Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ogrzewanie drewnem jest naprawdę tanie?


lukol-bis

Recommended Posts

Wątek dotyczy kosztów i może tego się trzymajmy. Wiadomo, że palenie w kominku, zwłaszcza jedynie w kominku, do wygodnych, czystych i bezobsługowych nie należy.

 

Jeśli jednak uznamy, że koszt palenia drewnem to - powiedzmy - 3/4 kosztów palenia gazem ziemnym, 2/3 propan-butanem, 1/2 prądem itd. to każdy sobie sam odpowie czy jemu pewna niewygoda związana z drewnem odpowiada. Mi np. tak. Jest trochę zabawy z drewnem, popiołem, zakopconą szybą, ale kominek płonie prawie non stop i jest jak członek rodziny :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ciekawe kto z was podlicza również koszt swojej pracy przy koszeniu trawnika, pieleniu grządek, grabieniu liści czy podcinianiu drzewek ? Ja cięcie i rąbanie drewna zaliczam do tej samej kategorii robót.

W tym sezonie palę drewnem kupionym 2 lata temu na wiosnę - nie było żadnych problemów z jego znalezieniem. Dokupuję taką ilość jaką spalę w danym sezonie, dzieki temu palę drewnem suchym bez potrzeby przepłacania po 160 za mp. za drewno "wysezonowane" 2 tygodnie.

Ogrzewam dom kotłem przystosowanym do spalania drewna i dzięki temu nie muszę się martwić o "brudną szybkę" kominka w salonie.

Wczesniej grzałem prądem i na podstawie swojego doświadczenia mogę stwierdzić, że kosz ogrzwania drewnem w stosunku do prądu jest 3 krotnie niższy.

 

Pozdrawiam

TG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty startowe elektryki nie są duże - u mnie (ca 120 m3 pu) za podłogówkę na parterze z montażem plus konwektory na górze całość wyszła ok. 5kPLN, więc generalnie do przeżycia.

Piece akumulacyjne są ciut droższe, wejdź sobie np. na http://www.inproel.com.pl (to jest producent przyzwoitych polskich piecyków) i obadaj ceny. Pierwotna qńcepcja zakłądała piece i u nas, teraz się zmieniła na podłogówkę ale podejścia pod piece zostały, tak na wszelki wypadek. Jak to się sprawdzi w paniu - zamelduję za 1,5 roku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mojego ojca to typowy klocek z epoki gierka 220 m kw. powierzchni całkowitej , niezaizolowany - jeden pustak z gazobetonu (700). Ostatni sezon - poszło 20 mp papierówki bukowej S2a z wyborem (grubszej 15-25 cm) . Drewno kupowane wczesną wiosną bo wtedy najłatwiej je dostać w Nadleśnictwie . W trakcie lata schnie na następną zimę . Instalacja CO starego typu - rury stalowe . Piec robiony na zamówienie - tak aby wszedł do paleniska klocek długości 40 cm i średnicy 30 cm . Taki klocek suchy pali się około 1 godziny . Koszt pieca CO - 1000 zł . Ojciec jest emerytem i ma zimą zajęcie . Cena 1 mp S2a buk to 73 zł/mp . Pocięcie 10 zł/mp na miejscu w lesie do tego dochodzi cena transportu - wiadomo im bliżej lasu tym taniej . Decyzja należy do Was . Emerytowi się opłaca .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym się zdecydował w moim przyszłym domu palić tylko paliwem ..... to zapłaciłbym ..... :

 

Prąd w taniej taryfie ......... 1194 zł,

gaz ziemny GZ 50................914 zł,

drewno ..............................6,5 m3* ( niech każdy sobie przeliczy ).

 

+ cwu ( ale mówimy o kosztach ogrzewania ).

 

+ koszty amortyzacji kotłowni.

 

Dom 177 m2 podłóg.

 

* metr sześcienny, nie przestrzenny, o ciężaże 570 kg/m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do retrofood

 

Witam,

 

podajesz namiary nadlesnictwa czy sam sprzedajesz po trakich cenach ?

Mieszkam blisko bo w Rudniku i jestem mocno zainteresowany zakupem wiekszej ilosci.

 

Pozdrawiam

Zbyniu

 

 

 

orum kiedy możesz mi dostarczyć drewno w tym cenach, oczywiście pocięte, połupane i sezonowane minimum 2 lata.

Pozdrawiam

Jakeœ-se planował opalanie drewnem, to wtedy należało pomyœleć o nim, a nie teraz.

Ale niech tam. Masz drewno, w tej cenie. Iloœć dowolna. Podaję adres: Ulanów, ul. Tanewska 12. woj. podkarpackie

Płatne gotówkš, na miejscu przy odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem policzyć koszt 1kWh uzyskanej z drewna i wyszło tak:

 

Drewno suche o wilgotności (12-20%) np. dąb ma wartość energetyczną 4.2kWh/kg. Ciężar właściwy suchego drewna dębowego to 710kg/m3. 1mp (metr przestrzenny) to 0.65m3, czyli z 1mp mamy co najwyżej 461kg paliwa o wartości energetycznej 1938kWh. Pomnóżmy to przez sprawność kominka 78% i dostajemy około 1500kW z 1mp suchego drewna dębowego.

Oczywiście jest to wartość zawyżona, bo nie zawsze mamy drewno sezonowane 2 lata, a i nasze kominki sprawność 78% osiągają prawdopodobnie w ekstremalnych warunkach czyli na folderach producentów. Również możliwości regulacyjne są znikome przez co mamy przepały.

Dlatego wydaje mi się, że wartość 1000kWh/mp jest bardziej realna. Przy koszcie pozyskania drewna np. 150zł/mp dostajemy 15gr/kWh, a to :o już jest porównywalne z ceną energii elektrycznej w drugiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am00 w moich obliczeniach wychodzi podobny rząd wielkości, dlatego ośmieliłem się poruszyć temat.

Przy gazie ziemnym koszt 1kWh wynosi 0,12zł. Uwzględniając sprawność kotła gazowego na poziomie 92% otrzymamy koszt efektywny 0,13zł/kWh, przy kondesacie i sprawności 106%, koszt efektywny wyniesie 0,113zł/kWh.

Z powyższych wyliczeń wynika jasno, że ogrzewanie drewnem jest droższe niż ogrzewanie gazem ziemnym.

Oczywiście można kupić drewno taniej, najlepiej 2 lata wcześniej, pociąc, porąbać i magazynować. Dla zachowania ciągłości zapas na 2 - 3 lata ale i tak te oszczędności w stosunku do gazu nie będą szokujące.

I na koniec rewelacyjna wiadomość: W przyszłym roku cena gazu ziemnego spadnie!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I na koniec rewelacyjna wiadomość: W przyszłym roku cena gazu ziemnego spadnie!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Pozdrawiam

 

z tego co więść gminna niesie :wink:

nie tyle gazu, co obsługi ( przesył, podłączenie za 1 zł jak telefon w tepsie itp. ... ).

 

Czyżby chłopaki zaczeli liczyć ..., a może forum muratora znaleźli 8) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy koszcie pozyskania drewna np. 150zł/mp dostajemy 15gr/kWh, a to :o już jest porównywalne z ceną energii elektrycznej w drugiej taryfie.

 

A skąd wziąłeś te 150 zł za mp? Powiedzmy 80 zł ale nie 150.... Jesli zakłądasz cenę od handlarza to teraz zobacz jak ta cena spada przy zakupie w lesie. Nie wiem czy użyłem dobrego skrótu myslowego ale jesli wg Ciebie 150 zł za mp daje 16 gr/kWh to przy normalnej cenie w granicach 80 zł za mp to już tylko 8gr/kWh i cała Twoja ekonomia bierze w łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wziąłeś te 150 zł

 

Porąbane drzewo tyle kosztuje.

Jak ktoś ma czas to może sobie sam przywieźć, wybrać i porąbać, a potem jeszcze poukładać.

OCZYWIŚCIE JAK MA CZAS.

Ja nie mam tyle czasu więc po tyle kupuje.

Lubię ogien w kominku i już.

A na pewno wychodzi taniej niz olejem.

Każdy zrobi tak jak mu wygodnie i jak mu pasuje.

 

 

Pozdrawiam

 

Mobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wziąłeś te 150 zł

 

Porąbane drzewo tyle kosztuje.

 

To jakaś zaporowa ta cena.

 

Miałem końcówkę sosny (7mp) za przywiezienie płace 10 zł za mp, za pociecie całości 200 zł czyli cena mp podskoczyła niecałe 40 zł. Ogólnie ceny macie jak na amatorów kominkowego nastrioju (= luksus) a nie jak dla ludzi paklących regularnie drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do retrofood

podajesz namiary nadlesnictwa czy sam sprzedajesz po trakich cenach ?

Mieszkam blisko bo w Rudniku i jestem mocno zainteresowany zakupem wiekszej ilosci.

 

W Rudniku jest nadleœnictwo i straaaaasznie dużo drzewa. Masz bliżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ceny macie jak na amatorów kominkowego nastrioju (= luksus) a nie jak dla ludzi paklących regularnie drewnem.

 

ja już pisałem, ze można jadać w restauracjach, a można gotować w domu. Jak ktoœ decyduje się oszczędzać na zmywaniu talerzy we własnej kuchni, to niech nie płacze, że w knajpie drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SławekD pytasz czy informacja o przewidywanym spadku ceny jest wiarygodna?

Czy to, że ja Ci to przekazuje tę informację, nie wystarczy. :lol: Informacja jest jak najbardziej wiarygodna. Juz dość głośno się o tym mówi w kręgach gazowych.

 

Tak zastanawiam się; jeżeli "wszyscy" kupują tak tanio drewno do kominków, to kto kupuje po 150, jażeli taka właśnie cena jest w zasadzie w całym kraju.

Jeżeli nie jest to cena powszechnie akceptowana, to skąd się wzięła?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co podpytywalem znajomych, to Ci co "grzeja" drewnem to od lat sciagaja drewno ze "swoich" lesnictw w okresie letnim - rozne ceny podawali, ale jakies 50-70zl

a te po 150zl czy iles to biora Ci co potrzebuja troche drewna, by w kominku napalic od czasu do czasu i nastroj zrobic :p (sa tez tacy, co w dordze do domu kupuja drewno kominkowe na stajach benzynowych, bo akurat maja dzis kaprys, zeby sobie kominek rozpalic - goscie wpadna czy cos :p )

 

Pzdr.

vib

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zastanawiam się; jeżeli "wszyscy" kupują tak tanio drewno do kominków, to kto kupuje po 150, jażeli taka właśnie cena jest w zasadzie w całym kraju.

Jeżeli nie jest to cena powszechnie akceptowana, to skąd się wzięła?

 

To jest cena pośredników i handlarzy. Normalna cena jest o 40-50% niższa, ale loco-las.

Sytuacja na pewno sie nie poprawi w związku z nowymi zasadami sprzedaży drewna: http://www.lasy.gov.pl/drewno/

W tej sytuacji firma oferująca drewno kominkowe zakupuje pewną ilość drewna. Część drewna zostaje zarezerwowane na sprzedaż "incydentalną" czyli dla takich zwykłych ludzi. Jeli pula incydentalna się wyczerpie a umowy nie będą zrealizowane to możecie zapomnieć o zakupie drewna z wolnej ręki u lesniczego. Pozostają tylko pośrednicy którzy zakupili drewno przez portal i to ONI będą dyktować ceny a nie LP.

Tak więc jak ktos planuje palić drewnem to niech kupuje jeszcze w grudniu, bo od stycznia mogą byc problemy - przynajmniej w początkowej fazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...