Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podłączenie anteny


Marek Sza.

Recommended Posts

Witam,

 

Mam niemaly problem, instalacja antenowa juz zrobiona 6 lat temu. Gniazda antenowe laczone w szereg (niestey instalotor tak wykonal a moja wiedza w tym temacie byla na poziomie 0 ). Z tym ze gniazda antenowe najlepsze jakie moglem znalesc na rynku. Wszystkie raczej blisko siebie. Obecnie instalacja wyglada nastepujaco: na strychu dwie nateny waskopasmowe plus dipol wszystko puszczone w sumator i dalej regulowany wzmacniacz. Gniazda sat maja odzielne przewody ale wyprowadzone na poziomie gruntu!??? Jak do tej pory odbior naziemnej TV i radia ocenialbym na 4-ke. Mysle o zalozeniu dekodera sat. Mam 2 odbiorniki TV w domu, z tym ze dekoder bedzie tylko na jednym. Chcialbym uniknac przewodow schodzocych po scianie i krotsza droga dostac sie na strych tam wstawic sumator TV sat i puscic wszystko jednym przewodem do odbiornika, -ow. Tak jak wspomnialem tylko jeden TV bedzie do TV naziemnej, pozostaly TV naz i Sat. Mam nadzije ze ten opis nie jest zbyt nagmatwany.

Mam pytanie do eksertow w dziedzinie antenologii. Czy mimo szeregowego wpiecia gniazd ta instalacja ma szanse dzialac prowidlowo?

Chcialbym uzyc HDTV Center plus z http://www.mezon.it.pl/hdtvcenter.html

Serdeczne dzieki za podpowiedz,

Maro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Mam niemaly problem, instalacja antenowa juz zrobiona 6 lat temu. Gniazda antenowe laczone w szereg (niestey instalotor tak wykonal a moja wiedza w tym temacie byla na poziomie 0 ). Z tym ze gniazda antenowe najlepsze jakie moglem znalesc na rynku. Wszystkie raczej blisko siebie. Obecnie instalacja wyglada nastepujaco: na strychu dwie nateny waskopasmowe plus dipol wszystko puszczone w sumator i dalej regulowany wzmacniacz. Gniazda sat maja odzielne przewody ale wyprowadzone na poziomie gruntu!??? Jak do tej pory odbior naziemnej TV i radia ocenialbym na 4-ke. Mysle o zalozeniu dekodera sat. Mam 2 odbiorniki TV w domu, z tym ze dekoder bedzie tylko na jednym. Chcialbym uniknac przewodow schodzocych po scianie i krotsza droga dostac sie na strych tam wstawic sumator TV sat i puscic wszystko jednym przewodem do odbiornika, -ow. Tak jak wspomnialem tylko jeden TV bedzie do TV naziemnej, pozostaly TV naz i Sat. Mam nadzije ze ten opis nie jest zbyt nagmatwany.

Mam pytanie do eksertow w dziedzinie antenologii. Czy mimo szeregowego wpiecia gniazd ta instalacja ma szanse dzialac prowidlowo?

Chcialbym uzyc HDTV Center plus z http://www.mezon.it.pl/hdtvcenter.html

Serdeczne dzieki za podpowiedz,

Maro

 

Hmm, ciężkie pytanie bez dokładnej znajomości instalacji. Generalnie najlepiej aby gniazdo SAT od takiego rozdzialacza/sumatora było podpięte bezpośrednio osobnym przewodem. W przeciwnym przypadku mogą być same problemy. Nie dość że sygnał SAT po przejściu przez szeregowe gniazdo może być za słaby to nie wiem czy takie gniazdo przepuści taki sygnał (sygnał + sterowanie DiSeqC). Ale oczywiście jak już instalacja gotowa to najlepiej zrobić tak aby gniazdo SAT było pierwsze w szeregu. Jak tylko jeden odbiornik SAT to może rozważ ustawienie go na poddaszu i dokupienie przedłużacza pilota. Rozwiązanie pewne i dodatkowo będziesz miał odbiór SAT na obu telewizorach (oczywiście tego samego kanału). Coś takiego jak tu:

http://www.dipol.com.pl/schemat04.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzieki za podpowiedz, no coz pozostaje uzycie zew przewodu (tak jak opisalem w pop. poscie) do gniazdek Sat. Tym bardziej ze chcialem zalozyc 2 tnery (zez badz monoblock) na Hotbird i Astre i moze byc faktycznie problem ze sterowaniem Diseqc. Czy ktos wie jakiego zedu jest tlumienie gniazd przelotowych dla TV Sat?

 

Pozdrawiam

Maro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No juz znalazlem:

 

za: http://www.dipol.com.pl/sx/pl/katalog/r62195.htm

 

 

Nazwa GAR-BG-DK-SAT

Kod R62195

Zakres częstotliwości toru TV [MHz] 5-862

Zakres częstotliwości toru R [MHz] 5-862

Zakres częstotliwości toru SAT [MHz] 950-2400

Tłumienie w torze TV / R / SAT [dB] 4,5 / 4,5 / 2,5

Tłumienie przenikowe pomiędzy wyjściami*

R - TV

SAT - R, TV

22/22/22/22

25

Tłumienie odbić* min [dB]

wejście

wyjście TV

wyjście R

Wyjście SAT**

20/20/18/12

20/20/18/11

20/20/18/11

11

tłumienie ekranowania min [dB] 75 VHF, 70 UHF, 55 SAT

 

 

Maro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No juz znalazlem:

 

za: http://www.dipol.com.pl/sx/pl/katalog/r62195.htm

 

Nazwa GAR-BG-DK-SAT

Kod R62195

Zakres częstotliwości toru TV [MHz] 5-862

Zakres częstotliwości toru R [MHz] 5-862

Zakres częstotliwości toru SAT [MHz] 950-2400

Tłumienie w torze TV / R / SAT [dB] 4,5 / 4,5 / 2,5

 

Tłumienie SAT nie jest nawet duże ale jest. 2,5dB czyli prawie o połowę słabszy sygnał. Przy sygnale TV tak nie boli bo masz zwykle wzmacniacz, a przy SAT każdy decybel ważny. No i cały czas pozostaje problem sterowania. A i istniejący kablel ze strychu na dół musi być niezłej jakości (miedziana żyła i podwójne ekranowanie) aby SAT dobrze działało. Tuner na strychu to chyba najlepsze wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...