Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto kupić siekierę fiskarsa? czym rozłupujecie drewno?


Krzysztof2

Recommended Posts

Podobnie jak pilarki spalinowe stihl. Kupując pierwszą piłę broniłem się przed Stihlem - 900zł. Kupiłem Partnera - "Husqvarna outdoor Pruducts" - taki napis widnieje na niej. Zaoszczęsziłem kilka stów.

Byłem mega zadowolony (po elektrycznej Hanseatic). Po roku w pile pękł wał, reklamacja uznana, zwrot kasy. Kupiłem Stihla, malutkiego, drugiego od dołu chyba, za 899zł. Ta piła jest po prostu MEGA w porównaniu do Partnera - chociaż lżejska i wg. metki ma mniejszą moc. W tym roku spaliłem już 8litrów paliwa i dopiero myślę czy naostrzyć łańcuch - ścinam kilkunastometrowe Olchy i tnę na 45cm plasterki. Mam już ze 12mp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 302
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obecnie rozlupuje drewno za pomoca dwoch siekier z ktorych jedna ma trzonek o dlugosci 30 cm (bo sie zlamal) i drugiej na ok 45 cm trzonku. Do tego mam jeszcze 5 kg mlot na ok 35 cm trzonku. Rozlupuje najczesciej buka lub brzoze o srednicy do 40 cm i wysokosci do 35 cm. Czy zakup fiskarsa ulatwil by mi prace? Przeczytanie tego watku nie dalo mi jasnej odpowiedzi, tak samo jak kilka filmow z yt. Zastanawiam sie nad x17 ale czy jego glowica nie jest zbyt lekka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety takiej możliwości, nawet nie mogę ich obejrzeć w żadnym sklepie. To co uprawiam nie jest bardzo kłopotliwe dopóki nie trafie na jakiegoś sękatego kloca więc jeśli fiskars się do takich nie nadaje to wydawanie 160-170 zł chyba mija się z celem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podsumowując: Źle zrozumiałeś. Fiskars wart każdej złotówki, kwestia którą chcesz?

 

http://www.kemerinktuintrends.nl/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/1024x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/x/s/xseries_splitting_lineup_main_banner.jpg

 

Ja moją w te wakacje porąbałem ok. 18mp drewna :) Najgorsza sosna i do palenia i do łupania bo się ciągnie. Olchowe pieńki do ok. 25-30cm idą na jedno uderzenie.

 

Pod koniec tygodnia jak skończę robotę z opałem, wrzucę fotkę ile narąbałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Przeczytałam całe 12 stron wątku i w sumie dalej mam wątpliwości. Nie co do jakości samego Fiskarsa, mam już kilka narzędzi z tej firmy. Dalej nie wiem jaką siekierę mam wybrać. Drewno do kominka mam pocięte na 30 cm kawałki i porąbane na pół - gotowe właściwie do palenia, ale na rozpałkę potrzebuję mniejsze kawałki. Czy do tego celu X17 będzie odpowiednia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agagrusz, na pewno X25 do tego celu będzie za duża. Ja co prawda połówki rąbię jedną ręką, ale jak nie jesteś "kawał chłopa" to raczej musiałbyś rąbać X25 oburącz a do przesada do połówek. Sprawdź w sklepie czy X17 bez problemu pomachasz jedną ręką. Jak tak to ją weź. Jak mimo wszystko będzie za ciężko i musisz machać oburącz to chyba nie ma sensu brać mniejszej skoro i tak potrzeba dwóch rąk. Moja żona natomiast robił próbę z X25 to siekiera panowała nad nią a nie ona nad siekierą. Przeważała ją na każdą stronę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. no właśnie tego się obawiam po przeczytaniu tego, co piszecie o siekierkach, że X25 może być za duża. Zwłaszcza, że "kawał chłopa" to na pewno ze mnie nie jest, co najwyżej "kawał baby" :) :) Ale jak piszesz, że żonka nie dawała rady, to też pewnie będę miała ciężko... Pooglądam je jeszcze na żywo. Dzięki za odpowiedź :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś wrzucić fotkę ze swoją kupka drewna :p

 

Mam X27 i prawdę mówiąc jakiegoś szału nie ma. Choć nie porównywałem z tradycyjmą. Mam czereśnie które ściąłem 2 mies temu i rozłupanie za pierwszym razem to rzadkość, czasem odbija do góry do uderzeniu. No ale przy suchym powinno być chyba sporo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Troszkę się narąbałem, moglibyście pochwalić :p

 

No to nie pij.Alkohol szkodzi zdrowiu :p.Za co chwalić.Trze skończyć z nałogiem :D.

 

 

p.s.Nie mój świat a przede wszystkim rodzaje drewna.

30mp: 5mp sosna, 3mp wierzba, reszta olcha

22 mp olchy???.Gdzie ty to spalasz???Jeśli mogę.Praca wykonana wzorowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...