Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kosze zlewowe/spustowe


Psk

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

czy ktoś z Was spotkał się z takim czymś jak kosz zlewowy, ewentualnie inna nazwa kosz spustowy. Nie chodzi o leje spustowe. Koszt zlewowy ma za zadanie zbierać bezpośrednio wodę z dachu a nie z rynien, np w przypadku bliźniaka z indywidualnymi dachami. Dostepne są kosze wykonane zarówno z blachy jak i z PCV. Czy ktoś z Was orientuje się w jaki sposób dobiera się taki kosz i rurę spustową w stosunku do danej powierzchni połaci dachowej. W moim przypadku woda będzie zbierana do takiego kosza z dwóch połaci o powierzchni 90m2 każda.

 

Przykład takiego kosza http://www.rynnyocynkowane.pl/oferta_pozostale.jpg

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sytuację taką jak na tym zdjęciu

http://images.google.pl/images?q=tbn:z6CYUszCccHp8M:http://www.uslugi-budowlane.com/img/foto/kanadyjczyki_200.jpg

gdy dwie połacie dachu łączą się w środku tworząc jedną krawędź na dole. Kosz zlewowy umieszczony powienien być przy brzegu. (niestety nie dysponuje większym zdjęciem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi m.in. o coś takiego. Czy wielkość takiego kosza jest zależna od powierzchni dachu, czy po prostu należy dobrać odpowiednia rurę spustową w stosunku do powierzchni dachu?

Logicznie podchodząc do problemu - na powyższym obrazku mamy dane:

1. kosz zamocowany pod "koszem" dachu

2. rurę łączącą kosz z jakimś ziemnym systemem odbioru wody deszczowej

3. dach nie jest wyposażony w rynny (nie widać ich)

Biorąc pod uwagę obserwacje dachów, można zaobserwować, ze podczas normalnych opadów daszczówka z kosza dachowego spokojnie wpada sobie do rynien pod koszem. Czyli rynny o standardowym przekroju odbierają taką ilość deszczówki.

W powyższym rysunku wąskim gardłem tego systemu jest właśnie ta rynna - czyli odpowiedź na pytanie brzmi: nie trzeba dobierać wielkości tego kosza do dachu - ilość przepływającej wody uzależniona jest od przekroju rynny spustowej.

Inna sprawa, ze podczas gwałtownej ulewy ilość tej wody jest ogromna - u mnie strumień był tak silny, ze woda płynęła sobie koszem i lądowała 2 m od budynku ! Omijała oczywiście rynny. Być może taki kosz zatrzymałby tą wodę ale nie wiem czy rynna wyrobiłaby z jej odbieraniem. Poza tym ciekawe, czy zamocowania wytrzymałyby taki napór ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...