Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Paroizolacja nigdy nie daje izolacji na 100%. Na poddaszu użytkowym jest podziurawiona przez wkręty płyt gk, może być niedokładnie sklejona na łączeniu, zostają szpary przy połączeniach ze ścianami. W normalnych warunkach użytkowania to bardzo nie przeszkadza ale przy odparowywaniu wody z tynków i posadzek dużo tej wilgoci może się przedostać do wełny. Czy warto ryzykować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Paroizolacja nigdy nie daje izolacji na 100%. Na poddaszu użytkowym jest podziurawiona przez wkręty płyt gk, może być niedokładnie sklejona na łączeniu, zostają szpary przy połączeniach ze ścianami. W normalnych warunkach użytkowania to bardzo nie przeszkadza ale przy odparowywaniu wody z tynków i posadzek dużo tej wilgoci może się przedostać do wełny. Czy warto ryzykować?

 

Można zostawić paroizolacje na ruszcie wylać posadzke i po wyschnięciu posadzki montować płyty.

Ale, ale . . . czy folia nie odpadnie nawet przy zastosowaniu b.dobrych taśm . . .

Tak czy owak zachowałbym poprawny plan robót budowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zostawić paroizolacje na ruszcie wylać posadzke i po wyschnięciu posadzki montować płyty.

Ale, ale . . . czy folia nie odpadnie nawet przy zastosowaniu b.dobrych taśm . . .

Tak czy owak zachowałbym poprawny plan robót budowlanych.

 

Taaak, tylko hasło "poprawny plan robót budowlanych" to dla każdego fachowca (lub pseudofachowca- czasem ciężko ich rozróżnić na 1szy rzut oka) oznacza co innego. Dlatego też staram się informacje weryfikować między innymi na forum. No bo niby wełnę trzeba kłaść po robotach mokrych ale jak się posłucha gościa, który mówi: "zaizoluj wełną, na to folia i będzie ok" to brzmi to dość rozsądnie.

A napiszcie mi co z wylewkami? Da się zrobić zimą czy lepiej sobie odpuścić i przełożyć na wiosnę?

P.S. Dzięki za wszystkie wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, tylko hasło "poprawny plan robót budowlanych" to dla każdego fachowca (lub pseudofachowca- czasem ciężko ich rozróżnić na 1szy rzut oka) oznacza co innego. Dlatego też staram się informacje weryfikować między innymi na forum. No bo niby wełnę trzeba kłaść po robotach mokrych ale jak się posłucha gościa, który mówi: "zaizoluj wełną, na to folia i będzie ok" to brzmi to dość rozsądnie.

A napiszcie mi co z wylewkami? Da się zrobić zimą czy lepiej sobie odpuścić i przełożyć na wiosnę?

P.S. Dzięki za wszystkie wypowiedzi.

 

Nt. wylewek się nie wypowiadam, to nie moja bajka, ale widziałem co się z nimi dzieje jeśli przymarzną :/

Musisz pytać dalej.

To brzmi dość rozsądnie ale jeśli ma być na tzw. tip top, poczekaj aż wyschną tynki, nawet jeśli miałoby to oznaczać dość długą przerwę.

Bo tak jak pisałem nie daje Ci gwarancji czy folia paroizolacyjna nie odpadnie.

Lub możesz zrobić tylko profile, później po wyschnięciu tynków lecisz z tematem, wełna, poroizolacja, płyty, spoinowanie itd, itd.

Jeśli Ci się spieszy to Ty musisz podjąć ryzyko.

 

Życzę powodzenia !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeusrulez rozwiń temat robienia profili bez wełny! Bo ja do tej pory myślałem, że profile trzeba pokręcić po włożeniu wełny między krokwie.

 

Najpierw mocujesz wieszaki i profile i ustawiasz płaszczyzny. I to możesz zrobić przed tynkami, wylewkami. Potem zdejmujesz profile, wtykasz wełnę i ponownie zakładasz profile. Potem folia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo rozumiem w czym problem

wełna namoczy sie, ale w końcu kiedyś wyschnie. Wełna do ociepleń to nie jest wata czy fizelina, ale materiał mineralny któremu wilgoć nie szkodzi (poza tym że obniża wlaściwości izolacyjne na jakiś czas)

 

Wełna nasiąknie, zbije się w kołtun i zamieni w błoto. Owszem kiedyś wyschnie - ale po jakim czasie i jakie będą parametry tego co pozostanie?

 

Decyzja ostateczna jak zawsze pozostaje dla inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci koledzy tutaj pisza, lepiej zrob to porzadnie. Jezeli chodzi o uchylone okna aby tynki szybciej schły to sprawdz sobie wilgotnosc powietrza obecnie. Z serwisu twojapogoda, wilgotnosc wczoraj: 70%, dzisiaj w nocy 93%, jutro 86% Niestety ale w taka pogode niewiele co schnie. Ja mialem robione wylewki tradycyjne na poczatku sierpnia, i jeszcze sa dosc mokre, od jakiegos czasu juz nic nie schnie, dopiero jak uruchomie ogrzewanie, bedzie wieksza roznica temperatur, to wtedy dopiero cos zacznie schnac. Welna jak namoknie to raczej juz nie wyschnie, chyba, ze ja zdejmiesz i bedziesz suszyl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki dzisiaj zaczynają robić, fakt mogę zrobić te profile ale zastanawiam się czy dam radę wylewki zrobić przed zimą (albo w zimie). Wylewki też chyba powinny być wylewane w temp powyżej zera? Na pewno fajnie byłoby wylać już teraz, wtedy jak przyjdzie wiosna odczekać ze 2 tyg żeby przeschło i jazda z wykończeniem.

Czy ktoś z Was robił wylewki zimą? Jeśli tak to czy nie było problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat.

Zastanawiam się czy kupić teraz wełnę i ocieplić między krokwiowo dach mimo dopiero co skończonego SSZ. Taka kolej rzeczy ma dwa plusy dla mnie, łapię się jeszcze na ulgę vat oraz będzie się przyjemniej w zimę pracowało - chce postawić kozę i w miarę wolnego czasu coś dłubać przy instalacjach.

Tynki i posadzki były robione latem. Potem dołoże jeszcze wełne w poprzek krokwi + profile.

 

Ja wiem, że dociepla się po tynkach, ale właściwie jeżeli tynki będą schły (latem) to tyle ile tej wilgoci wejdzie to i wyjdzie (membrana wysoko przepuszczalna + dachówka). Co tej wełnie się stanie, jak przejdzie przez nią para ?

Ma to sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tą wełnę przechodzi para tak czy owak ale, jeśli masz już zamkniętą wełnę tj. paroizolacją i płytą to para przechodzi bardzo powoli i wilgoć w wełnie ma czas odparować (piszę oczywiście o normalnym mieszkaniu i dobrze wykonanej paroizolacji). Jednak jeśli puścisz ileś tysięcy litrów wody w wełnę to zobaczysz co się stanie . . . Nic po uldze vat bo będziesz musiał kupować na nowo wełnę może i płyty.

Widziałem kiedyś takie poddasze wykończone a tynki i wylewki "schły" zimą . . . Szkoda mi było Inwestora, ale to on podjął decyzję, miało być szybko.

A później szukał winnych, niestety na Wykonawcę nie mógł tego zrzucić, bo sam mi się przyznał, że Wykonawca mówił, że trzeba poczekać . . .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna nasiąknie, zbije się w kołtun i zamieni w błoto. Owszem kiedyś wyschnie - ale po jakim czasie i jakie będą parametry tego co pozostanie?

 

Decyzja ostateczna jak zawsze pozostaje dla inwestora.

 

widziałeś kiedyś wełnę mineralną na żywo? A odpowiedź na pytanie- jakie będą parametry tego co pozostanie - dokładnie takie same, jak w fabryce. Wełna mineralna jest materiałem mineralnym i nie ulega degradacji. Powiem więcej, w większości normalnych zastosowań, w wełnie następuje kondensacja pary wodnej w pewnych sytuacjach. I nic się nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałeś kiedyś wełnę mineralną na żywo? A odpowiedź na pytanie- jakie będą parametry tego co pozostanie - dokładnie takie same, jak w fabryce. Wełna mineralna jest materiałem mineralnym i nie ulega degradacji. Powiem więcej, w większości normalnych zastosowań, w wełnie następuje kondensacja pary wodnej w pewnych sytuacjach. I nic się nie dzieje

 

Chyba zdajesz sobie sprawę z tego, że za parametry termiczne wełny nie odpowiada substancja z której wełna jest zbudowana tylko zamknięte między włóknami powietrze. Jak to powietrze zastąpisz wodą to parametry się zmienią. To trochę tak, jakby ubrać się w mokre ubranie i wyjść w zimie na ulicę.

 

Ale jak już pisałem wcześniej - decyzję każdy podejmuje indywidualnie. Można wierzyć w zalecenia producenta i literaturę fachową albo oceniać samemu "na żywo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałeś kiedyś wełnę mineralną na żywo? A odpowiedź na pytanie- jakie będą parametry tego co pozostanie - dokładnie takie same, jak w fabryce. Wełna mineralna jest materiałem mineralnym i nie ulega degradacji. Powiem więcej, w większości normalnych zastosowań, w wełnie następuje kondensacja pary wodnej w pewnych sytuacjach. I nic się nie dzieje

 

To zalej sobie wełnę np. 100 litrami wody i dostatecznie ją wentyluj zobaczymy co się stanie ;-)

Oczywiście, że w wełnie następuje kondensacja pary wodnej ale po to stosujemy paroizolacje (oby jak najlepiej wykonaną) aby spowolnić przepływ pary wodnej do wełny a później wentylacja dachu już zrobi swoje. Ale to musi dziać się powoli, a nie że przez 1 - 1,5 msc przepuszczamy przez dach kilka tysięcy litrów wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tą wełnę przechodzi para tak czy owak ale, jeśli masz już zamkniętą wełnę tj. paroizolacją i płytą to para przechodzi bardzo powoli i wilgoć w wełnie ma czas odparować (piszę oczywiście o normalnym mieszkaniu i dobrze wykonanej paroizolacji). Jednak jeśli puścisz ileś tysięcy litrów wody w wełnę to zobaczysz co się stanie . . . Nic po uldze vat bo będziesz musiał kupować na nowo wełnę może i płyty.

Widziałem kiedyś takie poddasze wykończone a tynki i wylewki "schły" zimą . . . Szkoda mi było Inwestora, ale to on podjął decyzję, miało być szybko.

A później szukał winnych, niestety na Wykonawcę nie mógł tego zrzucić, bo sam mi się przyznał, że Wykonawca mówił, że trzeba poczekać . . .

 

Pozdrawiam

 

ale co dokładnie się działo z tą wełną ? Nie była to kwestia np nieszczelności w dachu ? Ja rozumiem, że jeżeli ją się namoczy w wodzie, czy poleje wodą to nasiąknie i może to wypłukać/zniszcyć jej strukture, ale para wodna to trochę co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...