Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek


mateuszt

Recommended Posts

Witam na forum.

 

Mam pytanie dot.kominka. Chciałbym zbudować kominek , problem polega na tym ,że powierzchnia którą mozna ogrzać jest niewielka 35-40m2. Boję się ,że zamiast cieszyć się kominkiem zafunduję sobie piekarnik.MÓj faworyt to JOTUL classic, ma 12 KW a czytałem , że ludzie tej mocy wkladami grzali 120 m2 powierzchni i mam wątpliwości czy jest szansa na to by u mnie spełniał swoje zadanie. Może da się jakoś wyregulować dopływ powietrza tak by ciepło " poszło w komin".

proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale troszkę mylisz pojęcia. Wkłady kominkowe np. wspomniany Jotul są urządzeniami typowo grzewczymi i po to właśnie się je montuje. Jeżeli zależy Ci tylko na ogniu to zrób sobie kominek z otwartym paleniskiem i prawie całe ciepło pójdzie w komin. Jeżeli natomiast chcesz mieć wkład to zafunduj sobie najtańszy wkład z marketu i zdemontuj drzwiczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co przeczytałam, zawłaszcza ta "dobra rada", trochę mnie rozśmieszyło.

Generalnie mateuszt kup wkład taki, jaki Ci się podoba.

Z mocą kominka nie jest tak, że niezależnie od tego ile włożysz paliwa, czy dostarczysz powietrza do spalania, to uzyskasz taką samą moc.

Procesem spalania możesz w dużym stopniu sterować i nie będzie problemu z utrzymaniem odpowiedniej mocy do Twojego pomieszczenia.

Można jeszcze wiele napisać na ten temat, ale chyba nie ma potrzeby, bo sprawa jest oczywista.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukol-bis jeżeli byłbyś uprzejmy napisać co takiego śmiesznego napisałem to może i ja bym się pośmiał. Autor pytania zastanawia się czy zastosować wkład kominkowy firmy Jotula, fakt ze przodującej firmy ale jednocześnie jeden z najdroższych i zastanawia się czy moc tego urządzenia nie będzie zbyt wysoka na jego potrzeby. Jednocześnie zastanawia się czy da się tak posterować procesem by jak pisze ciepło "poszło w komin". Wygląda na to ze bardziej mu zależy na widoku ognia niż na cieple jakie się z tego uzyskuje. Najprostszym sposobem jaki znam to zrobienie paleniska otwartego. Spora część ciepła pójdzie w komin (o to mu przecież chodziło) a widok ognia będzie nieprzesłonięty okopconą szybą. Jednocześnie widać ze nie zależy mu na sprawności urządzenia a więc nie ma sensu wydawać pieniędzy na wyrafinowany i drogi wkład kominkowy. Generalnie z Twojego postu wynika jedna rada rubta co chceta a i tak będzie dobrze a w ogóle nie ma o czym pisać "bo to sprawy oczywiste." Może dla Ciebie tak ale pewnie nie dla pytającego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nominalna moc tego wkladu to 6 lub 9 kW (mini/maxi) a więc nie ma się czego zbytnio obawiać. Nie będzie za ciepło. Manual źródłowy:

http://www.jotul.no/FileArchive/Technical%20Documentation/Wood%20Built-ins/J%C3%B8tul%20I%2080%20Maxi%20Classic/Manual_I_80_P06_121006.pdf

Brakuje mi w w tym kominku dodatkowego wlotu powietrza od dołu paleniska (tak jak jest to realizowane w podobnych do niego Dovre) przydałby się przy rozpalaniu i jako dopalacz. Cieżko go szybko rozpalić i zdarza mi się, że drewno z czasem wygasza się (żarzy się) i niedopala. Prawdopodobnie drewno musi być najwyższej jakości (ja mam >12mc jesion). dopisek: albo zwyczajnie nie umiem palić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam w Jotul Classic pełno żaru, ale mimo uchylonych drzwiczek płomień nie pojawia się. Trzeba porządnie podmuchać, żeby sie odpaliło po czym po zamknięciu drzwiczek zdycha.

Fakt, czasami pali się dobrze.. czym wprowadza mnie w zdumienie.

Moim zdaniem poważną wadą jest brak podawania powietrza od dołu paleniska. Jedyny dopływ jest szczeliną od góry. W zamyśle konstruktora powietrze miało opadać wzdłuż szyby na palenisko.

Generalnie na tę chwilę jestem bardzo niezadowolony z tego zakupu, mimo że sam wygląd nadal mi się podoba :( .

 

Dopuszczam jeszcze tę myśl, że drewno jest złej jakości, ale kogo stać na sezonowanie drewna po 3 lata... (u mnie przeleżało 12mc, a ile zanim do mnie przyjechało... :-? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję obudowę kominka z wkładem. Mam pytanie - czy "półkę" przed szybą wkładu mogę wyłożyć płytkami marmurowymi położonymi ściśle jedna przy drugiej , bez fug? czy pod wpływem gorąca i rozszerzania się materiału płytki nie popękają?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...