Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

domy kanadyjskie - prosze o opinie


tusia21

Recommended Posts

I nie da się tego jakoś wygłuszyc?

 

Myślę że najlepszy sposób na wygłuszenie to izolacja dżwiękowa w Kanadzie pochodzenia mineralnego koloru khaki, chyba to jest w Polsce wełna mineralna. Starannie zrobiona konstrukcja podłogi z klejeniem i przykręcaniem sklejki do dżwigarów. W kanadyjskich domach pierwszy strop zrobiłbym betonowy tym bardziej jeżeli dom będzie podpiwniczony. Chcę tu jeszcze wspomnieć że około 90% domów w Kanadzie jest obudowanych cegłą.

Inne wykończenia siding czy jakieś tam deski to już jest III-liga to raczej shack a nie dom.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Acha, a jak to jest w kanadyjczyku z wieszaniem ciężkich rzeczy na ścianie? Na przykład szafki w kuchni? Można czy nie można?

 

Marzena, budując dom wiesz gdzie będziesz miała kuchnię i gdzie powiesisz szafki, w tych miejscach dajesz "wzmocnienia" dokładasz extra drewno w scianie, dodatkowe drewno to nie wzmocnienie ściany. Dodatkowe drewno jest po to aby śruby trzymające szafki byly zakotwiczone solidnie.

Dobry fachowiec wieszający szafki może je powiesić bez extra drewna w ścianie. Szafki i tak sckręca się razem i wystarczy że taki zespół szafek przykręcisz co 16 cali (takie są odstępy w konstrukcji drewnianej) w Kanadzie, a w Polsce 406 mm. Myślę że te odstępy są podobne w obu krajach.

Możesz zdecydować o zmianie lokalizacji i też jest wyjście. Otworzyć ścianę ale umiejętnie, wyciąć drywall po prostych liniach poziomo i po drewnie pionowym, będzie łatwiej przywrócić do poprzedniego stanu, użyjesz ten sam drywall do naprawy otworu.

Dołożenie extra drewna na powieszenie kuchni to przeciętnie jeden 2x4

(two by four-grubość, szerokość w calach najbardziej popularny element konstrukcji drewnianej) i jedna godzina pracy.

Jeżeli zapomniano o tym a chcesz jednak mieć coś extra to np. IKEA ma w sprzedaży listwy metalowe które mocuje się na wykończonej ścianie przykręcając do konstrukcji drewnianej i na tych listwach zawiesza się szafki. Niesłyszałem aby gdzieś, komuś szafki spadły. :lol:

 

Co do wieszania ciężkich dekoracji to niemam opanowanego wklejania zdjęć tutaj pokazałbym ci jakie ciężkie lustro mam powieszone na takiej ścianie, tylko drywall, nie ma czary mary.

W murowanym domu musiałbym zacząć wiercic otwór wiertarką udarową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Ja swoj dom budowalem w 2006r w szczecinie. Na poczatku nie chcialem kanadyjczyka bo to czego sie nie zna czlowiek sie boi. Ale skoro Amerykanie i Kanadyjczycy w takich mieszkaja od wielu pokolen to cos w tym musi byc. I tak przede wszystkim wybor firmy jest wazny. Ja bylem w kilku i tylko w jednej mnie milo obsluzono. Wyjasniono mi za co place i ile. Co to jest system drewniany. Pojechalem nawet na jedna z budow i rozmawialem z innymi klientami. Byli raczej zadowoleni i mi ta firme polecali. Bylem tez na budowie innej firmy i okazalo sie ze budynek jest zamkniety bo grozi zawaleniem ze wzgledu na fuszerke wykonawcy. Jak wybierzecie firme to potem juz tylko podpisac umowe i rozpoczac budowe. Co do mojego domu. Przede wszystkim jest ekologiczny, no i energooszczedny. Rachunki za ogrzewanie przychodza o wiele nizsze niz na moim starym mieszkaniu. Latem jest na tyle chlodno ze nie potrzebuje klimatyzatora, zwlaszcza teraz jest to zbawienne. Ogolnie jestem zadowolony. Jak bedziecie budowac to nie bierzcie skomplikowanego dachu, to zwieksza koszty. To co sie zaoszczedzi mozna wrzucic na wyposazenie ktore jest wazniejsze niz ladny dach.

Firma to canada system ze szczecina. Stronka to chyba canadasystem.pl. Z reszta mozna znalezc choc ja ich ogloszenie znalazlem w kontakcie. W razie pytan co do nich piszcie

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawialiśmy się z żoną nad budową takiego domu. Na początku ktoś nam podrzucił pomysł żeby zainteresować się takim właśnie budownictwem przede wszystkim ze względu na cenę. Jednak po przeszukaniu dogłębnie internetu przeglądnięciu wszelakich artykułów, for, wielu opinii a przede wszystkim ceny zbudowania podobnych gabarytowo domów do murowanych(myślimy nad domem między 100 a 120m) powoli odchodzimy od tego pomysłu. Okazuje się że technologia która wydaję mi się powinna być dużo tańsza np. ze względu na czas budowy(co z drugiej strony jest dla mnie największym plusem), wychodzi podobnie albo nawet drożej od budowy "normalnej". Trochu szkoda bo technologia bardzo mi się podoba ale cena nie jest konkurencyjna do jednak bardziej popularnej przez co pewniejszej technologi. Decyzja wisi na włosku ale 90% w tym momencie to jednak dom murowany. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam wszystkich - podjęliśmy decyzję z żonką o budowie domku szkieletowca :) będzie to: Beskidy 94b firma ibud- może podam koszty i będę miał kilka pytań.

wybraliśmy docieploną wersję Thermal + .Koszty stan surowy 105.400 dopłata do ocieplenia Thermal + 29.300, podwyższenie piętra o 25cm 2.200, fundament 24.100+ - 6000-8000 szkody górnicze u nas 1sza klasa -możliwe że kopalnia zwraca jakiś % kosztów. akryl na kominie 800, brama garażowa 3.300, tynki wewnętrzne płyty K-G izol. akustyczna parapety wewn.21.400, drzwi zew. 3.000, schody wew. 7.400, inst. elektryczna z tablicą 6.800, inst .wod-kan 5.500 , wkład kominowy z rozprowadzeniem ciepła 7.500 , wkład kominkowy 1.850 , Inst.C.O gazowa z piecem 2funk.i grzejnikami 18.900, wkład kominkowy dla kotła gaz. 1.150 Całkowity koszt 263.722 z vat. + 2500 za załatwianie całej kwalitologii bo ani ja ani żonka nie będziemy niestety mieli na to czasu. Do tego trzeba doliczyć biały montaż, kuchnie , wc, łazienkę, panele płytki , obudowanie kominka, malowanie itd. ale to już sami będziemy działać :)

 

teraz pytanie czy np. zlecić zrobienie instalacji C.O zewnętrznej firmie czy zostawić tą za 18.900 , czy zlecić jakieś małej firmie remontowej zrobienie tynków wew. płyty K-G czy zostawić tą za 21.470 Może ktoś ostatnio budował i coś podpowie ??? :)

zastanawialiśmy się nad ogrzewaniem , początkowo miało być centralne na kocioł z podajnikiem tłokowym na miał i eko-groszek ale chyba będzie gazowe + kominek z rozprowadzeniem ciepła ( rozmawiałem z panem który mieszka już w takim domku 2 lata i koszt całego roku z podgrzewaniem wody wyszedł 2.800 za rok. to chyba nie jest tak znowu dużo ( docieplony domek ) do tego drewno do kominka będę miał praktycznie za darmo :)

Oglądaliśmy kilka domków i zewnątrz i w środku ( trochę głupio ale pytaliśmy się o domek bo bardzo fajny i ludzie nas zapraszali do środka sobie zobaczyć, bardzo dziękujemy :) ) i to naprawdę fajne przytulne domki, ciepłe i takie z klimatem :) pozdrawiam szkieletowców i czekam może na jakąś odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

teraz pytanie czy np. zlecić zrobienie instalacji C.O zewnętrznej firmie czy zostawić tą za 18.900 , czy zlecić jakieś małej firmie remontowej zrobienie tynków wew. płyty K-G czy zostawić tą za 21.470 Może ktoś ostatnio budował i coś podpowie ??? :).

 

Witaj,

Pamietaj, ze jak całą budowę robi Ci jedna firma, to w razie kłopotów nie ma zrzucania odpowiedzialności pomiędzy jednym wykonawc a drugim. To największy plus i czasem nieco wyższa cena za święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 months później...
Witam!!! Przeczytałam wątek i stwierdzam, że warto postawić sobie taki domek. Napewno zdecydowałabym się na niego mieszkając w Kanadzie czy innym kraju gdzie takie domy są pospolite ze względu na to że napewno łatwiej znaleść tam odpowiednich fachowców, materiał i cena jest nizsza od domu murowanego. Moja wiedza jest prawie zerowa w tej dziedzinie dlatego chciałam zapytać czy u nas w kraju ta cena też jest faktycznie niższa, czy jednak wychodzi na to samo? I gdzie na śląsku można zanleść dobrego fachowca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cena drewnianego u nas w polsce w ogóle nie wychodzi taniej niż murowanego. Mówię oczywiście o stanie domu do zamieszkania. Musisz liczyć się z tym że wykończenie domu drewnianego jest droższe - mniej fachowców znających się na rzeczy, no i wiele rzeczy musisz mieć przemyślane dużo wcześniej bo szafek nie powiesisz gdzie chcesz, tylko tam gdzie przygotowałeś wzmocnienia w ścianie. Zalet domu szkieletowego jest dużo. Jeśli chodzi o wady to ja zauważyłem dwie - szybko się dom wychładza - to może być również zaleta bo szybko się nagrzewa no i dźwięki rozchodzą się dużo bardziej niż w murowanym. Ja się zdecydowałem na szkieletora i jestem zadowolony :)

Jeżeli chodzi o firmę którą bym polecał, to mieszkałem w domu wybudowanym przez firmę DOM-POL z Bystrej z 2000 roku 5 lat i wszystko ok. Śmiało ich mogę polecić. Ale jak każdą firmę musisz pilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie porównuję. Ja kanadyjczyka wykańczałem systemem gospodarczym. A za SSZ zapłaciłem tyle samo co znajomi za podobny metraż za murowany. A wykończenie jest droższe. Suma sumarum koszt murowanego = koszt szkieletora. Wybudowałem drewniany i liczyłem koszty, wyszło to samo co jakbym wziął firmę do SSZ murowanego i resztę gospodarczym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ja nikomu nie odważyłbym się powiedzieć że szkieletor jest tańszy w budowie od murowanego. Chyba że masz las na działce, albo wujka z tartakiem. Ale jak ma to robić firma do stanu SSZ to wg mnie wyjdzie to samo. Ale to jest moja opinia, ciekawi mnie jak to wygląda u innych szkieletowców??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje za odpowiedz, tak też mie sie wydaje. Moze jeszcze wypowie sie ktos kto posiada kanadyjczyka? Jak to wygląda w praktyce z tymi cenami? taki średni koszt oczywiscie plus minus domku o powieszchni 100-120 m takiego standardowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Nie zgodzę się z tobą.

Zbuduj taki dom a potem spróbuj go sprzedać to dopiero wtedy zobaczysz jak cena pójdzie w dół!

Dom szkieletowy o podobnym metrażu i wykończeniu, co dom murowany jest na wtórnym rynku obrotu nieruchomościami średnio o 100 tys. PLN tańszy od murowanego. Mam w swoim portfolio 5 kanadyjczyków, których nie mogę sprzedać od 2-3 lat, mimo, że właściciele obniżyli ceny średnio o 30%.

Nie można krótkowzrocznie podejmować decyzji o wyborze technologii przy budowie domu. Dom musi "dać się" sprzedać w jak najkrótszym czasie w razie np. nieoczekiwanego wystąpienia problemów finansowych.

Edytowane przez Aleksandryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
płonie - za to - szybciej ...

 

 

Spór czy murowany czy drewniany pewnie nigdy się nie skończy. Jakimś argumentem dla niektórych może być fakt, że większość domów a Ameryce Północnej i Skandynawii to domy budowane w technologii szkieletowej. Dla innych ten argument to za mało.

Co do palenia się - nie zgadzam się że taki dom płonie szybciej, bo chyba nie ma żadnych badań ani statystyk które by to potwierdzały. A nie wiem czy ktokolwiek z Was się orientuje, że największe zniszczenia podczas pożaru tworzy nie ogień, ale woda ! I to ona szczególnie zimą sieje największe zniszczenia. I tu żadna technologia Was nie uchroni przed zniszczeniami.

 

Warto więc budując JAKIKOLWIEK DOM zastanowić się jak go (a właściwie siebie) chronić przed różnymi przykrymi niebezpieczeństwami, jak pożar właśnie.

Czy ktokolwiek z Was zamontował czujki dymu (a one mogą ostrzec przed właśnie rozpoczynającym się pożarem); czy ktokolwiek z Was ma porządne gaśnice (dadzą radę przy b.małym pożarze), czy ktokolwiek wie czy straż pożarna w razie czego będzie miała dostęp do domu/dachu itp. ?

Czy znacie Ogólne warunki ubezpieczeń w firmie w której się ubezpieczacie ? Czy wiecie jakie są tzw."wyłączenia" ? Np. kiedy na pewno ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy (np. jeżeli nie ma co rocznych przeglądów instalacji elektrycznej, kominów itp. zgodnie z przepisami).

Jak wybucha pożar najważniejsze to ratować swoje życie i zdrowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spór czy murowany czy drewniany pewnie nigdy się nie skończy. Jakimś argumentem dla niektórych może być fakt, że większość domów a Ameryce Północnej i Skandynawii to domy budowane w technologii szkieletowej. Dla innych ten argument to za mało.

 

Oczywiście, że to za mało!!! "Kanadyjczyk" wpisany jest po prostu w historię tych krajów, z różnych przyczyn, ale jest. Technologię budowy tych domów mają wypracowaną od stuleci. Mają odpowiednie przepisy, które regulują zasady budowy tych domów. Tam każda śrubka, każda listwa opisana jest w odpowiednich instrukcjach, zaleceniach, a u nas nawet w Prawie budowlanym nie ma wzmianki o szkieletorach, nie wspominając o aktach wykonawczych. I co jest najważniejsze, w tych krajach nie budują kanadyjczyków dyletanci (amatorzy - super specjalliści), czyli ludzie nie posiadający wiedzy o budowie takich domów, tylko odpowiednie firmy budowlane. Ponieważ kanadyjczyk jest bardzo wymagający jeśli chodzi o budowę, np. w USA w większości stanów jest wręcz zabroniona budowa domu przez osoby do tego nieuprawnione. A u nas proszę, taki wątek z pytaniem "kto mi postawi szkielet, a ja go sam wykończę". Sorry, ale jak kogoś nie stać na budowę takiego domu, to niech nie buduje!!!.

 

Co do palenia się - nie zgadzam się że taki dom płonie szybciej, bo chyba nie ma żadnych badań ani statystyk które by to potwierdzały.

 

A widziałaś jak płonie kanadyjczyk??? Ja widziałam. Płonie szybko, jak pochodnia. Widziałam płonący szkieletor w USA. Koszmar!!! Mimo ich restrykcyjnych przepisów przeciwpożarowych.

Są, ale w krajach, w których 90% domów to szkieletory.

 

A nie wiem czy ktokolwiek z Was się orientuje, że największe zniszczenia podczas pożaru tworzy nie ogień, ale woda ! I to ona szczególnie zimą sieje największe zniszczenia. I tu żadna technologia Was nie uchroni przed zniszczeniami.

Ale zgodzisz się ze mną, że murowany dom lepiej obroni się przed wodą niż drewniano-kartongipsowy kanadyjczyk

 

Czy znacie Ogólne warunki ubezpieczeń w firmie w której się ubezpieczacie ? Czy wiecie jakie są tzw."wyłączenia" ? Np. kiedy na pewno ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy (np. jeżeli nie ma co rocznych przeglądów instalacji elektrycznej, kominów itp. zgodnie z przepisami).

Jak wybucha pożar najważniejsze to ratować swoje życie i zdrowie...

 

Na pewno za domy drewniane płaci się wyższe składki ubezpieczeniowe z tytułu pożaru i zalania. Po prostu po takich zdarzeniach nic z nich nie zostaje

 

 

.

Edytowane przez Aleksandryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...