Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIEC KAFLOWY


wa234

Recommended Posts

Witam.

 

Podejrzewam, a nawet jestem pewny, że nawet jeœli taki piec postawisz, to nie będziesz z niego zadowolony. Stawianie pieca jest sztukš, na której opanowanie potrzeba wielu lat doœwiadczeń. Podstawowy problem to ocena gliny i jej właœciwe rozrobienie. Tego się nie da opisać, TO TRZEBA CZUĆ! Inaczej po paru latach (miesišcach) popęka wewnštrz pieca i odpadnie, a piec będzie się nadawał wyłšcznie do rozebrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie jeszcze znaleźć takich koło 60tki :lol:

Najlepiej szukać w małych miasteczach... tam ludzie znają zduna z nazwiska.

 

W mej modości u rodziców dwa razy stawiano taki piec. Zdun wiedział czym kleić i jak to robić. W dochówce piekło się nawet ciasta.

I z takiego pieca nigdy, absolutnie nigdy się nie zadymiło a ciągnął tak że wrzucając węgiel trzeba było uważąć żeby nie wessało człowieka do środka :lol:

 

Sam to postawisz co najwyżej ozdobne cudo do którego nie wrzucisz nawet zapałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wymyśl go sobie - to nie trudne (mówię to jak najbardziej serio).

To będzie dobry sprawdzian Twojej wiedzy - jeżeli jesteś w stanie postawić sam piec kaflowy to bez trudu też go wymyślisz i zrobisz projekt na własne potrzeby.

A tak nawiasem mówiąc jeżeli nie masz żadnego schematu takiego pieca, to znaczy że nawet nie siliłeś się by przeczytać chociaż jedną książkę z tematyki strikte - zduńskiej. I jak Ty chcesz stawiać ten piec?

Znajdź chociaż jakiś piec do rozbiórki i rozbierz go samodzielnie - będziesz miał taki "schemat" jak na dłoni.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Podpowiedź.

Biblioteka Śląska w Twoim mieście.

No ale tam trzeba pójść osobiście i założyć sobie kartę, a potem posiedzieć kilka(naście) godzin w czytelni, bo książkie sprzed 1960 r (a nowszych o zduństwie praktycznym tam nie ma) to tylko w czytelni - nawet ksero nie zrobisz. :D

Jak będziesz też chciał iść "na łatwiznę" przy stawianiu pieca to będzie to najkrótsza droga do nieba.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mało który zdun w tej chwili używa gliny do stawiania piecy (chociaż i owszem wyjątki są)

Po prostu łatwiej i taniej jest nabyć gotową zaprawę szamotową, gotowy szamot mielony, glinkę, beton żaroodporny czy jeszcze kilka innych rodzajów wysokotemperaturowych klejów specjalistycznych. Oczywiście nie kupuje się tego w każdej hurtowni czy markecie.

Inną sprawą jest to że większość modyfikuje i ulepsza to wszystko do własnych receptur i metod stosowania 8) .

Ale poruszyłeś też oczywiście inny obszar wiedzy - praktykę.

Wiedza i praktyka czy też praktyka i wiedza zawsze idą w parze.

Wa 234 - jak tam Twoje poszukiwania?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat.

 

Wymyslilismy sobie Zapiecek :o

Powoli ksztaltuje nam sie koncepcja jak to mialoby wygladac z zewnatrz ale nigdzie nie widzielismy czegos takiego o nowoczesnych ksztaltach. Wszelkie pomysly, linki, zdjecia mile widziane.

 

Zalozenia - wklad kominkowy przystosowany do ciaglego palenia, DGP grawitacyjne a przy okazji z boku wkladu zapiecek na ktorym mozna sie wygodnie polozyc i podziwiac swiat za oknem - zapiecek powinien byc cieplutki ale nie za goracy :D . Mamy do dyspozycji ok 3 m sciany.

 

watpliwosci :roll:

- jaki moze byc ciezar takiego zapiecka ?? Pod kominek konstruktor zaplanuje fundament ale czy pod reszte tez powinien ?

 

- okladzina. Nie widzialem jeszcze kafli w nowoczesnym stylu - np jakies takie metalizowane. Wnetrze bedzie raczej nowoczesne a nie rustykalne. Zastanawiam sie nad ceglami szamotowymi oblozonymi jakims gresem, plytkami ? Tyle ze rogowe, zaokraglone prawdziwe kafle to jest to.

 

- zdun zaprojektuje (jak go znajde) jak to powinno wygladac ale zastanawiam sie nad obiegiem powietrza. Wydaje mi sie ze wloty standardowo pod wkladem i wyloty na gorze a pod zapieckiem obieg zamkniety ? Kanal gorny wlatuje ogrzane powietrze a po oziebieniu dolnym kanalem wraca pod kominek ??? Taka teoria nie poparta niczym.

 

Pozdrawiam

Zonzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest-Natura

szukam dalej i pytam ludzi którzy stawiali piece i dużo się dowiedziałem kto pyta ten nie błądzi koniec języka za przewodnika cegły juz sprowadziałem kafle też ale jeszcze brakuje mi pare informacji na temat budowy ale jestem dobrej myśli nigdy nie mów nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pospawałem ruszta z drutu zbrojeniowego srednica coś koło 12mm i trzyma sie już 5 rok i nie ma śladów wyginania. Zamiast gładkiej stali proponowałbym właśnie drut zbrojeniowy, wytrzymałość zależy też od rodzaju pieca i wielkości ruszt. Jeśli bedziesz palił węglem to raczej będa służyły krócej bo węgiel leży cały czas na nich i trzyma ciepłote a drewno wypala sie szybciej i nie utrzymuje takiej wysokiej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Kominki z zapieckami z kafli i szamotu budujemy od lat...kilunastu [ od pierwszych wkładów kominkowych na rynku ], Kuchnie kaflowe opalane drewnem ... budujemy od lat 70-tych . Kominki otwarte od lat 80 -tych . Posiadamy w ofercie wkłady kominkowe do współpracy z kanałami kumulacyjnymi , oddają one ciepło przez DGP oraz PROMIENIOWANIE. tel 046 8578217 Żabia Wola k Warszawy. Darek B http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzamy do oferty nowe wkłady kominkowe opracowane do systemów KOMBI czyli DGP + PROMIENIOWANIE . Wkłady te do zobaczenia na wystawie po 23 listopada. Ceny od 3400 zł za wkład . Gwarancja przy autoryzowanej instalacji 7 lat . Posiadamy systemy kanałów do magazynowania ciepła w cenach akceptowalnych na naszym rynku [ fajerwerki cenowe pozostawiamy dla innych ] . Bogata oferta kafli w wielu stylach i bogatej kolorystyce. mistrz zduński Dariusz Bielawski http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...