Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzacja do ogrzewania


Dave

Recommended Posts

Taki klimatyzator to nic innego jak pompa ciepla powietrze-powietrze. Zima przy mrozach bedzie szla leb za leb czyli 1kW mocy grzewczej za 1kW mocy elektrycznej. Moc grzewcza jest zawsze nieco wieksza niz chlodnicza wiec jesli jest 3,8kW tej drugiej to grzewczej bedzie okolo 4,2kW. W karcie produktu powinna bym podana moc grzewcza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez to ma malo wspolnego z pompa ciepla. Pompa "wydobywa" cieplo z gruntu, gdzie temperatura jest wyzsza niz na dworze i przekazuje je do wnetrza domu. W przypadku kilmatyzacji nie ma mowy o przekazywaniu ciepla z zewnatrz, uzyskuje sie jedynie dodatkowy zysk ze skraplania tak jak w kotlach kondensacyjnych, nic wiecej. Pytanie kieruje do specjalistow zajmujacych sie klimatyzacja, rozne osobiste opinie sa ciekawe ale mnie interesuja konkretne wyniki a nie poglady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze Pana......slyszal Pan kiedys o powietrznych pompach ciepla? Np. do produkcji c.w.u.? One wlasnie "wydobywaja" cieplo z powietrza zewnetrznego i to nawet przy -20C. Inna sprawa, ze uzysk ciepla jest wtedy 1 vs. 1. Prosze sobie w lecie stanac przy module zewnetrznym klimatyzacji i poczuc jakie powietrze z niego wylatuje. Gorace? A w mieszkaniu zimne prawda? Teraz prosze sobie wyobrazic ze odwracamy proces i w mieszkaniu leci gorace a na zewnatrz zimne. Zasada prosta jak budowa cepa. Tak wlasnie dzialaja klimatyzatory w funkcji grzania. Klimatyzator to nic innego jak pompa ciepla powietrze-powietrze, tak samo jak np. Pana lodowka w domu. Jesli mi Pan nie wierzy to prosze sobie wejsc na strone pierwszego lepszego producenta klimatyzacji - Mitsubishi, Daikin, Fujitsu......prosze sciagnac karte katalogowa pierwszego z brzegu splita ktory przacuje z funkja grzania i zobaczyc ile wynosi jego moc grzewcza w stosunku do mocy chlodniczej. Bedzie tak jak napisalem troche wyzsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jesli jest tak jak mowisz cena ciepla uzyskiwanego za pomoca klimatyzatora to ok. 1/3 ceny pradu (zuzycie pradu 1,4kW a ilosc ciepla 4kW). Czyli w nocnej taryfie to ok. 7gr za 1kWh a wiec na poziomie ciepla z kominka czy pieca na drewno i znacznie mniej niz cieplo z wegla !! Czyzby wiec ci co kupuja elektryczne piece akumulacyjne robili blad bo za cene pieca mozna miec klimatyzator, ktory ma koszty eksploatacji na poziomie 1/3 ? Czy moze to potwierdzic jakis specjalista od technik klimatyzacyjno-grzewczych ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze taki piec akumulacyjny jak jest -15 na dworze pracuje z taka sama wydajnoscia cieplna jak przy np. 0 stopni. A klima juz nie bo jej moc jest zmienna i spada drastycznie ponizej 0 stopni (tak jak i powietrznych pomp ciepla). Jeszcze nie widzialem producenta splitow, ktory pokazywalby charakterystyki mocy w zaleznosci od temp. zewnetrznej ale mozna z duzym prawdopodobienstwem zalozyc, ze sa one b.podobne do typowych pomp ciepla typu powietrze-woda. Prosze poszukac na google tematu powietrzne pompy ciepla, charakterystyka. Mi po minucie udalo sie znalesc taki tekst:

 

"Taka pompa ciepła jest w stanie pobierać energię z powietrza nawet wtedy gdy ono ma temperaturę -20°C. Jednak ilość uzyskanej energii zależy bardzo od temperatury. Ta sama pompa ciepła będzie oddawać 22 kW przy temperaturze powietrza +35°C i 6 kW, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do -20°C. Taka charakterystyka mocy stoi w sprzeczności z potrzebami budynku, gdyż w miarę spadku temperatury zewnętrznej rosną potrzeby grzewcze, a spada moc pompy ciepła. Dlatego taki rodzaj pompy jako samodzielne ogrzewanie budynku rzadko się spotka."

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Dla osób kalkulujących ogrzewanie za pomocą klimatyzacji polecam zwracanie uwagi na parametr EER i COP podawany przy praktycznie każdym klimatyzatorze. Określa jasno stosunek energii pobranej (w tym przypadku jest to pobór prądu) do energii wytworzonej. W większości przypadków wacha się on od 3,5 do 4,0. W najlepszych przypadkach współczynnik ten osiaga blisko 5,0 czyli klimatyzator o mocy chłodniczej 5,0kW będzie pobierał 1kW prądu. W praktyce też wszystkie klimatyzatory na naszym rynku działają w oparciu o pompę ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...