Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podłączenie anteny


Marek Sza.

Recommended Posts

Ja robie na codzien instalacje antenowe...i sporo na ten temat wiem!

 

To cieszę się że wypowiedział się fachowiec, ja dopiero się uczę na potrzeby własnej instalacji.

 

Nie wiem o czym piszesz ze do kazdego odbiornika 4lub 8 kabli..do kazdego odbiornika ciagnie sie 1 kabel

 

Pmyliłem ze zwykłym konwerterem a zwykły konwerter ma zdaje się cztery wyjścia: Low H, Low V, High H, High V. O ile dobrze rozumiem ideę to dopiero te cztery kable (lub 8 w przypadku zeza) łączysz przełącznikiem DISEQC i puszczasz jednym kablem, tak?

 

ten konwerter ktory ma takie wyjscia to konwerter QUATRO ktory sie podlacza do multiswitcha..a nie do diseqc

 

Pewnie nie wiesz o czym pisze..Konwerter TWIN ma 2 wyjscia (to tak jak bys mial 2 anteny) anologicznie jest z konwerterem QUAD (4 wyjscia)

 

Czyli konwerter Quad Monoblock ma w środku multiswitch? W przypadku mojej instalacji domowej wystarczą mi 4 gniazda SAT więc coś takiego załatwiło by sprawę. Tylko jak do każdego dorzucić zwykły sygnał antenowy? 4 sumatory? To taki konwerter:

http://www.dipol.com.pl/sklep/a98261.php?sid=9717391e436c075

?? Widziałeś kiedyś taki z sumatorem sygnału TV wbudowanym?

 

Dokładnie to jest ten konwerter do ktorego podales link (jest to bardzo dobry konwerter).Taki konwerter zawiera w sobie diseqc. zeby puscic do 4 gniazd TV + SAT trzeba zastosowac oprocz tego konwertera 4 sumatory TV-SAT i w kazdym sumatorze łaczysz 1 wyjscie konwertera+sygnal tv naziemnej...i to 1 kablem puszczasz do gniazda , a gniazdo potem to rozdziela

Zastosowanie takiego konwertera znacznie obniza koszty instalacji jezeli chcemy podlaczyc do 4 odbiornikow sat kazdy na 2 satelity (np Hotbird+Astra)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dokładnie to jest ten konwerter do ktorego podales link (jest to bardzo dobry konwerter).Taki konwerter zawiera w sobie diseqc. zeby puscic do 4 gniazd TV + SAT trzeba zastosowac oprocz tego konwertera 4 sumatory TV-SAT i w kazdym sumatorze łaczysz 1 wyjscie konwertera+sygnal tv naziemnej...i to 1 kablem puszczasz do gniazda , a gniazdo potem to rozdziela

Zastosowanie takiego konwertera znacznie obniza koszty instalacji jezeli chcemy podlaczyc do 4 odbiornikow sat kazdy na 2 satelity (np Hotbird+Astra)

 

Dzięki, rozjaśniło mi się trochę. W domowej instalacji zaprojektowałem i już nawet pociągnąłem ok. 300m kabla do 4 gniazd SAT i ok. 5 gniazd zwykłych :-). Już myslałem że tylko multiswitch ale taki konwerter załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się za profesjonalistę w kwestii anten nie uważam, ale sam zrobiłem instalację w domu na 4 gniazda i działa OK.

Takie rozwiązanie jak proponujecie będzie się sprawdzało, ale z jednym tunerem. (jak się mylę to proszę o korektę). Gdyż jak się dokupi drugi tuner to sterowanie z dwóch tunerów może zakłócić Diseqca w konwerterze.

Aby mieć zupełnie niezależny odbiór na 4 gniazda abonenckie lepiej jest kupić dwa konwertery quatro i podłączyć je do multiswitcha. Tuner podłączasz na wyjściu multiwitcha (dowolnym) i poprzez modulator wprowadzasz sygnał z tunera do instalacji przed wzmacniaczem. Niektóre tunery np Ferguson 7318 maja modulator już wewnątrz. Każdy modulator można nastroić na inny kanał i wszystko działa super. Koszty nie są az tak duże. Najdroższy element to multiswitch, ale za to konwerter quatro jest tańszu od quada (ja rozważałem alternatywę 2 quatro lub dwa quady na Astrę i Hotbirda, ten monoblok mnie nie przekonuje 280 zł to mniej więcej tyle ile dałem za multiswitch.)

Tuner umieszczasz na poddaszu tam, gdzie schodzą się wszystkie kable. Przynajmniej w pokoju nie ma tego ustrojstwa. Generalnie im niej tym lepiej. Juz dawno elektronika przestała być uznawana za wyjątkową ozdobę np. salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się za profesjonalistę w kwestii anten nie uważam, ale sam zrobiłem instalację w domu na 4 gniazda i działa OK.

Takie rozwiązanie jak proponujecie będzie się sprawdzało, ale z jednym tunerem. (jak się mylę to proszę o korektę). Gdyż jak się dokupi drugi tuner to sterowanie z dwóch tunerów może zakłócić Diseqca w konwerterze.

Aby mieć zupełnie niezależny odbiór na 4 gniazda abonenckie lepiej jest kupić dwa konwertery quatro i podłączyć je do multiswitcha. Tuner podłączasz na wyjściu multiwitcha (dowolnym) i poprzez modulator wprowadzasz sygnał z tunera do instalacji przed wzmacniaczem. Niektóre tunery np Ferguson 7318 maja modulator już wewnątrz. Każdy modulator można nastroić na inny kanał i wszystko działa super. Koszty nie są az tak duże. Najdroższy element to multiswitch, ale za to konwerter quatro jest tańszu od quada (ja rozważałem alternatywę 2 quatro lub dwa quady na Astrę i Hotbirda, ten monoblok mnie nie przekonuje 280 zł to mniej więcej tyle ile dałem za multiswitch.)

Tuner umieszczasz na poddaszu tam, gdzie schodzą się wszystkie kable. Przynajmniej w pokoju nie ma tego ustrojstwa. Generalnie im niej tym lepiej. Juz dawno elektronika przestała być uznawana za wyjątkową ozdobę np. salonu.

 

Nie masz racji ze tylko 1 tuner moze sterowac tym konwerterem..4 tunery niezaleznie przelaczaja sobie diseqc.tak jak napisalem wyzej ten konwerter miesci w sobie 4+4konwertery + 4x diseqc.

Piszesz ze za 280 masz juz multiswitcha..tak mozna miec ale jakis najtanszy i niezbyt dobry,a do tego musisz jeszcze dokupic 2x konwerter QUATRO i cena wyjdzie ci wyzsza.

 

Nie rozumiem po co chcesz dawac 4 tunery na strychu i puszczac z nich sygnal w instalacje?? jak bedziesz przełaczał programy? czy do kazdego z nich podlaczysz przedluzacz pilota (to sa koszty!)

Chyba ze chcesz sobie stworzyc mini kablowke i poprostu ustawisz sobie na kazfym tunerze inny program i bedziesz miał oprocz tv naziemnej dodatkowo 4 programy z sat..tylko to troche bezsensu..chyba ze tylko chcesz ogladac tylko te 4 programy bo innych (z okolo 3-4tys)nie chvcesz ogladac. Ale jezeli juz chcesz w ten sposob podlaczyc tunery to po co wydawac kase na multiswich..wystrarcza 2 konwertery QUATRO bez diseqc i multiswitcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że chciałem uniknąć ustawiania tunerów w pokojach. Tak na prawdę, na razie mam jeden tuner i może w przyszłości dokupię drugi.

Z tym przełączaniem jest tak, że z każdego tunera (w Twoim rozwiązaniu) da się wysterować przełączniki, ale czy jednocześnie da się oglądać TV z obu tunerów na np. dwóch odbiornikach TV?

Moje rozwiązanie z założenia miało to umożliwiać.

Mam oczywiście przedłużacz pilotów taki:

http://www.dipol.com.pl/sklep/r94116.php?sid=ec63d7faadff05e

potrzebny jest jeden komplet. Do obsługi z innych pokoi trzeba dokupić tylko odbiorniki

http://www.dipol.com.pl/sklep/r94117.php?sid=ec63d7faadff05e&

Dokupiłem też drugi pilot do mojego tunera.

Z pewnością można taniej (nie aż tak dużo) ale mi zależało na pełnej funkcjonalności.

Rozważałem też rozwiązanie z dwoma konwerterami quad ale w rezultacie wspólnych ustaleń w Dipolu i przeanalizowaniu różnych możliwości polecono mi rozwiązanie z multiswitchem jako najlepsze, do którego też byłem przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ze za 280 masz juz multiswitcha..tak mozna miec ale jakis najtanszy i niezbyt dobry,a do tego musisz jeszcze dokupic 2x konwerter QUATRO i cena wyjdzie ci wyzsza.

 

Co prawda nie ja pisałem o tym multiswitchu ale osobiście mam tego: http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypage&product_id=1502&category_id=7587408cbfdca80b3df9763162ac769c&sort=&ps_session=cc5d8f283e37a26f49874aed1f62eafb

Kosztuje poniżej 200 zł i funkcjonuje od roku z dobrym efektem więc co chcesz? Mam wpiętą w niego naziemną z radiem połączone zwrotnicą. Obecnie mam podłączone 2 odbiorniki a za kilka dni 3. Nie widzę żadnych kłopotów.

Z multiswitcha idą kable do każdego pokoju zakończone potrójnym gniazdem. Wiem, że na chwilę obecną mogę podłączyć tylko 4 odbiorniki, ale po co mi więcej? A nawet jakby to tez można obecny układ rozbudować...

 

A w linku jaki podałem jest pomylona fotka. Widniejący na nim multi jest 9/8 a nie jak w opisie 5/4, a ja mówię o tym 5/4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością można taniej (nie aż tak dużo) ale mi zależało na pełnej funkcjonalności.

Rozważałem też rozwiązanie z dwoma konwerterami quad ale w rezultacie wspólnych ustaleń w Dipolu i przeanalizowaniu różnych możliwości polecono mi rozwiązanie z multiswitchem jako najlepsze, do którego też byłem przekonany.

 

Wszystko działa dobrze? Ja się zastanawiam jeszcze nad konwerterem quatro z multiswitchem lub quad monoblock. Pierwsze rozwiązanie daje szansę rozbudowy do większej ilości gniazd SAT choć w sumie nie planuje tego rozwijać. Chyba innych różnic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że chciałem uniknąć ustawiania tunerów w pokojach. Tak na prawdę, na razie mam jeden tuner i może w przyszłości dokupię drugi.

Z tym przełączaniem jest tak, że z każdego tunera (w Twoim rozwiązaniu) da się wysterować przełączniki, ale czy jednocześnie da się oglądać TV z obu tunerów na np. dwóch odbiornikach TV?

Moje rozwiązanie z założenia miało to umożliwiać.

Mam oczywiście przedłużacz pilotów taki:

http://www.dipol.com.pl/sklep/r94116.php?sid=ec63d7faadff05e

potrzebny jest jeden komplet. Do obsługi z innych pokoi trzeba dokupić tylko odbiorniki

http://www.dipol.com.pl/sklep/r94117.php?sid=ec63d7faadff05e&

Dokupiłem też drugi pilot do mojego tunera.

Z pewnością można taniej (nie aż tak dużo) ale mi zależało na pełnej funkcjonalności.

Rozważałem też rozwiązanie z dwoma konwerterami quad ale w rezultacie wspólnych ustaleń w Dipolu i przeanalizowaniu różnych możliwości polecono mi rozwiązanie z multiswitchem jako najlepsze, do którego też byłem przekonany.

 

Obsługa konwertera QUAD monoblock nie rozni sie niczym od obslugi po zastosowaniu multiswitcha(mozna na kazdym tunerze w jedym czasie ogladac niezaleznie co sie chce i z jakiej satelity chce).

Nie pisze ze uzywanie multiswitcha jest złe..tylko ze nie zawsze potrzeba (bo mało kto uzywa w domu wiecej niz 4 tunery)i jak nie potrzeba to po co przepłacac?!

O multiswitchu ktorym piszesz moge powiedziec tylko tyle ze trafiały mi sie modele ktore potrafia sie czasami zawiesic..lub znacznie ograniczaja moc sygnalu...ale nie kazdy. Z multiswitchy ktore moge polecic z czystym sumieniem to sa firmy AXING.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dziędobry.

Przeszukuję archiwum, ale czasem na całkiem głupie pytania trudno znaleźć odpowiedź. Dlatego - nie strzelać!

 

Mam całkiem prosto podłączony do talerza na dachu receiver TV i działa to jako tako. Że jednak kabel przeszkadza szwędając się tu i tam, poprowadziłem go w ścianie. Wyszukałem gniazdko antenowe i podłączyłem, wyobrażając sobie naiwnie, że ten środkowy bolec w gniazdku ma po prostu pełny kontakt ze środkowym drutem w kablu, a obrzeże z osłoną.

Nie działa.

Sprawdziłem jeszcze raz, pomijając gniazdko.

Działa.

Obadałem gniazdko próbnikiem i stwierdziłem brak kontaktu między bolcem a zaciskiem środkowego przewodu. Jasna sprawa - poszedłem po nowe gniazdko i - to samo! To znaczy pewnie nie jest to brak kontaktu, tylko znaczny opór i gniazdko wcale nie było uszkodzone.

Czy to jednak oznacza, że żeby założyć gniazdo w ścianie muszę jeszcze kupić dodatkowo jakiś wzmacniacz antenowy i cholera wie co tam jeszcze?

Oświećcie mnie proszę!

Dzięki z góry

W.

 

P.S. Oczywiście mogę na końcu wystającego z puszki kabla założyć wtyczkę co jest i taniej, tylko ta optyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziędobry.

Przeszukuję archiwum, ale czasem na całkiem głupie pytania trudno znaleźć odpowiedź. Dlatego - nie strzelać!

 

Mam całkiem prosto podłączony do talerza na dachu receiver TV i działa to jako tako. Że jednak kabel przeszkadza szwędając się tu i tam, poprowadziłem go w ścianie. Wyszukałem gniazdko antenowe i podłączyłem, wyobrażając sobie naiwnie, że ten środkowy bolec w gniazdku ma po prostu pełny kontakt ze środkowym drutem w kablu, a obrzeże z osłoną.

Nie działa.

Sprawdziłem jeszcze raz, pomijając gniazdko.

Działa.

Obadałem gniazdko próbnikiem i stwierdziłem brak kontaktu między bolcem a zaciskiem środkowego przewodu. Jasna sprawa - poszedłem po nowe gniazdko i - to samo! To znaczy pewnie nie jest to brak kontaktu, tylko znaczny opór i gniazdko wcale nie było uszkodzone.

Czy to jednak oznacza, że żeby założyć gniazdo w ścianie muszę jeszcze kupić dodatkowo jakiś wzmacniacz antenowy i cholera wie co tam jeszcze?

Oświećcie mnie proszę!

Dzięki z góry

W.

 

P.S. Oczywiście mogę na końcu wystającego z puszki kabla założyć wtyczkę co jest i taniej, tylko ta optyka...

 

Aby nieco wyjaśnić, to do talerza a konkretniej konwertera przy talerzu masz podpięty jednym kablem receiver ale satelitarny a nie TV. Jak chcesz w TV odbierać telewizję satelitarną w odbirniku TV to trzeba go połączyć kablem z tym receiverem satelitarnym. Lepsze rozwiązanie to wpuścić sygnał z receivera do instalacji antenowej (zakładam, że jest jeszcze jakaś antena na lokalne programy), a jeżli nie ma to i tak nie zmienia to faktu, że trzeba po drodze dać modulator aby TV mógł dostroić się do określonego kanału. pasmo TV i pasmo sygnału za konwerterem satelitarnym to dwie różne rzeczy. Jest też możliwość zastosowaia gniazda TV sat i do niego wpiąć ten kabel, ciągle zakładając, że synał z anten naziemnych n sygnał lokalny jest już wtym kablu poprzez zastosowanie sumatorów i zwrotnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba po drodze dać modulator aby TV mógł dostroić się do określonego kanału

 

 

Serdecznie dziękuję za porady,

Te potrójne gniazda zauważyłem w sklepie, ale nie byłem pewien, czy to jest to, czego mi potrzeba (na porady w sklepie nie ma tu co liczyć, to nie Polska).

Ogólnie biorąc chciałem sprawę rozwiązać jak najprościej a zanosi się na skomplikowanie. Anteny do stacji naziemnych nie mam wcale, bo w zasadzie prawie wszystko łapie się tu przez satelitę.

 

Nie bardzo kumam z tym modulatorem. Czyli od konwertera przy talerzu (uczę się dopiero właściwej terminologii) kabel ma prowadzić do modulatora (domyślam się, że już wewnątrz domu), stamtąd ścianami do gniazda (lub gniazd), stamtąd do receivera satelitarnego, a stamtąd do telewizorium... ?

 

Pozdr.

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to potrzebujesz tylko gniazdko z gniazdem oznaczonym jako SAT (mogą być te potrójne) żadnego modulatora na górze nie potrzebujesz. Konvertter -kablem w ścianie do gniazka - gniazdko do recivera. Na górze potrzebowałbyś sumator tylko wtedy gdybyś chciał tym kablem w ścianie (jednym) puścić TV SAT+Antena naziemna + ew. radio. ALe ze masz tylko tvSAT to musisz miec po prostu gniazdko z gniazdem SAT (są też pojedyńcze -charakteryzują się tym że jest gwintowane tak jak w odbiorniku )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam wszystkich. Poczytałem sobie trochę na temat anten siatkowych i sporo sie dowiedziałem. Ale dodatkowo mam parę zapytań. Mam 2 telewizory. Jeden na górze i na dole.Antena siatkowa.Koncentryk idzie z anteny do TV na górze,ale nie bezpośrednio,gdyż jest trochę za krótki. Więc zrobiłem tak że dosztukowałem kawałek przewodu,zlutowałem,dodatkowo dolutowałem przewód który idzie na dół. Podłączyłem dosztukowany przewód na górze do TV wraz z zasilaczem i płytką co razem jest miejsce na przewód. I odbiera dobrze TV!1,tak sobie TV2,TV4,marnie TVN,TV Białystok,marniePOlsat. Więc kupiłem trójnik i specjalne końcówki do kabla.Zarobiłem jak należy,oplot na zewnątrz,główna żyła w środku. Zrobiło się jeszcze gorzej:/. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest chyba dołączenie 2 kabli do płytki do anteny siatkowej??Oczywiście jeden zasilacz tylko wystarczy,(12v,100mA).Czy wepnę go do gniazda do telewizora nr 1 czy 2 ni ma chyba różnicy? Między anteną a telewizorem nr 1 jest około 5-6m, a telewizorem nr 1 a nr 2 gdzies na oko 3-4m.

Tylko czy da się coś zrobić, aby nie ciągnąć drugiego przewodu??? Bo trójnik coś nie działał jak należy. Kupiłem też inne trójniki, ale oddałem bo nic z tego nie było.A patrzyłem i dość jakby dobrze żyła siedziała w tym trójniku:) I co na to powiecie? Oczywiście dom jednorodzinny 2 piętrowy:)a nie blok.Proszę o radę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Poczytałem sobie trochę na temat anten siatkowych i sporo sie dowiedziałem. Ale dodatkowo mam parę zapytań. Mam 2 telewizory. Jeden na górze i na dole.Antena siatkowa.Koncentryk idzie z anteny do TV na górze,ale nie bezpośrednio,gdyż jest trochę za krótki. Więc zrobiłem tak że dosztukowałem kawałek przewodu,zlutowałem,dodatkowo dolutowałem przewód który idzie na dół. Podłączyłem dosztukowany przewód na górze do TV wraz z zasilaczem i płytką co razem jest miejsce na przewód. I odbiera dobrze TV!1,tak sobie TV2,TV4,marnie TVN,TV Białystok,marniePOlsat. Więc kupiłem trójnik i specjalne końcówki do kabla.Zarobiłem jak należy,oplot na zewnątrz,główna żyła w środku. Zrobiło się jeszcze gorzej:/. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest chyba dołączenie 2 kabli do płytki do anteny siatkowej??Oczywiście jeden zasilacz tylko wystarczy,(12v,100mA).Czy wepnę go do gniazda do telewizora nr 1 czy 2 ni ma chyba różnicy? Między anteną a telewizorem nr 1 jest około 5-6m, a telewizorem nr 1 a nr 2 gdzies na oko 3-4m.

Tylko czy da się coś zrobić, aby nie ciągnąć drugiego przewodu??? Bo trójnik coś nie działał jak należy. Kupiłem też inne trójniki, ale oddałem bo nic z tego nie było.A patrzyłem i dość jakby dobrze żyła siedziała w tym trójniku:) I co na to powiecie? Oczywiście dom jednorodzinny 2 piętrowy:)a nie blok.Proszę o radę..

 

rozgałeznik musisz dac dopiero za zasilaczem...koniecznie!!

mozna rogalezic przed zasilaczem ale potrzeby jest specjalny rozgaleznik ktory przepuszcza na 1 wejscu zasilanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Dipolowego schematu na którym wzorowałem się rozciągając kable po domu. Do każdego pokoju osobny przewód a do salonu 3X bo dałem jeden zapas. :)

Chciałbym mieć możliwosć oglądania niekodowanych kanałów SAT, TV naziemnej i słuchania radia. Być może zamiast niekodowanych wykupie jakiś abonement np. NTv.

Wszystkie te konwertery, dipole i inne pierdoły jakoś zrobiły mi mętlik w głowie i teraz kompletnie nie wiem ile kabli muszę wyprowadzić na zewnątrz budynku do anten.

Jakieś Quatro, Twin, Zez, dipol jeden drugi trzeci :o :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć możliwosć oglądania niekodowanych kanałów SAT, TV naziemnej i słuchania radia. Być może zamiast niekodowanych wykupie jakiś abonement np. NTv.

Wszystkie te konwertery, dipole i inne pierdoły jakoś zrobiły mi mętlik w głowie i teraz kompletnie nie wiem ile kabli muszę wyprowadzić na zewnątrz budynku do anten.

Jakieś Quatro, Twin, Zez, dipol jeden drugi trzeci :o :-?

 

Hmmm, musisz najpierw precyzyjnie określić swoje potrzeby. Czy tylko w jednym miejscu TV-SAT? Czy tam będzie tylko jeden odbiornik SAT? Czy chcesz mieć zapas na odbiornik z funkcją nagrywania (na razie chyba tylko w telewizji N)? Generalnie przy prostej instalacji na zewnątrz będziesz musiał mieć minimum tyle kabli ile niezależnych odbiorników SAT plus jeden na telewizję naziemną i plus jeden jeśli wsród odbiorników będzie nBox Recorder (czy jakoś tak). No i jeszcze które satelity chcesz oglądać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...