Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do-Dziennik budowy-Luna z Archipelagu k/Suwałk


Sofart

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 40
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ławę pod fundament tarasu mam zazbrojoną (pręty fi 10) i wylaną, póżniej poszły na to bloczki, szczerze mówiąc nie wiem jakiej wysokości jest ta ława, bo jak przyjechałem przedwczoraj na budowę to już to było zrobione, szerokość tej ławy to ok. 30 cm, a głębokość bedę znał dzisiaj, napewno napiszę. Ciąglke mamy z żoną dylemat co dalej z tym tarasem, czy tylko zasypać piachem i na wierzchu ułożyć bruk klinkierowy na podsypce betonowej, czy wylać płytę betonową zazbrojoną (zwłaszcza, że zostało mi pretów, a przez zimę mogą zginąć z budowy), a następnie jakiś gres, choć na najbardziej podobają się tarasy z drewna, ale ta ich słaba trwałość....wtedy ta płyta betonowa by pasowała ale musi być odpowiedni niżej wylana, żeby potem jeszcze zmieścić belki drewniane i na wierzch deski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joszuap (z okolic Suwałk) zadał mi klika pytań, oto one:

1. Mam pytanko o ytong - czy nie uważasz że pojedyńcza ściana bez docieplenia to jednak nie wystarczy na naszą mroźną okolicę (-35 w zimie)? Chyba że masz zamiar docieplać - co chyba mija się z celem - pytam o to bo w projekcie naszego domku (zorza 2 z archetonu) też jest ytong i zastanawiam się nad tym - nie spotkałem jeszcze osoby która zbudowała dom w takiej technologii w naszej okolicy - pisaleś że Twój tata mial doświadczenie z ytongiem - był bym wdzięczny za opinię w tej kwestii od praktyka a nie od marketingowcow z firm dystrybucyjnych.

2. Widzę że domek budujecie z piwnicą - my także zamierzamy - jak z kosztami takiej piwnicy czy wychodzi dużo drożej niz bez piwnicy? I jak z podłożem u Ciebie? Nie masz problemu z wodą i koniecznością robienia drenażu?

3. Koszty - wiem kasa drażniąca sprawa ale jak byś mógł przedstawić poniesione do tej pory koszty bym miał jakąś wizję a może nawet rozjaśni mi to umysł i uśwaidomi że porywam się z motyką na słońce.

4. A i ta firma Andrzeja Jasielczuka z Suwałk - godna polecenia ? droga ? tania?

W miarę mozliwości postaram się na nie odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od pytania nr 3, Twoim zdaniem drażliwego, ale właściwie najprostrzego (bo archiwizuję wszystkie wydatki). No cóż pieniądze to rzecz nabyta raz są, a raz ich nie ma....ale do rzeczy:

Do dnia dzisiejszego wydałem ok. 127 tyś. zł - a jestem na etapie skończonych ścian zewn. i więźby, pozostało na ten rok jeszcze kilka ścianek wewnętrznych i montaż dachu (dachówki ceramicznej + okna dachowe). Szacuję, że stan surowy uda mi się zamknąć w kwocie 170 tyś. zł - czy to dużo czy mało? Trudno mi ocenić, no gdyby dom był mniejszy z takimi wydatkami byłbym już napewno na dalszym etapie. Ale projekt który budujemy nam się po prostu bardzo podoba, a ze może nie jest tani, cóż......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr 2 - w naszym przypadku o budowie piwnicy zadecydowało to, że budujemy się poza miastem, a na wsi piwniczka zawsze się przyda. Kolejnym za ...było zaplanowanie kotłowni na paliwo stałe (konkretnie eko groszek), a nie wyobrażam sobie takiej kotłowni i składu opału na poziomie parteru, dodatkowo ciąg kominowy będzie większy, a to przy takich kotłach jest ważne.

Acha...jeszcze jest jedno za ...od zawsze marzyłem o tym by mieć w piwnicy, jak ja to teraz nazywam... pokój zabaw męskich, aby móc się rozstawić z moim hobby tj. z perkusją..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr 4 - co do firmy Pana Andrzeja Jasielczuka z Suwałk, to jestem z nich bardzo zadowolony, mogę spać spokojnie, że dopilnują każdego szczegółu. Tu duże słowa uznania dla Generała (to jest majster w brygadzie, która u mnie buduje). Zna się na robocie, pilnuje porządku na budowie i wsród załogi...praktycznie nie ma zastrzeżeń. Może nie uwierzysz, ale jeszcze nie miałem z tą firmą, żadnych kłótni, nawet jak mam jakieś uwagi co do budowy, natychmiast są przyjmowane do realizacji. No i oczywiście żadnego "piwkowania".

A czy są tani, czy drodzy....

Powiem, tak... przed budową szukałem wśród kilku wykonawców, rozbieżności cenowe były duże od 28tyś do nawet 85tyś, wszystko za stan surowy bez krycia dachu. Sam widzisz, że rozbieżność jest ogromna. Moim zdaniem nie polecałbym nigdy najtańszego wykonawcy, należy to postarać się wypośrodkować....biorąc pod uwagę też wyrobione wsród znajomych zdanie o wykonawcy. Z drugiej strony zdrowie i stracone nerwy podczas budowy też są ważne,a nam się udało.... budowa przebiega spokojnie, ale nie wolno, zresztą postępy widać na załączonych w dzienniku budowy zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr 1 - Co do Ytong'a to sprawa przedstawia się następująco. Mój ojciec wybudował k/Suwałk dom w technologii Ytong (tzn. ściany zewnętrzne 36,5 cm odmiana bloczków PP2) w końcówce lat 90tych. Mieszka w nim już bodajże 6 lat i ma o nim jak najlepsze zdanie (a co ojciec powie to jest święte..hehe)..to tak trochę żartów. Jego dom o powierzchni użytkowej ok. 150 m2 zużywa rocznie na cele c.o.+c.w.u. 1600 litrów oleju opałowego + ok. 5-6 m3 drewna w kominku z rozprowadzeniem. Rodzice starają się utrzymywać standard cieplny ok. 20-21 st.C i powiem szczerze, że zawsze jest u nich ciepło. Dodatkowo w lecie w domu panuje przyjemny chłód, nawet przy największych upałach, a to świadczy o izolacyjności ścian zewnętrznych. Nawet jak spojrzymy na podawane parametry w danych katalogowych Ytong dla bloczka PP2 36,6cm to współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,29 W/m2K, a to raczej jest dobry wynik.

Jednym z minusów budowania z Ytonga jest fakt, że nie mozna budując etapami rozłożyć finasowania inwestycji tak jak dla ścian dwuwarstwowych np. dla suporeksu(w jednym roku ściana główna, na drugi rok ocieplenie styropianem). Budując ścianę z Ytonga od razu jakby ten ponosisz koszt. Przy budowaniu w technologii ścian jednowarstwowych jest jeszcze taka zaleta w porówaniu do 2warstwówki (suporeks+styropian), że wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne elewacji na styropianie jest mała, a raz uszkodzona struktura nie jest tak łatwa do naprawienia i uzyskania takiego samego koloru. No jeszcze tak na koniec... cena jednego bloczka PP2 36,5cm (wym. 60x20x36,5) wyniosła mnie loco mój plac budowy 13,28 zł/szt. W cenie tej jest uwzględniony klej do murowania (który jest gratis do każdej palety, fakt na wymurowanie całej palety nie starcza go, ale spokojnie można go dokupić). Jeżeli chesz to dla porównania możesz przeliczy cenę jednego 1m2 w technologii Ytong i np. dwuwarstwówki (biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny styropianu).

Nie wiem, czy zrozumiale przekazałem swoje spostrzeżenia i czy się one przydadzą, licze na dyskusję. Pozdrawiam

Kiedyś czytałem na forum muratora taką opinię o Ytong'u, która właściwie może się tyczyć każdej technologii...Ytong jest super, bo ja go mam... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...