Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witaj Tommar,

Niestety nie podałeś informacji na temat twoich wymagań w stosunku do domu, ani też priorytetów. Nie wiadomo też, jak będzie zorientowany dom w stosunku do stron świata. Niemniej jednak, postaram się odnieść do tego projektu.

Bryła domu jest prosta lecz nie prostacka, co jednak stanowi o jej zalecie. Myslę, że dom odpowiednio wkomponowany w zieleń ogrodu i wsparty "małą archtekturą" będzie miłym dla oka.

Rozkład pomieszczeń jest, moim zdaniem, prosty, rzeczowy i funkcjonalny. Cieszyć może przestronna kuchnia i salon. Na poddaszu pokoje nie są może zbyt duże, trudno jednak wymagać coś więcej od tak małego domu. Dom poprostu ma to, co mieć powinien. Przydałby się napewno dodatkowy pokoik na parterze, jednak to jest kwestia twoich indywidualnych potrzeb.

Kilka sugestii natury praktycznej:

1. Myślę, że lukarna od strony frontowej nie jest konieczna, zwłaszcza jeśli wejście będzie od północy. Myślę, że w tej łazience wystarczy okno połaciowe. Faktem jest to, że lukarna poprawia wygląd domu.

 

2. Przedmiotowa lukarna miałaby lepsze uzasadnienie od strony ogrodowej, szczególnie jeśli byłaby od południa.

 

3. Strona ogrodowa wydaje się trochę "goła". Może jakieś skromne elementy drewniane na elewacji lub delikatna gra kolorami?

 

4. Garaż a kotłownia. Z moich pomiarów wynika, że garaż ma około 3m. szrokości, co jest absolutnym minimum. Sugeruję ci poszerzenie go do 4m. w środku. Koszt tego zabiegu nie będzie duży a pożytek znaczny. Nie będziesz obijał samochodu o ściany, zmieści się jakaś szafka, opony zimowe itd. Również obok samochodu przechodzić będziesz do kotłowni, gdzie nie tylko będziesz palił ale i być może prał lub majsterkował, czy też przechowywał mały zapasik drewna do kominka itp. Samo pomieszczenie gospodarcze również warto powiększyć, a jest miejsce na to. A dlaczego nie zapewnić sobie komfortu użytkowania domu?

5. W opisie technicznym podana jest ściana z pustaka 29+10 styropianu. Sugeruję pustak 24 (25)+ 15 cm. ocieplenia, już nie ważne z czego. W ten sposób uzyskacz "cieplejszy" dom.

Wątpliwości rozwiewaj, ale przede wszystkim buduj, bo panienka w kwiecistej sukience się zbliża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Dom będzie miał wejście od strony północy, planuję zakup wersjii lustrzanej tj. pokó dzienny będzie od strony zachodniej i południowej. Myślałem również o powiększeniu garażu i kotłowni. Natomiast od przodu pozostawię jednak lukarnę bo to faktycznie jest praktycznie jedyny element ozdobny od frontu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
  • 2 weeks później...

Witam,

Jestem w trakcie realizacji inwestycji pod nazwą Wiking. Obecnie kładę więźbę dachową.

Dokonałem już małej zmiany w projekcie i odkrywam też jego małe niedociągnięcia projektowe.

Minusy:

- łazienka na parterze jest mała i niefunkcjonalna,

- okno w pokoju na poddaszu ukryte za kominem daje mało światła. Zamurowałam i wstawiłam dwa dachowe,

- okno przy schodach, bardzo wysoko. Kłopot otwierania i mycia, szczególnie dla ludzi starszych (chyba, że ktoś jest człowiekiem pająkiem!)

+ ładna duża kuchnia

+ funkcjonalny i ładny salon

+ mały i zgrabny dom (niedrogi w wykonaniu)

Tyle spostrzeżeń jak narazie. Jeżeli chcesz mogę wysłać zdjęcia z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odzew i cenne rady. Myślę, że na etapie na którym obecnie jestem są one wyjątkowo cenne. Sądzę, że właśnie dzięki takim podpowiedziom jak Twoje, godziny spędzane przed projektem w celu szukania zalet i ewentualnych wad (do poprawek) staną się minutami.

Bardzo proszę o zdjęcia i jeśli to możliwe nr telefonu do Ciebie. Cenię sobie kontakt werbalny, szczególnie w sprawach tak wielkiej wagi.

 

Pozdrawiam Paweł z Siedlec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
  • 6 months później...
Witam. Buduję "wikinga" i jestem na etapie tynków wewnętrznych. Szczerze powiem dom spodobał mi się od samego początku a dopiero po tynkowaniu odsłania się cały urok jego wnętrza. Po części zgadzam się ze staszkiem73, okno na klatce bardzo wysoko, a więc problem z otwieraniem i myciem; natomiast okno w pokoju przy kominie jest ok, dalej na parterze zrezygnowałem w łazienki a zrobiłem większy przedsionek (teraz jest z oknem) decydując się na małe wc. Jeśli będę miał więcej czasu zamieszczę zdjęcia. Pozdrawiam Krzysiek z Suwałk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Jestem w trakcie budowy"Wikinga".Obecnie mam zalany strop i zadaszony garaż, w tym roku będę robił góre i dach budynku.

Zmian jakich dokonałem to poszerzenie garażu i automatycznie pomieszczenia gospodarczego o 1m. co związało się z mniejszym kątem nachylenia dachu garażu więc zanim położe dachówke musiałem odeskować dach i położyć pape na wypadek podciekania.

Ponieważ zdecydowałem się na zewnętrzne ocieplenie budunku,muszę ocieplić ścianę nad garażem przed położeniem dachówki,bo jak później tam wejść.

W salonie zwęziłem i przesunołem drzwi wyjściowe na taras w prawo( patrząc na rzut), z lewej strony dodałem okno doświetlając salon.

Zamurowałem drzwi wejściowe do kuchni obok łazienki.

Naniesienie tych zmian w projekcie to nie takie duże koszty.

Czekam na podobne relacje,pozdrawiam.

 

 

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kończę budowę, przeprowadzka w przyszłym tygodniu, jeśli niewypali coś nieoczekiwanego. Podsumuwując powiem tak, domek dość niepozorny z zewnątrz, a w środku miejsca bardzo dużo, zwłaszcza, że pod całością mam piwnicę, także pod garażem. Właśnie pod garażem wykonałem tzw. kanał a w nim montuję schody (dodatowe zejście do piwnicy), aby tędy nosić np. paliwo do kotła. Zlikwidowałem drzwi dom-garaż, dzięku czemu zyskałem wąski korytarzyk, w którym wykonałem garderobę. Mógłbym podzielić się zdjęciami, ale nie wiem jak je zamieszczać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich Wikingowców!

 

Taki fajny projekt a tak mało ludzi buduje ten domek.

Ale powracajac do projektu to również poszezyłam garaż o 1 m, dodalismy

balkon i zmienilismy tym samym okna w dwoch pokojach na wyjściowe na balkon, nastepne zmiany to dodanie okna w wiatrołapie i przesunięcie okna

w łazience na parterze tak aby zmieściła się kabina. Schody mam betonowe pod obudowe z drewna i w zwiazku z tym wyszła mała piwniczka pod schodami, troche to miejsce zostało pogłebione.

powiekszone zostało rownież miejsce naprzeciwko łazienki na parterze i bedzie tam zabudowa.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie powodzenia w budowie.

 

Ps. juz nie moge sie doczekac kiedy wreszcie w nim zamieszkamy, jestesmy

dopiero na etapie tynków wewnetrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

witam

 

Właśnie zamknolem dach narazie bez dachowki ale zadeskowany i opapowany :p

Tez jak wiekszosc poszerzylem garaz o metr podnioslem o jeden pustak poddasze i dodalem drzwi z tylu kotlowni no i zamurowalem wejscie z korytaza do kuchni. A to po to zeby zrobic malutka garderobe a wejscie do lazienki i tego pomieszczenia obok siebia na korytazu ustawilem.Nie planuje tam prysznicu wiec miejsca w zupelnosci starczy i na pralke :D. Tak pozatym raczej wiecej zmian nie planuje bo ogolnie to mi pasuje :) Jesli macie jakies fociwa wysylajcie na ten adres [email protected] bardzo jestem ciekaw jak wygladaja wasze domki.

 

Pozdrawiam wszystkich muratorow.

 

Ps sory za brak polskich znakow :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich posiadaczy projektu Wiking.

Ja również (wraz z moją małżonką) dokonałem kilku zmian.

Przede wszystkim dom zbudowałem z porothermu 44P+W zamiast proponowanego maxa ze styropianem.

Oczywiście standardowo już (jak prawie wszyscy tutaj) poszerzyłem garaż o 1m, dodatkowo w sypialniach na górze dodałem balkon i drzwi balkonowe łączące obie sypialnie. Aby przy brzegach pokoju można było normalnie chodzić na stojąco podniosłem wysokość pokoi o 2 pustaki (i to był błąd) zamiast podnieść tylko o 1. W wyniku tej zmiany lukarnia wyszła za wysoko (ok. 1,5 od posadzki).

Ponadto zmieniłem drzwi tarasowe na mniejsze i przesunąłem w lewo, tak by po prawe stronie ściany drzwi tarasowych dodać dodatkowe okno. Jest to po to, żeby w przyszłości (gdy zajdzie taka potrzeba) dodając ściankę z gips-kartonu móc oddzielić tą część od pokoju stołowego i w ten sposób móc uzyskać dodatkowy pokój o wielkości i wymiarach identycznych jak kuchnia (poprzez przedłużenie ścianki z kuchni - zmniejszając w ten sposób stołowy).

Dokonałem też kilku innych zmian, tyle, że mniej istotnych.

 

Jeśli macie jakieś fotki swojego domku, to wyślijcie

Mój adres to [email protected].

 

Pozdrawiam. Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przymierzam się także do zakupu tego projektu.

Rady z garażem jakie przeczytałam są cenne :).

 

Zmiana jakiej chce dokonać to powiększenie na dole łazienki o ten korytarzyk i likwidacja łazienki na górze tak, aby zostały tam tylko 3 sypialnie.Wejście do łazienki byłoby wtedy od strony schodów prowadzących na piętro.

 

Proszę o rady, czy ktoś tak zrobił? Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w odpowiedzi do jojosia , myślę, że zmiany o któych myślisz nie są najlepsze. Łazienka na górze - tzn. na jednym poziomie z pokojami sypialnymi to świetne rozwiązanie, praktycznie wszędzie stosowane i bardzo wygodne. Ja w swoim domku zlikidowałem na dole łazienkę zostawiając samo wc, a powiększyłem w ten sposób wiatrołap. Nie likwiduj przejścia między łazienką a salonem na parterze. To wielki błąd. Ja mieszkam w wikingu od trzech miesięcy i układ parteru (jak w projekcie) powoduje, że jest on bardzo przestronny i bardzo ładnie doświetlony. Pozdraiwam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
  • 1 year później...

Witam. Startujemy z budową tego projektu.Wersja lustrzana ze względu na kierunki świata. Garaż po stronie południowej, najchłodniejszej. Takie usytułowanie dodatkowo dociepla budynek , to tyle nawiasem. Dlaczego? bo spełnia wszystkie nasze specyfikacje. A były to przede wszystkim optymalna ekonomika w użytkowaniu pod względem funkcjonalności.

1, Funkcjonalność

a/ po moich niewielkich poprawkach udało się szybko i prosto zoptymalizować komunikację wewnątrz domu a uzyskałem to dzięki zlikwidowaniu w projekcie środkowej ścianki między salonem a łazienką i zastąpieniem jej dwoma słupami z podciągami, co zwiększyło optycznie wielkość salonu i kuchni, nie wspominając o większym doświetleniu przez światło dzienne.Stół jadalni kuchennej który pierwotnie mieścił się pod jednym z kuchennych okien zastąpiłem stołem barku umieszczonego pomiędzy dwoma oknami, oknem kuchennym i oknem salonu przez który przechodzi jeden ze słupów podporowych. Kominek razem z kominem spuściłem do rogu między salonem a klatką schodową, takie rozwiązanie zwiększa przestrzeń do wykorzystania.

B/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...