Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

domy kanadyjskie - prosze o opinie


tusia21

Recommended Posts

Marzena205,

 

alez oczywiscie, ze mozesz go otynkowac! Tylko na OSB i wiatroizolacje przykrec welne (np Paroc FAS - 5 cz 10cm). Wtedy bedziesz miala 15cm ocieplenia w scianach i 5 czy 10 na zewnatrz = 20-25cm welny.

Na welne kladzie sie troche inny klej (na siatce), a pozniej grunt i tynk. tylko UWAGA: tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy! Nie akrylowy (bo nie przpuszcza powietrza czyli ten sam problem, co ze styropianem).

 

Fibxxxel,

 

ja rozumiem, ze promujesz swoj system, ale nie rob tego az tak nachalnie :-)

Jak ktos chce tynk, to niech sobie ten tynk polozy! Nie kazdy musi lubic panele - chocby byly najlepsze na swiecie!

 

Ja mam kanadyjczyka zbudowanego 8 lat temu. Mam 15cm welny w scianach i 5cm w dociepleniu. Plus tynk mineralny. Sprawdza sie super! Podczas malego remontu obejrzalam sobie drewno - jakie bylo podczas wbudowywania, takie jest i teraz! I mam nadzieje, ze za 50 lat bedzie takie samo :-)

 

Marzena205,

Szacun za drazenie tematu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

inezxxxx, ależ oczywiście, że można, choćby nawet piernikiem go obłożyć. Nikt nic nam nie zabroni.

 

Ja piszę jak powinna wyglądać elewacja 'kanady' zgodnie z moją wiedzą zdobytą w miejscu, gdzie buduje się tylko to :)

 

Przy okazji wskazuję na pewne produkty, ale racz zauważyć, że nachalności w tym brak, bo wymieniam wszystkie możliwe alternatywy :p

 

No trochę to poplątane: wełna w szkielecie o świetnej dyfuzyjności oddzielona płytą OSB o parametrach zbliżonych do 'najgorszych' styropianów i na to kolejna wełna... to ja już wolałbym styropian :) taniej wyjdzie a i tak się nie przyda:)

 

Pozdrawiam tynkujących 'kanadę' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie "zalet" drewniaka, chciałem jeszcze nadmienić dodatkową "korzyść" dla ludzi którzy mają jakieś pola w okolicy domu.

Od trzech lat czyli prawie cały okres jaki pomieszkuje w tym "cudzie" nie udało mi się wygrać z sublokatorami dokładnie myszami.

Miałem już okresy kiedy dostawałem białej gorączki słysząc ich harce i walczyłem każdą dostępną bronią, obecnie się poddałem i czekam na przeprowadzkę do murów.

Tam też problem nie znika, ale walka nie jest z góry przegrana.

Sąsiedzi obok w murowanych domach obok mnie nie maja tych szkodników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturromar,

 

moze sasiedzi maja koty ;-)

 

A serio:

pierwszy strop masz wylewany (plyta betonowa) czy drewniany z pustka pod spodem?

czy wiesz ktoredy one wchodza?

pytam zupelnie serio.

 

ja mam plyte betonowa, dom jest ocieplony welna na zewnatrz, ale mam koty... i myszy nie mialam nigdy zadnej (oprocz zwlok, ktore mi koty do domu przynosza ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek pokryty sidingiem.

Kiedyś znalazłem na dole ściany niewielki odłamany kawałek, tędy prawdopodobnie wtargnęła inwazja.

Miejsce naprawiłem, więcej uszkodzeń nie zaobserwowałem od tej pory, ale mysz się już nie pozbyłem.

Może kot by coś pomógł, ale nie wiem bo one głównie poruszają się w przegrodach w ociepleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myszy i inne gryzonie penetrują przede wszystkim styro, w wełnie nie czują się najlepiej (no chyba, że są pustki powietrzne) , po prostu trzeba dokładnie wykonać elewacje, wszystkie detale, czyli znowu można mówić o błędzie wykonawczym, nie o zawziętości rodu myszego na biedne drewniaki

 

ja osobiście mam problem z kuną, nie wiem, czy kata po wierzchu pokrycia, czy wewnątrz (połać dachowa), ale podejrzewam również robotę papraków, tyle, że to ranczo, więc nie beczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian nie przepuszcza powietrza, wiec jak para wodna przechodzi przez sciane, to zatrzyma sie na styropianie i tam skropli - a przez to predzej czy pozniej plyta OSB zostanie zagrzybiona. Nawet jesli styropian jest ryflowany (z takimi kanalami pionowymi), to i tak w duzej czesci dotyka do sciany.

 

Ociepla się styropianem i nie ma tutaj żadnego problemu 8). Ważne żeby był ryflowany, dawany na membranie i najlepiej nie klejony ale przybijany/przykręcany. Normalnie w hameryce po problemach z przyklejanym styropianem przemyśleli dokłądnie sprawę. Pojawił się temat drainage-EIFS czyli sposobu odprowadzenia wilgoci poprzez albo kanały w styro, albo poprzez matę drenującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzena 205,

A dlaczego nie można tynkowac kanadyjczyka? Płyta OSB napęcznieje?

 

Dużo firm ma w swojej ofercie właśnie tynk mineralny i styropian 10 mm.

 

Styropian nie przepuszcza powietrza, wiec jak para wodna przechodzi przez sciane, to zatrzyma sie na styropianie i tam skropli - a przez to predzej czy pozniej plyta OSB zostanie zagrzybiona. Nawet jesli styropian jest ryflowany (z takimi kanalami pionowymi), to i tak w duzej czesci dotyka do sciany.

Widzialam kiedy dom oblozony styropianem - podczas zimy woda leciala ludziom po scianie (od srodka), a po pierwszym sezonie grzewczym laty pomiedzy ktorymi byl ten styropian byly calutenkie w zielonoszarym mchu.

Firmy tak robia, bo styropian jest tanszy niz welna i latwiejszy w obrobce.

 

pozdrawiam

 

my u siebie mamy strukture na styropianie wlasnie. Tak nam w pierwszej chwili do glowy przyszlo i tak zrobilismy. Teraz żałujemy, bo wolelibysmy domek obity z zewnątrz rowniez drewnem (tak mamy sciany szczytowe zrobione) Oczywiscie ze scianami ze styropianem nic sie nie dzieje ale ze wzgledow estetycznych wolelibysmy jednak drewno.

 

Ale do rzeczy. styropian ryflowany jest drogi i nie wydawal nam sie do konca skuteczny. Mamy do zewnetrznej plyty OSB przybite listwy drewniane do tego cienki styropian ale mocny jak na podloge i to tyle. Styropian nie jest w kanadyjczyku kolejna warstwa cieplna, sluzy tylko do polozenia struktury, a w rozwiazaniu z listwami domek ma dobra "oddychalnosc"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

splinka,

Ale do rzeczy. styropian ryflowany jest drogi i nie wydawal nam sie do konca skuteczny. Mamy do zewnetrznej plyty OSB przybite listwy drewniane do tego cienki styropian ale mocny jak na podloge i to tyle. Styropian nie jest w kanadyjczyku kolejna warstwa cieplna, sluzy tylko do polozenia struktury, a w rozwiazaniu z listwami domek ma dobra "oddychalnosc"

 

Tak wykonany styropian - jesli jeszcze nie jest zamkniety od spodu i na gorze (wentylacja) jest najlepszym wyjsciem styropianowym. ALE nie za bardzo jest dociepleniem. Zatem skoro juz robimy droga elewacje (tynk wcale nie jest tani) to chyba lepiej docieplic dom, niz nie. Nie jest to juz ogromna roznica w cenie, a oszczednosc jakas na pewno.

Druga rzecz - zeby ten styropian lezal latami i nie psul domu to oprocz szczelin wentylacyjnych musi byc zabezpieczony przed gryzoniami - myszki uwielbiaja drazyc korytarze w styropianie! czyli znowu bardzo wazne jest wykonawstwo.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wczoraj rozmawiałam z koleżanką, która buduje dom w USA. Zapytałam ją więc o budowę "kanadyjczyka" na co usłyszałam "co ty, jestem lekarzem, stać mnie na murowany". po 25 latach w Stanach.... Ciekawe, czy to polska mentalność się odzywa, czy tam też jest gradacja wartości... Nie zdążyłam zapytać :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Witam,

 

Mam firme budowlana. Budujemy tylko i wylacznie domy kanadyjskie. Chcialabym wyjasnic kilka watpliwosci:

1. drewno nie moze byc sezonowane, tylko musi byc suszone komorowo, strugane czterostronnie i fazowane. Wtedy nie pracuje i nic nie peka.

2. jesli strop zrobic z odpowiednio szerokich desek (czyli wazna jest wysokosc, a nie ich grubosc) to bedzie wystarczajaco sztywny, zeby nie pracowal.

3. zeby nic nie trzeszczalo jak sie chodzi - trzeba zachowac dylatacje pomiedzy plytami OSB (czyli szczeliny) - nie beda obcieraly o siebie, to nie beda trzeszczaly.

4. plyty gipsowe kreci sie troche inaczej nic w domach murowanych, ale wciaz zgodnie z zasadami montazu suchych tynkow. dobrze zaszpachlowane i przykrecone do suchego przeciez drewna - nie popekaja (u nas w firmie po pierwszym sezonie grzewczym jest zaledwie kilka minimalnych pekniec na caly dom)

5. plytki ceramiczne nie beda pekac, jesli sie je polozy na elastyczny klej

6. pod tynk silikatowy lub mineralny kladzie sie welne, a nie styropian, to dom oddycha i nie dosc, ze jest zdrowszy to jeszcze nie ma obawy, ze konstrukcja zawilgotnieje.

7. instalacja wentylacyjna - wystarczy grawitacyjna byleby SPRAWNA! to dosc bagatelizowany temat, a wazny - domy murowane tez choruja podczas wilgoci tylko na inne grzyby niz drewniane

8. u nas nazywa sie kanadyjczyki DOMAMI WELNIANYMI - nie ma cieplejszych domow - przeliczajac material na m3, najwiecej jest welny czyli sama izolacja termiczna.

9. welna - czyli przetworzony kamien - jest niepalna.

10. pozar - jesli dom jest dobrze zrobiony i wykonawca nie oszczedza na welnie, to nawet jesli bedzie zwarcie w instalacji elektrycznej, to dobrze upchana welna nie zapali sie (bo to kamien i nie te temperatury) i zabierze tlen, wiec pozar wcale sie nie rozchodzi tak szybko jak twierdza przeciwnicy kanadyjczykow. spali sie kazdy dom - wszystko zalezy od czasu i temperatury. w temperaturach dluzszych pozarow strop murowany jest do smieci - zbrojenie, ktore w nim jest wygina sie, a strop traci swoja wytrzymalosc. poza tym okladziny scian to niepalny gips, a elewacja - tynk mineralny - tez niepalny.

11. instalacje elektryczne - w domach drewnianych stisuje sie inne peszle na kable - w razie zwarcia specjalna rurka topi sie i odcina doplyw tlenu - pozaru nie ma.

12. robaki - jesli drewno suszone jest komorowo, to w tej temperaturze zdechnie kazde zwierze i jesgo larwy. a potem to juz te robaki nie maja po co przychodzic do zamknietych scian - przeciez wokol tyle zdrowych drzew!

13. mala bezwladnosc cieplna - to sam plus. wychodzisz z domu - nie grzeje sie. godzine przed powrotem rozkaz grzejnikom sie wlaczyc i bedziesz mial cieplo, zanim wrocisz. oszczednosc murowana. dom kanadyjski 200m2 od 8 stopni do 22 grzeje sie w 2,5 godziny. dom murowany - 2 doby!

 

Moglabym pisac i pisac.

Zepsuc mozna wszystko. absolutnie wszystko.

Przez 20 lat nauki budowania nauczylam sie pokory.

Mnie jest tylko szkoda, ze domy, ktore sa naprawde zdrowe i cieple - maja tak zla opinie w Polsce. Przeprowadzilam sie z murowanego do kanadyjczyka 8 lat temu. Nigdy nie zamienialabym sie z powrotem. Mam to szczescie, ze moj dom budowal czlowiek, ktory pojechal za chlebem do USA i tam sie fachu nauczyl. Dzis pracuje w mojej firmie, a ja nie boje sie odbierac telefonow.

 

Pozdrawiam wszystkich,

Agnieszka Lipka

 

Cytuję cały wpis, bo to nareszcie pisze ktoś kto zna temat. To co widzałem w Polsce "domy kanadyjskie" to badziewie, wierze że są w Polsce fachowcy którzy potrafią wybudować taki dom poprawnie. Na dodatek domy kanadyjskie około 90% są omurowane cegłą. Siding to ostatni sposób wykończenia na zewnątrz. Strona z domami Syberia coś tam... podana wcześniej to ściema nie dom typu szkieletowy to może i dobre ale na letnie

domki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu zawsze bedzie cieplej. Fizyki nie da sie oszukac - cieple powietrze zawsze podnosi sie do gory, wiec chocbysmy zrobili dach z betonu to na poddaszu i tak bedzie cieplej.

 

Pozdrawiam

 

Jednym ze sposobów byłoby zatrzymać "ucieczkę" ciepłego powietrza na poddasze takim doskonałym urządzeniem są drzwi ha :wink: .

To by często psuło aranżację całego wnętrza, ale coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlecilismy projekt architektowi z doswiadczeniem w tej technologii, takiego tez znalezlismy kierownika budowy.

Drzewo zamówione było bezposrednio z lasu w klasie pierwszej A. Przetarte, wysuszone, impregnowane na zlecenie, pod naszym czujnym okiem. Wyszlo taniej niz gotowe i wiemy co mamy. Domek skaldala firma z doswiadczeniem w kanadyjkach, dogadalismy sie tak ze maz pracowal z nimi, co pozwolilo na kontrole (okazala sie zbedna) i obnizylo koszt montazu, ktory za caly dom wyniosl 7500 zł.

 

Splinka, chciałbym zapytać gdzie były składane ściany, przez ekipę na budowie, czy to była prefabrikacja z waszych materiałów. Jakiej grubosci drewna użyto na ściany zewnętrzne i jak jest wykończony na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To forum ma między innnymi umożliwiać wybory ! Jest taki świetny program o budowaniu kanadyjczyków HOME MAKEOWER czy jakoś tak . Budują nowy dom dla rodzin z problemami , tych których na nowy nie stać. Tam zanim zbudują nowy burzą stary , i wierz mi jest na co popatrzeć .ZGNILIZNA, GRZYB , PRÓCHNO i ludzie ,którzy dorobili się w nich chorób.

Nie znam poprawnej nazwy tego programu jak znacie to podajcie .

 

Extreme Makeover: Home Edition dom budują w tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...