wymaga jednak przejścia przez ściany, otwory itp tylko sobie z tego teraz nie zdajesz sprawy.

3. Tynki

4. Wylewki

5. Przerwa... Odczekać żeby to wyschło i nie kleić od razu stryopianu, wszystka wilgość bedzie narazie w murach, które dobrze jest choć 3-4tyg. nie zalepiać od zew. styropianem.

6. Styropian

7. Poddasze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie robiłabym instalacji elektrycznej przed całkowitym zamknięciem domu, czyli okna muszą być. Niestety miedź jest chodliwa. Zabicie otworów płytą to żadne zabezpieczenie, jeśli to rozważałeś.

 

Luky007 dobrze pisze też o instalacjach - wszystkie powinny być zrobione przed tynkami, bo inaczej będzie poprawianie po przejściu każdego kolejnego fachowca - może w jednym miejscu, może w dwóch, niewielkie - ale na pewno upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka jest ogrodzona, sąsiedzi za płotem, okolica spokojna. O ile bardziej wartościowe rzeczy powinny być chronione (bo przyjedzie po nie ktoś z większą znajomością rzeczy - okolica jest dosyć zamożna i zdarzały się "profesjonalne" włamania), to pijaczki obrywające kable są relatywnie małym ryzykiem (ponadto w kwocie, którą można zaryzykować)

 

Pierwotnie myślałem o takiej kolejności, o jakiej piszecie (okna, instalacje, reszta). Tylko że w takim wypadku nie mam szans zdążyć w tym sezonie z dociepleniami i tynkami, a w konsekwencji mocno przyblokuje mi to prace wykończeniowe i budowę domu. Tymczasem są dwa powody do pośpiechu:

 

- najem mieszkania, który swoje kosztuje

- wygasanie ulgi na VAT z końcem tego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo styropian jest barierą dla pary wodnej - a tej bedzie od groma po tynkach wylewakach i bedzie sobie ta wilgoć siedziala nieskończenie długo jak bedziesz tynkował wylewkował a od zewnątrz bedzie położony styro.

Zaczynajac w wrzesniu jesteś prawidłowo w stanie spokojnie skończyć w tym sezonie...

 

ps.

ulga sie liczy od momentu zaczęcia budowy... czyli jak zaczales to jeszcze mozesz przez dwa nastepna lata odliczac z tego co pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jest to racja.

 

Co do ulgi to sprawa wygląda tak, że mniej więcej w kwietniu Ministerstwo finansów ogłosiło, że wygasi ją z końcem roku. Tzn. zwrot będzie można rozliczyć do 2018, ale tylko za faktury wystawione do 31 grudnia 2013 r. Nie wiem, czy już przygotowali projekt stosownej nowelizacji ustawy, ale znając życie pewnie będą to uchwalać na ostatnią chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam wszystkich.

Pomóżcie mi rozwiązać dylematy związane z kolejnością prowadzenia prac na budowie. Na tą chwilę mamy stan surowy, wstawione okna i drzwi. Kończymy instalacje i ocieplenie ścian budynku. W piątek wchodzą tynkarze.... I tu pojawiają się problemy. Dużo czytałem na ten temat i podobno lepiej nie robić ocieplenia poddasza przed pracami mokrymi (tynki, wylewki). U nas tynki będą tylko na parterze, na poddaszu użytkowym zrobimy zabudowę z płyt gk. Doradźcie czy można robić równolegle tynki i ocieplać poddasze? Pytam bo tynkarze twierdzą, że wilgoć z tynków z parteru nie powinna przedostać się do wełny na poddaszu. Zresztą podobne zdanie ma mój wykonawca stanu surowego. Co robić? Układać ocieplenie poddasza równolegle z tynkami czy wstrzymać się? Jeśli się wstrzymać to na jak długo?

Pozdrawiam, Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wilgoć z tynków ma się nie przedostać na poddasze to gdzie się podzieje? Przejdzie przez ocieplone ściany zewnętrzne i okna?

Czy na poddaszu nie będzie też mokrych wylewek?

 

Czasy jakie należy odczekać znajdziesz tu:

http://muratordom.pl/budowa/sciany-murowane/przerwy-technologiczne-na-budowie-czyli-ile-trzeba-czekac-z-poszczegolnymi-pracami,108_8157.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. W linku podanym przez Ciebie są opisane przerwy dość ogólnie a mi chodzi o konkretny przypadek. Wilgoć z tynków mam nadzieję, że będzie "wychodzić" przez uchylone okna... Co do wylewek na poddaszu to do tego czasu całe ocieplenie będzie pokryte paroizolacją więc woda nie powinna się tam dostać.

Może ktoś ma doświadczenie w podobnych przypadkach jak mój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...