Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • piotrulex

    1905

  • agnieszkakusi

    1365

  • nastka79

    1031

  • JaMajaD

    458

Najaktywniejsi w wątku

Daniel, może źle Cię zrozumiałam, ale czy Ty chcesz zrezygnować z licznika dwufazowego zużywając duże ilości prądu?

 

Wiesz co sam już nie wiem . Przy tej PC nie będę sobie buforował ciepłej wody.

Zbiornik będzie 180l , podgrzanie wody z 10 st. C do 50stC to 20 minut.

Zapotrzebowanie energii na roczną pracę PC szacuję na ok 1500-2000zł.

"Ładowanie " podłogówki w nocy spowoduje dużą temp rano kiedy nie jest potrzebna.

 

Co mi da 2 taryfa kiedy nie bee z niej dużo korzystał ? Oszczędzę rocznie 300-400zł ? Ale kosztem zmiany trybu życia - nocne pranie , zmywarka.

 

Sam nie wiem to na razie luźne przemyslenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj Madzialenkę jaki miała rachunek za prąd przy jednej taryfie. Ja za samo normalne zużycie w domu, pompę do pieca i pompę do oczyszczalni mam rachunek 180 zł/miesiąc. Zmianiłam licznik na dwutaryfowy.

 

 

Właśnie własnie

Za 2-3 lata będzie tam kanalizacja.

Robić POS czy szambo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście zrobiłabym POŚ - przez rok zwróci Ci się różnica pomiędzy POŚ a szambem (nie wywozisz), a nie masz obowiązku podpinania się później do kanalizy. Czyli w późniejszym czasie niższe koszty utrzymania domu. A POŚ jest naprawdę bezproblemowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniel_toruń

 

ja bym nie rezygnował z taryfy nocnej - 180l gorącej wody to dużo; jak się nagrzeje w nocy to przez cały dzień możesz używać (ewentualnie dogrzać w taniej taryfie przed południem). Podobnie z podłogówką - możesz ją załączyć w ciągu dnia na taniej taryfie. Pranie, zmywanie można zawsze robić w nocy, kiedy wszyscy śpią - taki teraz jest mądry sprzęt :lol:

 

Co do kosztów to jest jak jest. Wydasz raz, ale później płacisz mniej i masz komfort życia - ja tak do tego podchodzę. U mnie wyszło 8000 taniej bo pewnie mam mniejszy dom. Poza tym inna kotłownia też kosztuje - kominy, piec, instalacja, zbiorniki etc., klima, którą byś musiał kupić (a mało prądu to one nie pobiera). Myślę, że wyrwiesz ze starostwa 10-20% dofinansowania.

 

Przyzbnam Ci się, że miałem chwilę załamania i chciałem montować ekogroszek - już nawet wybrałem piec kostrzewy za 11000, i jedną z garderób na parterze chciałem adoptować na skład opału

 

No nie wiem - mnie się gość wydaje kompetentny, wie co mówi, robi tego dużo. Ja to jeszcze go zmolestuję na reku i oczyszczalnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek_Sl

 

Co do kompetencji gościa nie mam żadnych wątpliwości .

 

Liczyłem sobie inwestycję PC a inne źródła i wyszło mi ok 15-20 drożej.

Za to mam niższe rachunki i komfort.

A co do reku to chyba jednak wezmę gdzieś indziej. Sam mnie do tego zachęcał.

 

A jaką PC chcesz od niego wziąść - Danfoss czy NIBE ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniel_torun

 

chyba Danfoss wersja C, chociaż myślę też o NIBE 1140 + zasobnik 300l + chłodzenie. Sam jeszcze nie wiem - muszę poczytać i poradzić się kilku osób.

 

Reku też mi odradzał u siebie - tak jakby mu sie nie chciało/ nie opłacało, ale ja twardo stałem przy swoim, że chce aby On wszystko :wink:

 

Tak naprawdę nie mam pomysłu kto może mi zrobić ten reku - gość ze Żwirki i Wigury odpada, ZIBKOR tak samo. Nie wiem kto w okolicy zajmuje sie jeszcze takimi rzeczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniel_torun

 

chyba Danfoss wersja C, chociaż myślę też o NIBE 1140 + zasobnik 300l + chłodzenie. Sam jeszcze nie wiem - muszę poczytać i poradzić się kilku osób.

 

Reku też mi odradzał u siebie - tak jakby mu sie nie chciało/ nie opłacało, ale ja twardo stałem przy swoim, że chce aby On wszystko :wink:

 

Tak naprawdę nie mam pomysłu kto może mi zrobić ten reku - gość ze Żwirki i Wigury odpada, ZIBKOR tak samo. Nie wiem kto w okolicy zajmuje sie jeszcze takimi rzeczami.

 

Witam.

Sprawdź firmę EKOWAT. Pan Landowski. Robią reku Bartosza (teraz ten ich nowy reku nazywa się VENA). Są dość duże gabarytowo ale producent twierdzi, że nigdy nie zamarza. Robili komuś reku z tego forum.

 

I tak przy okazji chciałbym napisać, że mamy taką nadzieję (z żoną) rozpocząć w tym roku budowę w okolicach Torunia. Obecnie jesteśmy na etapie adaptacji. Dzięki wszystkim udzielającym się na tym forum za duuuużo cennych uwag i kontaktów. Mam nadzieję, że będę tu częstszym gościem.

Pozdrawiam

Jarek

ps.

Szukając geodety do mapki do projektu miałem dość dużą rozpiętość ofert. Nawet 550+vat. Znalazłem taką za 300 (bez rachunku) i wszystko poszło sprawnie. Nie wiem czy to już minimum na Toruń ale jak ktoś będzie chciał namiary to wyślę na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku obdzwoniłem kilku geodetów i tez zapłaciłem 300 za geodetę z Torunia ale musiałem załatwić we własnym zakresie słupki i deski - gwoździe miał ;-)

 

Mi chodziło nie o wytyczenie budynku (tak daleko jeszcze nie jestem;) a o mapkę do celów projektowych.

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywolana do tablicy odpowiadam. Nam reku montoal Zbyszek Landowski z firmy EKOWAT z Bydgoszczy. Tak jak wspomniano wczesniej montuja Bartosza. My mamy parterowke wiec nie bylo problemow z przewodami, ale wiem, ze montowali tez u Aki z Ina (sama ja nawowilam :)) a ona ma domek z poddaszem i nie bylo problemow. Najlepiej zadzwoncie do niego tel 502 599 100, mozecie powiedziec, ze tel macie od Magdy ze Zlotorii. Aha, oni robia tez pompy ciepla, odkurzacze centralne (nam montowali) i co najwazniejsze maja sprzet do sprawdzenia poprawnosci dzialania wentylacji. Niestety niewiele firm na naszym rynku to robi. A co do ceny, dla domku 126m koszt calkowity wyniosl niecale 15.000 z pelna automatyka - dla porownania nasz ulubieniec ze Zwirki za tyle proponowal najprostrzego Mistrala.

 

A teraz o taryfach i grzaniu w nocy. My zdecydowalismy sie na ogrzewanie elektryczne akumulacyjne - podloga grzeje sie w nocy i oddaje cieplo w ciagu dnia, w sypialniach sa konwektory. Korzystajac z jednej taryfy dostalismy racunek na prawie 800 z; miesiecznie za caly prad, a teraz przy liczniku dwutaryfowwym wychodzi jakies 350-400. Roznica jak widac zasadnicza. A samo ogrzewanie sprawdza sie znakomicie - bylo stosunkowo tanie jako inwestycja poczatkowa i teraz tez nie rujnuje nam kieszeni. Jedyne co musielismy zrobic z domu termos, czyli zainwestowac w porzadne ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się "minęłyśmy" na forum :) Miałam przerwę z powodu zmiany operatora no i nie mogłam sie doczekać netu. Potem zdaje się to spotkało również Ciebie?. W każdym razie ... z tymi zjazdami to jakaś masakra - poszło kupe kasy na wybudowanie tego a teraz stoi i szczuje :evil: Chyba sobie napiszę do władz o podanie powodów zamknięcia, a może zainteresuje się tym jakaś prasa, hmmmmm...

Przecież takich nadrabiających km jest pewnie wielu?!

Nasza parterówa w Osieku, A Wasza?

 

My mieszkamy w Zlotorii, a dokladniej na granicy z Grabowcem, zaraz za cmentarzem. Zapraszam jak bedziesz w okolicy. Z tego co widze tez masz Bauherra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I tak przy okazji chciałbym napisać, że mamy taką nadzieję (z żoną) rozpocząć w tym roku budowę w okolicach Torunia. Obecnie jesteśmy na etapie adaptacji. Dzięki wszystkim udzielającym się na tym forum za duuuużo cennych uwag i kontaktów. Mam nadzieję, że będę tu częstszym gościem.

jark3 a gdzie się budujecie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

My mieszkamy w Zlotorii, a dokladniej na granicy z Grabowcem, zaraz za cmentarzem. Zapraszam jak bedziesz w okolicy. Z tego co widze tez masz Bauherra.

o rany!!! też mam bauherra!!!!! :lol: :lol: :lol:

jak się mieszka, jakie wrażenia??? U nas wyszło kilka rozbieżności (projekt na stronie b. a ten na papierze)

plis pokaż kilka fotek!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywolana do tablicy odpowiadam. Nam reku montoal Zbyszek Landowski z firmy EKOWAT z Bydgoszczy. Tak jak wspomniano wczesniej montuja Bartosza. My mamy parterowke wiec nie bylo problemow z przewodami, ale wiem, ze montowali tez u Aki z Ina (sama ja nawowilam :)) a ona ma domek z poddaszem i nie bylo problemow. Najlepiej zadzwoncie do niego tel 502 599 100, mozecie powiedziec, ze tel macie od Magdy ze Zlotorii. Aha, oni robia tez pompy ciepla, odkurzacze centralne (nam montowali) i co najwazniejsze maja sprzet do sprawdzenia poprawnosci dzialania wentylacji. Niestety niewiele firm na naszym rynku to robi. A co do ceny, dla domku 126m koszt calkowity wyniosl niecale 15.000 z pelna automatyka - dla porownania nasz ulubieniec ze Zwirki za tyle proponowal najprostrzego Mistrala.

 

A teraz o taryfach i grzaniu w nocy. My zdecydowalismy sie na ogrzewanie elektryczne akumulacyjne - podloga grzeje sie w nocy i oddaje cieplo w ciagu dnia, w sypialniach sa konwektory. Korzystajac z jednej taryfy dostalismy racunek na prawie 800 z; miesiecznie za caly prad, a teraz przy liczniku dwutaryfowwym wychodzi jakies 350-400. Roznica jak widac zasadnicza. A samo ogrzewanie sprawdza sie znakomicie - bylo stosunkowo tanie jako inwestycja poczatkowa i teraz tez nie rujnuje nam kieszeni. Jedyne co musielismy zrobic z domu termos, czyli zainwestowac w porzadne ocieplenie.

 

Hej

Też zastanawiałem się nad REKU BARTOSZA.

To że jest duży to mi nie przeszkadza. Dzieki pompie będę miał duuuzo miejsca w kotłowni. Słyszałem że podobno to jakaś przestarzała konstrukcja i głośna.

JAk to oceniasz ? Jak wygląda sprawa filtrów i czyszczenia ?

Jak odczuwasz działanie tego reku ? Spełnia swoje zadanie ?

Dzieki za naimary na firmę z B. Odezwę sie do nich napewno .

 

Też chcemy robi odkurzacz centralny. Dziwne jest , że juz 3 osoba ( 2 budowlane i dzisiaj gościu od PC ) odradzali nam OC jako niepraktyczne i bardziej uciązliwy od normalnego. Nie dałem się przekona ale coś dziwnego w tym jest . Może boją się tematu ?

 

W Twoim przypadku nie ma wogóle dyskusji o liczniku dwutaryfowym.

Myślałem , że ogrzewanie elektryczne więcej kosztuje. Jakby ktoś mi zagwarantował , że w zimę będę płacił za prąd 400zł a latem 100-150zł za prąd to bym się zastanowił jeszcze nad moją PC ;-)))))

 

A u nas : dzisiaj odebrałem mapki (350zł 4szt) jutro jadę do Elwiku i energetyki

W sobotę wyjeżdżam służbowo na tydzien i chyba nie uda mi się złożyc projektu u architekta. Jutro kończy się casting :-)) na firmę budowlaną.

Na razie mam 1 wycenę = 177 tys stan surowy otwarty (w dachem ceramicznym, okna dachowe) . Nawet nie wiem co o tym sądzic .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekam z niecierpliwością :) na fotki.

My wtopiliśmy na oknach ale to długa historia. Niestety jeszcze nie mieszkamy :( Mam nadzieję że max do końca kwietnia się wprowadzimy, ale to się jeszcze okaże. Niestety najmniej w tej kwestii zależy od nas. Mamy teraz istne wariactwo wykończeniowe :) co z jednej strony sprawia straszną radochę a z drugiej frustruje. Masz może jakieś namiary na godne polecenia ekipy "wykańczające" płytki malowanie itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej

Też zastanawiałem się nad REKU BARTOSZA.

To że jest duży to mi nie przeszkadza. Dzieki pompie będę miał duuuzo miejsca w kotłowni. Słyszałem że podobno to jakaś przestarzała konstrukcja i głośna.

JAk to oceniasz ? Jak wygląda sprawa filtrów i czyszczenia ?

Jak odczuwasz działanie tego reku ? Spełnia swoje zadanie ?

Dzieki za naimary na firmę z B. Odezwę sie do nich napewno .

 

Co do czyszczenia nie wypowiem sie, bo jeszcze tego nie robila, ale poszukaj postow Jeziera. On ma Bartosza dluzszy czas i opisywa czyszczenie - bezproblemowe. Glosny? Nie zauwazylam. U nas w ciagu dnia dziala na sprawnosci 40%, w nocy 30%. Sprawdza sie swietnie, juz nie pamietam co to wilgoc na oknach.

 

Też chcemy robi odkurzacz centralny. Dziwne jest , że juz 3 osoba ( 2 budowlane i dzisiaj gościu od PC ) odradzali nam OC jako niepraktyczne i bardziej uciązliwy od normalnego. Nie dałem się przekona ale coś dziwnego w tym jest . Może boją się tematu ?

 

Ja tez nasluchalam sie o szkodliwosci odkurzaczy centralnych, ich uciazliwosci itp. I gdybym miala jeszcze raz podejmowac decyzje z pewnoscia tez mialabym taki odkurzacz. Jest wygodny, bo nie latasz z jednostka po domu, cichy i przede wszystkim nie wyrzuca zuzytego powietrza do domu tylko na zewnatrz a przy moich alergikach to bardzo wazne. Ale trzeba bardzo uwazac na ekipy, bo wiele robi na zwyklych rurkach kanalizacyjnych i do tego skrety po kacie prostym, a wtedy murowane klopoty.

 

W Twoim przypadku nie ma wogóle dyskusji o liczniku dwutaryfowym.

Myślałem , że ogrzewanie elektryczne więcej kosztuje. Jakby ktoś mi zagwarantował , że w zimę będę płacił za prąd 400zł a latem 100-150zł za prąd to bym się zastanowił jeszcze nad moją PC ;-)))))

 

Mysmy wyliczyli sobie zapotrzebowanie na cieplo dla naszego domu i sprawdzalismy najrozniejsze warianty ocieplenia, ogrzewania, okien itp. I okazalo sie, ze w naszych warunkach najlepszym rozwiazaniem byl wlasnie prad, bo ma stosunkowo tania instalacje i nie rujnuje kieszeni. Zasnanawiallismy sie nad PC, ale odradzono nam - rowniez instalatorzy - jako niesprawdzone w naszych warunkach.

 

Wiesz, ciesze sie, ze ten etap mam juz za soba, bo byl bardzo czasochlonny i stresujacy, a potem i tak trzeba bylo wszystko robic na wariata. Teraz moge doradzac innym i to jest o wiele bardziej komfortowa sytuacja.

 

Pozdrawiam

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...