Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja hybrydowa


BoBoW

Recommended Posts

Aereco i Darco oferują takie nasady na kominy wentylacji grawitacyjnej, które mają ją wspomagać. Jak wieje wiatr to siłami natury, jak nie ma wiatru to silniczek elektryczny. A jak wietr jest za duży to silnik hamuje, aby nie było zbytniego wentylowania.

Ciekaw jestem jak to się sprawdza. Producenci to chwalą, ale zdziwiłbym się gdyby robili innaczej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aereco i Darco oferują takie nasady na kominy wentylacji grawitacyjnej, które mają ją wspomagać. Jak wieje wiatr to siłami natury, jak nie ma wiatru to silniczek elektryczny. A jak wietr jest za duży to silnik hamuje, aby nie było zbytniego wentylowania.

Ciekaw jestem jak to się sprawdza. Producenci to chwalą, ale zdziwiłbym się gdyby robili innaczej ;-)

Takie cos ma sens ale na dole komina :)

Stosując to na kominie musimy zagwarantowąc odpowiednią moc tego wentylatrora, zabespieczyć go przed warunkaimi atmosferycznymi, sniegiem deszczem, mrozem

 

W ciepłownictwie (kotłach na paliwo stąłe takie coś już jest )

http://www.ekokotly.com.pl

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Zalazłem ciekawy artykuł w Polskim Instalatorze z 2004 roku nt. wentylacji hybrydowej i:

 

definicja wentylacji hybrydowej:

 

"Wentylacja hybrydowa jest dwuwariantowym systemem wentylacji sterowanym w taki sposób, aby w trakcie utrzymania akceptowalnego poziomu jakości powietrza oraz właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach minimalizować zużycie energii. Warianty pracy systemu zależą od wykorzystywanych sił wywołujących przepływ powietrza: sił naturalnych lub wymuszonych przez systemy mechaniczne"

 

"Założeniem wentylacji hybrydowej jest aby w okresach niskiej temperatury powietrza zew. lub w okresach wietrznych wymiana powietrza zapewniona była przez działanie sił naturalnych. Gdy strumień powietrza jest niewystarczający, włącza się wentylator intensyfikując przepływ powietrza."

 

"... systemy wentylacji hybrydowej można zaliczyć do trzech podstawowych typów:

A. systemy naprzemienne korzystające z wentylacji naturalnej i mechanicznej

B. systemy wentylacji naturalnej wspomagane wentylatorami

C. niskociśnieniowe systemy wentylacji mechanicznej wykorzystujące dodatkowo wypór termiczny i działanie wiatru..."

 

"...warunkiem uzyskania planowanych korzyści ze stosowania wentylacji hybrydowej jest efektywny system kontroli i regulacji, którego celem jest utrzymanie wymaganaego strumienia powietrza oraz pożądanego układu przepływu powietrza z równocześnie jak najniższym zużyciem energii."

 

"...Systemy wentylacji hybrydowej są w stanie zapewnić wymaganą intensywność wentylacji, pracując w trybie wentylacji naturalnej jedynie w sprzyjających warunkach pogodowych (niska temepratura powietrza zewnętrznego i/lub wiejący wiatr). Jednak niska temperatura powietrza doprowadzanego do pomieszczeń może być nie do zaakceptowania przez użytkowników. Stawia to konieczność przeanalizowania możliwości stosowania urządzeń do podgrzewania powietrza (np. odzysku ciepła), także w przypadku korzystania z naturalnych sił wywołujących przepływ powietrza."

 

" ... jednym z podstawowych czynników decydujących o nieużywaniu urządzeń wentylacyjnych lub ich wyłączeniu jest odczucie przeciągu.", zapewne także hałas.

 

Przy okazji powtórzę pytanie zadane już dosyć dawno, odpowiedzi były nieprzekonujące:

mając w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem w przypadku braku zasilania czy istnieje jakikolwiek przepływ z wymiennika rekuperatora w kierunku wyjścia zużytego powietrza na zewnątrz, tzn. czy różnica ciśnień pomiędzy zewnętrzem (niska temp i/lub wiatr) może wprawić wentylator wyciągowy w jakikolwiek ruch i wytworzyć podciśnienie w domu, zakładam że nawiew poprzez GWC jest tu z uwagi na opory przepływu niemożliwy, a może się mylę :roll:

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to rozwiazanie takie ma sens - szczególnie latem poprawi "wydolność" grawitacji.

Dokładnie - zwłaszcza w ciepłe, bezwietrzne dni.

 

hmmm - pod rozważanie - ciepły bezwietrzny dzień właczamy, hybrydę, ta wyrzuca powietrze, na początek gorące z domu, ale zaraz bilans musi być uzupełniony powietrzem z zewnątrz więc zasysa pow ciepłe bo innego nie ma; owszem może być zassane chłodniejsze ale to już przecież gwc więc po co hybryda?

dopalanie grawitacji moim zdaniem to lekkie nieporozumienie

jak to minimalizuje zużycie energii?

 

zastosowanie hybrydy to okapy kuchenne, kibelki, gdzie pozbywamy się sztynku, w innych przypadkach... co to daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale tam nie ma mowy o wentylacji mechanicznej - tylko "grawiracyjnej" wspomaganej "wyciągiem". Takie "cóś", że niby grawitacyjna, a niby "mechaniczna-wyciągowa". W taki dzień jak opisujesz, to grawitacyjna nie działa (no prawie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam. Podnoszę temat WENTYLACJI HYBRYDOWEJ.

Czy ma ktoś to w praktyce? Jakieś doświadczenia?

 

Ja mam dom w stanie surowym zamknietym. Przed i podczas budowy nie zastanawialiśmy się nad wentylacją. (Wiem to był błąd!) :( Murarze wymurowali jak w projekcie - kominy do wentylacji grawitacyjnej.

 

I co teraz? Okna są super szczelne z 3 szybami. I co dalej? Mając kominy postawić mimo wszystko na mechaniczna i znowu inwestowac? Czy jakoś wykorzystac te kominy jak juz są?

 

Może wentylacja hybrydowa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podnoszę temat WENTYLACJI HYBRYDOWEJ.

Czy ma ktoś to w praktyce? Jakieś doświadczenia?

 

Ja mam dom w stanie surowym zamknietym. Przed i podczas budowy nie zastanawialiśmy się nad wentylacją. (Wiem to był błąd!) :( Murarze wymurowali jak w projekcie - kominy do wentylacji grawitacyjnej.

 

I co teraz? Okna są super szczelne z 3 szybami. I co dalej? Mając kominy postawić mimo wszystko na mechaniczna i znowu inwestowac? Czy jakoś wykorzystac te kominy jak juz są?

 

Może wentylacja hybrydowa???

 

Dlaczego hybrydowa, jakieś problemy z wentylacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podnoszę temat WENTYLACJI HYBRYDOWEJ.

Czy ma ktoś to w praktyce? Jakieś doświadczenia?

 

Ja mam dom w stanie surowym zamknietym. Przed i podczas budowy nie zastanawialiśmy się nad wentylacją. (Wiem to był błąd!) :( Murarze wymurowali jak w projekcie - kominy do wentylacji grawitacyjnej.

 

I co teraz? Okna są super szczelne z 3 szybami. I co dalej? Mając kominy postawić mimo wszystko na mechaniczna i znowu inwestowac? Czy jakoś wykorzystac te kominy jak juz są?

 

Może wentylacja hybrydowa???

 

Dlaczego hybrydowa, jakieś problemy z wentylacją?

 

A hybrydową stosuje się jak są problemy???

 

Problemów nie ma, zresztą to wyjdzie dopiero jak zamieszkamy. Ale tyle negatywnych opinii o wentylacji grawitacyjnej się naczytałam, że przestraszyłam sie :roll: Szczególnie w połączeniu ze szczelnymi oknami. :roll:

Żałujemy, że te kominy postawiliśmy, ale już są. Dlatego może je usprawnić.

 

Szukam kogoś kto ma taką wentylację, albo ją rozważał i rozmyślił się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A hybrydową stosuje się jak są problemy???

 

Problemów nie ma, zresztą to wyjdzie dopiero jak zamieszkamy. Ale tyle negatywnych opinii o wentylacji grawitacyjnej się naczytałam, że przestraszyłam sie :roll: Szczególnie w połączeniu ze szczelnymi oknami. :roll:

Żałujemy, że te kominy postawiliśmy, ale już są. Dlatego może je usprawnić.

 

Szukam kogoś kto ma taką wentylację, albo ją rozważał i rozmyślił się.

 

 

Jeżeli w kominach jest ciąg, wentylacja działa prawidłowo, to po co ta hybrydowa? :o Taki jeden wentylatorek fi 150 kosztuje prawie 1 tys pln.

Nie masz innych wydatków?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...