Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie problem bo przecież sufitu z KG nie tynkujesz

No tez tak sądziłem, ale wielu fachowców (przynajmniej za takich się uważają z racji pracy w branży od kilkunastu lat) twierdzi, że trzeba zaciągnąć cienką warstwą całą płytę, inaczej będą widoczne garby na spojeniach.

 

Ogólnie cały KG zaleca się robić po wylewkach i tynkach

Nie wiem czy kanały rekuperacji nie lepiej puścić pod dolnym pasem wiązara. Nie będziesz musiał ich izolować.

Tak właśnie chciałem - sufit g-k po tynkach i wylewkach. Popytam jeszcze co z tą obróbką płyt, czy da się równo zrobić te spojenia aby nie robić gładzi na całej płycie. Płyty zalecają robić nie jedną 12mm ale dwie cieńsze i na mijankę. Ale cieńsze to 9mm x2, więc w sumie 50% grubsze to wszystko będzie, a przede wszystkim cięższe. Nie mam zbyt dużej tolerancji obciążenia wiązarów. To może nie jest jakiś duży ciężar, ale parę kg tu, parę tam na m2 i może być słabo.

 

Izolacja kanałów rekuperacji nie stanowi problemu. Pod dolnym pasem wiązarów (hmmm... czy ja mam faktycznie dolny i górny pas?) oznaczałoby, że będą kolidować ze szczytami ścian. Mam wiązary opierane bezpośrednio na wieńcu, a wieniec blisko docelowej wysokości stropów (2,7m). I w ogóle nie mam pewności, czy będą tam jakieś dwa pasy wiązarów. Muszę dopytać, bo na razie nie mam jeszcze ich projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 783
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No tez tak sądziłem, ale wielu fachowców (przynajmniej za takich się uważają z racji pracy w branży od kilkunastu lat) twierdzi, że trzeba zaciągnąć cienką warstwą całą płytę, inaczej będą widoczne garby na spojeniach.

 

Tak, mają racje. Jak chcesz dobrze to musisz pociągnąć całość, inaczej będzie znać spoiny. Ale zaciągasz nie tynkiem tylko gładzią gipsową i szlifujesz.

 

Tak właśnie chciałem - sufit g-k po tynkach i wylewkach. Popytam jeszcze co z tą obróbką płyt, czy da się równo zrobić te spojenia aby nie robić gładzi na całej płycie. Płyty zalecają robić nie jedną 12mm ale dwie cieńsze i na mijankę. Ale cieńsze to 9mm x2, więc w sumie 50% grubsze to wszystko będzie, a przede wszystkim cięższe. Nie mam zbyt dużej tolerancji obciążenia wiązarów. To może nie jest jakiś duży ciężar, ale parę kg tu, parę tam na m2 i może być słabo.

 

Dwie warstwy dają większą sztywność i jest mniejsze prawdopodobieństwo ewentualnych pęknięć. Ale jak dobrze zrobisz konstrukcję, zgodnie z zasadami (nie oszczędzaj na profilach i rób krzyżowo, nie przykręcaj płyt do profili brzegowych itp) to też będzie ok.

 

Izolacja kanałów rekuperacji nie stanowi problemu. Pod dolnym pasem wiązarów (hmmm... czy ja mam faktycznie dolny i górny pas?) oznaczałoby, że będą kolidować ze szczytami ścian. Mam wiązary opierane bezpośrednio na wieńcu, a wieniec blisko docelowej wysokości stropów (2,7m). I w ogóle nie mam pewności, czy będą tam jakieś dwa pasy wiązarów. Muszę dopytać, bo na razie nie mam jeszcze ich projektu.

 

Dolny pas to podstawa tego trójkąta który tworzy wiązar. Do niego będziesz mocował sufit podwieszany i chodziło mi, żebyś dał kanały pomiędzy wiązarem a sufitem podwieszanym. Ale jak jest kiepsko z miejscem i kanały ci nie wejdą, a izolacja nie jest problemem to możesz dać kanały na górze dolnego pasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając tematy związane z pracami wykończeniowymi nasunął mi się jeszcze jeden wniosek. Proszę o potwierdzenie, czy słuszny.

Otóż o ile zwykle zalecana kolejność to tynki a potem posadzka, to rozważając tynki gipsowe oraz wylewkę anhydrytową, trzeba tynki chyba wykonać po posadzkach. Inaczej gips będzie chłonąć wilgoć z wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...